Jump to content
edp_man

Golf V 1.4 Fsi

Recommended Posts

Η επισημη εγκυκλιος που εχει δωθει στην seat μιας και και ο κουμπαρος μου ειναι τεχνικος σε εξουσιοδοτημενο seat ειναι οτι δικαιολογειται καταναλωση μεχρι και 0,8 του λιτρου ανα 1000 χλμ σε fsi . Μεχρι εκει η αντιπροσωπια δεν κανει τπτ και το θεωρει φυσιολογικο.

Link to comment
Share on other sites

φιλε diver-gr νομιζω πως ειναι πολυ καλητερα να γραφεις ελληνικα...

kalimera boris na kanis ton kopo ton kubaro su pu ine sto seat an boro na balo stin seat starethopiiiti taxititas???? ke poso tha kostisi sto golf 5

giati i vw episima lei den to analabanume.

]i akoma kalitera stile mu se minima an thelis to tilefono tu sinergio pu dulebi na ton rotisi

Link to comment
Share on other sites

Αν ανοιξουμε μια κεφαλη FSI τοτε θα μαθουμε την αληθεια.

Οτι αναφερω παραπανω ειναι πληροφοριες που μου ειπε τεχνικος της VW και διαβασα στο Elsa.

Off topic. Προσπαθώ να βρω το ELSA αλλα δεν γινεται τιποτα. Μηπως μπορεις να με βοηθήσεις?

ΤΗΑΝΚS

Link to comment
Share on other sites

ke omos distixos isxi ke mena mu anaspe labaki sta 6000 xiliometra ke anagastika enoite na sibliroso ena litro an ke pali den eftase sto max i belono.otan pira tin 24 boithia tis vw mu ipan oti ine fisiko na kae ladaki tin 1 fora epidi ine o kinitiras astrotos.elpizo na ine esti ke na min exo to anxos kathe ora ke stigni na siplirono ladia.gia mena an me rotate den to brisko katholu normal afto

pu akustike na kei ladia ena neo aftokinito edo ta palia ke den kegane ladia pu itane ipotithete ke pio palia texnologias ke tora afto na mu ke sxedon 1 1/2 litro ladi sta 6000 ke normal exo oxi re gmt ena karo lefta ke na exis ke anxos gia ta ladia esxos. mu aresi pu lene i odigies alagi ladiu sta 15000 xiliades xiliometra

mas dulebune???????

ναι ψιλο....

κοιτα αν θες εδω: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=1390

Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

Να τους τα τρίψετε στη μούρη...Το αμάξι όταν λέει αλλαγή λαδιού κάθε 15000 χμ με κατανάλωση 0,8 λτ/1000 χμ στις 15000 πρέπει να έχεις προσθέσει 12 λτ λάδι ακόμα... δλδ 4 ακόμα αλλαγές.... ¶ν είναι να προσθέτεις τόσο λάδι γιατί να το αλλάζω τότε...?¶σε που το να βάλεις πιο παχύρευστο λάδι είναι όντως ένα ημίμετρο αλλά γιατί να κάνω του κεφαλιού μου σε αυτοκίνητο καινούριο μαμά, με εγγύηση και αξιοπιστία συνυπολογίζοντας το ότι σε αναγκάζουν να το πηγαίνεις σε εξουσιοδοτημένο και να δίνεις 3πλάσια χρήαμτα για αλλαγή λαδιών...?

Κοινώς για στείλτε καμια επιστολή στα περιοδικά και πριν το κάνετε πείτε τους να σας το δώσουν γραπτώς οτι δικαιολογείται να καίει τόσο....Να δούμε μετά! Καλά λέω εγώ οτι πρέπει να αγοράζεις τα μοντέλα μετά απο 1-2 χρόνια κυκλοφορίας τους....Εξαιρετικός κινητήρας ο fsi!καίει μόνο 100άρα καιέι κ λάδια....

Link to comment
Share on other sites

Το Elsa η Winelsa θα το βρεις με το emule.

Ειναι 3 CD το προγραμμα συν 12 CD η βαση δεδομενων της VW.

Απο τον Οκτωβριο μεχρι το Γεναρη το κατεβαζα, τρεις μερες προσποθουσα να το κανω να δουλεψει.

Την τεταρτη μερα μου χτηπησε ο σκληρος του φορητου και τα εχασα ολα.

Δεν εχω υπομονη για να το ξανακατεβασω.

Link to comment
Share on other sites

Το Elsa η Winelsa θα το βρεις με το emule.

Ειναι 3 CD το προγραμμα συν 12 CD η βαση δεδομενων της VW.

Απο τον Οκτωβριο μεχρι το Γεναρη το κατεβαζα, τρεις μερες προσποθουσα να το κανω να δουλεψει.

Την τεταρτη μερα μου χτηπησε ο σκληρος του φορητου και τα εχασα ολα.

Δεν εχω υπομονη για να το ξανακατεβασω.

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα από ότι φαίνεται καίει...

Έχω 3.020 Κm με λάδια μαμά ακόμα.

Το είχα μετρήσει μόλις το πήρα και ήταν στη ζώνη Α. Με σταδιακές μετρήσεις μέχρι σήμερα έχει πάει στο 25% της ζώνης Β.

Δεν έχω συμπληρώσει ποτέ λάδι. Βέβαια το εγχειρίδιο λέει ότι μέχρι τα 5.000 Km μπορεί να έχει αυξημένη κατανάλωση.

Όπως και να έχει θα πάω για αλλαγή τη βδομάδα που έρχεται. Το μόνο που με ανησυχεί είναι το κόστος....

Link to comment
Share on other sites

Guest Drake

Γιατι να κανεις αλλαγη απο τωρα?

120-130 ευρουλινια ειναι το κοστος αν την κανεις στην αντιπροσωπεια.

Απλα συμπληρωσε τωρα, και περιμενε για την αλλαγη στα 15000.

ΥΓ Αν και με το ρυθμο που καινε, θα εχει γινει η αλλαγη απο μονη της ως τα 15000..!! :-))))

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την συμπλήρωση, από ότι έχω καταλάβει τα μαμά λάδια είναι 0-30 (το δικό μου είναι αγορασμένο Γενάρη 2006).

Άρα μάλλον πρέπει να συμπληρώσω κ εγώ 0-30. Σωστά;

Αν βάλω π.χ. Castrol 0-30 θα υπάρχει πρόβλημα;

Edited by scitech
Link to comment
Share on other sites

Guest Drake

Και 0-30 μπορεις αλλα και παχυτερο για να τα καιει και λιγοτερο.

5-30 και 15-40 πχ.

Μονο προσεξε να ειναι συμβατα με το Golf σου. Εχουν εναν κωδικο (504 00, 507 00 κτλ). Τηλ την αντιπροσωπεια να σου πει ποιοι κωδικοι ειναι ενταξει για το Γκολφ σου.

Εγω την τελευταια φορα εβαλα Shell Helix 5-30 (507 00) πληρως συνθετικα.

Edited by Drake
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ 0-30, 5-30, 5-40, 0-40 σκέφτομαι.

Είδα στο site της Castrol και είναι συμβατά με την προδιαγραφή VW 502.00/505.00 που λέει το manual για το μη long-life service.

Ωστόσο, π.χ. η VW 502.00 ισχύει εκτός από το 0-30 και για τα άλλα νούμερα...

Απλά έχω ένα μικρό ενδοιασμό τί θα συμβεί εαν τυχόν αναμίξω λάδια με διαφορετικά νούμερα! (τα εργοστασιακά με αυτά που θα συμπληρώσω δλδ)

Ευχαριστώ!

Edited by scitech
Link to comment
Share on other sites

Guest Drake

Δε θα συμβει τιποτα. Μαλιστα η ιδια η αντιπροσωπεια μου συμπληρωσε τα 15-40 (που συμφωνω με τον γιωργο, καλυτερα αποφυγε τα) και τα 5-30 οποτε δεν υπαρχει κανενας λογος ανησυχιας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Πήγα σήμερα κι αγόρασα Castrol TXT softec 5w-30, με προδιαγραφή VW 502.00 που λέει το manual.

Μόλις συμπλήρωσα περίπου 350-400ml, η στάθμη έφτασε στο τέρμα της Β ζώνης.

Θα δούμε πως θα συμπεριφερθεί στην πορεία.

Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Edited by scitech
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Πήγα σήμερα κι αγόρασα Castrol TXT 5w-30, με προδιαγραφή VW 502.00 που λέει το manual.

Μόλις συμπλήρωσα περίπου 350-400ml, η στάθμη έφτασε στο τέρμα της Β ζώνης.

Θα δούμε πως θα συμπεριφερθεί στην πορεία.

Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Ποσο σου πηγε το λιτρο αν επιτρεπεται?

Link to comment
Share on other sites

Ποσο σου πηγε το λιτρο αν επιτρεπεται?

Το αγόρασα από κατάστημα με λάδια και άλλα συναφή.

Κόστισε 14.00ευρώ / 1L, είναι full synthetic.

Edited by scitech
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια η ford βγαζει δικο της λαδι 5-30 με 15 ευρω το 5 λιτρο πληρως συνθετικο.Το ειδα αλλα δεν γραφει προδιαγραφες καθολου.Το βαζει σο φιεστα 1.6.Να το παρω?

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως δεν γράφει προδιαγραφές δεν θα το συνιστούσα.

Στο site της vw γράφει σε ένα φυλλάδιο σχετικό με λάδια ότι είναι πιθανό να μην ανταποκρίνονται όλα τα συνθετικά λάδια στις προδιαγραφές που δίνει η ίδια.

Είναι αυτο: http://www.motoroel-direkt.de/High_Performer_5W-30_Ford.html ?

Edited by scitech
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα στην τιμη ειναι τεραστια ομως.Μαλλον θα το γυρισω σε 10-40.Σημερα συμπληρωσα κοντα στο μισο λιτρο

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ρώτησα την αντιπροσωπέια στο Ηράκλειο για την κατανάλωση λαδιού και μου είπαν ότι η νέα οδηγία είναι 5w-40 συνθετικά. Αύριο θα το περάσω μια βόλτα να το δουν από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.