Jump to content
nikkosnet

Iphone

Recommended Posts

Aν και εχω ξαναπαιξει με iPhone, παρολα αυτα τωρα μπορεσα να δω πραγματικα την συσκευη και να την αξιολογησω.

Πραγματικα προκειται για κατι το μοναδικο. Μπορει να του λειπουν 2-3 "βασικα" για εμας τους Ευρωπαιους, αλλα η μοναδικη ξενερα που τρως, ειναι οτι ειναι κλειδωμενο!

Η οθονη ανταποκρινεται αμεσα σε οτι και να της ζητησεις, χωρις να μπερδευεται η να κολλαει.

Η camera τραβαει αξιολογες φωτο παρολα την μολις 2 Mpixels αναλυση.

Το πληκτρολογιο κατα την συνταξη sms ειναι ακριβες, αλλα θελει να μην κανεις κατι αλλο (πχ οδηγηση) εκεινη τη στιγμη για να φυγει το μηνυμα σωστα και γρηγορα.

Τα υπολοιπα προγραμματα ειναι all the money! H Apple κυριολεκτικα ανεβασε πολυ τον πηχη στα κινητα τηλεφωνα και ηδη αρχισαν οι επιδοξοι ανταγωνιστες να κανουν την εμφανιση τους. Η Νοκια εμαθα, αναπτυσσει Series 60 3rd Edition με touch screen interface.....

Aς ξεκλειδωσει καποιος επιτελους την 1.1.2!!!!!

............Αντε τωρα να τρως σουβλακια και να χτυπησει το iPhone ;):D;)

Edited by nikkosnet
Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν απαντάς.... να λιγδώσεις το πανέμορφο iPhone? απαπαπαπα!

btw Nikko, αύριο αν προλάβω πάω να πάρω θήκη... είναι κρίμα. Και ένα φορτιστή εξτρά :D

Τέλος να αναφέρω πως το iPhone επέζησε και το Test: "Excessive usage" από τον Ανδρέα (blackadder) ο οποίος για παραπάνω από 30' έπαιζε με όλες τις λειτουργίες του σε πολύ γρήγορους ρυθμούς, παίζοντας και κανά 2 games που χρησιμοποιούν το accelerometer.

Link to comment
Share on other sites

Anyway, αν θέλεις ένα "όλα σε ένα" κινητό και είσαι και gadget-άκιας, αξίζει και με το παραπάνω. Σκέψου ότι αγοράζεις κάτι μπακατέλες Nokia, Samsung, HTC etc. που κολλάνε, κάνουν ράνουν, δεν αντέχουν τις κακουχίες... ενώ το apple, αν είδες και τα βιντεάκια που έστειλα πριν, δεν μασάει μία απ'όσο φαίνεται.

Και συγκριτικά με άλλα κινητά -επειδή είμαι κανίβαλος- το περιμένω να επιζήσει τα βασανιστήρια που θα περάσει... οπότε σαν συμπέρασμα της παραπάνω πολυλογίας μου, αξίζει αλλά όχι με τις τιμές Ελλάδος, μόνο με παραγγελία απ'έξω.

Συμπατριώτη, μάλλον ανάποδα τα είπες. tongue.gif

Αν θες να είσαι gadgetakias και πραγματικά να κάνεις αρκετά πράγματα με 1 κινητό, τότε πας ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ προς Nokia πχ. Ν95.

Αν θες να είσαι fashion victim, τότε πας καρφί για το Iphone, που ούτε αναφορά στα sms έχει, ούτε video τραβάει και μην αρχίσω τώρα τον κατάλογο με τους περιορισμούς που έχει.Και το κερασάκι, αναγκάζεσαι να το πάρεις από έξω (άρα εγγύηση γιοκ), γιατί όλοι το έχουν υπερτιμημένο.Αλλά δεν πειράζει, όσοι είναι παιδιά της μόδας, έχουν φράγκα και θα τα σκάσουν.. :o

Link to comment
Share on other sites

ξαναματαλέω, από έξω μου κόστισε 450 ευρώπουλα (ενώ το Ν95/8G έχει... 700+)... όσο για τους περιορισμούς... άμα ξέρεις να το ψάξεις :o απ'όλα έχει μετά. Έχω application με sms + αναφορά μηνυμάτων. Application για Video έβαλα :o

Εγγύηση... ε απλά το στέλνω έξω και πάει για αντιπροσωπεία. Νόκια, αν πάθει κάτι; Το ίδιο πράγμα απλά δε το στέλνεις εσύ, το στέλνει η ίδια η ΝΟΚΙΑ στην Ιταλία (ή Φιλανδία)... άσε που μπορεί και να χαθεί η συσκευή σου (την πάτησε φίλος έτσι με Ν95).

Link to comment
Share on other sites

ξαναματαλέω, από έξω μου κόστισε 450 ευρώπουλα (ενώ το Ν95/8G έχει... 700+)... όσο για τους περιορισμούς... άμα ξέρεις να το ψάξεις :o απ'όλα έχει μετά. Έχω application με sms + αναφορά μηνυμάτων. Application για Video έβαλα :o

Εγγύηση... ε απλά το στέλνω έξω και πάει για αντιπροσωπεία. Νόκια, αν πάθει κάτι; Το ίδιο πράγμα απλά δε το στέλνεις εσύ, το στέλνει η ίδια η ΝΟΚΙΑ στην Ιταλία (ή Φιλανδία)... άσε που μπορεί και να χαθεί η συσκευή σου (την πάτησε φίλος έτσι με Ν95).

Καλά απέξω και γω το πήρα στα 500€, αλλά δε λέει κάτι.

Εμένα η Νοκια με καλύπτει εδώ, ενώ εσένα όχι.

Θέλει τα άπειρα ξεκλειδώματα για να παίξουν κάποιες από τις δυνατότητες, αλλά αυτόματα με την επόμενη αναβάθμιση καταργούνται, οπότε πας ξανά για άλλο ξεκλείδωμα.Κάτι λέγαμε για εγγύηση πριν..Ποια εγγύηση, που από όσο ξέρω αν αρχίσεις και ρίχνεις ξεκλειδώματα, απλά την ξεχνάς.

Τώρα αν βάλουμε κάτω ποιότητα φωτογραφιών, video, gps κλπ δεν τίθεται καν ζήτημα σύγκρισης τιμών.

Και μη μου πεις ότι το Iphone έχει πιο πολλές εφαρμογές από ότι η πλατφόρμα των S603rd edition.

Να το παίρνει κάποιος γιατί του αρέσει σαν κινητό (αισθητικά και μόνο) το καταλαβαίνω.

Να το χαρακτηρίζουμε ως κάτι περισσότερο από αυτό που είναι, απλά ξεχνάμε το βραβείο του καλύτερου κινητού για το 2007.

Link to comment
Share on other sites

3GSM Congress 2007 -> Best GSM Handset or Device: Nokia - Nokia 8800

Και όχι το Ν95, με το οποίο το συγκρίνουμε αυτή τη στιγμή. Δε λέω ότι η N(M)okia δεν ξέρει να βγάζει κινητά, αλλά όχι ότι το Ν95 είναι το TOP συγκριτικά με το iPhone!

Το μόνο που με "δυσανασχέτησε" (αλλά δε θα πεθάνω κι όλας) είναι η έλλειψη 3G από το iPhone. Και λιγότερο το γεγονός ότι η μπαταρία του για να βγει/αλλαχθεί θέλει "κατσαβίδιασμα" καθώς το iPhone έχει μόνο SIM SLOT και τίποτε άλλο.

Όσο για εγγυήσεις και πάλι, επανέρχομαι στο ότι "όταν ξέρεις να το ψάξεις, για όλα υπάρχουν λύσεις"... Virginize.. το κινητό γυρνάει στο OTB format του και το στέλνεις καπάκι έξω. Στο θέμα εφαρμογές... iPhone = MacOS <=> άπειρες εφαρμογές. Απλά ρίξε μια ματιά στο hackint0sh.org για αρχή να δεις τι "παπάδες" κάνει :o

Το έψαξα πάρα πολύ πριν το πάρω ακριβώς γιατί δεν παίρνω ένα κινητό απλά για να κάθεται και να μη κάνει τίποτε και γι'αυτό λέω πως δεν είναι να το πάρεις για "βιτρίνα". Μπορώ να το κάνω ό,τι θέλω, δεν είναι για να το πάρει η κυρά μαριώ που θέλει κάτι απλό και όμορφο.

Τέλος ας μη ξεχνάμε τη 2η θέση του iPhone στα best innovator awards 2007...

Link to comment
Share on other sites

3GSM Congress 2007 -> Best GSM Handset or Device: Nokia - Nokia 8800

Και όχι το Ν95, με το οποίο το συγκρίνουμε αυτή τη στιγμή. Δε λέω ότι η N(M)okia δεν ξέρει να βγάζει κινητά, αλλά όχι ότι το Ν95 είναι το TOP συγκριτικά με το iPhone!

Το μόνο που με "δυσανασχέτησε" (αλλά δε θα πεθάνω κι όλας) είναι η έλλειψη 3G από το iPhone. Και λιγότερο το γεγονός ότι η μπαταρία του για να βγει/αλλαχθεί θέλει "κατσαβίδιασμα" καθώς το iPhone έχει μόνο SIM SLOT και τίποτε άλλο.

Όσο για εγγυήσεις και πάλι, επανέρχομαι στο ότι "όταν ξέρεις να το ψάξεις, για όλα υπάρχουν λύσεις"... Virginize.. το κινητό γυρνάει στο OTB format του και το στέλνεις καπάκι έξω. Στο θέμα εφαρμογές... iPhone = MacOS <=> άπειρες εφαρμογές. Απλά ρίξε μια ματιά στο hackint0sh.org για αρχή να δεις τι "παπάδες" κάνει :)

Το έψαξα πάρα πολύ πριν το πάρω ακριβώς γιατί δεν παίρνω ένα κινητό απλά για να κάθεται και να μη κάνει τίποτε και γι'αυτό λέω πως δεν είναι να το πάρεις για "βιτρίνα". Μπορώ να το κάνω ό,τι θέλω, δεν είναι για να το πάρει η κυρά μαριώ που θέλει κάτι απλό και όμορφο.

Τέλος ας μη ξεχνάμε τη 2η θέση του iPhone στα best innovator awards 2007...

Πρόεδρε καλό και χρυσό αλλά ακόμα νομίζω μόνο σαν τηλέφωνο δεν μπορεί να δουλέψει εδώ, ή κάνω λάθος?Πόσα τηλέφωνα έχεις πάρει από το iPhone :huh: ? Κανένα :lol: !!!! Οπότε πήρες ένα πανάκρυβο iPod touch που βγάζει και φωτογραφίες :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πφφφ.... θα το ξαναπώ για μία ακόμη φορά, ήταν επιλογή μου να πάρω το brand new iPhone με το latest firmware ώστε να έχω την χαρά να το ανοίξω μόνος μου και να το ξεκλειδώσω μόνος μου. Αν έψαχνα και έβρισκα την 1.1.1 ή 1.0.2 έκδοση τώρα θα δούλευε όπως το χρησιμοποιούν πάρα πολλοί άλλοι Έλληνες εδω (δες το myphone.gr στο section του iPhone).

Λύση στα προβλήματά μου υπάρχει και τώρα αλλά δεν μου αρέσει -προσωπικά-.

Λέγεται StealthSim / TurboSim και είναι ο "hardware" τρόπος unlock (google it for more info), αλλά επειδή μου αρέσει να σκαλίζω το SW που είναι και τσάμπα (ο hardware έχει ένα κόστος όπως και να το κάνεις, αγορά της κάρτας + αποστολή = από 60-120 δολάρια), ε... περιμένω υπομονετικά μέχρι τέλος του μήνα που περιμένει όλος ο κόσμος την dev team να κάνει release το unlock.

Link to comment
Share on other sites

Στη Γαλλία πάντως, και η SFR (Vodafone France) και η Orange, την 1.1.2, κλειδωμένη στον πάροχο, σε a la carte, το πουλάγανε 399 ευρώ ΟΤΒ, και 509 sim free OTB...

Link to comment
Share on other sites

I know... με βάση αυτά και το 1.1.3 firmware που έχει γίνει leak από την apple, δουλεύουν οι hackers της DEV TEAM και ετοιμάζουν το νέo software unlock.

Link to comment
Share on other sites

Πήρε ένας συνεργάτης μου το Itouch από Αμερική στα 200€.

Αυτό μάλιστα, για τη χρήση του, η τιμή του είναι απίστευτη.

Φοβερή συσκευή για αυτό που κάνει.Το χαζεύω και πραγματικά αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

To δούλεψα και εγώ λίγο σήμερα που το έφερε ένας συμφοιτητής στη σχολή. Το αγόρασε από την Αμερική και μαζί με την stealth sim του ήρθε σφραγισμένο γύρω στα 400¤. Το ξεκλείδωσε μόνος του και τώρα το δουλεύει μια χαρά.

Μπορώ να πω ότι είναι ίσως το πιο φιλικό κινητό προς το χρήστη, απίστευτα γρήγορο και κάνει σχεδόν τα πάντα. Για τους κολλημένους με την τεχνολογία είναι must.

Link to comment
Share on other sites

"Η Strategy Analytics εκτιμά τις πωλήσεις του iPhone στα 2,3 εκατ. κατά το δΆ τρίμηνο του έτους, βασιζόμενη ουσιαστικά στις ανακοινώσεις της Apple για πωλήσεις συνολικά 4 εκατ. συσκευών μέχρι πριν από μερικές ημέρες. Όμως, το νούμερο που ανακοίνωσε ο ίδιος ο Στιβ Τζομπς έχει αρχίσει να προβληματίζει ορισμένους αναλυτές. Και ο λόγος είναι ότι τα νούμερα δε βγαίνουν. Ο λόγος του προβληματισμού βασίζεται στη γνωστοποίηση εκ μέρους της AT&T ότι είχε διαθέσει περί τα 2 εκατ. συσκευές iPhone μέχρι το τέλος του 2007. Στα αυτά προστίθενται οι 350.000-400.000 συσκευές που έχουν διατεθεί στην Ευρώπη, οπότε φτάνουμε στα 2,4 εκατ. χονδρικά. Μέχρι όμως τα 3,7 εκατ. συσκευές που εκτιμάται ότι πούλησε η Apple το 2007 (κατά προσέγγιση με βάση τα 4 εκατ. που ανέφερε ο Στιβ Τζομπς) υπάρχει μία μεγάλη απόσταση. Μόνη δικαιολογία δείχνει να είναι ο μεγάλος αριθμός των συσκευών που πουλήθηκαν και στη συνέχεια «ξεκλειδώθηκαν», οπότε δεν περιλαμβάνονται στα στοιχεία της AT&T ή των άλλων παρόχων. Ο αριθμός τους είναι αδιευκρίνιστος, εκτιμάται όμως στο 20% των συνολικά διατεθέντων συσκευών. Και πάλι όμως υπάρχει ένα «έλλειμμα» περίπου 700.000 συσκευών, οι οποίες, όπως όλα δείχνουν, βρίσκονται στις αποθήκες... "

Γιατί τελικά πολλά λέγονταν, αλλά δεν..

Edited by RASTAVIPER
Link to comment
Share on other sites

όπως είχαν πει στο macworld (βέβαια ότι τους συμφέρει έλεγαν, το ξέρουμε) οι πωλήσεις ήταν περί τις 20,000 συσκευές ανά ημέρα.

Στάνταρ είναι πάρα πολλές αυτές που πουλήθηκαν και ξεκλειδώθηκαν σε άλλα δίκτυα. Τι να πω, αν κρίνω από τα forums όμως πάρα πολύς κόσμος τις έχει αγοράσει και παίζει με άλλες SIM.

By the way το ξεκλείδωσα τελικά αγοράζοντας TurboSIM. Και μετά ξεκλείδωσα και άλλες 4 συσκευές διαφόρων... έλα πάρε πάρε το καλό ξεκλείδωμαααα <_<

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 1 βδομάδα είμαι και εγώ κάτοχος iphone, και το ξεκλείδωσα με τον νέο τρόπο,,με το ZIPhone,,,,,πανεύκολα και γρήγορα, χωρις να χρειάζεται turbosim! Το κινητό είναι απίστευτο! Αν είχε και bluetooth για ανταλλαγή αρχείων με άλλα κινητά....θα ήταν το τέλειο...!

Link to comment
Share on other sites

ZiPhone for the win! tongue.gif

Και εγώ με ZiPhone και 1.1.3 παίζω εδώ και καιρό.

Όσο για το BT & ανταλλαγή αρχείων... υπομονή... έρχεται το SDK! :D

Α! και για τους κατόχους, προσοχή, βγήκε η 1.1.4 με νέο BaseBand Modem Update... ΜΗΝ κάνετε upgrade καθώς δεν υπάρχει ακόμη Unlock!

Link to comment
Share on other sites

Από το επίσημο site της VODAFONE για το νέο 3G:

" επειδή το μενού της συσκευής είναι στα αγγλικά δεν θα υποστηρίζεται η αποστολή SMS και email στα ελληνικά καθώς και η λειτουργία αναφοράς παράδοσης μηνύματος"

"Τo iPhone διαθέτει Office viewer. Δηλαδή θα μπορείτε να διαβάζετε μόνο αρχεία. Δεν μπορείτε να τροποποιείτε ή να δημιουργείτε νέα."

" H συσκευή είναι τεχνολογίας 3G+ (Broadband). Οι μέγιστες ταχύτητες είναι 3.6 Mbps για downlink και 384 Kbps για uplink.

Δεν έχει την δυνατότητα video κλήσης. Οι υπηρεσίες Vodafone live! και MMS δεν υποστηρίζονται προς το παρόν."

"Η συγκεκριμένη συσκευή δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως modem"

Και μιλάμε ακόμα για τεχνολογική επανάσταση?? tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

mms με softwareάκι παίζει, απλά όχι επίσημα.

Τώρα για videoκλήση, με χαλάει όντως που δεν υποστηρίζει...

Όσο για τα VF Live κλπ, δε θα παίζουν γιατί η Apple δεν επιτρέπει σε καμία εταιρία να φτιάξει custom OS (βλέπε: άλλες VF συσκευές π.χ. Sony Ericsson).

Link to comment
Share on other sites

mms με softwareάκι παίζει, απλά όχι επίσημα.

Τώρα για videoκλήση, με χαλάει όντως που δεν υποστηρίζει...

Όσο για τα VF Live κλπ, δε θα παίζουν γιατί η Apple δεν επιτρέπει σε καμία εταιρία να φτιάξει custom OS (βλέπε: άλλες VF συσκευές π.χ. Sony Ericsson).

Καλά ρε doggy , δηλαδή όλα , ακόμα και τα πιο βασικά πρέπει να είναι με Softwareakia.? Δεν το καταλαβαίνω ρε γαμώτο...

Link to comment
Share on other sites

ε νταξ... είπαμε είναι λίγο "μ@λακιασμένο" τι να κάνουμε 8P

Είναι σαν το Caliber μου... ή θα το αγαπήσεις ή θα το μισήσεις tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα σήμερα στην VODAFONE για το IPHONE 3G

500 ΕΥΡΩ το 8G και 570 το 16G.

Περιορισμένες δυνατότητες -τουλάχιστον εργοστασιακά- και ρωτάω αυτούς που έχουν ήδη iphone:

Αξίζει τον κόπο;

υπάρχουν εφαρμογές γαι να δουλέψει στα δικά μας δεδομένα;(video, b/t,αναφορές και γενικά όλες οι αδυναμίες που έχουν αναφερθεί.)

Σαν συσκευή είναι ωραία αλλά αμα είναι να γίνω hucker για να μου δουλέψει σωστά, τότε να πάρω κανα Ν series.

Κώστα βλέπω οτι είσαι ευχαριστημένος από την πρώτη γεννιά του iphone, τι λες να το χτυπήσω ή να περιμένω λίγο να δούμε τι παίζει;

Link to comment
Share on other sites

se xperia X1 , αυτό μάλιστα...

Αν παίξεις με το Samsung Omnia, θα αναθεωρήσεις για το Χ1 και θα το θεωρήσεις και παρωχημένο πλέον!! Το δουλεύω, και είνια απλά τέλειο, με μόνη ατέλεια τα Windows Mobile. Βέβαια η 6.1 Pro, κάθεται πάρα πολύ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.