Jump to content
tsismal

Service Passat

Recommended Posts

Νέος κάτοχος ενός passat 1.8 μοντ.2000 και έχω μπερδευτεί σχετικά με το πότε γίνεται η αλλαγή των ιμάντων. Το αυτοκίνητο 'εχει κάνει όλα τα service στην ΕΤΕΑ με τελευταίο στις 75.000 (έχει 77.000) όπου και δεν αλλάχθηκαν οι ιμάντες. σε άλλη αντιπροσωπεία όπου το πήγα για έλεγχο πριν την αγορά μου είπαν οτι ο κατασκευαστής δίνει αλλαγή ιμάντων στις 90.000 ή στην 5ετία (ότι ερθει πρώτα) και άρα θα έπρεπε να έχουν αλλαχθεί στο τελευταίο service και μου πρότειναν να τους αλλάξω άμεσα και όχι στα 90.000, μιας και έχει περάσει η 5ετία. Τελικά τι ισχύει? εσείς στα πόσα χλμ τους αλλάξατε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλύτερα να τους αλλάξεις. Μην ρισκάρεις με τους ιμάντες. Μπορεί να σου κάνουν μεγάλη ζημιά. Επίσης αν τους αλλάξεις, άλλαξε και την τρόμπα του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και δεν θα ρισκάρω αν είναι έτσι. κόστος πάνω κάτω να υπολογίζω γύρω στα 400 ευρώ μου είπανε. πως το βλέπετε εσείς που έχετε και προηγούμενη εμπειρία? καλά ειναι ή ακριβά?

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή είναι απο εξουσιοδοτημένο συνεργείο, πιστεύω ότι "έξω" θα βγαίνει φθηνότερα. Για τρόμπα νερού θα το διευκρινήσω, δεν μου ανέφεραν κάτι σχετικά. Tolia η τρόμπα νερού είναι οδηγία απο την μαμά να αλλάζει μαζί με ιμάντες για κάποιον λόγο ή το λές απο κάποια προσωπική εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή είναι απο εξουσιοδοτημένο συνεργείο, πιστεύω ότι "έξω" θα βγαίνει φθηνότερα. Για τρόμπα νερού θα το διευκρινήσω, δεν μου ανέφεραν κάτι σχετικά. Tolia η τρόμπα νερού είναι οδηγία απο την μαμά να αλλάζει μαζί με ιμάντες για κάποιον λόγο ή το λές απο κάποια προσωπική εμπειρία?

Ειναι "ανεπισημη" οδηγια.Συνηθως την αλλαζουν προληπτικα σε ολα μιας και το κοστος της (υλικο) ειναι αμελητεο.Σκεψου οτι αν γινει η στραβη και χαλασει η τρομπα ξαναπληρωνεις εργασια και υλικα για ιμαντες αφου για να εχεις προσβαση στην τρομπα πρεπει να τους βγαλεις οποτε και αχρηστευονται (αντε μετα παλι τοποθετηση και χρονισμος στους ιμαντες...δεν αξιζει τον κοπο πραγματικα)!

Edited by dpan_a3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.