Jump to content
gargas101ps

Climatic And Climatronic

Recommended Posts

Μα δεν πρέπει να αλλάξει μόνο ο πίνακας ελέγχου αλλά και το μοτέρ!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν πρέπει να αλλάξει μόνο ο πίνακας ελέγχου αλλά και το μοτέρ!!!

γιατι ρε φιλαρακι να αλλαξει μοτερ?????επαναπρογραμματισμο στον ενα εκ των πολλων εγκεφαλλων αντε και κομπρεσσερακι στη χειροτερη περιπτωση...δεν νομιζω οτι εχει καμμια σχεση το μοτερ με το κλιματισμο!!!!και οντως ο φιλιππαιος μου ειχε πει γυρω στα 200 ευρω αγορα τωρα μαζι με τοποθετηση υπολογιζε γυρω στο 300αρι!!!!φιλικα παντα προς αποφυγην παρεξηγησεων!!!!(κατι μου ειχες πει στο do it cafe και το θυμηθηκα tongue.gif )

Link to comment
Share on other sites

προσεξε ομως δεν θα δεις καμια διαφορα οσον αφορα την αποδοση του κλιματιστικου μονο καθαρα το look του εσωτερικου σου θα αλλαξει!!!!τπτ αλλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Η απόδοση δεν αλλάζει, απλώς έχεις πιο αυτοματοποιημένο σύστημα για καλύτερο κλιματισμό! Οπότε έχει ένα θετικό!

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

ρε μη κανετε τετοια πραματα,ποιος σκιτζης μηχανικος θα το κανει?εχει μεγαλη διαδικασια

αμα ηταν ευκολο θα το παρεχε απο την αρχη η αντιπροσωπεια σαν εξτρα για αργοτερα

εμενα μου ειχαν πει μονο απο γερμανια το κανουν

Link to comment
Share on other sites

Καλά άσε την αντιπροσωπεία ... Εδώ δεν βάζουν καν θερμικούς καθρέφτες μετά ... Δεν ασχολούντε οι αντιπροσωπείες πλέον με μετατροπές εκτός αν έχεις κανα πολύ δικό σου μέσα και στην κάνει η αν πας σε κάποιον εκτός ...

Ο κλιματισμός είναι εντελώς διαφορετικός απο το air condition ρε παιδιά... Με το air condition το αμάξι απλά το παγώνεις η το κάνει καζάνι. Ο κλιματισμός βγάζει συγκεκριμένη θερμοκρασία και εχει και αισθητήρες για να κρατάει τη θερμοκρασία στην καμπίνα σταθερή. Εκτός του οτι σε κάποια αμάξια έχει και περισσότερους αεραγωγούς. Πώς είναι ίδιο το climatic με το klima ? Μέρα νύχτα είναι ...

Το να το κάνει ενας που το έχει ξανακάνει γιατί είναι τόσο δύσκολο ? Οι βάσεις για να μπούν τα μηχανικά μέρη του clima είναι έτοιμες. Το θέμα είναι να ρυθμίσεις τον εγκέφαλο να το δεχτεί. Και επίσης μπορεί ο εγκέφαλος να το πάρει επάνω του ή θέλει άλλη πλεξούδα ???

Εκεί είναι όλη η μαγκια !!!

Link to comment
Share on other sites

Pacific? Δε μιλάμε για A/C απλά, το Polo έχει Climatic, δηλαδή κλίμα, μπορείς να επιλέξεις την θερμοκρασία που θες!!! Οπότε, είσαι λάθος!

Link to comment
Share on other sites

Pacific? Δε μιλάμε για A/C απλά, το Polo έχει Climatic, δηλαδή κλίμα, μπορείς να επιλέξεις την θερμοκρασία που θες!!! Οπότε, είσαι λάθος!

και να συμπληρωσω και εγω τον φιλο polakia οτι εκτος του οτι ειναι climatic εχει και αισθητηρες στην καμπινα για διατηρηση σταθερης θερμοκρασιας οχι ομως με την ενταση του αερα αλλα με την πιεση που βγαινει το φρεον!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας!διαβάζοντας το θέμα με βαλατε σε σκέψεις.το polaki μου εχει a/c μπορ'ω να το κάνω κλίμα?

έχω ακούσει πως το κλίμα έχει μεγαλύτερο κομπρεσέρ ισχύει ή όχι?

έχονατς κλίμα θα εξακολουθεί να κόβει το αμάξι όπως όταν έχω αναμέμο το a/c?

Edited by dj-thanos
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει 9N με a/c ολα τα μοντελα

αυτα εχουν ημιαυτοματο κλιματισμο.

φιλε και κλιματισμο με οθονη να βαλεις παλι το

ιδιο θα κοβει στροφες το μοτερ.

αστο ετσι δεν αξιζει να το κανεις τπτ...

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα...

εχω polo 6R me climatic κ θελω να βαλω climatronic....εχω βρει ενα μετειχησμενο κ το θεμα ειναι οτι αμα χρειαζεται καμια αλλη μετατροπη εκτος την αντικατασταση του climatic...

ξεκουμπωνω το climatic κ κουμπωνω το climatronic και τελειωσα????

ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα...

εχω polo 6R me climatic κ θελω να βαλω climatronic....εχω βρει ενα μετειχησμενο κ το θεμα ειναι οτι αμα χρειαζεται καμια αλλη μετατροπη εκτος την αντικατασταση του climatic...

ξεκουμπωνω το climatic κ κουμπωνω το climatronic και τελειωσα????

ευχαριστω..

χωρίς να θέλω να σε αγχώσω.... κάτι αντίστοιχο έκανε ένας τυπάς στη γερμανία για το 9ν3...

http://www.pimpowski.de/climatronic_einbauen_pimpowski.htm

από όσο βλέπω... δεν αρκεί η αλλαγή μόνο της μπροστινής μονάδας...

αλλά για καλό και για κακό ψάξε σε ξένα και κυρίως σε γερμανικα φορουμ....σίγουρα κάτι θα βρεις :)

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να θέλω να σε αγχώσω.... κάτι αντίστοιχο έκανε ένας τυπάς στη γερμανία για το 9ν3...

http://www.pimpowski.de/climatronic_einbauen_pimpowski.htm

από όσο βλέπω... δεν αρκεί η αλλαγή μόνο της μπροστινής μονάδας...

αλλά για καλό και για κακό ψάξε σε ξένα και κυρίως σε γερμανικα φορουμ....σίγουρα κάτι θα βρεις :)

Λες να ισχυει κ στην περιπτωση του 6R...

στο γερμανικο ebay πουλανε μονο την μοναδα και οχι ολο το συστημα...

εστειλα κ email για λεπτομερειες κ ειμαι τωρα στην αναμονη..

ευχομαι παντος να μην θελει ολη αυτη την διαδικαδια...

Edited by stolis
Link to comment
Share on other sites

Λες να ισχυει κ στην περιπτωση του 6R...

στο γερμανικο ebay πουλανε μονο την μοναδα και οχι ολο το συστημα...

εστειλα κ email για λεπτομερειες κ ειμαι τωρα στην αναμονη..

ευχομαι παντος να μην θελει ολη αυτη την διαδικαδια...

φιλε μου μολις μαθεις ενημερωσε μας. εχω κ εγω το 6R με climatic και θα ηθελα να μαθω αν μπορω να το αλλαξω με climatronic μονο για το display οχι για την λειτουργεια του.

Link to comment
Share on other sites

επισης αμα γνωριζει κ καποιος καποιον που να ειναι μεσα στα συνεργεια καποιας αντιπροσωπιας τις VW ας ρωτησει να μαθουμε κ μεις για ολο το σκηνικο της μετατροπης...πως γινεται κ τι χρειαζεται...

Link to comment
Share on other sites

το γεγονός ότι στο γερμανικό ebay πουλάνε μόνο την μονάδα...δεν σημαίνει απολύτως τπτ

σαν ανταλακτικό την πουλάνε προφανώς για αυτούς που έχουν είδη αυτόματο κλίμα...

γενικά στο λέω γιατί μπορεί να είναι άσχετος ο σελερ...και να σου πει...βλακείες...

θεωρώ πως η σίγουρη λύση για να το τσεκάρεις στο ΕΤΚΑ, μπορεί να μας βοηθήσει κάποιος από το φόρουμ, αν υπάρχουν δύο διαφορετικά μοτεράκια κλιματιμού ανάλογα με τον τύπο του συστήματος κλιματισμού....

μακάρι πάντως να γίνεται ;)

Link to comment
Share on other sites

το γεγονός ότι στο γερμανικό ebay πουλάνε μόνο την μονάδα...δεν σημαίνει απολύτως τπτ

σαν ανταλακτικό την πουλάνε προφανώς για αυτούς που έχουν είδη αυτόματο κλίμα...

γενικά στο λέω γιατί μπορεί να είναι άσχετος ο σελερ...και να σου πει...βλακείες...

θεωρώ πως η σίγουρη λύση για να το τσεκάρεις στο ΕΤΚΑ, μπορεί να μας βοηθήσει κάποιος από το φόρουμ, αν υπάρχουν δύο διαφορετικά μοτεράκια κλιματιμού ανάλογα με τον τύπο του συστήματος κλιματισμού....

μακάρι πάντως να γίνεται :D

Έχει κάποιος το ΕΤΚΑ να το τσεκάρει...κανένας απο το φόρουμ να μας βοηθήσει σε αυτούς που θέλουν να αλλάξουν τον κλιματισμό !!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αν μπορείς βάλε ένα link για το που το βρήκες να δούμε και τιμή. Πάντως αν γίνεται απλά απο climatic να βάλεις climatronic απλά με αλλάγη της εσωτερικής μονάδας θα το κάνω και εγώ κάποια στιγμή αλλά αν απαιτείται να βγεί όλο το ταμπλό δεν θέλω και δεν εμπιστεύομαι κανέναν.

Εφόσον όμως η βασική διαφορά τους είναι οτι το ένα δεν έχει αυτόματη ένταση αέρα ενώ το άλλο έχει νομίζω οτι θα είναι θέμα αποκλειστικά της εσωτερικής μονάδας. Δηλαδή το climatronic θα ρυθμίζει και καλά αυτοματα το κουμπάκι με τον ανεμιστήρα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αν μπορείς βάλε ένα link για το που το βρήκες να δούμε και τιμή. Πάντως αν γίνεται απλά απο climatic να βάλεις climatronic απλά με αλλάγη της εσωτερικής μονάδας θα το κάνω και εγώ κάποια στιγμή αλλά αν απαιτείται να βγεί όλο το ταμπλό δεν θέλω και δεν εμπιστεύομαι κανέναν.

Εφόσον όμως η βασική διαφορά τους είναι οτι το ένα δεν έχει αυτόματη ένταση αέρα ενώ το άλλο έχει νομίζω οτι θα είναι θέμα αποκλειστικά της εσωτερικής μονάδας. Δηλαδή το climatronic θα ρυθμίζει και καλά αυτοματα το κουμπάκι με τον ανεμιστήρα.

http://cgi.ebay.de/VW-Polo-6R-Klimabedienteil-Sitzheizung-schwarz-Klima-/130417493394?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item1e5d7d0592

μακαρι η αποψη σου να ισχυει...μου εστειλε ο γερμανος απαντηση αλλα δεν βγαζω ακρι...εχω γραψει κ σε αλλο φορουμ αλλα τπτ....μονο αμα καποιος εχει κονε με καμια αντιπροσωπια να ρωτηση στα ανταλλακτικα η τον ηλεκτρολογο της VW

Edited by stolis
Link to comment
Share on other sites

πηρα καποιες απαντησεις απο το βρετανικο club κ μου εδωσαν αρνητικες απαντησεις...λεγοντας οτι πρεπει να αλλαχτει και το μοτερ του κλιματισμου που βρισκεται μεσα στο ταμπλο...οποτε...

ας το εξακριβωσει κ καποιος απο μας εαν εχει καποιος επικοινωνια με καποια αντιπροσωπια να ρωτησει!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.