Jump to content
8Brain

Ένδειξη λαδιού κάθε 200 (συνεχόμενα) χλμ περίπου.

Recommended Posts

Καλησπερα μελη το εχω γραψει και εγω αυτο το προβλημα γελαω και συγνωμη απλα οπως τα λετε τα λεγανε και οι μεγαλοι τεχνικοι τη καρεντα και παζαροπουλος μπηκε το αμαχι στο εγκεφαλο δεν ΕΔΕΙΧΕ ΤΙΠΟΤΑ μετα απο μεγαλο ταξιδι βεροια 120 με 140 χιλ το πηγενα και στα μεσα του αγ κωσταντηνου ντην ι λυχνια λεω ετσι εισαι αστο νορμαλ εφτασα στην βεροια ι λιχνια αναμενη μου εσπασε και τον βομβιτη δυνατα η μουσικη απλα εβλεπα σε ενδιαμεσες ματιες να δω που ειναι πορτοκαλι τελικα εφτασα αναιχα καπο κλεισε καπο και παπαλα!!! στην βεροια μεσα που πηγα για καφε και βολτα με το αμαξι ουτε αναψε εμενα μου αναβει στα μεγαλα ταχιδια στο γυρισμο για αθηνα μετα την λαμια αναψε και οταν εφτασα λεβεντη παλι το ιδιο ανοιχε κλεισε καπο και ειμαστε μια χαρα!! και λαδια vw βαζω απλα δεν χερουνε την τυφλα τους τα μεγαλα συνεργεια αυτα ειχα να πω απλα να περνουνε αερα τα λαδακια απο την πολλοι θερμοκρασια ποθ αναπτιζει ο μεγαλος κηνητηρας 1400cc 75hp

στο επανηζειν

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω zhm!!!! Την Κυριακή το βράδυ ήταν η τελευταία φορά που μου άναψε και μάλλον η τελειωτική. Μετά το άναμμα της ένδειξης λαδιού με κόκκινο λαμπάκι αυτή την φορά ο κινητήρας άρχισε να χτυπάει σαν να βάραγε πυράκια.

Κάθε φορά μετά από ένδειξη λαδιού, είτε με κίτρινη είτε με κόκκινη ένδειξη, σταμάταγα, κοίταζα τα λάδια και συνέχιζα το ταξίδι μου χωρίς πρόβλημα. Αυτή την φορά όμως ότι και να του έκανα είχα συνεχόμενα την ένδειξη λαδιού με κόκκινο και τον περίεργο θόρυβο. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι αυτή την φορά το έλειωνα στον δρόμο Αγρινίου – Καρπενησίου σε αντίθεση με την Αθηνών – Θεσσαλονίκης που το λιώνω συνήθως. Το αμάξι μεταφέρεται σήμερα με ΕΛΠΑ από Αγρίνιο για Αθήνα και συνεργείο φυσικά… άρα θα μάθουμε σύντομα τι μπορεί να είναι…

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα το άφησα χωρίς απάντηση αν και την ξέρω εδώ καιρό! Ήρθε η ώρα για την απάντηση της...

Το πρόβλημα το είχε η αντλία λαδιού, η οποία έπρεπε να την είχα αντικαταστήσει! Κόστος γύρω στα 200¤.

Τελικά χτύπησα μπιέλα και άλλαξα κινητήρα. Κόστος 2.000¤!

Συμβουλές:

1) Μην συνεχίζεται αν σας ανάψει η ένδειξη λαδιού. Σταματήστε και ελέγξτε την στάθμη του λαδιού. Θα βρει τον χρόνο η αντλία να έρθει στα κανονικά της.

2) Αντικαταστήστε την!!! Κοστίζει λιγότερο από την αλλαγή μηχανής!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα το άφησα χωρίς απάντηση αν και την ξέρω εδώ καιρό! Ήρθε η ώρα για την απάντηση της...

Το πρόβλημα το είχε η αντλία λαδιού, η οποία έπρεπε να την είχα αντικαταστήσει! Κόστος γύρω στα 200¤.

Τελικά χτύπησα μπιέλα και άλλαξα κινητήρα. Κόστος 2.000¤!

Συμβουλές:

1) Μην συνεχίζεται αν σας ανάψει η ένδειξη λαδιού. Σταματήστε και ελέγξτε την στάθμη του λαδιού. Θα βρει τον χρόνο η αντλία να έρθει στα κανονικά της.

2) Αντικαταστήστε την!!! Κοστίζει λιγότερο από την αλλαγή μηχανής!

Να 'σαι καλά φιλαράκι... Θα πάω να σκάσω άλλη μια 200αρα εύρια ελπίζοντας πως και σε μένα θα είναι αυτό. Η ρημάδα η VW δεν ξέρει τι είναι? τσάμπα τους το έχω πάει τόσο καιρό!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Έχω το ίδιο πρόβλημα με το κίτρινο λαμπάκι λαδιού που ανάβει μετά από 150 συνεχόμενα χλμ. Έχω αλλάξει αισθητήρα λαδιού, ταμπλώ οργάνων, το καλωδιάκι του καπώ, αντλία βενζίνης και δεν διορθώθηκε. Δεν έχει μείνει κάτι πιστεύω για αλλαγη και το πρόβλημα παραμένει.

Επίσης και βαλβίδα λαδιου που ξέχασα να αναφέρω. Έχω πάει και σε επίσημη αντιπροσωπεία και σε συνεργεία έξω, τίποτα...Έχει λύσει το πρόβλημα κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Το κίτρινο λαμπάκι έχει να κάνει με την ποσότητα λαδιού που υπάρχει στο κάρτερ, ανάβει όταν λίψει 1 λίτρο από την κανονική ποσότητα.

Το κόκκινο λαμπάκι έχει να κάνει με την πίεση που στέλνει η αντλία λαδίου.

 

Αν υπάρχουν λάδια και ανάβει το κίτρινο λαμπάκι, γίνετε έλενχος στο φλοτέρ που υπάρχει στο κάτω μέρος του κάρτερ.

Αν υπάρχουν λάδια και ανάβει το κόκκινο λαμπάκι τα πράγματα είναι ποιο σοβαρά και πρέπει να γίνει ακινητοποίηση του οχήματος άμεσα, γιατί ίσως είναι από αισθητήρα πίεση ή από αντλία λαδιού.

 

Αν ανάψει κόκκινο λαμπάκι σταματάμε επί τόπου, δεν κάνουμε χιλιόμετρα για να βρουμε πάρκιν ή ανοιχτό δρόμο, θα γίνει ζημιά στον κινητήρα, αν όχι άμεση, στο προσεχές μέλλον σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα αναβει το κιτρινο λαμπακι ακομα και μετα απο αλλαγη λαδιων,γενικα αναβει οταν βαζω μπροστα το μοτερ και σβηνει.

Λειτουργεια αψογη,τιποτα περιεργο.

Ο μηχανικος μου ειπε χαλασμενος αισθητηρας.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει λύση...ο αδερφός που είχε polo και άναβαν διάφορα λαμπάκι το αλλαξε και πήρε yaris και είναι πολύ ευχαριστημένος. Κρίμα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.