Jump to content
GolfRS

Μέθοδος τοπικής βαφής....Τί λέτε;;

Recommended Posts

οι τύποι είναι εντελώς (*(# και αρχικλέφταροι. Το PaintlessDentRepair και οι τεχνικές σβησίματος ϋιοθετούνται από τα καταστήματα γιατί κάνουν την επισκευή πιο εύκολη, άρα και πιο φθηνή. Αυτοί όχι μόνο δε χρεώνουν λίγοτερα αλλά σου ανεβάζουν και την τιμή επειδή λέει είναι καλύτερα να μη φορτώνουν το φτερό με επιπλέον χρώμα και σου κάνουν και χάρη δλδ...άκου (*^#*$#

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει για την paintbull (υπαρχει και σχετικο site) η οποια ασχολειται με τοπικες βαφες, αλλα και με επιδιορθωσεις στο εσωτερικο του αυτοκινητου, αντηλιακες μεμβρανες κλπ. Το αν θα κανουν ομως ικανοποιητικη δουλεια εξαρταται κυριως απο τον μαστορα και λιγοτερο απο την τεχνικη που εφαρμοζει η εταιρια. Για το καταστημα Αλεξανδρουπολης εχω ακουσει απο φιλαρακια καλα λογια. Αυτο δεν σημαινει οτι σε ολα τα υποκαταστηματα ισχυει το ιδιο.

Οποτε οι εμπειριες του καθενος σ αυτο το topic ειναι κατι παραπανω απο ευπροσδεκτες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα λοιπόν το αυτοκίνητο από την Chipsaway.Από ευγένεια και χαμόγελα όλα καλά από δουλειά όμως δεν έμεινα και πάρα πολύ ικανοποιημένος. Υπήρξαν μπιμπίκια και σ΄ένα σημείο άχνη από βερνίκι που με δική μου προτροπή δέχτηκε ο εκεί υπεύθυνος να πάω τη Δευτέρα για να τα περάσει ένα χέρι τρίψιμο με χιλιάρι γυαλόχαρτο και αλοιφή με αλοιφαδόρο. Τιμή εργασίας 70 ευρώ (κατάστημα Πολίχνης Θεσ/νίκη).Όσον αφορά όμως την πιστότητα και την ακρίβεια στην αντιγραφή του χρώματος είμαι σχεδόν απόλυτα ευχαριστημένος. :D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εγω παντως οταν παρελαβα το γκολφ gt καινουριο ειχε αμυδρες γρατσουνιες στο βερνικι του στο καπω του κινητηρα σαν να ειχε πετραδακι το σφουγγαρι αυτου που το ειχε πλυνει.φαινοταν υπο γωνια και με εντονη ηλιοφανεια.ελα ντε που σε 1,5 χρονο εγινε χαλια απο τους πλυντηριαδες.ολα εξαφανιστηκαν μετα απο προσεκτικη δουλεια{χωρις γιαλοχαρτο }στο por....lab στην πατρα και επιτελους ειδα το καπω μου οπως θα επρεπε να ειναι.για μικρες και μεγαλες γρατσουνιες ειναι απλα απαιχτοι τα παιδια εκει και πολυ προσιτες τιμες.

Edited by FLABI
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα το αυτοκίνητο για μια γρατζουνιά στην Chipsaway (κάποιος έξυπνος ξεπάρκε πάνω στον μπροστινό μου προφυλακτήρα). Πρώτον όταν πήρα το αμάξι είχε πλέον και ακόμη μία γρατζουνιά λίγο πιο πάνω από τον προφυλακτήρα (την έβγαλαν επι τόπου με αλοιφή ευτυχώς ήταν επιφανιακεί). Δεύτερον το αμάξι όταν το πήγα ήταν πλυμένο καθαρό μέσα εξω και όταν το παρέλαβα ήταν λες και το είχα δώσει σε γουρούνια να παίξουν. Και τέλος τρίτον μετά από 9 μήνες η γρατζουνιά στον προφυλακτήρα έχεις αρχίσει να φαίνεται σαν να έχει έχει φύγει το χρώμα που πέρασαν και εννοείται καταλαβαίνεις το σημάδι και με την αφή.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τους «συντρόφους» γκολφίστες. Επιτρέψτε μου να καταθέσω και εγώ τις εμπειρίες και τις γνώσεις μου σχετικά με τις τοπικές βαφές.

Κατ’ αρχήν να καθησυχάσω όλους όσοι έχουν φόβους για το αποτέλεσμα και την διάρκεια μιας τοπικής βαφής. Αν γίνει σωστά και με τα σωστά υλικά είναι αθάνατη.

Η μέθοδος εφαρμόζεται εδώ και 25 σχεδόν χρόνια στην Αμερική (απ’ όπου και ξεκίνησε) και δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα, έχει δοκιμαστεί από τους εφευρέτες της και δεν περιμένει από εμάς τους έλληνες να το διαπιστώσουμε.

Εγώ την έχω δοκιμάσει σε δικό μου αυτοκίνητο πριν 3 χρόνια και δεν έχω διαπιστώσει καμία φθορά μέχρι σήμερα.

Έρχομαι τώρα στο κεφάλαιο εταιρία που κάνει τις τοπικές βαφές. Έχει μικρή σημασία το όνομα της εταιρίας (ChipsAway, Paintbull, Carpaint, Automagic κλπ) σημασία έχει ο μάστορας που είναι πίσω από την ταμπέλα (πόσο σοβαρός δηλαδή είναι και πόσο πιστά εφαρμόζει την μέθοδο, που λίγο έως πού είναι η ίδια για όλα τα μαγαζιά). Αυτό αποδεικνύεται και από τις μαρτυρίες σε αυτό το φόρουμ π.χ. για φίλους που επισκεφτήκαν την ChipsAway. ¶λλοι ήταν ευχαριστημένοι και άλλοι όχι αναλόγως ποιο κατάστημα της ChipsAway επισπευτήκανε.

Θα ήθελα τέλος να συμφωνήσω με τους φορουμίστες που αναφέρθηκαν στο κατάστημα της ChipsAway στην Πλαπούτα στο Νέο Ηράκλειο ότι πράγματι είναι ο πιο ακριβός από κάθε άλλο παρεμφερές ανεξαρτήτου μάρκας κατάστημα. Βλέπετε συνεργάζεται με ένα-δυό μαντράδες που φέρνουν ακριβά και μουράτα αυτοκίνητα και έχει ψιλοκαβαλήσει γενικώς το καλάμι. Κρατάει τα αυτοκίνητα των πελατών του (ειδικά αν είναι Ferrari, Porsche, και άλλα τέτοια) για 2 και 3 μέρες έτσι ώστε να δείχνει ότι φτιάχνει ακριβά αυτοκίνητα και για δικαιολογεί έτσι τις ψιλές τιμές του.

Το αντίθετο όμως συμβαίνει με το κατάστημα της CarPaint που είναι στον ίδιο δρόμο (στην Πλαπούτα στο νούμερο 40). Ο άνθρωπος είναι πολύ λογικός στις τιμές του, πολύ επεξηγηματικός στο τι θα κάνει και πως θα το κάνει, ενώ κάνει εξαιρετική δουλειά και σου επισκευάζει το αυτοκίνητο αυθημερόν ανεξαρτήτου μάρκας! Τον έχουμε δοκιμάσει τρείς - τέσσερεις φίλοι και είμαστε όλοι πολύ ευχαριστημένοι. Κάποιοι μάλιστα από εμάς πηγαίναμε στην αρχή στην ChipsAway και δεν μείναμε ευχαριστημένοι. Υπάρχει επίσης κάτι που ενδιαφέρει όλους εμάς που έχουμε VW ή AUDI, ο άνθρωπός στην CarPaint χρησιμοποιεί την ίδια εταιρία χρωμάτων (Siekkens) με αυτή που χρησιμοποιεί και το εργοστάσιο για την βαφή των αυτοκινήτων μας και αυτό έχει σαν συνέπεια η απόχρωση του χρώματος να ταιριάζει απόλυτα με το εργοστασιακό που είναι βαμμένο το αυτοκίνητό μας!!

Link to comment
Share on other sites

Ο κωδικός χρώματος που υπάρχει στο ταμπελάκι πάνω στο αυτοκίνητο ποιός είναι ρε παιδιά? πως θα καταλάβω από όλους τους κωδικούς πιός είναι του χρώματος?

sorry για το off topic αλλά δεν βρήκα κάτι αλλού.

Edited by Κοσμάς
Link to comment
Share on other sites

Ο κωδικός χρώματος που υπάρχει στο ταμπελάκι πάνω στο αυτοκίνητο ποιός είναι ρε παιδιά? πως θα καταλάβω από όλους τους κωδικούς πιός είναι του χρώματος?

sorry για το off topic αλλά δεν βρήκα κάτι αλλού.

χρώμα

Edited by nikolakis
Link to comment
Share on other sites

Ο κωδικός χρώματος που υπάρχει στο ταμπελάκι πάνω στο αυτοκίνητο ποιός είναι ρε παιδιά? πως θα καταλάβω από όλους τους κωδικούς πιός είναι του χρώματος?

sorry για το off topic αλλά δεν βρήκα κάτι αλλού.

δεν εχει ταμπελακι αριστερα ή δεξια απο την ρεζερβα???

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει ταμπελακι αριστερα ή δεξια απο την ρεζερβα???

Έχει απλά δεν ήξερα ποιός από τους κωδικούς που γράφει επάνω είναι του χρώματος.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΣ...

Απο χτυπηματάκι μπροστά στο καπό απο χαλικάκι που πετάχτηκε απο μπροστινό όχημα μου πεταξε το χρώμα...

Ειναι μια κουκκίδα που χτυπάει στο μάτι μικρή μεν...

Υπάρχει τρόπος αποκατάστασης εκτός απο βαφή ολική..?

Link to comment
Share on other sites

Οταν το φτιαξω μου ειπε ενας φιλος κατι για ντυσιμο των σημειων μπροστα με ειδικη διαφανη μεμβρανη πολύ αποτελεσματική..

Γνωρίζει κανεις κατι περαιτερω..?

Αξίζει?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει θετικότατα σχόλια από φίλο που έκανε τοπικές επισκευές σε ένα RX-8. Και μέσα στο RX-8 club θα διαβάσεις τα καλύτερα. Οι τιμές παίζουν αλλά γενικά είναι αρκετά υψηλές. Για τη μέθοδο που χρησιμοποιούν δεν γνωρίζω και πολλά καθώς θα δεις ότι γενικά δεν αφήνουν προς τα έξω πολλές πληροφορίες.

Καλό πάντωε θα ήταν να ακούσουμε τη γνώμη κάποιου ειδικού όπως o autopainter ή του BIT που ξέρει κάποια πραγματάκια από βαψίματα.

παιδια δεν ειναι ολα τα καταστηματα το ιδιο. ΜΑΚΡΥΑ απο αυτο επι της Αγ. Δημητριου... εχω παει εγω το δικο μου και η αδελφη μου το δικο της και δε μειναμε καθολου ευχαριστημενοι. Το εχω αναφερει και στο seat club(τοτε ειχα ibiza fr). Το αποτελεσμα; μια θαμπη μπαλωματαρα στον προφυλακτηρα. (ξερω οτι ο υπευθυνος ουδεμια σχεση εχει με φανοποιεια-υπαλληλος γνωστης εταιρειας ηλεκτρονικων ηταν αλλα στην ελλαδα εισαι οτι δηλωσεις...). Για μενα οσοι παθετε νηλα πηγαιντε σε εναν καλο φανοποιο που ξερετε οτι κανει καλη δουλεια(ειτε λεγεται Δημος ειτε Κωστας ειτε Βαγγελης). Ουτως η αλλως τα λεφτα που θα σας παρουν στο τοπικο τα ιδια θα παρει και ο φανοποιος με την μονη διαφορα οτι δεν θα ξημερωσεις με μπαλωμα σε λιγο καιρο. Επισης υπαρχουν χρωματα που δεν παιρνουν τοπικη βαφη γιατι κανει μπαμ μετα.

Link to comment
Share on other sites

+10000000000000000

Το C1 της γυναικας μου όλο μια θαμπάδα από αυτο το μαγαζί...

μακρια παιδιααααααααααααααααααααααααααααααααα

Link to comment
Share on other sites

to candy white τελικα τι χρωμα ειναι ξερουμε????ειναι μεταλλικο>>μονης η διπλη βαφης?? πως να τσεκαρω το φανοποιο και μια συμβουλη απτο παλιο μου αμαξι που το ειχα παει σε τετοιους μαστορες που επισκευαζουν τοπικα για να ην πω ονοματα μου γ#$#μησε την πορτ ατου οδηγου και τοφτερο μπροστα ετρεχε το χρωμα ,τρεις φορες πηγα,στο τριμηνο ηθελε γενικο ειχε κανει φουσκαλες....δικαιολογια οτι ειχε πολυ θγρασια εκεινη τη μερα....δεν εχουν φουρνο που ειναι βασικο για το βαψιμο και την υγρασια....βαψιμο μονο σε μαγαζια με κανονικους φουρνους...αλλιως κλαψτα...σημερα πηγα στα γιαννενα σε εναν και μια που ειδα οτι δεν ειχε φουρνο και μια που εφυγα οποιος και να ηταν η εταιρεια του....

Link to comment
Share on other sites

to candy white τελικα τι χρωμα ειναι ξερουμε????ειναι μεταλλικο>>μονης η διπλη βαφης?? πως να τσεκαρω το φανοποιο και μια συμβουλη απτο παλιο μου αμαξι που το ειχα παει σε τετοιους μαστορες που επισκευαζουν τοπικα για να ην πω ονοματα μου γ#$#μησε την πορτ ατου οδηγου και τοφτερο μπροστα ετρεχε το χρωμα ,τρεις φορες πηγα,στο τριμηνο ηθελε γενικο ειχε κανει φουσκαλες....δικαιολογια οτι ειχε πολυ θγρασια εκεινη τη μερα....δεν εχουν φουρνο που ειναι βασικο για το βαψιμο και την υγρασια....βαψιμο μονο σε μαγαζια με κανονικους φουρνους...αλλιως κλαψτα...σημερα πηγα στα γιαννενα σε εναν και μια που ειδα οτι δεν ειχε φουρνο και μια που εφυγα οποιος και να ηταν η εταιρεια του....

Το candy white δεν ειναι μεταλλικο.

Ειναι μονης βαφης.

Link to comment
Share on other sites

μονης βαφης δεν ειναι πλεον κανενα χρωμα.εχει καταργηθει η μεθοδος εδω και καμια 10ρια χρονια.το candy white ειναι διπλης μη μεταλλικο και μη περλε.το ασφαλεστερο δηλαδη και ανθεκτικοτερο απ'ολα τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

μονης βαφης δεν ειναι πλεον κανενα χρωμα.εχει καταργηθει η μεθοδος εδω και καμια 10ρια χρονια.το candy white ειναι διπλης μη μεταλλικο και μη περλε.το ασφαλεστερο δηλαδη και ανθεκτικοτερο απ'ολα τα υπολοιπα.

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΟΣΟ ΘΑ ΚΟΣΤΙΣΕΙ ΒΑΨΙΜΟ ΦΤΕΡΟΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ ΣΕ GOLF 5 ΜΑΥΡΟ ΜΟΝΤΕΛΟ 2008.ΘΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ Ή ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΡΙΚΟΛΟΡΕ;ΥΠΟΨΙΝ ΤΟ ΒΑΨΙΜΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΨΙΛΟΜΑΖΕΜΑΤΑ ΟΧΙ ΛΑΜΑΡΙΝΟΔΟΥΛΕΙΑ...ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΟΙΦΕΣ ΝΑ ΤΡΙΒΩ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αλλα θα απαντησω καθαρα απο δικες μου εμπειριες.

Τοπικη βαφη παει περιπου 40-70 αναλογος τον μαστορα και το σημειο αν θα ειναι ευκολο για "σβησιμο" ή αν θα πρεπει να το τραβηξει αρκετα παραπανω..

Οσων αφορα το χρωμα.. ο τυπος που ξερω εγω και εχω κανει κανα 2 τοπικα εχει φασματογραφο οποτε το χρωμα το εχει ΙΔΙΟ (τουλαχιστον στα δικα μου απροπονητα ματια)

Αν ελεγες και απο ποιο μερος εισαι σιγουρα καποιος θα ξερει να σε πει καναν τσακαλο

Link to comment
Share on other sites

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΟΣΟ ΘΑ ΚΟΣΤΙΣΕΙ ΒΑΨΙΜΟ ΦΤΕΡΟΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ ΣΕ GOLF 5 ΜΑΥΡΟ ΜΟΝΤΕΛΟ 2008.ΘΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ Ή ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΡΙΚΟΛΟΡΕ;ΥΠΟΨΙΝ ΤΟ ΒΑΨΙΜΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΨΙΛΟΜΑΖΕΜΑΤΑ ΟΧΙ ΛΑΜΑΡΙΝΟΔΟΥΛΕΙΑ...ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΟΙΦΕΣ ΝΑ ΤΡΙΒΩ....

Το 300άρι θα το δώσεις σίγουρα.Τα σκούρα χρώματα όπως το δικό σου

συνήθως τα βγάζουν πολύ καλά.¶ρα αν δεν έχεις πρόβλημα με την τιμή προχώρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.