Jump to content
triatec

4motion

Recommended Posts

Paidia exete akoysei an ta golf 4motion (2.8 v6 ktl) bgazoyn problhmata?Eimai koda sthn agora enos alla me apothyse enas filos legodas moy pos exei provlhmata ktl.Xerete kati?Tnx!

Ένας φίλος μου έχει το GOLF IV VR6 και δεν του έχει βγάλει κανένα πρόβλημα,

Link to comment
Share on other sites

BasikA GIA TETRAKINHSH moy eipe!pos paroysiazoyn provlhmata kai pos an to patas to amaxi meta apo kapoia xiliometra arxizei na sfyraei kai genika problhmata me tetrakinhsh efoson vevaia kinhse me gorgoys rythmoys!

Η προσωπική μου γνώμη είναι οτι δεν πιστεύω οτι ισχύουνε αυτά που σου είπανε. Αντίθετως θα έλεγα. Εγω θα σου έλεγα να το αγοράσεις εφόσον του κάνεις τον συνηθισμένο έλεγχο πρώτα. Εννοείτε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Η τετρακινηση ειναι η ιδια με ολα τα αλλα μοντελα του Group Vag (Haldex) και ισχυει αυτο που εχει αναφερθει και σε αλλα site.

Αν κανεις τη προβλεπομενη συντηρηση στο Haldex, αλλαγη λαδιων και φιλτρων δεν πρεπει να εχεις προβλημα.

Εδω κυκλοφορουν S3 Και LEon με 400 αλογα και δεν εχουν αναφερει ιδιαιτερα προβληματα.

Ριξε μια ματια και στο seatclub.gr ρωτα κανα τετρακινητο ιδιοκτητη τι προβληματα εχει αντιμετωπισει.

Εχουν ακουστει καποια συμπτωματα τα οποια εχουν αντιμετωπιστει μεσα στην εγγυηση.

Βεβαια η επισκευη/ αλλαγη Haldex ειναι πολυεξοδη. Υπολογισε περιπου 3000€για μεταχειρισμενο.

Link to comment
Share on other sites

Η τετρακινηση ειναι η ιδια με ολα τα αλλα μοντελα του Group Vag (Haldex)

Δεν εχουν ολα τα μοντελα του Group τετρακινηση μορφης Haldex.... :blush:

Υπάρχει και το Torsen που ειναι σαφως ανωτερο και καλυτερο :thumbsup:

βλ. τελευταιο ανανεωμενο Α4 για παραδειγμα :)

Link to comment
Share on other sites

Guest ΑΛΚΗΣ Μ.

Θα συμφωνήσω και εγω με τα παιδιά και θα πω ότι δεν έχει παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα με αυτή την τετρακίνηση και θα είναι όλα μια χαρά αν γίνεται σωστά το σέρβις του.Μην ξεχνάτε οτι ο HALDEX εκτός απο εγκεφαλάκι δικό του,συνεργάζεται με την κεντρικη μονάδα διαχείρησης του κινητήρα,δηλαδη την ECU.

Kάποιο προβληματάκι που θα μπορούσε να αντιμετωπίσει η κεντρική μονάδα διαχείρησης(ανάλογα ποιό θα ήταν,μπορεί να επηρεάσει και την διαχείρηση του HALDEX στην μη σωστή συμπεριφορά του σε στεγνό ή ολισθηρό οδόστρωμα κλπ.

Όσο για το ποιά είναι καλύτερη τετρακίνηση φίλε Mike θα το αναλύσω κάποια στιγμή στο Technical Analisis.

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Σαφώς όμως δεν είναι η Haldex, έτσι δεν είναι???

Υ.Γ. Γεια σου ρε ¶λκη, μας έλειψες, εσύ και οι άπειρες γνώσεις σου γύρω από τα VW!!!

Link to comment
Share on other sites

Paidia exete akoysei an ta golf 4motion (2.8 v6 ktl) bgazoyn problhmata?Eimai koda sthn agora enos alla me apothyse enas filos legodas moy pos exei provlhmata ktl.Xerete kati?Tnx!

Φίλε γειά σου.

Εγώέχω PASSAT 2.8 V6 4*4. Είναι του 1998 και είναι άψογο. Πρέπει να είναι ίδια τεχνολογία με golf.

Δεν νομίζω να σου βγάλει πρόβλημα, μόνο που καίειειειειει.

Link to comment
Share on other sites

Guest ΑΛΚΗΣ Μ.
Σαφώς όμως δεν είναι η Haldex, έτσι δεν είναι???

Υ.Γ. Γεια σου ρε ¶λκη, μας έλειψες, εσύ και οι άπειρες γνώσεις σου γύρω από τα VW!!!

Γειά σου και σένα ρε φιλαράκι,πολύ χάρηκα που σε είδα στο meeting.

Όχι,HALDEX είναι του Golf!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest ΑΛΚΗΣ Μ.
Φίλε γειά σου.

Εγώέχω PASSAT 2.8 V6 4*4. Είναι του 1998 και είναι άψογο. Πρέπει να είναι ίδια τεχνολογία με golf.

Δεν νομίζω να σου βγάλει πρόβλημα, μόνο που καίειειειειει.

Καλωσήλθες melaslog.

Φυσικά και θα καίει απο τι στιγμή που οι τριβές είναι πολύ μεγαλύτερες.

Με τι διαφορά ότι στο Golf το 2.8 είναι το νέο 24v VR6 σε 15 μοίρες V και εσένα σε 60!

Link to comment
Share on other sites

Paidia exete akoysei an ta golf 4motion (2.8 v6 ktl) bgazoyn problhmata?Eimai koda sthn agora enos alla me apothyse enas filos legodas moy pos exei provlhmata ktl.Xerete kati?Tnx!

Οπως σου ειπε και το μελος SPECULATOR , αν κανεις σωστα τα σερβις του haldex δεν θα παρουσιασει κανενα προβλημα..

Εγω προσωπικα που εχω λεον 4wd αλλαζω τα λαδια και το φιλτρο του haldex καθε 20,000km...

Βεβαια στο service manual λεει για καθε 30,000 αλλαγη υγρων και καθε 60000κμ αλλαγη λαδιων και φιλτρου..

Εγω ξοδευομαι λιγο παραπανω αλλα εχω το κεφαλι μου ησυχο...

Ο φιλος σου λογικα δεν το προσεχει καθολου το haldex η μπορει να ειναι ενας απο τους ατυχους που ''ετυχε΄'' να βγαλει προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπε και το μελος SPECULATOR , αν κανεις σωστα τα σερβις του haldex δεν θα παρουσιασει κανενα προβλημα..

Εγω προσωπικα που εχω λεον 4wd αλλαζω τα λαδια και το φιλτρο του haldex καθε 20,000km...

Βεβαια στο service manual λεει για καθε 30,000 αλλαγη υγρων και καθε 60000κμ αλλαγη λαδιων και φιλτρου..

Εγω ξοδευομαι λιγο παραπανω αλλα εχω το κεφαλι μου ησυχο...

Ο φιλος σου λογικα δεν το προσεχει καθολου το haldex η μπορει να ειναι ενας απο τους ατυχους που ''ετυχε΄'' να βγαλει προβλημα..

Έχουν περάσει 9 μήνες από τότε που το έγραψε...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.