Jump to content
emperor

Γρατζουνιες....

Recommended Posts

Μετα απο κακο υπολογισμο :cry: , "ακουμπισα" τις ακρες καποιων δεντρων με αποτελεσμα να εχω μερικες γρατζουνιες στην πλευρα του οδηγου. Λογω του χρωματος (Ασημι) δεν ειναι εμφανεις, τουλαχιστον οχι ευκολα. Δεν δοκιμασα ακομα με αλοιφες να δω αν γινεται κατι, προφανως εταιριες σαν την Chipaway θα κανουν δουλεια, εχετε καμια αλλη προταση?

Link to comment
Share on other sites

ChipsAway πάντως δεν θα σου πρότεινα γιατί με τα ίδια λεφτά που σου ζητάνε για μικρο-λακουβίτσες βάφεις σχεδόν όλοκληρο το κομμάτι που έχεις πρόβλημα.

Δεν περνάς καμία βόλτα από τον Δήμο(Autopainter) μήπως και μπορέσει και σε βοηθήσει.

:cry:

Link to comment
Share on other sites

Οι γρατζουνιες ξεκινουν απο μπροστα φτερο μεχρι πισω, δεν ειναι και τοσο εμφανεις λογω χρωματος, αν φυσικα πας πολυ κοντα φαινονται...

Το βαψιμο δεν θα δημιουργησει διαφορες στο χρωμα με τις αλλες πλευρες? Οσο για το γυαλισμα ειναι το ιδιο με το κερωμα? Αυτο βασικα σκεφτικα, εχετε καμια προταση που να το παω?

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το γυαλισμα ειναι το ιδιο με το κερωμα? Αυτο βασικα σκεφτικα, εχετε καμια προταση που να το παω?

Οχι άλλο το γυάλισμα και άλλο το κέρωμα. Πηγαινε το στον autocare που εχουμε και 20% έκπτωση. Λεπτομέρειες δες Εδώ :whistling:

Link to comment
Share on other sites

κέρωμα για νέα αυτοκίνητα, γυάλισμα για παλαιότερα όπου η γυαλάδα έχει πλέον φύγει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς, όπως σου είπαν ήδη, παροδικά να τις καλύψεις με ένα κερί, αλλά σύντομα θα τις ξαναβλέπεις. Με το γυάλισμα αφαιρείς βερνίκι από όλη την γύρω επιφάνεια ώστε να γίνει λεία ως σύνολο. Καλό είναι λοιπόν να αποφεύγεται και να γίνεται μόνο όταν είναι απολύτως απαραίτητο. Αν σε ενοχλεί τόσο πάντως..λογικά με γυάλισμα με αλοιφαδόρο θα εξαφανιστεί χωρίς πολλά-πολλά.

Link to comment
Share on other sites

ποιο ειναι καλυτερο να κανεις γυαλισμα ή κερωμα για

συντηριση και για ομορφια?

Εμενα που μου κανανε γυάλισμα μου το κερώσανε κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Και πόσο πάει το μαλλί για γυάλισμα φίλτατε Σπύρο; Μου φαίνεται ότι ο Κίτσος ίσως χρειαστεί ένα προσεχώς... Με το γυάλισμα καταπονείς τη λαμαρίνα ή το χρώμα;

Link to comment
Share on other sites

Και πόσο πάει το μαλλί για γυάλισμα φίλτατε Σπύρο; Μου φαίνεται ότι ο Κίτσος ίσως χρειαστεί ένα προσεχώς... Με το γυάλισμα καταπονείς τη λαμαρίνα ή το χρώμα;

¤ 105 το γυάλισμα. Το βερνίκι μειώνεις δεν καταπονείτε το χρώμα

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου εγω εδω στην Πατρα ειχα γδαρει την πορτα αρκετα βαθεια μπορω να πω.

Επειδη λοιπον δεν ηθελα να την βαψω ολοκληρη , για το λογο του οτι δεν γουσταρω να ειναι βαμενο το αυτοκινητο, (στην μεταπωληση χανει λεφτα!!) πηγα σε ενα μαγαζι που υπαρχει εδω στην πατρα, (υπαρχει και στην Αθηνα, το εχω δει σε διαφημιση σε περιοδικα αυτοκινητου) το οποιο λοιπον μαγαζι σου βαφει μονον την γρατσουνια, και δεν φαινετε απολυτος τιποτα. Επειδη ειμαι πολυ ιδιοτροπος σε αυτα , σας λεω οτι δεν φαινεται τιποτα απολυτος και μαλιστα το αυτοκινητο ειναι αβαφτο.

Τωρα οσο για τα χρηματα, εδω στην Πατρα μου ζητησαν 150 ευρω για βαψιμο στην πορτα, και ο τυπος που λεμε με τις γρτατσουνιες μου πηρε 80 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Guest golfinos

Λοιπον εχω ανακαλυψη ενα μαγαζι που φτιαχνει τοπικα γραντζουνιες σε απιστεθτα χαμηλη τιμη..

αν θες θα σου που ειναι να πας..

εμενα για μια γραντζουνια προφυλακτηρα+κλειδια στο φτερο+γραντζουνιες σε δυο ζαντες+μια μικρο χτυπημα μονο 140ε...!!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα που ενα λθσασμενο κοπροσκυλο επιτεθηκε στη καλοκερωμενη μου πορτα συλοδηγου και με τα δοντια εκανε γρατζουνιεσ που με κλειδι και να θες δεν γινονται???

Η λαμαρινα φενεται απο κατω!!!!! τρελαθηκα...

Link to comment
Share on other sites

Με το γυάλισμα αφαιρείς βερνίκι από όλη την γύρω επιφάνεια ώστε να γίνει λεία ως σύνολο. Καλό είναι λοιπόν να αποφεύγεται και να γίνεται μόνο όταν είναι απολύτως απαραίτητο. Αν σε ενοχλεί τόσο πάντως..λογικά με γυάλισμα με αλοιφαδόρο θα εξαφανιστεί χωρίς πολλά-πολλά.

Καλά τα λες εσύ BIT ακο αλλά μάλλον δεν σε ακούνε!

Και ακούω και τρελά νούμερα σε Eυρουλια για μια γρατζουνιά LOL!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω πηγα και πηρα μια αλοιφη απο μαγζι με χρωματα αυτοκινητων μετρια και βγαζω τις μικρες γρατζουνιες και δεν εχω κανενα προβλημα ουτε εχω επιστρεψει στην αρχικη κατασταση.Ειχε και της 3Μ αλλα με την 3πλασια τιμη.

Link to comment
Share on other sites

ρε μαγκες εχω ενα golf mk4 & εχei μια γρατζουνια απο το πισω φτερο μεχρι το μπροστα καποιος

μ popeye.gif λ knife.gif κας μου το χαραξε με κλειδι υπαρχει τροπος να τη "βγαλω" χωρις να το βαψω? & ποσο θα κοστισει ολο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Θαναση δεν ξερω εαν η λαμαρινα που κανει το test ειναι απο αυτοκινητο.

Κατι δεν μου κολλαει καλα στο ματι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.