Jump to content
GolfRS

Μέθοδος τοπικής βαφής....Τί λέτε;;

Recommended Posts

Δέν ξέρω άν θα θεωρηθεί διαφήμηση, άλλωστε δέν έχω εμπειρίες, αλλά θα ήθελα να ακούσω γνώμες για την εν λόγω "εταιρία" (chip***ay)/διαδικασία.

Είμαι σίγουρος ότι υπάρχει ενδιαφέρον και ερωτήσεις.

Έχει κανείς δοκιμάσει το παραπάνω;;

Πρόσφατα ρώτησα για μιά γρατσουνίτσα που στη ουσία είχε φύγει μόνο το βερνίκι και μου είπαν αρχικά 120 και μετά 90 Ευρώ... :blink:

Πολλοί λένε καλύτερα να το βάψεις όλο, αλλά δέν είναι πάντα το καλύτερο όταν το "κομμάτι" είναι μεγάλο (π.χ. πίσω φτερό).

Αυτό που με βάζει σε σκέψεις είναι κατα πόσο η διαδικασία είναι ποιοτική, και τί ακριβώς γίνεται, ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΝΟΡΜΑΛ ΦΑΝΟΠΟΙΕΙΟ.... :blink:

Επείσης άγνωστη είναι και η....διάρκεια της επισκευής...Μου είπαν για 2 χρόνια λέει, και όταν στράβωσα....παραπάνω...

Για πείτε εμπειρίες /γνώμες... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει μόνο καλά λόγια για την συγκεκριμένη εταιρία

(δεν θυμάμαι, μήπως ήταν εδώ σε άλλο τόπικ ;) )

εκτός από τις τιμές τους, που με τα χρόνια ανέβηκαν

Πάντως εγώ μετά το Πάσχα θα πάω εκεί το Focus

(άνοιξε υποκατάστημα και στη Λάρισα)

στο οποίο κάποιος λακαμάς προφανώς ξεπαρκάροντας

έφαγε και φτερό και προφυλακτήρα rocket.gif

Μου είπαν σύνολο 120ευρώ, 50 το φτερό και 70 ο προφυλακτήρας,

Θα σας πω εντυπώσεις τότε.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τα διάβασες στο seatclub γιατί και γώ εκεί είδα κάτι.

Εδώ δέν είχε και είπα να κάνω...

Όντως οι τιμές είναι φαρμακείο, απλά δέν καταλαβαίνω ΤΙ διαφέρει απο μιά απλή φαναρτζοδουλειά.Απλά σε μικρότερο πεδίο.

Το ότι παραδίδουν την ίδια μέρα, ίσως να είναι και ενδεικτικό των τιμών τους (βλέπε..δέν πατάνε πολλοί...) tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest CLSFox

Φίλος πήγε πρόσφατα ένα megane coupe για γενικά ψιλοδιορθώματα κι έμεινε απόλυτα ευχαριστημένος πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Έχω ακούσει θετικότατα σχόλια από φίλο που έκανε τοπικές επισκευές σε ένα RX-8. Και μέσα στο RX-8 club θα διαβάσεις τα καλύτερα. Οι τιμές παίζουν αλλά γενικά είναι αρκετά υψηλές. Για τη μέθοδο που χρησιμοποιούν δεν γνωρίζω και πολλά καθώς θα δεις ότι γενικά δεν αφήνουν προς τα έξω πολλές πληροφορίες.

Καλό πάντωε θα ήταν να ακούσουμε τη γνώμη κάποιου ειδικού όπως o autopainter ή του BIT που ξέρει κάποια πραγματάκια από βαψίματα.

Link to comment
Share on other sites

Μητσαρα,

ασε τις νερομπογιες και βαλε καμια εξατμιση πριν σε περασει κανενα Golf GT

(sorry .. new_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gif)

Ρωτάω γιατί έχουν αρχίσει τα...παράσημα.... dead.gif

Καλό πάντωε θα ήταν να ακούσουμε τη γνώμη κάποιου ειδικού όπως o autopainter ή του BIT που ξέρει κάποια πραγματάκια από βαψίματα.

Ναι και μένα θα με ενδίεφερε, και όπως λές όλα γίνονται μυστικά... :blink:

Έχω ακούσει ότι δέν σε αφήνουν να κάτσεις να βλέπεις....

Πάντως η απορία μου είναι γιατί να μήν μπορεί να γίνεται απο φανοποιό, και χρειάζεται να τα "στάξεις".... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται τπτ τρελά μηχανήματα. Μόνο κάποιο πιστόλι βαφής για αυτή τη δουλειά (mini-spraygun). Από εκεί και πέρα μετράει πολύ το χέρι του βαφέα και να χρησιμοποιεί σωστά υλικά.

Να ξέρετε ότι γενικά να κάτσει ο άλλος να βάψει μια μικρή γρατζουνιά για 10-20ε δύσκολα θα το κάνει, γιατί είναι απίστευτη σπατάλη χρόνου για ελάχιστα χρήματα. Ενώ θα μπορούσε να αναλάβει ένα ωραιότατο τρακαρισμένο και στον ίδιο χρόνο να βγάζει τα 10πλά. Σε τέτοιες δουλειές λοιπόν, η chipsaway ας πούμε, δε χρεώνει τόσο τα υλικά όσο την εργασία.

Link to comment
Share on other sites

Πριν 1-1μιση χρόνο είχα πάει εκεί και μου έφτιαξαν ένα χοντρό γδάρσιμο που είχα στον προφυλακτήρα, σε πολύ δύσκολο σημείο :baby:

Η δουλειά ήταν άψογη, και είχα πληρώσει αν θυμάμαι καλά 80 ευρώ...

(προσοχή: τότε έπαιζε "προσφορά" στο club 10% έκπτωση... τώρα αν ισχύει ακόμα ιδέα δεν έχω...)

Πάντως είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος (και ήμουν και ψείρας τότε... tongue.gif ) το χτύπημα ήταν σαν να μην υπήρξε ποτέ upyours.gif

Απ' ό,τι ακούω όμως άρχισαν και αυξάνουν και τις τιμές... άκου 120... dead.gifsmurf2.jpg

Υ.Γ. Αν πάτε, προσπαθήστε να βρείτε τον γιο του ιδιοκτήτη, γιατί ο ίδιος ο ιδιοκτήτης (γύρω στα 60) θα κοιτάξει να σας πάρει και το τελευταίο "χάλκινο" που θα κουβαλάτε μαζί σας :) ο γιος είναι πιο συζητήσιμος ;)

Edited by ~Ace~
Link to comment
Share on other sites

όταν χτύπησα τον προφυλακτήρα μου και πήγα να το φτιάξω, ο πατέρας μου με έστειλε σε έναν τύπο που είχε φανοποιείο. Το μαγαζί ήταν μια τρύπα και δεν μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Ο άνθρωπος δεν είναι ο καλύτερος, αλλά δεν παραμυθιάζει. Στην αρχή μου είπε 150 για όλον τον προφυλακτήρα. Σε μια μέρα τον έφτιαξε και όταν πήγα να το πάρω μου ζήτησε μόνο 60€. Τι έκανε ο τύπος, το επανέφερε με το θερμοπίστολο, το στόκαρε και το έβαψε. Και όλα τοπικά. Δεν φαίνεται απολύτως τίποτα. Μόνο από κάποια συγκεκριμένη γωνία φαίνεται να παραμορφώνει ελάχιστα το είδωλο. Η δουλειά που έκανε ήταν άψογη. αν δεν σας δείξω που είναι δεν θα το δείτε σε καμία περίπτωση. Ούτε με το χέρι φαίνεται. Εν το μεταξύ επειδή ήτν καινούργιο μου κέρωσε και τον προφυλακτήρα. Όταν έφευγα τον ρώτησα πως και δεν τον έβαψε ολόκληρο να πάρει και τα φράγκα και μου είπε ότι από την στιγμή που το αυτοκίνητο είναι καινούργιο και δεν έχει ξεθωριάσει το χρώμα θα ήταν κοροιδία να μου φάει τόσα χρήματα. Στις 7 στο ολιμπικο να το δείτε να μου πείτε τη γνώμη σας και άμα μείνετε ικανομοιημένοι πάμε μαζί μια βόλτα από τον μάστορα

Link to comment
Share on other sites

Η ηλικία του χρώματος οπωσδήποτε παίζει ρόλο, γι'αυτό και εγώ σκέφτηκα να το βάψω όσο είναι νωρίς, για να "γεράσει" ομοιόμορφα.

Το πρόβλημά μου (εκτός της τιμής) είναι πώς το θεωρώ πολύ δύσκολο (εώς αδύνατο) να έχει την ίδια αντοχή ένα μπάλωμα με το περιβάλλον χρώμα, και ίσως κάποια στιγμή "φουσκώσει" και φανεί το τοπικό βάψιμο...

Και ακόμα το γεγονός ότι το αμάξι είναι πέρλα, με βάζει σε περισσότερες σκέψεις... dead.gif

Link to comment
Share on other sites

Η ηλικία του χρώματος οπωσδήποτε παίζει ρόλο, γι'αυτό και εγώ σκέφτηκα να το βάψω όσο είναι νωρίς, για να "γεράσει" ομοιόμορφα.

Το πρόβλημά μου (εκτός της τιμής) είναι πώς το θεωρώ πολύ δύσκολο (εώς αδύνατο) να έχει την ίδια αντοχή ένα μπάλωμα με το περιβάλλον χρώμα, και ίσως κάποια στιγμή "φουσκώσει" και φανεί το τοπικό βάψιμο...

Και ακόμα το γεγονός ότι το αμάξι είναι πέρλα, με βάζει σε περισσότερες σκέψεις... dead.gif

Εκεί θα φανεί τι δουλειά έκανε ο κάθε μάστορας. Σε μένα που είναι στη γωνία του προφυλακτήρα δεν με επιρεάζει τόσο. Εγώ ρίσκαρα γιατί δεν το έψαξα αρκετά το όλο θέμα. Μακάρι να έκανα καλή επιλογή. Θα δείξει. :D

Link to comment
Share on other sites

αν βγαλετε αγγελια αυριο οτι πουλατε τα gti σας θα σας πουνε οτι ειναι τρακαρισμενα....

lick.giflick.giflick.gif

Εγώ έλεγα να την βάλω αύριο με σκόντο 5.000 "λόγω γρατσουνιάς".....

Link to comment
Share on other sites

Guest VWVGolf

Κάποιος κομπλεξάρας μου χάραξε το αυτο/το σήμερα στο Κολωνάκι με κλειδί...

Ειναι 20-30cm κ βαθιά γρατσουνία μάλλον Τρίτη θα το πάω στην εν λόγω εταιρία κ θα σας πω εντυπώσεις...

Εχει πολλά παρταρτήματα απ'οτι είδα στο site τους...

Υ.Γ. να καεί το σπίτι αυτού που μου το κανε... fire.gif Δε μπορώ να καταλάβω τι κόμπλεξ κουβαλάνε αυτοι οι μλκς που κάνουν τέτοιες π1π3ς κ παίζουν με τον μόχθο του καθενός... Γ@ΜΩ...!

Link to comment
Share on other sites

Άσε....

Ο καθημερινός εφιάλτης......... :lol::lol:

Έχει Ρέντη, Μοσχάτο, Ίλιον.

Περιμένω εντυπώσεις/τιμές (πήγαινε και στα άλλα, δέν είναι ίδιοι ιδιοκτήτες..)

Τί χρώμα έχεις;;

Edited by GolfRS
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος κομπλεξάρας μου χάραξε το αυτο/το σήμερα στο Κολωνάκι με κλειδί...

Ειναι 20-30cm κ βαθιά γρατσουνία μάλλον Τρίτη θα το πάω στην εν λόγω εταιρία κ θα σας πω εντυπώσεις...

Εχει πολλά παρταρτήματα απ'οτι είδα στο site τους...

Υ.Γ. να καεί το σπίτι αυτού που μου το κανε... fire.gif Δε μπορώ να καταλάβω τι κόμπλεξ κουβαλάνε αυτοι οι μλκς που κάνουν τέτοιες π1π3ς κ παίζουν με τον μόχθο του καθενός... Γ@ΜΩ...!

PERASTIKA FILE KAI AN PIASEIS POTE KAPOION KANTON BLACK

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα το Audi Α3 (κόκκινο)για ένα γδάρσιμο γύρω στα 2-3 εκατοστά που είχα Σάββατο χωρίς ραντεβού στον Άγιο Δημήτριο και σε 3 ώρες ήταν έτοιμο.Το κόστος ήταν 80 euro.Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος και απο την δουλεία που έκαναν και απο το μαγαζί.Η διαφορά με κανονικά φανοποιειο έιναι ότι υπάρχει database με όλα τα εργοστασιακά χρώματα και το φτιάχνει επι τόπου σε πολύ μικρές ποσότητες.Το χρώμα αυτό γίνεται απο ανάμειξη διαφόρων υλικών σε σταγόνες και στεγνωνει πολύ γρήγορα.Όλα τα χρώματα έχουν το όνομα της φίρμας και ψεκάζονται με αερογράφο. Στεγνώνουν με λάμπες πολύ γρήγορα πάντως.Το χρώμα μου είναι πολύ δύσκολο και παρ'όλα αυτα δεν φαίνεται τιποτα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν βάφουν καπώ γιατι μου είπαν ότι τα καπώ είναι βαμμένα ειδικά από το εργοστάσιο κατί που δεν ξέρω αν είναι αλήθεια.

Edited by A3s-line
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα το Audi Α3 (κόκκινο)για ένα γδάρσιμο γύρω στα 2-3 εκατοστά που είχα Σάββατο χωρίς ραντεβού στον ¶γιο Δημήτριο και σε 3 ώρες ήταν έτοιμο.Το κόστος ήταν 80 euro.Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος και απο την δουλεία που έκαναν και απο το μαγαζί.Η διαφορά με κανονικά φανοποιειο έιναι ότι υπάρχει database με όλα τα εργοστασιακά χρώματα και το φτιάχνει επι τόπου σε πολύ μικρές ποσότητες.Το χρώμα αυτό γίνεται απο ανάμειξη διαφόρων υλικών σε σταγόνες και στεγνωνει πολύ γρήγορα.Όλα τα χρώματα έχουν το όνομα της φίρμας και ψεκάζονται με αερογράφο. Στεγνώνουν με λάμπες πολύ γρήγορα πάντως.Το χρώμα μου είναι πολύ δύσκολο και παρ'όλα αυτα δεν φαίνεται τιποτα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν βάφουν καπώ γιατι μου είπαν ότι τα καπώ είναι βαμμένα ειδικά από το εργοστάσιο κατί που δεν ξέρω αν είναι αλήθεια.

Ελπίζω να σου κρατήσει.

Εμένα μου είπαν για πρωί με μεσημέρι.

Αυτό με το καπώ, δέν ισχύει.Τα φανοποιεία το βάφουν, τώρα γιατί αυτοί το αποφεύγουν...ίσως έχει να κάνει με τον τρόπο βαψίματος.Πάντως το έχω ακούσει και απο άλλους που πήγανε.

Link to comment
Share on other sites

στο καπό στο εργοστάσιο ρίχνουν κάτι επιπλέον για να αποφεύγονται όσο γίνεται τα σημάδια από τα πετραδάκια. Δε ξέρω λεπτομέριες και κατά πόσο ένα συνηθισμένο φανοποιείο μπορεί επίσης να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λές λέγεται σκληρηντικό, αλλά γιατί να μήν το κάνουν και αυτοί...

Μάλλον η μέθοδος δέν είναι τόσο...μόνιμη όταν ανεβαλινουν οι θερμοκράσίες...

Αλήθεια, κάποιο παληκάρι είχε πεί ότι θα πήγαινε.Τί έγινε τελικά;;;;;

Link to comment
Share on other sites

στο καπό στο εργοστάσιο ρίχνουν κάτι επιπλέον για να αποφεύγονται όσο γίνεται τα σημάδια από τα πετραδάκια. Δε ξέρω λεπτομέριες και κατά πόσο ένα συνηθισμένο φανοποιείο μπορεί επίσης να το κάνει.

Εμενα παντως ειναι γεματο σημαδακια απο πετραδακια και φαινονται κιολας...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λές λέγεται σκληρηντικό, αλλά γιατί να μήν το κάνουν και αυτοί...

Μάλλον η μέθοδος δέν είναι τόσο...μόνιμη όταν ανεβαλινουν οι θερμοκράσίες...

Αλήθεια, κάποιο παληκάρι είχε πεί ότι θα πήγαινε.Τί έγινε τελικά;;;;;

για τον ίδιο λόγο που όταν θα πας να το βάψεις στην αντιπροσωπεία δε θα σου ρίξουν το ίδιο χρώμα που ρίχνουν στο εργοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.