Jump to content
Guest PanosVR6

ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΝΤΡΑΝ Golf 3

Recommended Posts

Guest GOLF GT

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ GOLF 3 GT ΚΑΙ ΣΑΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΩ ΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΤΕΙ ΤΟ ΚΑΝΤΡΑΝ ΕΝΟΣ GOLF 3 ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΦΤΙΑΞΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ.ΕΧΩ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙ ΜΕΜΒΡΑΝΕΣ INDIGLOW KAI ΔΕΙΚΤΕΣ ΦΟΤΙΖΟΜΕΝΟΥΣ ΑΠΟ GOLF 4.

Link to comment
Share on other sites

Guest GOLF GT

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΛΟΓΙΑ.ΟΙ ΜΕΜΒΡΑΝΕΣ INDIGLOW MOY KOΣΤΙΣΑΝ 160 EURO ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΦΕΡΑ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΕΠΙΣΗΣ ΕΦΕΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΝΤΡΑΝ ΑΠΟ GOLF 4 TO OΠOIO MOY ΚΟΣΤΙΣΕ 140 EURO ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΟΥΝ ΤΟΥ ΔΕΙΚΤΕΣ ΤΟΥ.ΤΟ ΚΑΝΤΡΑΝ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΕΓΙΝΕ ΒΙΔΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΝΕΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΜΕ ΨΙΛΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΚΑΙ LED ΥΨΗΛΗΣ ΦΩΤΗΝΟΤΗΤΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΦΩΤΗΣΟΥΝ ΟΙ ΔΕΙΚΤΕΣ, ΕΠΙΣΗΣ LED ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΗΚΑΝ ΣΤΙΣ ΟΘΟΝΙΤΣΕΣ [ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΗΤΗΣ,MFA]ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΟ ΜΠΛΕ ΦΩΣ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ.ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΑΠΟΡΙΑ Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου πολυ ομορφο το καντραν. την μετατροπη την εκανες μονος σου ή σε καποιον ειδικο;Εχω ενα golf3 και ενδιαφερομαι. Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου πολυ ομορφο το καντραν. την μετατροπη την εκανες μονος σου ή σε καποιον ειδικο;Εχω ενα golf3 και ενδιαφερομαι. Ευχαριστω προκαταβολικα

Γεια χαρα georgeIII και χρονια πολλα.

Εχω ασχοληθει αρκετα με το καντραν και εχω να πω τα παρακατω:

1) Την μετατροπη μπορεις να την κανεις μονος σου αν ασχολεισαι λιγο, εχεις λιγη ορεξη και λιγη υπομονη.Μην φοβασαι απολυτως τιποτα.Εχω ανεβασει 2 how to's για το πως μπορεις να βγαλεις το καντραν και πως μπορεις να το κανεις βιδες.

Εδω μπορεις να βριες πως βγαινει το καντραν, κι εδω μπορεις να βρεις για τις οθονουλες.

2) Αυτη τη στιγμη το καντραν μας μπορουμε να το αλλαξουμε με τα εξης σχεδια που βρηκα στο ebay: σχεδιο 1 και το αλλο που εχει βαλει ο φιλος μας: σχεδιο 2 (οκ μπορει να διαφερουν ελαχιστα). Οπως βλεπεις οτ κοστος δεν ειναι μεγαλο. Προσοχη ομως γιατι οι μετρησεις ειναι σε μιλια για την ταχυτητα και βαθμους φαρεναιτ για την θερμοκρασια.

Η λογικη και στις 2 περιπτωσεις ειναι να αλλαξουμε τον τροπο φωτισμου απο εκεινο που εκπεμπουν 2 κεντρικα λαμπακια σε εκεινο που ειναι backlit κοινως φωτισμο απο πισω απο τα οργανα που εχουν τα πιο συγχρονα αυτοκινητα.

Σωστος ο GOLF GT που χρησιμοποιησε βελονες απο 4αρι που ειναι φωτισζομενες! :blink:

Εκτος απο αυτο θα χρειαστεις και 2 LED για να φωτισεις τις οθονιτσες (ή την οθονιτσα αν εχεις 1 ). Οδηγιες θα βρεις στο 2ο how to που ανεβασα.

Αυταα για οποιαδηποτε απορια εδω ειμαστε!!

@GOLF GT ρε φιλε εκανες φοβερη δουλεια, αλλα το κοστος το βρισκω λιγο υψηλο!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα georgeIII και χρονια πολλα.

Εχω ασχοληθει αρκετα με το καντραν και εχω να πω τα παρακατω:

1) Την μετατροπη μπορεις να την κανεις μονος σου αν ασχολεισαι λιγο, εχεις λιγη ορεξη και λιγη υπομονη.Μην φοβασαι απολυτως τιποτα.Εχω ανεβασει 2 how to's για το πως μπορεις να βγαλεις το καντραν και πως μπορεις να το κανεις βιδες.

Εδω μπορεις να βριες πως βγαινει το καντραν, κι εδω μπορεις να βρεις για τις οθονουλες.

2) Αυτη τη στιγμη το καντραν μας μπορουμε να το αλλαξουμε με τα εξης σχεδια που βρηκα στο ebay: σχεδιο 1 και το αλλο που εχει βαλει ο φιλος μας: σχεδιο 2 (οκ μπορει να διαφερουν ελαχιστα). Οπως βλεπεις οτ κοστος δεν ειναι μεγαλο. Προσοχη ομως γιατι οι μετρησεις ειναι σε μιλια για την ταχυτητα και βαθμους φαρεναιτ για την θερμοκρασια.

Η λογικη και στις 2 περιπτωσεις ειναι να αλλαξουμε τον τροπο φωτισμου απο εκεινο που εκπεμπουν 2 κεντρικα λαμπακια σε εκεινο που ειναι backlit κοινως φωτισμο απο πισω απο τα οργανα που εχουν τα πιο συγχρονα αυτοκινητα.

Σωστος ο GOLF GT που χρησιμοποιησε βελονες απο 4αρι που ειναι φωτισζομενες! :blink:

Εκτος απο αυτο θα χρειαστεις και 2 LED για να φωτισεις τις οθονιτσες (ή την οθονιτσα αν εχεις 1 ). Οδηγιες θα βρεις στο 2ο how to που ανεβασα.

Αυταα για οποιαδηποτε απορια εδω ειμαστε!!

@GOLF GT ρε φιλε εκανες φοβερη δουλεια, αλλα το κοστος το βρισκω λιγο υψηλο!! :blink:

Φιλε koukouroukou σε ευχαριστω για τον χρονο σου. ειμαι νεος στο club αλλα απο χτες το εχω ψαξει αρκετα. εχω δει τα posts σου. με εχουν βοηθησει πολυ και σου αξιζουν πολλα μπραβο γιατι οπου ειχα ρωτησει μου ελεγαν οτι δεν γινεται. θελω να μαθω ομως πως συνδεσε τις βελονες απο το 4αρι στο καντραν. με το καλοριφερ τι ακριβως εκανες; α!και με τουσ διακοπτες των φωτων.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε koukouroukou σε ευχαριστω για τον χρονο σου. ειμαι νεος στο club αλλα απο χτες το εχω ψαξει αρκετα. εχω δει τα posts σου. με εχουν βοηθησει πολυ και σου αξιζουν πολλα μπραβο γιατι οπου ειχα ρωτησει μου ελεγαν οτι δεν γινεται. θελω να μαθω ομως πως συνδεσε τις βελονες απο το 4αρι στο καντραν. με το καλοριφερ τι ακριβως εκανες; α!και με τουσ διακοπτες των φωτων.

Κι εγω σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια! :blink:

Στο καλοριφερ εχω αντικαταστησει το λαμπακι πυρακτωσεως με ενα μπλε λεντ το οποιο τελικα δεν μου εδωσε αυτο που περιμενα απο φωτισμο. Θα δω σε λιγο καιρο τι θα κανω και με αυτο.

Οσο για τον διακοπτη των φωτων δεν εχω ασχοληθει και πολυ! Οταν βρω χρονο και ορεξη θα κατσω να το ψαξω και αυτο!! :blink:

Εσυ εφτιαξες τιποτε μεσα, διακοπτες παραθυρων κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια! ;)

Στο καλοριφερ εχω αντικαταστησει το λαμπακι πυρακτωσεως με ενα μπλε λεντ το οποιο τελικα δεν μου εδωσε αυτο που περιμενα απο φωτισμο. Θα δω σε λιγο καιρο τι θα κανω και με αυτο.

Οσο για τον διακοπτη των φωτων δεν εχω ασχοληθει και πολυ! Οταν βρω χρονο και ορεξη θα κατσω να το ψαξω και αυτο!! :blink:

Εσυ εφτιαξες τιποτε μεσα, διακοπτες παραθυρων κτλ?

Ηθελα να σε ρωτησω για αυτο. για να βγαλεις τους διακοπτες των παραθυρων την ταπετσαρια την βγαζεις; σε ρωταω γιατι προσπαθησα σημερα εβγαλα το καπακι που εχει το σχεδιακι με το παραθυρο αλλα δεν μπορεσα να προχωρησω. Φοβηθηκα μην κανω ζημια. δεν ειμαστε για εξοδα τωρα. καλη Ανασταση

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να σε ρωτησω για αυτο. για να βγαλεις τους διακοπτες των παραθυρων την ταπετσαρια την βγαζεις; σε ρωταω γιατι προσπαθησα σημερα εβγαλα το καπακι που εχει το σχεδιακι με το παραθυρο αλλα δεν μπορεσα να προχωρησω. Φοβηθηκα μην κανω ζημια. δεν ειμαστε για εξοδα τωρα. καλη Ανασταση

Οχι δεν βγαζεις ολοκληρη την ταπετσαρια ρε συ.

Απλα εκει που ποιανεις την πορτα να την κλεισεις απο το χερουλι, θα δεις οτι αυτο βγαινει.

Δεν ειναι τιποτα, δοκιμασε το. Εκει πανω στηριζεται ο διακοπτης.

Link to comment
Share on other sites

Guest GOLF GT

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΑΘΗΚΑ ΛΙΓΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΓΙΑ ΠΑΣΧΑ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΛΟΓΙΑ, ΦΙΛΕ ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ ΟΝΤΩΣ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕ ΑΠΟΖΗΜΙΩΝΕΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΣΕ GOLF 3 ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝΕ ΔΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΜΕΝΟΥΝ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΜΕΝΟΙ.ΦΙΛΕ GEORGE III ΤΗΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΑΠΛΑ ΝΑ ΞΕΡΗΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΤΡΑΝ ΤΟ ΕΛΥΣΑ ΟΛΟ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΗΣ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΕΛΟΥΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΒΓΑΛΕ ΒΑΛΕ,ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΤΕΛΟ1996 ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΚΑΝΤΡΑΝ [ΧΩΡΙΣ ΝΤΙΖΕΣ]ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΚΑΝΤΡΑΝ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜOTORSPORT TO ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΤΡΑΝ ΤΟΥ 4ΑΡΙΟΥ ΠΟΥ ΕΦΕΡΑ ΑΠ'ΕΞΩ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΑ ΚΑΠΩΣ ΑΚΡΙΒΑ,ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΥΜΠΩΣΟΥΝ ΟΙ ΔΕΙΚΤΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΤΑ ΔΥΟ ΚΑΝΤΡΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΜΑΡΚΑ.ΟΤΙ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΕΧΕΤΕ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

Μήπως ξέρετε αν κουμπώνουν οι φίσες του καντραν απο golf gt σε απλο golf? γιατί το δικό μου δεν έχει τις ενδείξεις για θερμοκρασία κατανάλωση κτλ.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

οποιος θελει μπορει να βαλει και καντραν απο golf 4 εχω ενα καντραν και καθεται οποιος ενδιαφερεται

Foto(279).jpg

Foto(280).jpg

IMG_1927.JPG

IMG_1929_1.JPG

Link to comment
Share on other sites

On 30/10/2017 at 11:37 ΜΜ, BILL5 said:

οποιος θελει μπορει να βαλει και καντραν απο golf 4 εχω ενα καντραν και καθεται οποιος ενδιαφερεται

Foto(279).jpg

Foto(280).jpg

IMG_1927.JPG

IMG_1929_1.JPG

τι κωδικός είναι ? 

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι με την μεγάλη οθόνη και μπορεί να το βρεις 200 με 350 ευρώ στο ίντερνετ εγώ έχω αυτο το απλό που καθεται ενδεικτική φωτογραφία 

tacho-22238.JPG

Edited by BILL5
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι plug n play αλλαγη καντραν απο 4αρι σε 3αρι, νωμιζω θελει ανταπτορες στις φυσες, οι παραπανω φωτο με την full mfa οθονη πρεπει ειναι απο mk4 καμπριο, γιατι βλεπω και το κλιμα ειναι μπλε ο φωτισμος, και λογικα θα εχει μεταγενεστερα ηλεκτρονικα απο το 3αρι, αν και φορουσε ιδιο καντραν με το 3αρι οταν βγηκε.

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Στη συνέχεια η εγκατάσταση ενός Golf 4 ταχύμετρο ταμπλό / οργάνων περιγράφεται σε ένα Golf 3, η ίδια η εγκατάσταση αποτελείται από διάφορα μέρη που πρέπει να την πάρει στα μέρη έρχεται το ηλεκτρικό μέρος, ώστε να προσαρμόζει είτε την παλιά καλωδίωση, ή ένα χτίσετε Προσαρμογέας, και οι δύο είναι δυνατές με αυτό το εγχειρίδιο. 

Ο Martin von Halfangel.de έχει κάνει το έργο και έχει βάλει μαζί έναν ολοκληρωμένο οδηγό. Μπορείτε νακατεβάσετε τις οδηγίες εδώ . 

Υπάρχει τώρα και ένας προσαρμογέας.Μπορείτε να το πάρετε εδώ

καλώδια εδώ https://m.ebay.de/sch/i.html?isRefine=true&_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR12.TRC2.A0.H0.Xgolf+4+tacho+adapter+kabel&_nkw=golf+4+tacho+adapter+kabel&_sacat=0&clk_rvr_id=1211221143683&rmvSB=true&rmvSB=true&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR12.TRC2.A0.H0.Xgolf 4 tacho adapter kabel&_mwBanner=1

και εδώ για το doc πως μπενει

http://www.vwteam.com/artikel.php?id=24

Edited by BILL5
Link to comment
Share on other sites

dasauto το golf 3 είχε και αυτόματο κλιματισμό όπως και το 4ρι μην κοιτάς που εδώ στην Ελλάδα δεν το φέρνανε και είναι μόνο λίγα και ταμπλό από το golf 4 έχω δει ακόμα και στο mk2 έχω δει γδυμενο golf 5 gti περασμένα στο golf 2 

 

Edited by BILL5
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα για τον αυτοματο κλιματισμο, αλλα για το χρωματισμο του που ειναι μπλε, το ξερω οτι εβγαινε και με κλιματρονικ το 3αρι το εχω δει, και οτι ισως το cabrio το 4αρι το οποιο ειναι η κατα βαση 3αρι, να εχει ποιο συμβατα ηλεκτρικα με το 4αρι. Απο εκει και περα το καντραν του 4αριου το βαζουν απο σκαραβαιους μεχρι τρανσπορτερ με πατεντες. Απλα δεν βγαζεις το ενα και βαζεις το αλλο χωρις κοπο, αυτο θελω να πω, εκτος αν εχεις την φυσα οπως παρεθεσες.

Link to comment
Share on other sites

Dadauto όχι το colf cabriolet είναι το mk3.5 μόνο και μόνο μια μικρή αναβάθμιση που έγινε ότι τα όργανα από πράσινα έγιναν μπλε στο καντράν και άλλαξε εμπρός μούρη όλο το άλο είναι καθαρά mk3 ακόμα και το μοτέρ mk3 φοράει ούτε καν το ταμπλό από το mk4 

Link to comment
Share on other sites

Την άνοιξη του 1998, το Golf IV Cabriolet βγήκε. Ήταν, παρά το όνομά του, δεν ήταν μετατρέψιμο με βάση το VW Golf IV , αλλά ήταν μόνο ένα facelift του Golf III Cabriolet. Οι αλλαγές περιορίζονταν στο τροποποιημένο εμπρόσθιο και οπίσθιο άκρο και ορισμένες λεπτομέρειες στο εσωτερικό όπως μπλε / κόκκινο φωτισμό ταμπλό και νέες επιφάνειες.

Η παραγωγή σταμάτησε στα μέσα του 2002, αρχικά χωρίς άμεσο διάδοχο. Αντ 'αυτού, η VW New Beetle εμφανίστηκε την άνοιξη του 2003 ως μετατρέψιμο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.