Jump to content
mezzanine

Δερμα/Αλκαντάρα

Recommended Posts

Εχει βάλει (after-market) κανείς δέρμα/αλκανταρα στο Golf V ;

Το σκέφτομαι αλλα αναρωτιέμαι τι γίνεται με αερόσακους, και πόσο καλή είναι η τοποθέτηση. Σε έκθεση εξουσιοδοτημένου της VW μου είπαν οτι βάζουν και εδώ με 5 χρόνια εγγύηση αλλα μόνο δέρμα (δεν μου αρέσει-σαν ταξί είναι).

Link to comment
Share on other sites

Guest VIDEOMIX
Εχει βάλει (after-market) κανείς δέρμα/αλκανταρα στο Golf V ;

Το σκέφτομαι αλλα αναρωτιέμαι τι γίνεται με αερόσακους, και πόσο καλή είναι η τοποθέτηση. Σε έκθεση εξουσιοδοτημένου της VW μου είπαν οτι βάζουν και εδώ με 5 χρόνια εγγύηση αλλα μόνο δέρμα (δεν μου αρέσει-σαν ταξί είναι).

Εγώ που έβαλα μπλέ- μαύρο κανονικό δέρμα, οι πλαινοί αερόσακοι δεν έπαθαν το παραμικρό.

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι απίστευτο!! Μου αρέσει υπερβολικά! Κοίτα φώτος από audi...

audi_s4.jpg

Dscf0019.jpg

animation_banquette_arriere.gif

Dscf0021.jpg

Dscf0010.jpg

Υπαρχει και σαν επιλογή (τουλαχιστον για το GT) είναι μαυρο δερμα στα πλαϊνα και μαυρο αλκανταρα στο κεντρο και πλατη (οπως τα S3).

Πρέπει να περιμένεις κανένα 6αμηνο βέβαια γιατι ειναι ειδική παραγγελία και το βαρανε και 2200.

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Δεν ξέρω παίδες αλλά για εμένα αυτός ο συνδοιασμός είναι απίστευτος.

Και στο χρώμα... :mellow:hearts.gif

Δεν έχω δει από κοντά τέτοιο κάθισμα, αλλά από τις φώτο που βλέπω είναι ερωτεύσιμο..

Πιστεύω ότι στο δικό μου αμάξι θα δένει τρομερά. Δεν θέλω το σκέτο δέρμα, γιατί αν έβαζα θα έβαζα μόνο μαύρο δέρμα και πάει πολύ στο κυριλέ, ενώ το όλο λοοκ του αμαξιού είναι πολύ σπορτίφ. Αντιθέτως το δέρμα + ALCANTARA σε προδιαθέτει για σπορ καταστάσεις...!

Πόσο να κοστίζει άραγε κάτι τέτοιο? (Σε μάστορα που κάνει δερμάτινα σαλόνια)

Για πείτε γνώμες (μήπως κάνω λάθος...)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το αλκάντρα λερώνει εύκολα , πολύ πιο εύκολα από ότι και το ύφασμα και δεν ξέρω αν θα δείχνει ωραίο μετά απο πχ 6 μήνες.....Βέβαια άλλη φάση η βελουτε υφή,αλλά δεν ξέρω....

Ιδέα....Δεν φτιάχνειs δέρματα μέσα σε grey απόχρωση με ραφτό μπλέ R?Πώς σου φαίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω και αυτό....αλλά δεν ξέρω ακριβώς....αλλά μάλλον θα πρέπει αφού είναι βελουτέ σε κάποια φάση θα κάτσει το βελούδο....

Link to comment
Share on other sites

Και το αλλο που εχω ακουσει ειναι οτι φθειρεται με την χρηση.Ισχυει αυτο?

Σε S3 6 ετών το αλκαντάρα είναι σε άψογη κατάσταση μετά απο σκληρή χρήση και πολλά μπες-βγες, αν λερώσει με λίγο νερό καθαρίζεται. Είναι πολύ καλύτερο απο δέρμα γιατι κρατάει το σώμα-δεν γλυστράει, δεν καίει και τα μπουτάκια οταν το έχεις αφήσει στον ήλιο.

Το full δέρμα σε Golf μου κάνει λίγο ανοιχτό παράθυρο με Γιαγκούση να παίζει στο διαπασών και προορισμό σκυλάδικο στην εθνική.

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
Το full δέρμα σε Golf μου κάνει λίγο ανοιχτό παράθυρο με Γιαγκούση να παίζει στο διαπασών και προορισμό σκυλάδικο στην εθνική.

worthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gif

Πολύ καλό!!! Αυτό σκέφτομαι και εγώ!!! Βέβαια εξαρτάται και το χρώμα του αυτοκινήτου και του εσωτερικού του... Σε εμένα αν θα έβαζα, πηγαίνει μόνο γκρί του πάγου (ίδιο χρώμα με την οροφή) ή όλο μαύρο. Αλλά μετά το όλο σύνολο θα είναι πολύ κυριλέ... και δεν το θέλω, γιατί το αμάξι πλέον είναι aggresive...

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
aggresive???

Μου άρεσε................................. tongue.gif

Ετσι.....Ετσι......... worthy.gif

ΧιΧιΧιΧιΧιΧιΧιΧιΧιΧιΧιΧι ΧιΧιΧιΧιΧιΧιΧιΧιΧιΧιΧιΧι ΧιΧιΧιΧιΧιΧιΧιΧιΧιΧιΧιΧι

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρε παιδιά ξέρει κανένας αν έχει γίνει και πόσο στοιχίζει; Στον Rorri που ρώτησα μου είπαν οτι αυτός που συνεργάζονται δεν δουλεύει το αλκανταρα, και με ένα γρήγορο ψάξιμο στο internet βλέπω οτι βάζει η connolly.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα ρώτησα στην connolly Και μου είπαν οτι έχουν μεγάλο πρόβλημα με την αλκαντέρα γιατι....

1ον Τρώγεται στο άψε-σβήσε

2ον Κάνει κομπάκια με την σκόνη

3ον Μαζεύει πολύ σκόνη πάνω του

4ον Είναι πολύ ευαίσ8ητο....

Link to comment
Share on other sites

Πήγα ρώτησα στην connolly Και μου είπαν οτι έχουν μεγάλο πρόβλημα με την αλκαντέρα γιατι....

1ον Τρώγεται στο άψε-σβήσε

2ον Κάνει κομπάκια με την σκόνη

3ον Μαζεύει πολύ σκόνη πάνω του

4ον Είναι πολύ ευαίσ8ητο....

Είδες κανένα αυτοκίνητο που να του έχουν βάλει αλκαντάρα;

Εχω την υποψία οτι είναι δύσκολη η εφαρμογή του και προσπαθούν να το αποφύγουν.

Link to comment
Share on other sites

λές??Τωρα τι να σου πώ , αλλά δεν νομίζω αφού η αλκαντέρα είναι πιο εύκολη από το δέρμα μιας και είναι μετάξι με βαμβάκι....:heart:

Edited by Puck
Link to comment
Share on other sites

λές??Τωρα τι να σου πώ , αλλά δεν νομίζω αφού η αλκαντέρα είναι πιο εύκολη από το δέρμα μιας και είναι μετάξι με βαμβάκι....:heart:

Είχα την εντύπωση οτι είναι επεξεργασμένο δέρμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω ρωτησει Conolly για golf 3θυρο

δερμα ολο εκτος τιμονι λεβιε ταχυτητων

χειροφρενο μου ειπαν 1000 € ,θα προτιμουσα

ομως ολο φερμα και οχι αλκανταρα ...λερωνει πολυ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω , αλλά σε όσους έχω πάει μου λένε τα ίδια ακριβώς πράγματα...Τα κομπάκια εμφανίζονται μετα από ένα μήνα , και το αυτοκίνητο πάει πίσω σε αυτόν που τα τοποθέτησε και του ξυρίζει την αλκαντέρα.......Απίστευτο μέν , πανάκριβο και ευαισθητο δε......

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω , αλλά σε όσους έχω πάει μου λένε τα ίδια ακριβώς πράγματα...Τα κομπάκια εμφανίζονται μετα από ένα μήνα , και το αυτοκίνητο πάει πίσω σε αυτόν που τα τοποθέτησε και του ξυρίζει την αλκαντέρα.......Απίστευτο μέν , πανάκριβο και ευαισθητο δε......

Δεν είναι ευαίσθητο, είναι πιο ανθεκτικό απο το απλό ύφασμα. Οσα αυτοκίνητα έχουν εργοστασιακό και έχω μπεί μέσα δεν έχουν κανένα πρόβλημα, τώρα με λύση aftermarket δεν ξέρω πόσο καλη τοποθέτηση γίνεται και την ποιότητα του δέρματος.

Εγώ πάντως αποφάσισα να μην το κάνω γιατι είδα aftermarket τοποθέτηση δέρματος και απογοητεύτικα - ολο σακούλιασμα και ελαφρώς στραβές ραφές, δεν έχει καμία σχέση με το εργοστασιακό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.