Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
DrYiD PanoRamiX

Απο προβλήματα άλλο τίποτα

Recommended Posts

Guest amyroukai
για τις COROLLA μπηκα στο site και απο προβληματα οχι και λιγα .μια επισκεψη θα σου λυσει την απορια και οτι λεω δεν ειναι απο το μυαλο μου.ενα βασικο προβλημα που εχουν ειναι οτι μυριζει ο κεντρικος αεραγωγος σαν μουχλα και δεν μπορει να κανει ΤΙΠΟΤΑ γι'αυτο η αντιπροσωποια, μαλιστα ενα τυπος εχει ορεξη και χρονο (και χρημα μαλλον)και εχει καλεσει το υγειονομικο(ναι το υγειονομικο)για να μετρησει ποσο βλαβερη ειναι η μυρωδια ΚΑΙ ΑΝ ΒΡΕΘΕΙ ΕΠΙΒΛΑΒΗΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΑΕΙ ΔΙΚΑΣΤΗΚΟΣ.οταν πηγε στην αντιπροσωποια τον γραψανε κανονικα.

Η μούχλα μυρίζει σε όλα τα αυτοκίνητα που δουλεύουν με τον κλιματισμό ανοιχτό όλη μέρα. Σχηματίζεται απο την υγρασία που μένει στον υγροποιητή του κλιματισμού όταν σβήνεις τη μηχανή (τη βλέπεις και στη βάση του παρ-μπριζ μερικές φορές σαν υδρατμούς). Όπου υπάρχει "μόνιμη" υγρασία, αναπτύσσονται μύκητες και μυρίζει. Η λύση απλή, λίγα λεπτά πριν σταματήσεις το αυτοκίνητο γυρνάς το σύστημα στο "eco" ο κλιματισμός σταματάει και στεγνώνει, οπότε η μυρωδιά θα φύγει... Αν και σε αυτοκίνητα που την έχουν ήδη, καλύτερα να αλλάξετε και το φίλτρο του εξαερισμού.

Golf δεν έχω αν και το νέο GTi μου πήρε τα μυαλά!!! Σχεδόν ξέχασα το RX8... Έχοντας βολτάρει με το mkV 2.0FSi ενός φίλου, το μόνο που με χάλασε σε αυτοκίνητο αυτής της τιμής ήταν η ελλιπής ηχομόνωση της ανάρτησης, αλλά μάλλον όλα τα Γερμανικά απο το ίδιο "πρόβλημα" πάσχουν, η BMW του πατέρα μου το ίδιο, το νέο Ibiza μιας φίλης επίσης... Οι Γερμανοί ρε γ@μώτο δεν έχουν καταλάβει οτι υπάρχουν και χώρες που δεν έχουν τη δική τους τέλεια άσφαλτο?

Guest RADIOFORCE

[ ΚΑΙ ΓΩ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ ΠΟΣΤ ΓΚΡΙΝΙΑΣ ΟΛΟΙ ΜΕ ΛΕΝΕ ΚΑΚΟΠΡΟΑΙΡΑΤΟ ΠΛΗΝ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΑΠΟΡΙΑ ΕΔΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΚΑΤΟΧΟΙ ΓΚΟΛΦ? ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ :whistling:

[ ΚΑΙ ΓΩ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΧΩ  ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ ΠΟΣΤ ΓΚΡΙΝΙΑΣ  ΟΛΟΙ ΜΕ ΛΕΝΕ ΚΑΚΟΠΡΟΑΙΡΑΤΟ  ΠΛΗΝ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΩΝ  ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΑΠΟΡΙΑ  ΕΔΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΚΑΤΟΧΟΙ ΓΚΟΛΦ?  ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ :whistling:

Όλοι συναντάμε προβλήματα στα αυτοκινητά μας. Σε όλες τις μάρκες έτσι γίνεται ακόμα και στις porsche. Είμαστε εδώ για να συζητάμε τα προβλήματα και άλλα ενδιαφέροντα θέματα γύρω από τα αυτοκινητά μας. Η προσωπική νου γνώμη είναι οτι πρέπει να έρθεις σε κάποια μας συνάντηση για να γνωρίσεις τι άνθρωποι μπαίνουν σε αυτο το forum. Απ εκεί και πέρα θα έχεις μια καλύτερη και πιο σφαιρική άποψη για τους περισσότερους από εμάς. Αν πάλι δεν θέλεις να έρθεις σε συναντηση μας σε κερνάω καφέ για να τα πούμε από κοντά. το εννοώ. Μακάρι να ανταποκριθείς σε τουλάχιτον μια από της προσκλήσεις μου και ετσι να μας κρίνεις καλύτερα.

Φιλικά

Σπύρος

[ ΚΑΙ ΓΩ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΧΩ  ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ ΠΟΣΤ ΓΚΡΙΝΙΑΣ  ΟΛΟΙ ΜΕ ΛΕΝΕ ΚΑΚΟΠΡΟΑΙΡΑΤΟ  ΠΛΗΝ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΩΝ   ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΑΠΟΡΙΑ  ΕΔΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΚΑΤΟΧΟΙ ΓΚΟΛΦ?  ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ;)

φιλε μου οπως σου ειπα και σε καποιο αλλο τοπικ παλι στα προβληματα αν ηταν καποιος ανθρωπος της εταιρειας δε θα ειχαμε τοσες σελιδες με προβληματα..

τουλαχιστον ετσι πιστευω εγω μπορει να κανω και λαθος.

βρισκεις μονο αρνητικα στο αυτοκινητο σου ομως?κατι αλλο να συζητησεις σε ολοκληρο το φορουμ δεν υπαρχει?ναι εδωσες 7 εκαττομυρια και απαιτεις να ναι ολα στην εντελεια.εχει κ αλλους ομως που τα δωσαν και δεν ειχαν καποιο ουσιαστικο προβλημα. :whistling:

Edited by ounkas

Tha eimai ilikrinis ... Diavazontas ton papyro provlimaton psilogelousa an kai afta pou travas ine gia klamata oxi gia gelia. Ise poly atyxos. Pragmatika prepei na kinithis enantion tis eterieas kai na apetisis ena kainourio amaksi ean exeis tosa provlimata. Esy to mono pou den exeis alaksi akomi ine to sasi , ta tzamia kai ta patakia ! ! ! Pigenei kai valtous sti thesi tous.

Guest Vangarg

Τα προβλήματα που αναφέρει ο DRYID μου φαίνονται υπερβολικά. Μην το κατηγορείτε το GOLFάκι, έτσι κι αλλιώς μην ξεχνάμε ότι σε τέτοιου είδους συζητήσεις συνήθως ακούγονται τα παράπονα και οι ζημιές και όχι οι περιπτώσεις που όλα δουλεύουν ρολόι.

Πήρα το GOLF V ένα μήνα αφού κυκλοφόρησε στην Ελλάδα και είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημένος. Στο στρώσιμο μου έκαψε ελάχιστα λάδια (η ένδειξη κατέβηκε 3 χιλιοστά, ούτε λαμπάκι άναψε ούτε τίποτα). Η ποιότητα GOLF στο εσωτερικό, στην αίσθηση του τιμονιού και του λεβιέ καθώς και στην κύλιση δεν συγκρίνεται με αυτοκίνητο άλλης μάρκας ίδιας κατηγορίας (για κορεάτικα ειδικά δεν συζητώ, είναι αστεία). Για κινητήρα δεν μπορώ να πω τίποτα , είναι πολύ νωρίς να κρίνουμε, απλά έχει πολύ ομαλη λειτουργία και δεν έχει βγάλει τίποτα. Το μόνο που χρειάστηκε συνεργείο ήταν η αντλία βενζίνης που χάλασε αλλά ουσιαστικά έφταιγα εγώ γιατί συνήθιζα να αφήνω τη στάθμη της βενζίνης να κατέβει πολύ χαμηλά πριν το γεμίσω (κλασικός λόγος για να τα φτύσει η αντλία).

Φυσικά επειδή έχω το 1.4 το απλό (όχι FSI) ξέρω ότι δεν τραβάει, αλλά αυτό το ήξερα και όταν το πήρα. Επίσης, παθαίνω αυτό το σπαστικό με το παράθυρο του οδηγού, δηλ. όταν τα κλείνω και τα 2 μαζί, του οδηγού κατεβαίνει μέχρι τη μέση μόνο του. Πρακτικά αυτό είναι το μόνο πρόβλημα που έχω με το GOLF V μετά από 1,5 χρόνο και 25.000 χλμ. Καλά είναι νομίζω, δεν συμφωνείτε?

Οι καθρέφτες είναι φτιαγμένοι να κινούνται μαζί όταν κινείς τον αριστερό. Η κατανάλωση (επειδή το είδα σε άλλο μήνυμα) στην πόλη δεν μου έχει πέσει ΠΟΤΕ κάτω από 9,3 lt/100 klm (και μιλάμε για πολύ cool οδήγηση) με βενζίνη μόνο BP Ultimate 100.

Όσο για την αντιπροσωπεία, το πηγαίνω σε ένα εξουσιοδοτημένο στον Πειραιά (δεν θέλω να πω όνομα, αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορώ) και έχω να πω ότι είναι απόλυτα επαγγελματίες, δεν έχουν την κλασική πελατειακή προσέγγιση αλλά μπορείς να συζητήσεις ότι θέλεις και από ψαγμένα τεχνικά θέματα και να σου πουν ευχαρίστως. Φυσικά, στο σέρβις και στα σχετικά είναι πανάκριβοι.

Συνολικά: GOLF και τα μυαλά στα κάγκελα.

καλως ηρθες φίλε μου.οχι δεν σου έβγαλε προβληματα το γκολφακι.μια χαρα εισαι κατα την γνωμη μου.κ εγω ειμαι απολυτα ευχαριστημένος!!λίγο η κατανάλωση στην πολη αλλα το σκίζω οπότε με σκίζει κ αυτο ..ολα καλα ομως!

Αμα δειτε τα προβληματα αλλων εταιρειων (πχ ραγισμα κυλινδροκεφαλης σε καινουργια Alfa GT λογω ανακατεσκευασμενων μοτερ που τους φορανε...) θα γελατε μεχρι αυριο που κατηγορειτε τα Golfakia σας...

Και επειδη εχω γειτονα και φιλο με Alfa GT ενα θα σας πω...οταν κοιταξαμε μια φορα τα λαδια μας παραλληλα επεσα κατω απο τα γελια.Εγω φουλ αυτος εψαχνε να βρει που πιγαν τα μισα και βαλε λαδια!!

Edited by dpan_a3

Το πρόβλημα που εχω εγω τωρα ειναι οτι οι καθρεπτες οταν βαζω τον διακοπτη για να γυρισει ο αριστερος καθρεπτης (του οδηγου) γυρίζει και ο δεξιος.¶ρα ο DrYiD PanoRamiX δεν ειναι ο μοναδικος αφου και εγω εχω παει στην αντιπροσωπεια κ για αλλα προβληματα απο τον Ιανουαριο που το πηρα κ οχι Μαιο οπως αυτος.Προβληματα οπως ξεφλουδισμα ταμμπλω λογω σταγονας αποσμητικου, μοτερακια ανακυκλωσης αερα, και παραξενος θορυβος λογω βενζινης 95 οκτανιων συνεβησαν σεμενα .υπαρχει εξηγηση σχεδον για ολα αλλα καποια δεν εξηγουνται και σιγουρα τα εχω παρει αρκετα.

ρε σε φιλε δες λιγο και το βιβλιαρακι του αυτοκινητου σου να δεις οτι οι καθρεπτες σου ετσι πρεπει να δουλευουν και μετα σχολιαζε !!!!!!

Εγω δεν ειπα οτι ειναι προβλημα το οτι γυρνανε και οι διο καθρφτες μαζι αλλα το οτι ο δεξις στην αρχη και ο αριστερος στην συνεχεια γυρναγαν σπασμωδικα δηλαδη διακοπτομενα.Οταν μου τους αλλαξαν τελειωσε το προβλημα

ρε σε φιλε δες λιγο και το βιβλιαρακι του αυτοκινητου σου να δεις οτι οι καθρεπτες σου ετσι πρεπει να δουλευουν και μετα σχολιαζε !!!!!!

οντως οι καθρεφτες οταν ρυθμιζεις τον εναν γυριζει και ο αλλος αλλα φανταζομαι οτι απο τον φλεβαρη που το ειχε απορια ο θοδωρης θα του λυθηκε..και καλα θα ηταν να υποδεικνυαμε λυσεις σε συμφορουμιτες με λιγη περισσοτερη ευγενεια... :lol:

Edited by ounkas

Ερώτηση . Ο αεραγωγός που τρίζει πότε βγάζει αέρα? Εϊναι δυνατόν να έχει πειραχτεί κάτι απο τοποθέτηση radiocd και γιαυτό να μη βγάζει αέρα?

βεβαιως και βγαζει αερα. Τον εχω λυσει, μονος μου, εχω ενισχυσει ολες τις ενωσεις με ολα τα κολπα, δεν τριζουν πλεον οι ενωσεις, αλλα το πλαστικο ειναι τελικα περα για περα της πλακα, και τριζει αυτο. Δεν ξερω τι μπορω να σκεφτω πλεον. Τριζει ελαχιστα, αλλα εγω το ακουω. Ειναι το μονο σημειο που τριζει.

Σκεφτομουν για κατι σε δερμα, αλλα δεν ξερω...

εχθες πηγα να παρο το αυτοκινητο ενα 5αρι 1,6 fsi να κανω μια βολτα

μετα απο μια βδομαδα ακινησιας και το αμαξι δεν επερνε μπρος μετα απο

πολλες προσπαθειες δουλεψε αλλα δεν κρατουσε ρελαντι και εσβηνε

το αμαξι εκανε σαν να ειχε βηχα.

μετα απο ενα λεπτο ξαναδοκημασα και πηρε μπρος αμεσως κανονικα.

ειναι η δευτερη φορα που το κανει και δεν καταλαβαινω γιατι

μπαταρια δεν ειναι βενζινη 100οκτ βαζω μονο απο δυο πρατηρια εδω και

1,5 χρονο.

την πρωτη φορα που το εκανε το εσβησα για 1λεπτο μπηκα σπιτη και μετα

δεν επερνε μπρος με τιποτα και οταν πηρε δεν κρατουσε ρελαντι και εσβηνε .

μετα απο 1 λεπτο σαν να μην ειχε γινει τιποτα ολα καλα.

τι φταιει γιατι αυριο το παω καρεντα για τσεκ.

Λοιπον...Το συγκεκριμενο, ποσα χιλιομετρα εχει...?

Εχεις κοιταξει καθολου την πεταλουδα του...? Ξερεις πως γινεται αυτο...?

Αν θες να σου πω να σε βοηθησω...Πιθανοτατα, εχει πιασει πολυ βρωμα η πεταλουδα και ρεταρει στο ρελαντι...Αν ειναι αυτο, μην ανησυχεις, θελει ενα καθαρισματακι... :)

Guest Stoilas

Φιλαράκο πάρ'το μια βόλτα, ζέστανέ το καλά και μετά σκίστο όσο δεν πάει. Θα κελαηδάει μετά, πίστεψέ με, το μόνο κόστος σου θα είναι λίγη παραπάνω βενζίνη

Οχι...υπαρχουν ειδικα καθαριστικα για πεταλουδα...Της WURTH ας πουμε και το εκανα προχτες με τη βοηθεια του κολλητου μου...

Εγω μεσα παταγα γκαζι για να ανοιγοκλεινω την πεταλουδα, και αυτος με το spray ψεκαζε την πεταλουδα και καθαριζε...

Πεταγε πισω απο την εξατμιση την απιστευτη μαυριλα...Τελεια εγινε μιλαμε...Απλα θελει υπομονη και καποιον να σε βοηθησει...

Guest Scorpio

Ρε είστε καλά? Η πεταλούδα για να καθαριστεί πρέπει να βγεί από πάνω... Να έπεφτε τίποτα μέσα την ώρα που την καθαρίζατε... έρε γλέντια... music.gif

Ρε είστε καλά? Η πεταλούδα για να καθαριστεί πρέπει να βγεί από πάνω... Να έπεφτε τίποτα μέσα την ώρα που την καθαρίζατε... έρε γλέντια... music.gif

Πιστεψε με κανεις λαθος...Κι εγω ετσι ελεγα, αλλα εμαθα...

Υπαρχει απο την WURTH ειδικο καθαριστικο για καρμπιρατερ/injection το οποιο ειναι για ψεκασμα μεσα στην πεταλουδα...Κρατας τις στροφες ψηλα για να μην σβησει απο το υγρο, και το αμαξι πισω πεταει ολοκληρη την μαυριλα...Το καναμε στο δικο μου, και αλλαξε χρωμα ολη η πεταλουδα...ειχε πιασει τετοια μπιχλα, που ειχε μικρυνει η διαμετρος της μιλαμε...

Εδω στον κολλητο μου που το καναμε στην Sportscoupe που εχει, το αμαξι πηρε τα πανω του πολυ κραυγαλεα...

Αυτα :D

Guest Scorpio

Ναι ρε συ Mike αλλά αυτή η μαυρίλα δεν περνάει μέσα από την εισαγωγή, βαλβίδες κλπ κλπ?

Δεν είναι και ότι καλύτερο αυτό!

ΠΑΤΑΣ πολυ δυνατα το γκαζι, πολυ ωρα. Μολις εχεις τελειωσει το μισο μπουκαλι, εχει ηδη αλλαξει χρωμα η πεταλουδα...Εμεις αδεςιασαμε και το αλλο μισο, για να φυγει ολη η μαυριλα και απο τα ενδοτερα...Δεν θες να δεις το πλακακι της πυλωτης εκει που τα πεταγε η εξατμιση...

Και τι σκασιματα εκανε...χεχε...Σαν 400 αλογα εκανε...Η εξατμιση περριτο να πω μαυρισε...Βαζεις και ενα καλο και επωνυμο καθαριστικο βενζινης μετα, και εισαι σε μεγαλο βαθμο ετοιμος...

Mετα απο την προσθηκη της σκουπας και τοσα χλμ που εχεις κανει και μαλιστα και αρκετα ταξιδια, λογικο ειναι να ελειπα μονο εγω απο την πεταλουδα σου Μιχαλη. Το καθαριστικο πως λεγεται ακριβως? Θελω να πω στον αντιπροσωπο της WURTH που ερχεται στην δουλεια να μου φερει ενα (στο κοστος φυσικα tongue.gif )

Σιγα ρε μην ξοδευτεις...6 ευρω κανει...Αντε και στο εφερε ενα ευρω...δεν αξιζει καν να υποχρεωθεις... :D

Go for it B)

Οσο για την πεταλουδα ναι, εχεις δικιο...Και πολυ το ειχα αμελησει να σου πω με σκουπα τοσο καιρο... ;)