Jump to content
MadBull

Τι πίεση έχετε?

Recommended Posts

shmera ebala ta kainourgia moy zantolastixa 195/45/15 diastasth kai eida pws o lastixas mou ekane ola ta lastixa 30aria :blink: koitw loipwn th lei o kataskeuasths kai blepw pws leei 2,2 gia mprosta kai 2 gia pisw ... eseis th xrhsimopoihte ??? ( sorry gia ta greeklsh alla to lap top pou grafw einai amerikaniko kai den exei ellhnika )

Edited by Polakias
Link to comment
Share on other sites

swsta alla kata 99% kukloforw monos mou opote lew na ta kanw opws leei o kataskeuasths giati san poli mou akougetai 30aria ola...

Link to comment
Share on other sites

Guest TolisPolo
swsta alla kata 99% kukloforw monos mou opote lew na ta kanw opws leei o kataskeuasths giati san poli mou akougetai 30aria ola...

Εγω 'MadBull' τα εχω 30+ πισω και 28+ μπροστα και ειναι κυριλέ.Αληθεια τι λαστιχα φορεσες?Εχω δοκιμάσει τα POTENZA RE720 και τωρα εχω MICHELIN PILOT EXACTLO.

Τα POTENZA ήταν καλύτερα σε βρεγμένο αλλα εχαναν σε στεγνο σε σχεση με τα MICHELIN.

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι γραφει στην ταπα για τα μπροστα και για τα πισω επειδη δινει αλλες τιμες για αδειο και αλλες για γεματο,καπου στη μεση.

33 μπροστα και 31 πισω.

Link to comment
Share on other sites

11..............8..................80

new_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gif

Περίπου 29 μπρός πίσω και την αλλάζω αν καμιά φορά πάω κανένα ταξίδι ανάλογα το φορτίο.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bassakos

οι τιμες των πιεσεων ειναι για τις διαστασεις του κατασκευαστη!

αν αλλαξουμε διαστασεις και κατεβουμε προφιλ τοτε αυξανουμε λιιιγο την πιεση!

απο 28 σε 29-30 διαφορετικα θα τερματιζει ευκολα το λαστιχο και

θα βρισκει στην ζαντα! (λογο προφιλ)

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες εγω εχω 195/45/R15 και μου εχουν 30 μπροστα κ 30 πισω. Τι να βαλω ??? ειναι σωστη η πιεση???? την ταπα δεν μπορω να την συμβουλευτω γιατι εχω αλλαξει ζαντα και νουμερα στα λαστιχα.

Με εκτιμηση, Θανος tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες εγω εχω 195/45/R15 και μου εχουν 30 μπροστα κ 30 πισω. Τι να βαλω ??? ειναι σωστη η πιεση???? την ταπα δεν μπορω να την συμβουλευτω γιατι εχω αλλαξει ζαντα και νουμερα στα λαστιχα.

Με εκτιμηση, Θανος tongue.gif

Στο δικό μου με 195/50/15 9ν έχω 29 psi

γενικά τα φαρδίτερα λάστιχα θέλουν μικρότερη πίεση

δές τι δίνει ο κατασκευαστής για το αμέσως μικρότερο λάστιχο απο αυτό που φοράς και κατέβασε 1-2 psi

Γενικά για κάθε 1 νούμερο που φαρδένει το λάστιχο -1 psi και για κάθε 2 νουμερα που χαμιλώνει το προφιλ +1 psi

Π.χ αν είχες 185/65/14 με 30 psi τώρα που έχεις 195/45/15 θέλεις πάλι 30psi γνώμη μου όμως είναι να τα δουλεύεις με 28-29psi αφού όταν ζεσταθούν θα πάνε μόνα τους στο 30!

Link to comment
Share on other sites

Guest stel-th

τα λαστιχα που εβαλες τωρα ειναι πιο φαρδια 195 αρα θελουν λιγοτερη πιεση για να καταφερει το βαρος του αυτοκινητου σου να τα φορτισει και να δουλεψουν σωστα

εχουν μεγαλυτερο δεικτη ταχητητας V 240χλμ αρα θελουν μικροτερη πιεση για να ερθουν σε θερμοκρασια λειτουργιας

εχουν χαμηλοτερα και πιο σκληρα πλαινα 45 αρα θελουν μικροτερη πιεση για να δουλεψουν και να κατα φερει το βαρος του polo να καμψει τα πλαινα τους

αν βρεις την χρηση τομη θα το ευχαριστηθεις αλλα προσοχη στις λακουβες

με περισσοτερο αερα μπορει να την γλυτωσει η ζαντα αλλα να κοπει το λαστιχο σε μια λακουβα

ισιωμα ζαντας 30 ευρο περιπου

αλλαγη ελαστικου 100 ευρο περιπου

εγω θα σου προτηνα αν απο τον κατασκευαστη σου λεει πχ 30 δοκιμασε 28 η ακομα και 26

καπου θα το βρεις σκεψου οτι το λαστιχο πρεπει να δουλευει να εχει ελαστικοτητα γυρω απο τον τροχο

ΚΑΛΟ ΨΑΞΙΜΟ...

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου με 195/50/15 9ν έχω 29 psi

γενικά τα φαρδίτερα λάστιχα θέλουν μικρότερη πίεση

δές τι δίνει ο κατασκευαστής για το αμέσως μικρότερο λάστιχο απο αυτό που φοράς και κατέβασε 1-2 psi

Γενικά για κάθε 1 νούμερο που φαρδένει το λάστιχο -1 psi και για κάθε 2 νουμερα που χαμιλώνει το προφιλ +1 psi

Π.χ αν είχες 185/65/14 με 30 psi τώρα που έχεις 195/45/15 θέλεις πάλι 30psi γνώμη μου όμως είναι να τα δουλεύεις με 28-29psi αφού όταν ζεσταθούν θα πάνε μόνα τους στο 30!

28-29 δηλαδη πιο πολυ πισω ??? νομιζα οτι μπροστα ηθελε πιο πολυ.

????

Ευχαριστω φιλε μου για την συμβουλη !!!!

Link to comment
Share on other sites

28-29 δηλαδη πιο πολυ πισω ??? νομιζα οτι μπροστα ηθελε πιο πολυ.

????

Ευχαριστω φιλε μου για την συμβουλη !!!!

ΟΧΙ ΜΗ ΤΡΕΛΟΣ ΕΙΣΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :mellow:

Εννοούσα η 28 σε όλλα η 29 οχι 28 εμπρος και 29 πίσω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :(

Και καλύτερα για το δικό σου που είναι πιο ελαφρύ 27psi παντου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

:) - THANOΣ_MC αν βαλεις σε προσθιοκινητο πιο πολλη πιεση πισω θα εχεις υπεστροφη και δεν ξερω κατα ποσο θα σου αρεσει αυτο στα φρενα λιγο πριν ή μεσα στη στροφη ,μαλλον θα γινει το VW σου ολιγον Γαλλικο με την ουρα να θελει να γυρισει πιο ευκολα
Link to comment
Share on other sites

<_< - κι αμα το κανει επιτηδες για φιγουρα να ριχνει κανενα πιπινι ? σου λεει πω πω τι κολπα κανει ο πιλοτος για χαρη μου hearts.gif ,ορμα ρε THANOS και κανε τα τσαλιμακια σου με τις σβουρες και φαε τα λαστιχα αλλα αμα στραβωσει κατι και με το αμαξι και με το πιπινι δεν θα φταιω ετσι φιλε - :blink:
Link to comment
Share on other sites

χαχααχχαχαχαχα φανταζεστε ??? να εχω την κοπελα μεσα και να μαζεψω κανα πεζοδρομιο......... new_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gif .

Μολις παμε trackday καμια μερα θα το δοκιμασουμε επειδη δεν εχει πεζοδρομια..... tongue.giftongue.giftongue.giftongue.gif

Τωρα εχω 30-30. Ειναι καλα ???? Να το κατεβασω ???? εχω 195/45/R15 ????? λετε να το παω 28-28 η 29-29 ???? βασικα σαβ/κα μονο ερχονται αλλα 2 ατομα και παμε για καφε κατα τα αλλα τις περισσοτερες μερες μονος μου κυκλοφοραω.... αντε +1.

Θανος tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

B) - πασης φυσης δοκιμες με το αμαξι παντα μονος και συγκεντρωμενος ,την καταλληλη πιεση θα την καταλαβεις σε στανταρ διαδρομη με στροφες οχι σε ρυθμο βολτας
Link to comment
Share on other sites

Βασικα μετρησα πριν λιγο την πιεση που μου εχουν τα ελαστικα απο τον λαστιχα και μου εχει 31 σε ολα ..... ειναι καλο αυτο ρε παιδια ???? να το κατεβασω σε 30 η 29 ολα ???

Θανος :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.