Jump to content
nikkosnet

Iphone

Recommended Posts

παντως το UI ειναι ολα τα λεφτα, εγω εχω το Ipod touch και ειμαι υπερ ευχαριστημενος,

προσωπικα δεν θα το επαιρνα κλειδωμενο, γιατι εχει ακομα πολλα bugs και σιγουρα χρειαζεται firmware updates

υγ: το bluetooth ειναι κλειδωμενο, δηλαδη δεν μπορεις να στελνεις / λαμβανεις αρχεια, απλα για το handfree ειναι

υγ2: τον φεβρουαριο βγαινει το developers kit απο την apple, οποτε τοτε αρχιζουν τα ωραια

Link to comment
Share on other sites

Στν Γαλλία και Γερμανία αν έχει 399 τότε εδώ περίμενέ το κοντά στα 500+ όπως έχει γίνει με τα πάντα.

Μπορεί να είναι καλό αλλά πολύ λοιψό σε εφαρμογές και συνδεσημότητα.

1000 φορες το HTC μου.Είναι 2 φορές μικρότερο.έχει qwerty και παίζει τα πάντα.

Περαστικά σε όποιον πάρει το iPhone και πολύ υπομονή στο ψάξιμο για εφαρμογές!!!

Link to comment
Share on other sites

:D - το εξετασαν και βρηκαν πανω 9 τουλαχιστον επιβλαβη/καρκινογονα για τον οργανισμο υλικα ,να χαρω που μεσα στο Δ.Σ της εταιριας ειναι και ο Αλ Γκορ που το παιζει οικολογος (!)

Θέμα: Greenpeace: Πόσο «πράσινο» είναι το Apple iPhone;

Βλαβερές τοξικές ουσίες περιέχει το Apple iPhone, σύμφωνα με τα αποτελέσματα των επιστημονικών αναλύσεων που διεξήγαγε η Greenpeace. Ειδικότερα στο εσωτερικό του iPhone εντοπίστηκαν τοξικές βρωμιούχες ενώσεις (γεγονός που μαρτυρά την παρουσία προσμίξεων οργανικών ενώσεων βρώμιου - BFRs), καθώς και PVC (πολυβινυλοχλωρίδιο ή κοινώς βινύλιο). Η μη κυβερνητική οργάνωση υπογραμμίζει ότι οι περισσότεροι από τους ανταγωνιστές της Apple - μεταξύ των οποίων και η Nokia - δεν χρησιμοποιούν πλέον τις εν λόγω ουσίες στα ηλεκτρονικά τους προϊόντα, ενώ καλούν το διευθύνων σύμβουλο της εταιρείας να υλοποιήσει τις υποσχέσεις που έδωσε πριν από μερικούς μήνες για την κατασκευή πιο «πράσινων» ηλεκτρονικών συσκευών.

Η περιβαλλοντική οργάνωση ασκεί εδώ και αρκετούς μήνες «πιέσεις» στην Apple, όπως και σε όλες τις εταιρείες που δραστηριοποιούνται στους χώρους των τηλεπικοινωνιών και της πληροφορικής, ώστε να σεβαστούν το περιβάλλον, κατασκευάζοντας προϊόντα τα οποία δεν περιέχουν τοξικές ουσίες και επικίνδυνα χημικά στοιχεία. Στο πλαίσιο αυτό η εταιρεία δημοσιεύει κατά τακτά χρονικά διαστήματα τον οδηγό «Greenpeace Guide to Greener Electronics», με τον οποίο βαθμολογεί ουσιαστικά την «οικολογική συνείδηση» των εταιρειών. Τον περασμένο Μάιο η εταιρεία διοργάνωσε μια ιδιαίτερα επιτυχημένη καμπάνια στις ΗΠΑ με τον χαρακτηριστικό τίτλο «Green my Apple». Τότε, ο Steve Jobs, ο διευθύνων σύμβουλος της αμερικανικής εταιρείας αντέδρασε άμεσα επισημαίνοντας με ανακοίνωσή του ότι «η Apple είναι ήδη καλύτερη ή θα είναι σύντομα καλύτερη από τους ανταγωνιστές της» σε θέματα που αφορούν την προστασία του περιβάλλοντος. Ωστόσο, τα λόγια του διευθύνοντος συμβούλου της αμερικανικής εταιρείας δεν έγιναν ποτέ πράξη. Όταν τον Ιούνιο έγινε η παγκόσμια πρεμιέρα του iPhone, η Apple δεν έδωσε στη δημοσιότητα πληροφορίες για την «οικολογική» του ταυτότητα. Έτσι, η Greenpeace αποφάσισε να κάνει τη δική της έρευνα, αποστέλλοντας ένα iPhone στα εργαστήριά της στο Ηνωμένο Βασίλειο. Τα αποτελέσματα, όπως ήδη αναφέραμε ήταν απογοητευτικά και δημοσιεύονται αναλυτικά σε πολυσέλιδη αναφορά («Missed call: the iPhone's hazardous chemicals»). Συνοπτικά, τα απογοητευτικά αποτελέσματα των αναλύσεων παρουσιάζονται σε σχετικό βίντεο, που έχει δημοσιευθεί στο YouTube και μπορείτε να το παρακολουθήσετε κάνοντας κλικ εδώ:

.

Ένα ανεξάρτητο επιστημονικό εργαστήριο προχώρησε σε ελέγχους 18 εσωτερικών και εξωτερικών τμημάτων του iPhone και επιβεβαίωσε την παρουσία βρωμιούχων συστατικών στα μισά τουλάχιστον δείγματα, ανάμεσα στα οποία και η κεραία του (σε ποσοστό 10% του συνολικού βάρους των ηλεκτρονικών της κυκλωμάτων). Προσμίξεις φθαλικών ενώσεων εντοπίστηκαν σε ποσοστό 1,5% στη πλαστική (PVC) επίστρωση του καλωδίου των ενσύρματων στερεοφωνικών ακουστικών, που περιέχονται στη βασική συσκευασία του iPhone. Ο Dr. David Santillo, επικεφαλής των ερευνητικών εργαστηρίων της Greenpeace εξηγεί: «Δύο από τις φθαλικές ενώσεις που εντοπίστηκαν στο καλώδιο των ακουστικών του iPhone ταξινομούνται στην Ευρώπη ως 'τοξικές για την αναπαραγωγή, κατηγορίας 2' λόγω της εδώ και καιρό αναγνωρισμένης ιδιότητάς τους να επιδρούν δυσμενώς στη σεξουαλική ανάπτυξη των θηλαστικών. Μολονότι δεν έχει απαγορευτεί η χρήση τους σε κινητά τηλέφωνα, τα συγκεκριμένα φθαλικά δεν επιτρέπεται πλέον να χρησιμοποιούνται σε παιδικά παιχνίδια και είδη, που πωλούνται στην Ευρώπη. Η Apple δεν θα πρέπει να χρησιμοποιεί τα χημικά αυτά σε οποιοδήποτε προϊόν της».

Κατά την αποσυναρμολόγηση του iPhone διαπιστώθηκε επίσης ότι η μπαταρία του, που όπως είναι γνωστό δεν αφαιρείται, είχε προσκολληθεί με ασυνήθιστα ισχυρό τρόπο στην εσωτερική επιφάνεια του τηλεφώνου. Το γεγονός αυτό καθιστά ουσιαστικά αδύνατη την αντικατάστασή της, ενώ δυσκολεύει σε σημαντικό βαθμό τη διαλογή της κατά τη διαδικασία της ανακύκλωσης.

Οι ανταγωνιστές της Apple πάντως φαίνεται να εκτιμούν περισσότερο το περιβάλλον. Συγκεκριμένα, η Nokia δεν χρησιμοποιεί καθόλου PVC στα προϊόντα της, ενώ οι Motorola και Sony Ericsson έχουν ήδη παρουσιάσει συσκευές στην αγορά που δεν διαθέτουν BFRs. Οι περισσότεροι ανταγωνιστές της αμερικανικής εταιρείας έχουν ήδη «αναγνωρίσει» ορισμένα τοξικά χημικά, τα οποία σκοπεύουν να καταργήσουν στο εγγύς μέλλον - μολονότι οι κανονισμοί δεν καθιστούν μια τέτοια κίνηση υποχρεωτική. Τόσο η Nokia, όσο και η Sony Ericsson έχουν θέσει σε εφαρμογή ένα παγκόσμιο σύστημα συλλογής των παλαιότερων κινητών τους τηλεφώνων, ενώ έχουν την αποκλειστική ευθύνη για την επαναχρησιμοποίηση και την ανακύκλωση των κινητών που κατασκευάζουν. Με αυτόν τον τρόπο εξοικονομούνται πολύτιμοι πόροι, ενώ παράλληλα αποτρέπουν την εναπόθεση επιβλαβών ηλεκτρονικών αποβλήτων στην Ασία. Η Apple δεν έχει θέσει σε εφαρμογή ανάλογο σύστημα συλλογής σε παγκόσμιο επίπεδο και κατά συνέπεια, η μοίρα των τεσσάρων έως δέκα εκατομμυρίων iPhone που αναμένεται να πωληθούν τον πρώτο χρόνο είναι αβέβαιη.

«Καθώς τον επόμενο μήνα θα ξεκινήσει η διάθεση του iPhone στην Ευρώπη, η Apple θα πρέπει να κατασκευάσει μια έκδοση του κινητού της, που θα είναι τουλάχιστον τόσο πράσινη, όσο τα προϊόντα των Sony Ericsson, Nokia και Motorola», καταλήγει η ανακοίνωση της Greenpeace.

myphone.gr

:D - γεια σου ρε Γκορ "πρασινε" με τα βιβλια και τα βραβεια σου (!)

Edited by nikkosnet
Link to comment
Share on other sites

Στν Γαλλία και Γερμανία αν έχει 399 τότε εδώ περίμενέ το κοντά στα 500+ όπως έχει γίνει με τα πάντα.
Οι τιμές τις Apple είναι σχεδόν ίδιες για όλες τις χώρες πέραν της Αμερικής.
Μπορεί να είναι καλό αλλά πολύ λοιψό σε εφαρμογές και συνδεσημότητα.

1000 φορες το HTC μου.Είναι 2 φορές μικρότερο.έχει qwerty και παίζει τα πάντα.

Κανείς δεν είπε οτι το iphone βγήκε να ανταγωνιστεί τα pocket pc. Όντως έχουν χιλιάδες

εφαρμογές, πολύ περισσότερες δυνατότητες, αλλά σε σχέση με το iphone τους λείπει ενα

πράγμα. Η απλότητα. Για κάποιους είναι πολύ σημαντικό αυτό.

Περαστικά σε όποιον πάρει το iPhone και πολύ υπομονή στο ψάξιμο για εφαρμογές!!!

Δε νομίζω οτι αρρώστησε κανείς από το iphone. Αν θές διάβασε τα σχόλια των κατόχων στο

myphone, μέχρι τώρα δεν βρέθηκε κάποιος δυσαρεστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι τρομερά ενδιαφέρον το ποστάρισμα του TSAKHS-EVIA... Αν και το είχα διαβάσει κι εγώ στο Myphone.gr, δεν είχα σκεφτεί να το αναφέρω εδώ...

Και ό,τι αναφέρεται έχει βάση και ισχύ. Επίσης... Εχει αναφερθεί πουθενά το SAR της συγκεκριμένης συσκευής; Χτες αγόρασα στην κοπέλα μου το PRADA, και είδα πως είναι από τα χαμηλά τηλέφωνα (κάτω από 1w/kg), και συγκεκριμένα έχει 0.86. Δηλαδή μόλις 0.28 πάνω από το ΝΟΚΙΑ Ν95, και 0.85 ΚΑΤΩ από το SONY ERICSSON W880!!! Να μην ξεχνάμε πως το όριο των 2W/Kg (10gr) είναι το διεθνές, αλλά η ευρωπαϊκές προδιαγραφές δείχνουν να είναι πιο αυστηρές και είναι στο 1.6W/Kg!!

Εν αναμονή λοιπόν για να δούμε και του iPhone. Γιατί μπορεί εκτός από βλαβερό για την υγεία, να είναι βλαβερό και για τον εγκέφαλο....

Στοιχεία για το SAR του τηλεφώνου...

http://manuals.info.apple.com/en/iPhone_Pr..._Info_Guide.pdf

Στις Σελίδες 9 και 10.... Σημείωση!! Οι αναφορές της ακτινοβολίας, είναι για χρήση του τηλεφώνου σε απόσταση 15 χιλιοστών από το αυτί, και ΟΧΙ εφαρμοστά με το αυτί! Εφαρμοστά, οι τιμές είναι πιο ψηλά, αλλά και πάλι είναι κάτω από το 1.2

Επίσης πληροφορίες για 4 τηλέφωνα που κυκλοφορούν θα βρείτε στη σελίδα http://www.iospirit.com/index.php?mode=vie...amp;ios_lang=de

Edited by nikkosnet
Link to comment
Share on other sites

:D - το ειχα διαβασει σε αρθρο εφημεριδος πριν καιρο αλλα επειδη δεν θυμομουν ολες τις λεπτομερειες εψαξα για κατι πιο "επισημο" που λενε για να παραθεσω ,γεια σου ρε Γκορ κλασικη λαμογικη συμπεριφορα (!)
Link to comment
Share on other sites

When tested for use at the ear, iPhoneΆs highest SAR value is 0.974 W/kg. When tested for body-worn operation, with iPhone positioned 5/8 inch (15 mm) from the body, iPhoneΆs highest SAR value is 0.694 W/kg

Πάντως ούτε το 0.694 ούτε φυσικά το 0.974 θεωρούνται χαμηλά!!

το nokia 6290 που έχω έχει 0.33 για χρήση δίπλα στο αυτί (και τέλειο σήμα παρεπιπτόντως - πιάνει σε υπόγεια που άλλα δεν πιάνουν)

The highest SAR value reported under this standard during product certification for use at the ear is 0.33 W/kg and when properly worn on the body is 0.54 W/kg.

ήταν ένας από τους λόγους που το επέλεξα :D

Edited by atrias
Link to comment
Share on other sites

Περαστικά σε όποιον πάρει το iPhone και πολύ υπομονή στο ψάξιμο για εφαρμογές!!!

Yπαρχουν εφαρμογες για το iPhone στο διαδυκτιο. Θεωρω οτι ειναι αρκετες, αν σκεφτουμε ποσο καιρο ειναι το τηλεφωνο, αλλα κυριως το λογισμικο του στην αγορα.

Οι τιμές τις Apple είναι σχεδόν ίδιες για όλες τις χώρες πέραν της Αμερικής.

Κανείς δεν είπε οτι το iphone βγήκε να ανταγωνιστεί τα pocket pc. Όντως έχουν χιλιάδες

εφαρμογές, πολύ περισσότερες δυνατότητες, αλλά σε σχέση με το iphone τους λείπει ενα

πράγμα. Η απλότητα. Για κάποιους είναι πολύ σημαντικό αυτό.

Σωστα. Επισης για καποιους αλλους σημαντικο ειναι η εμφανιση λογω του οτι ειναι μια συσκευη status symbol (αν και ο συγκεκριμενος ορος πλεον εχει αποκτησει αλλη εννοια και αξια) και φυσικα επειδη θεωρειται ενα απο τα trendy της εποχης μας. Αυτα για τους αρρωστους με την μοδα και το πουλ μουρ.....

Link to comment
Share on other sites

Ξεθάβω το θέμα μιας και εδώ και μια εβδομάδα είμαι ένας πανευτυχής κάτοχος του iPhone 8GB, firmware 1.1.2 OTB.

Τα συν: Είναι απίστευτο, είναι σούπερ, δεν κολλάει, δεν κάνει δε ράνει, η μπαταρία του -για αυτά που προσφέρει- αντέχει με το παραπάνω (ρημάδα apple τι σόι management κάνεις, από τα iMac έχω αυτή την απορία).

To μεγάλο μείον του: Δεν υπάρχει ακόμη software unlock για το 1.1.2

Αν δε βγει η 1.1.3 δε θα μπορέσουν να τεστάρουν το unlock του 1.1.2 οι διάφοροι hackers/developers στα διάφορα forums που το ψάχνω. Βέβαια με το release του SDK, αυτομάτως όλα θα λυθούν... αλλά η Apple περιμένει να τσιμπήσει πρώτα τα θύματά της που θα πληρώσουν το διετές συμβόλαιο με τις εταιρίες που συνεργάζεται και μετά θα το βγάλει :lol:

Δε πειράζει... μέχρι τότε θα το χρησιμοποιώ σαν iPod Touch tongue.gif

Η θα καταφύγω στο να πάρω ένα "x"-Sim hardware unlock (add-on sim που "κοροϊδεύει" το iPhone και νομίζει πως έχει AT&T Sim Card επάνω), αλλά είναι άλλα 100 ευρώ περίπου :S

EDIT:

crash tests για το iPhone από δύο τύπους που δεν την παλεύουν καθόλου (ειδικά ο 1ος).

http://www.youtube.com/watch?v=bWCa3QVBOpY
http://www.youtube.com/watch?v=czCCavcnNd8

Link to comment
Share on other sites

έχει εγγύηση apple... αλλά δεν υπάρχει service στην ελλάδα tongue.gif

Απλά το στέλνω πακέτο US αν γίνει κάτι... (χτύπα ξύλο, μακριά από εμάς etc).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πήρα το KU990 Viewty, και ψοφάτε όλοι σας με τα παραπληγικά Windows Mobile κινητά σας!!!

Και έχω και 5άρα κάμερα! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα ψυγείο, παρά κινητό που να πετάει BSoD (Blue Screen of Death)!!!!

Κι αφού ελληνικό iPhone δεν κυκλοφόρησε ακόμα, προτιμώ να περιμένω το αυθεντικό. Κι όχι ΣΑΝ το αυθεντικό!

Εννοώντας, ιστορικά πάντα το Αυθεντικό των πρώτων Windows στα οποία βασίστηκε η Microsoft για να βγάλει την 1η έκδοση... Οταν δούλευε 32Β η Apple...

Link to comment
Share on other sites

1ον Mokia suxx,

2ον HTC... windows mobile, όταν είχα το Motorola MPX 200 που είχε windows mobile, ακόμα S.S. πήγαινες σχολείο tongue.gif Οπότε όσον αφορά windows mobile... no thanks, και ας έχει και έτοιμο MSN Messenger χαχαχα

3ον Viewty... όμορφο, χαριτωμένο αλλά όπως είπε και ο Nikkosnet, δε παύει να είναι LG... και προσωπικά με χαλάει, δεν το ρισκάρω καθώς δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα.

Τώρα για το iPhone guys, όπως και να το κάνουμε... είναι apple... η εταιρία έχει μια μεγάλη προϊστορία στο άθλημα της υψηλής τεχνολογίας οπότε δε το φοβάμαι. So far έχει αντέξει τις κακουχίες που το βάζω να περάσει.

Και για να δείτε το πόσο αντέχει... see:

http://www.youtube.com/watch?v=czCCavcnNd8
http://www.youtube.com/watch?v=bWCa3QVBOpY

Βέβαια στο 2ο βίντεο... πόνεσε η ψυχή μου αλλά τι να πεις... μέσα στα πλαίσια του τεστ... :(

Αυτά... αλλά ας μείνουμε στο να κουβεντιάζουμε μόνο για το iPhone σε αυτό το τόπικ για να είμαστε εντός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα πιστεύεις ότι αξίζει τα λεφτά του το iphone??

Από ότι είδα το ipod touch είναι σχεδόν ίδιο αλλά δεν έχει τηλέφωνο και κοστίζει τα μισά λεφτά..

Link to comment
Share on other sites

Νίκο για τα λεφτά που το αναμένεται να έρθει στην Ελλάδα & την τιμή που είδα να το πουλάνε ορισμένα site "Ελληνικά" (τύπου pixmania/kinitomania etc.) ....όχι!

Σκέψου πως σε αυτά η τιμή του παίζει από τα 650 - 800 ευρώ. Εμένα μου κόστισε 450 ευρώ περίπου (με την αποστολή) τη στιγμή που σε Γερμανία & Γαλλία κοστίζει 399 ευρώ (άρχισε να πωλείται εδώ και καμιά 15-αριά μέρες), στην Αγγλία κάπου στα 500 ευρώ & στην Αμερική 280.

Εγώ το πήρα από ebay, σε δημοπρασία ουσιαστικά, ολοκαίνουριο (σφραγισμένο κουτί) από Αμερική και μου ήρθε σε μια εβδομάδα μέσα.

Βέβαια όλοι όσοι το παίρνουν, ψάχνουν τρόπο να το ξεκλειδώσουν μιας και ή πρέπει να σκας x2 χρόνια κερατιάτικα πάγια γιατί πρέπει να κάνεις υποχρεωτικά συμβόλαιο είτε με AT&T (US), O2 (UK), T-Mobile (DE), Orange (FR). Στη Γαλλία & νομίζω πως και στη Γερμανία, έβγαλαν option όπου δίνεις 100 ευρώ ακόμη και στο ξεκλειδώνει επίσημα η Apple και βάζεις όποια sim θέλεις, απλά πρέπει να γίνει μια διαδικασία μέσω του i-Tunes.

Anyway, αν θέλεις ένα "όλα σε ένα" κινητό και είσαι και gadget-άκιας, αξίζει και με το παραπάνω. Σκέψου ότι αγοράζεις κάτι μπακατέλες Nokia, Samsung, HTC etc. που κολλάνε, κάνουν ράνουν, δεν αντέχουν τις κακουχίες... ενώ το apple, αν είδες και τα βιντεάκια που έστειλα πριν, δεν μασάει μία απ'όσο φαίνεται.

Και συγκριτικά με άλλα κινητά -επειδή είμαι κανίβαλος- το περιμένω να επιζήσει τα βασανιστήρια που θα περάσει... οπότε σαν συμπέρασμα της παραπάνω πολυλογίας μου, αξίζει αλλά όχι με τις τιμές Ελλάδος, μόνο με παραγγελία απ'έξω.

Link to comment
Share on other sites

σαν συμπέρασμα της παραπάνω πολυλογίας μου, αξίζει αλλά όχι με τις τιμές Ελλάδος, μόνο με παραγγελία απ'έξω.

H πιο σωστη κουβεντα που εχω ακουσει μεχρι στιγμης για το iPhone.

Σιγουρα δεν τα αξιζει τα λεφτα του σαν τηλεφωνικη συσκευη, αλλα αν θες μια συσκευη ολα σε ενα + απλα να κανεις και να δεχεσαι κλησεις και sms ειναι μια χαρα τα ¤450. Και εχεις και ενα απο τα καλυτερα mp3 players ever και βλεπεις video και photos σαν ανθρωπος και γενικως αξιζει να το εχεις σαν gadjet, αλλα μεχρι εκει. Εξαλλου η πολιτικη της Apple χρονια τωρα, ειναι καθε 12 μηνες να ανανεωνει τα μοντελα της και να τα πουλαει φθηνοτερα. Οποτε για αυτους που δεν βιαζονται, ή περιμενουν περισσοτερα απο το iPhone, απλα περιμενουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πήρα το KU990 Viewty, και ψοφάτε όλοι σας με τα παραπληγικά Windows Mobile κινητά σας!!!

Και έχω και 5άρα κάμερα! tongue.gif

Αυτό είναι φωτογραφική που παίρνει τηλέφωνο ρε.Δεν είναι κάτι παραπάνω

Εγώ με το HTC P4350 κανένα πρόβλημα!!!!

Link to comment
Share on other sites

εχμ... να ξαναθυμήσω πως εδώ είναι για το iPhone το thread? :cry:

Nikkosnet, στο χθεσινό καφέ / ποτό που ήπιαμε, το έφερα και το είδε από κοντά, τον αφήνω να κάνει τα σχόλιά του και αφού το είδε και από κοντά... θα άφηνα και τον Kouliss να μιλήσει αλλά αυτός κόντεψε να καεί με ένα από τα παιχνίδια που έχω βάλει και ήταν σε μια κατάσταση αφασίας και δε ξέρω αν συνήλθε από την πόρωση....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.