Jump to content
kos21

ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΒΩ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΘΩΡΥΒΟΥΣ

Recommended Posts

Τι να πω ρε παιδια. Ακουω θορυβους απο πισω και αυτοι προερχονται απο μπροστα.

Τι περιεργο και αυτο με τα 4αρια μας.

Εχω βρει δυο τρεις και τους εχω τερματησει. Ακουγωντουσαν απο πισω και τους εβρισκα με κολοφαρδια μπροστα αφου ειχα ξυλοσει ολο το αμαξι πισω.

Εδω και πολυ και ακουω ενα θορυβο απο πισω στα πλαινα που μοιαζει με μεταλλικο αλλα δεν ξερω απο που προερχεται.Σημιωση:Εχω ξηλωσει τα παντα απο πισω και δεν ειναι μεσα απο το αμαξι.

Ειμαι ικανος τοσο που μου εχει σπασει τα νευρα να πληρωσω οσο οσο να μου το βρουν.

Ξερετε κατι;

NOTE:ειχε ανοιξει πολυ παλια post για το συγκεκριμενο θεμα η ΝΤΟΡΙΑ

Thanks για τις απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδια. Ακουω θορυβους απο πισω και αυτοι προερχονται απο μπροστα.

Τι περιεργο και αυτο με τα 4αρια μας.

Εχω βρει δυο τρεις και τους εχω τερματησει. Ακουγωντουσαν απο πισω και τους εβρισκα με κολοφαρδια μπροστα αφου ειχα ξυλοσει ολο το αμαξι πισω.

Εδω και πολυ και ακουω ενα θορυβο απο πισω στα πλαινα που μοιαζει με μεταλλικο αλλα δεν ξερω απο που προερχεται.Σημιωση:Εχω ξηλωσει τα παντα απο πισω και δεν ειναι μεσα απο το αμαξι.

Ειμαι ικανος τοσο που μου εχει σπασει τα νευρα να πληρωσω οσο οσο να μου το βρουν.

Ξερετε κατι;

NOTE:ειχε ανοιξει πολυ παλια post για το συγκεκριμενο θεμα η ΝΤΟΡΙΑ

Thanks για τις απαντησεις

Φίλε μου αν το βρεις, πες το και σε εμάς. Εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με σένα και μου έχουν σπάσει τα νεύρα :unsure: Ακούγεται από την πίσω αριστερή πλευρά και δεν το βρίσκω με τίποτα. Σε εμένα άρχισε να ακούγεται από τότε που άλλαξα αμορτισέρ και ελλατήρια. Ισως να οφείλεται στο γεγονός ότι έχει σκληρύνει η ανάρτηση, ή μπορεί να είναι από κάποιο αμορτισέρ. Ποιος ξέρει! Μου είπαν ότι μπορεί να οφείλεται και στις βάσεις των αμορτισέρ και θέλω να το κοιτάξω κι αυτό. Πάντως κι έγω θα πλήρωνα όσο όσο για να μου το βρούν.

Ελπίζω κάποιος να γνωρίζει ...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν το βρεις, πες το και σε εμάς. Εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με σένα και μου έχουν σπάσει τα νεύρα :unsure: Ακούγεται από την πίσω αριστερή πλευρά και δεν το βρίσκω με τίποτα. Σε εμένα άρχισε να ακούγεται από τότε που άλλαξα αμορτισέρ και ελλατήρια. Ισως να οφείλεται στο γεγονός ότι έχει σκληρύνει η ανάρτηση, ή μπορεί να είναι από κάποιο αμορτισέρ. Ποιος ξέρει! Μου είπαν ότι μπορεί να οφείλεται και στις βάσεις των αμορτισέρ και θέλω να το κοιτάξω κι αυτό. Πάντως κι έγω θα πλήρωνα όσο όσο για να μου το βρούν.

Ελπίζω κάποιος να γνωρίζει ...

Ρε παιδια, μηπως σας βαράει κανενα καζανάκι απο κάτω;

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ισως αυτο που λεει ο chris να ψιλοισχυει, και σε εμενα περιπου λιγο μετα τα αμορτισερ αρχησε αν και δεν ειμαι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Είναι οι βάσεις των αμορτισέρ!

Είχα το ίδιο πρόβλημα και μου το έλυσαν όταν μου άλλαξαν τις βάσεις των αμορτισέρ...!

Όταν είναι κρύο το αμάξι (δεν το έχει χτυπήσει ο ήλιος) δεν ακούγεται, όταν όμως ζεσταθεί άρχιζε τα τρελά...

Αφού και εγώ κόντεψα να ξηλώσω τα πάντα το βρήκα :unsure:

Αν θέλετε όμως για τριγμούς κλπ έχω να σας συστήσω το ΠΛΕΟΝ κατάλληλο άτομο και δεν θα πληρώσετε όσο όσο.... tongue.giftongue.gif Εμένα αυτός με έσωσε από το ψυχιατρίο :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
Γρηγορη ακουγετε απο το πρωτο λεπτο ρε φιλε.

Προφανως μιλας για την βαση των πισω αμορτισερ...

Και σε εμένα από την πρώτη στιγμή, με την παραμικρή ανωμαλία του δρόμου.

Απλά όταν ζεσταινότανε ήταν το κάτι άλλο...

Ναι για τις βάσεις των πίσω αμορτισέρ μιλάω :blink: Αν θες να σε στείλω στο παλικάρι που πήγα και εγώ στείλε μου ΠΜ :blink:

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω παιδια εχω εναν χωματοδρομο στο εξοχικο που αμα μπειτε εκει μεσα θα σταματησετε να ψαχνετε για παντα.εγω ενα σαββατοκυριακο πηγα και σταματησα να ασχολουμαι!!αλλωστε τα αμαξακια μας δεν ειναι για camel trophy new_rtfm.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το ίδιο πρόβλημα. Είχα αργήσει να αλλάξω τα αμορτισέρ (πρέπει να είχαν αφήσει τον μάταιο τούτο κόσμο μήνες πριν τα αλλάξω), και ακούγονται τριγμοί και σε μένα απο τις βάσεις των αμορτισέρ. Πόσο πάει το μαλί για να τις αλλάξω ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το ίδιο πρόβλημα. Είχα αργήσει να αλλάξω τα αμορτισέρ (πρέπει να είχαν αφήσει τον μάταιο τούτο κόσμο μήνες πριν τα αλλάξω), και ακούγονται τριγμοί και σε μένα απο τις βάσεις των αμορτισέρ. Πόσο πάει το μαλί για να τις αλλάξω ;

80 euro έχουν στο S3, στο golf πρεπει να ειναι φτηνότερες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το ίδιο πρόβλημα. Είχα αργήσει να αλλάξω τα αμορτισέρ (πρέπει να είχαν αφήσει τον μάταιο τούτο κόσμο μήνες πριν τα αλλάξω), και ακούγονται τριγμοί και σε μένα απο τις βάσεις των αμορτισέρ. Πόσο πάει το μαλί για να τις αλλάξω ;

Οι βάσεις για τα πίσω αμορτισέρ (μεταλικές) έχουν 15 ευρώ η μία.

Link to comment
Share on other sites

Οι βάσεις για τα πίσω αμορτισέρ (μεταλικές) έχουν 15 ευρώ η μία.

Δηλαδή η αλλαγή είναι το θέμα όχι η αγορά τους...

Σε 10.000χλμ που θα κάνω αλλαγή ιμάντα και θα είναι ακινητοποιημένο ένα γεμάτο πρωινό το αμάξι, θα αλλάξω και τις 4 βάσεις να ησυχάσω.

Link to comment
Share on other sites

Κατα πασα πιθανοτητα βρηκαμε απο που προερχετε ο τρυγμος παιδες και μαλλον ειναι απο τις πισω βασεις των αμορτισερ που αγοραστηκαν ειδη 18Εuro η μια και θα αλαχθουν συντωμα.

Thanks Γρηγορη

ΥΓ:ΖΗΜ: Καμια σχεση η μετατροπη..

Αντε κανονησε να παμε για κανενα καφε..''αν χαμηλωσεις λιγο το ηχοσυστημα θα ακουσεις και εσυ κανενα θορυβο.''

Edited by kos21
Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
Κατα πασα πιθανοτητα βρηκαμε απο που προερχετε ο τρυγμος παιδες και μαλλον ειναι απο τις πισω βασεις των αμορτισερ που αγοραστηκαν ειδη 18Εuro η μια και θα αλαχθουν συντωμα.

Thanks Γρηγορη

ΥΓ:ΖΗΜ: Καμια σχεση η μετατροπη..

Αντε κανονησε να παμε για κανενα καφε..''αν χαμηλωσεις λιγο το ηχοσυστημα θα ακουσεις και εσυ κανενα θορυβο.''

Τίποτα φίλε μου any time ;)

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΑΠΟ ΠΙΣΨ ΔΕΞΙΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ. ΑΦΟΥ ΕΙΧΑ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΕΡΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΑΚΟΥΩ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.εχω το γκολφ 6 κατασκευη ιουλιο 2009.Απο καινουριο ακουγονται οι τσιμουχες,τα λαστιχα που ειναι εφαρμοσμενα στο αμαξωμα,στις στρεβλωσεις παρα πολυ.κανουν εναν πολυ εντονο θορυβο σαν να πατας  χιονι.στην αντιπροσωπεια εσφιξαν τα αντικρυσματα κ τα μετακινησαν πιο μεσα ωστε να κλεινουν πιο σφιχτα οι πορτες.δεν εγινε απολυτως τιποτα.αλλο συνεργειο μου προτεινε να ριξω ταλκ τιποτα κ απο εκει εννοειται σπρει σιλικονης εβαλα ωσ κ WD 40 αλλα παλι τιποτα.Καποια ιδεα τι αλλο μπορω να κανω εχετε ? η αλλη λυση ειναι να τις αλλαξω αλλα δεν ξερω αν συμφερει κ οικονομικα αλλα μην παρουσιαστουν κ αλλοι τριγμοι μετα απο τα  ραβε ξηλωνε.σας ευχαριστω πολυ 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια κάνουν και τα δικά μου λάστιχα από πολύ νωρίς (Golf 6 2010).Aν και έχω εφαρμόσει μόνος μου όλες 

τις λύσεις που περιγράφεις δεν έχω δει καμία καλυτέρευση..Οπότε απλά δυνάμωσα λίγο το ράδιο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάθε λίγους μήνες βάζω το 00V096310A020 και μέχρι τώρα είναι ΟΚ. Ειδικά μερικές μέρες αφού το βάλω, δεν ακούω τίποτα. Βέβαια εμένα είναι κ 3πορτο, έχει λίγο καλύτερη ακαμψία :p.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου πινιον κ εγω μολισ βαλω σπρει σιλικονης κραταει 15 μερες ακριβωσ ολα καλα μετα παλι τα ιδια το ιδιο κ με το wd 40. αν καταλαβα καλα το προιον που περιγραφεις  το εχουν οι αντιπροσωπειες κ ειναι το λιπαντικο για τις τσιμουχες απο τα καμπριο! αν το αγορασω λεσ να κρατησει? στο δικο σου αμαξι σου εκανε κ εσενα το θορυβο  κ σε καθε εφαρμογη σταματαει?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ βρήκα την υγειά μου με το 1z gummi pflege stift. Το βάζω μια φορά το χρόνο και τέλος. Είναι προστατευτικό για λάστιχα με βάση το νερό. Δυστυχώς το έβρισκα στο Praktiker αλλά έχει πολύ καιρό που δεν το φαίρνουν. Κρίμα γιατί μου τελειώνει και είναι πολυ καλό για να εξαφανίζει τους τριγμούς, ενώ δεν αφήνει και λαδίλα.

 

Video : http://www.youtube.com/watch?v=AEKjZIDLmyE

 

Εικόνα : http://www.ebay.de/itm/Einszett-Rubber-Care-Stick-Gummi-Pflege-4-PACK-/110660719081?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item19c3e491e9

 

Δυστυχώς ήταν πολύ φθηνό, περίπου 10 ευρώ, για να εξακολουθήσει να υπάρχει. Αν πάντως μπορεί κάποιος από Αθήνα ή Θεσσαλονίκη να το βρει, ας μου πει με PM σε πι κατάστημα το βρήκε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.