Jump to content
Guest Stoilas

Trip Computer για Polo 9n

Recommended Posts

Guest Stoilas

Ψάχνοντας σε ένα γερμανικό site για μοντιφιές στο πολάκι μας βρήκα αυτό:

panel21yl.th.jpg panel19js.th.jpg

Το παληκάρι το έβαλε μόνος του (είναι πολύ μόντιφες αυτοί οι Γερμανοί!!!) και έχει ποστάρει και οδηγό για το πώς γίνεται αλλά είναι γραμμένο στα γερμανικά. Το θέλω πάρα πολύ, τόσο που σκέφτομαι να πάρω αύριο στην αντιπροσωπεία να ρωτήσω. Τί λέτε, δεν είναι καλή φάση?

Edited by Stoilas
Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

βασικα αυτο στη πρωτη φωτο το βγαζει κ σε μενα που ειναι τριθυρο οταν μενει ανοιχτη η πορτα

τωρα αυτο στη 2η νομιζω οτι ετσι ειναι στα γερμανικα μοντελα στανταρτ δε ξερω δηλαδη κατα ποσο ειναι μοντιφα

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο δεν ειναι πατέντα! Ειναι εργοστασιακό αξεσουαρ.. Στα αυτοκινητα (στο polo τουλαχιστον) τα οποια εχουν υπολογιστη ταξιδιου, αναλογα με τα extra που εχεις, υπαρχει επιλογη της ενδείξεις να τις δειχνει είτε εκεί που ειναι το ρολοι, είται εκει στη μεση που κανονικα ειναι τα λαμπακια. Προκειτε μονο για την οθονη που δειχνει τις επιλογες, ο υπολογιστης ειναι ιδιος. Οταν ειχα παρει το polo μου το ρωτησα. Στην βιτρινα σε αυτο που μπηκα μεσα, το ανοιξα και ειχε τετοια οθονη στη μεση.. Σου ελεγε μαλιστα ξερω γω <Left Door ή Right Door> και αναβοσβηνε αναλογα με την πορτα που ηταν ανοιχτη και αλλα τετοια. Και εκει που ειναι το ρολοι ειχε μονιμα το ρολοι, δεν αλλαζε. Αυτο το συστημα ομως ειναι extra, στα περισσοτερα απο το εργοστασιο βαζουν το κλασσικο που οι ενδειξεις ειναι στο ρολοι, και στη μεση εχει τα λαμπακια.. Στο "καλό" συστημα, αντι να αναβουν λαμπακια, απλα σου λεει στην οθονη τι προβλημα υπαρχει :Ρ

Δε ξερω βεβαια αν μπαινει σαν ανταλακτικο μετα σε μας, και ποσο κανει.. Ισως κατι τετοιο να εκανε ο γερμανος...

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Ναι ε? Εμένα πάντως δεν έχει τίποτα για τις πόρτες. Αυτή η οθόνη είναι πολλαπλών ενδείξεων με full dot matrix ενώ εμένα είναι στάνταρ ενδείξεις που ανάβουν ανάλογα. Γαμώ την πουτ@ν@ μου το θέλω!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas
Μα αυτο δεν ειναι πατέντα! Ειναι εργοστασιακό αξεσουαρ.. Στα αυτοκινητα (στο polo τουλαχιστον) τα οποια εχουν υπολογιστη ταξιδιου, αναλογα με τα extra που εχεις, υπαρχει επιλογη της ενδείξεις να τις δειχνει είτε εκεί που ειναι το ρολοι, είται εκει στη μεση που κανονικα ειναι τα λαμπακια. Προκειτε μονο για την οθονη που δειχνει τις επιλογες, ο υπολογιστης ειναι ιδιος. Οταν ειχα παρει το polo μου το ρωτησα. Στην βιτρινα σε αυτο που μπηκα μεσα, το ανοιξα και ειχε τετοια οθονη στη μεση.. Σου ελεγε μαλιστα ξερω γω <Left Door ή Right Door> και αναβοσβηνε αναλογα με την πορτα που ηταν ανοιχτη και αλλα τετοια. Και εκει που ειναι το ρολοι ειχε μονιμα το ρολοι, δεν αλλαζε. Αυτο το συστημα ομως ειναι extra, στα περισσοτερα απο το εργοστασιο βαζουν το κλασσικο που οι ενδειξεις ειναι στο ρολοι, και στη μεση εχει τα λαμπακια.. Στο "καλό" συστημα, αντι να αναβουν λαμπακια, απλα σου λεει στην οθονη τι προβλημα υπαρχει :Ρ

Δε ξερω βεβαια αν μπαινει σαν ανταλακτικο μετα σε μας, και ποσο κανει.. Ισως κατι τετοιο να εκανε ο γερμανος...

Ναι ρε, αυτός δεν είχε καθόλου trip computer και το έβαλε από την αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε, αυτός δεν είχε καθόλου trip computer και το έβαλε από την αρχή!

Εμένα είχε trip computer από την μάνα του (το έβαλα extra). Είναι πάρα πολύ χρήσιμο. Δεν είναι εκεί που το έχει στην 2η φωτογραφία όμως. Είναι εκεί που έχει το ρολόϊ. Έχει ένα κουμπάκι στον λεβιέ των υαλοκαθαριστήρων και αλλάζεις τις ενδείξεις. Όσον αφορά την ένδειξή για τις πόρτες το έχει και στο δικό μου και δεν το ζήτησα επιπλέον. Μάλλον πρέπει να είναι standar μόνο στην Trendline έκδοση. Αν σε ενδιαφέρει να κανονόισουμε να συναντηθούμε για να το δείς από κοντά έτσι ώστε να πας να το βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Μάλλον έχει να κάνει με το αν έχει trip από την αρχή και όχι με το αν έχεις trendline ή όχι. Εγώ πάντως το θέλω το συστηματάκι, με τις ενδείξεις στη μέση, τρελή φάση!!! Αύριο θα πάρω στον Παζαρόπολο να πάρω μία πρώτη τιμή!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχει να κάνει με το αν έχει trip από την αρχή και όχι με το αν έχεις trendline ή όχι. Εγώ πάντως το  θέλω το συστηματάκι, με τις ενδείξεις στη μέση, τρελή φάση!!! Αύριο θα πάρω στον Παζαρόπολο να πάρω μία πρώτη τιμή!

Έχω την εντύπωση ότι στην μέση βγαίνει μόνο στην Γερμανία. Στην Ελλάδα νομίζω οτι σου αλλάζουνε τον μοχλό των υαλοκαθαριστήρων και στο βάζουνε εκεί που το έχω και εγώ στο ρολόϊ. Ρώτα και πες μας που το βάζουν και σε τι τιμή. Περιμένω νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ε? Εμένα πάντως δεν έχει τίποτα για τις πόρτες. Αυτή η οθόνη είναι πολλαπλών ενδείξεων με full dot matrix ενώ εμένα είναι στάνταρ ενδείξεις που ανάβουν ανάλογα. Γαμώ την πουτ@ν@ μου το θέλω!!!

Δηλαδη οταν ανοιγεις τις πορτες δεν αναβει κατι στο ταμπλω? :)

Ειναι το κοκκινο λαμπακι που φαινεται στο κεντρο polo14-100pstrendclim-th2.jpg

Εμένα είχε trip computer από την μάνα του (το έβαλα extra). Είναι πάρα πολύ χρήσιμο. Δεν είναι εκεί που το έχει στην 2η φωτογραφία όμως. Είναι εκεί που έχει το ρολόϊ. Έχει ένα κουμπάκι στον λεβιέ των υαλοκαθαριστήρων και αλλάζεις τις ενδείξεις. Όσον αφορά την ένδειξή για τις πόρτες το έχει και στο δικό μου και δεν το ζήτησα επιπλέον. Μάλλον πρέπει να είναι standar μόνο στην Trendline έκδοση. Αν σε ενδιαφέρει να κανονόισουμε να συναντηθούμε για να το δείς από κοντά έτσι ώστε να πας να το βάλεις.

Σπυρο γιατι extra? Eμενα πριν δυο χρονια το ειχε στον στανταρ εξοπλισμο..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas
Δηλαδη οταν ανοιγεις τις πορτες δεν αναβει κατι στο ταμπλω?  ;)

Ειναι το κοκκινο λαμπακι που φαινεται στο κεντρο polo14-100pstrendclim-th2.jpg

Όχι my brother, δεν βγάζει τίποτα, αν και σε έντονο φως φαίνεται ότι υπάρχει η ένδειξη, δεν ανάβει ποτέ. Μόνο για το πορτ μπαγκάζ.

Link to comment
Share on other sites

Guest mihalios-9n

Και εμενα μονο γαι το πορτ παγκαζ το βγαζει.

Αλλα αφτο στο κεντρο ειναι κοριφη.

Σπυρο ανα μαθεις τιμη πες

Μακαρι να ειναι λογικη η τιμη

Παω με 1000 να το βαλω

Link to comment
Share on other sites

Όχι my brother, δεν βγάζει τίποτα, αν και σε έντονο φως φαίνεται ότι υπάρχει η ένδειξη, δεν ανάβει ποτέ. Μόνο για το πορτ μπαγκάζ.

Δεν ειναι κουλο να σου βγαζει μονο για το πορτ μπαγκαζ και οχι για τις πορτες ;)

Μου κανει εντυπωση. Οπως και το γεγονος οτι με σβηστη μηχανη και φωτα αναμμενα, το μπιπ σε εμενα σταματει μετα απο λιγο ενω σε εσενα οχι απο οτι μου ειπες.

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

προφανως ειναι σχετικο με το ποτε ειναι αγορασμενο,και να υπηρχε η ενδειξη αλλα να την ενεργοποιουνε μονο στα πιο καινουργια

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΛΚΑΡΙΑ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΟ TRENDLINE ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΜΕ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΙΝΑΦΙ. ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΥΠ.ΤΑΞΙΔΙΟΥ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ TRENDLINΕ.

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Ρε γαμώ την πουτ@ν@ μου μου είπαν στον Παζαρόπουλο ότι δεν μπαίνει με τίποτα αλλά μπαίνει, τρανό παράδειγμα ο Γερμανός που το έβαλε. Μπορεί να ρωτήσει κανείε σε καμία άλλη αντιπροσωπεία? Please παίδες, το ΘΕΛΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα ολα τα trendline εχουν trip computer στον στανταρ εξοπλισμο. Κωστα ρωτησα στην εδω αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι μπαινει αλλα δεν εχουν τροπο να το παραγγειλουν καθοτι παραγγελνουν με βαση το s/n του αυτοκινητου και ετσι απλα θα παρουμε παλι ενα ιδιο εκτος και αν βρουμε s/n απο ενα Polo που εχει ενδειξεις στην μεση αλλα τετοιο μου ειπαν δεν εχει εισαχθει στην Ελλαδα. Παντως προκειται για συνολικη αλλαγη του καντραν γιατι οι οθονη ειναι ενα κομματι με το ταχυμετρο και τις υπολοιπες ενδειξεις.

Edited by Peryrho
Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas
Και εμενα μονο γαι το πορτ παγκαζ το βγαζει.

Αλλα αφτο στο κεντρο ειναι κοριφη.

Σπυρο ανα μαθεις τιμη πες

Μακαρι να ειναι λογικη η τιμη

Παω με 1000 να το βαλω

και στο δικό μου επίσης...(comfortline)

Παίδες να υποθέσω ότι κι εσείς έχετε comfortline ε?

Anyway, Πέρι τα ανταλλακτικά που χρειάζονται είναι αυτα:

6q0 953 513F 01C - cruise control stalk

813 972 924

813 972 925

6q0 937 702A

000 979 131

000 979 131A

000 979 227 - cable sockets

059 905 371D - diode

000 979 009

000 979 009A - cable sets

Σε παρακαλώ ρώτα τους αν αυτά τα παραγγέλνουν. Ένα άτομο στην Αγγλιά το έκανε με ανταλλακτικά και εργασία με 150¤, σημειωτέον ότι εκεί δεν είναι και από τα πιο φθηνά μέρη για αμαξοδουλειές! Ε, τπυ πούστη, μέχρι 300 πάντως τα έδινα!

Παίδες ρωτήστε σας παρακαλώ όποιος μπορεί για το θέμα

Ευχαριστώ!

Edited by Stoilas
Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Παίδες, κάτι βρήκα!!! Και φυσικά είναι στο ebay!!!!!!

Έχω στείλει mail στους τύπους που τους ρωτάω διάφορα πράγματα, περιμένω απάντηση. Ίσως να πάρω και τηλέφωνο. Θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα ολα τα trendline εχουν trip computer στον στανταρ εξοπλισμο. Κωστα ρωτησα στην εδω αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι μπαινει αλλα δεν εχουν τροπο να το παραγγειλουν καθοτι παραγγελνουν με βαση το s/n του αυτοκινητου και ετσι απλα θα παρουμε παλι ενα ιδιο εκτος και αν βρουμε s/n απο ενα Polo που εχει ενδειξεις στην μεση αλλα τετοιο μου ειπαν δεν εχει εισαχθει στην Ελλαδα. Παντως προκειται για συνολικη αλλαγη του καντραν γιατι οι οθονη ειναι ενα κομματι με το ταχυμετρο και τις υπολοιπες ενδειξεις.

Αφου είπαμε, οταν πηγα στην αντιπροσωπεια στο ηρακλειο κρητης τοτε που πηρα το δικο μου, με βαλαν και εκατσα και εβαλα μπροστα ενα Polo 9n 16V trendline, και ειχε τις ενδειξεις του trip computer στο κεντρικο πανελ και οχι στο ρολοι.. Η πλακα ειναι οτι μετα νομιζα οτι ετσι ειναι και απογοητευτικα οταν ειδα στο δικο μου οτι δεν ειναι ετσι.. Μετα ρωτησα γιατι και μου ειπαν ειναι στα extra αυτο..

Υ.Σ. τωρα που το σκευτομαι δεν ειμαι 100% σιγουρος αν το συγκεκριμενο polo ήταν trendline ή comfortline.. Το δικο μου παντως ειναι trendline σίγουρα :)

Link to comment
Share on other sites

Και το δικο μου που ειναι trendline το εχει εκει που ειναι το ρολοι. Αν βρειτε ακρη ενδιαφερομαι και εγω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

σιγα ρε κωστα μη δωσεις 300 ευρω για αυτο το πραμα,δεν αξιζει στη τελικα αν βαλεις μια αφτερμαρκετ οθονουλα στο αμαξι ενα carpc δηλαδη θα στα βγαζει ολα αυτα κ μιλαμε για πολυ ανωτερα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο γιατι extra? Eμενα πριν δυο χρονια το ειχε στον στανταρ εξοπλισμο.....  :)

Λάθος διατύπωση εννοούσα οτι είναι standar στον εξοπλισμό του Trendline.

Δεν ειναι κουλο να σου βγαζει μονο για το πορτ μπαγκαζ και οχι για τις πορτες  B)

Μου κανει εντυπωση. Οπως και το γεγονος οτι με σβηστη μηχανη και φωτα αναμμενα, το μπιπ σε εμενα σταματει μετα απο λιγο ενω σε εσενα οχι απο οτι μου ειπες.

Από οτι έχω καταλάβει το Trendline το έχει για τι πορτες και για το πορτπαγκάζ και το Comfortline βγάζει μόνο για το πορτπαγκάζ. Ακόμα και να το παραγγείλεις σήμερα το αυτοκίνητο έτσι είναι. Δεν ξέρω γιατί. Εγω πάντως θα έδινα 300 Ευρώ για να το βάλω γιατί είναι κάτι πού χρήσιμο στα ταξίδια αλλά και στην πόλη. Γούστα είναιο αυτά.

Edited by Σπύρος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.