Jump to content
MIKEMAT

Συντήρηση κλιματισμού

Recommended Posts

Εχω το αυτοκίνητο 3 χρόνια και ποτέ δεν έχω κάνει συντήρηση στον κλιματισμό.Βέβαια ουτε μυρωδιές έχω οταν δουλεύει ένω επισής έχει πολύ καλή απόδοση.Να το σκαλίσω?????

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται αν του κανεις και σωστη χρηση.

Βαλτο σε λειτουργια, σε χαμηλη θερμοκρασια και δεν αν ο αερας που βγαινει ειναι ΠΟΛΥ παγωμενος. Αν ειναι τοτε μην πειραξεις τιποτα. αλλιως το πολυ πολυ να χρειαστεις συμπληρωμα στο Freon. 3 χρονια ειναι αρκετα την στιγμη που επιβαλλεται ελεγχος 1 φορα το χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Και επίσης καλό είναι μια φορά τα 1-2 χρόνια να του κάνεις και ενα καθαρισμό γιατί μέσα το σύστημα μαζεύει τη σάρα και τη μάρα !

Κακό δεν είναι πάντως να κάνεις ενα check στο FREON ούτε είναι κάτι που σου στοιχίζει. Αντιθέτος θα έχεις και το κεφάλι σου σίγουρο. Οσο να ναι στα 3 χρόνια δεν μπορεί να μην χρειάζεσε συμπληρωμα στο FREON !

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω την εντύπωση ότι το δικό μου δεν βγάζει τόσο πολύ κρύο αέρα....

τι πρέπει να κοιτάξω και που να πάω??

είχα ρωτήσει στην αντιπροσωπία αν γίνετε να δούμε την πίεση του φρέον και μου λένε αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να το βγάλουμε όλο και να μπει καινούριο

έτσι γίνεται??

επίσης όταν λες καθαρισμό τι εννοείς? τι να καθαριστεί?

Link to comment
Share on other sites

να καθαρισει το φιλτρο μηπως εννοει?εχει και ενα για τον κλιματισμο αν δε κανω λαθος περα απο τα κλασσικα tongue.gif

μηπως χρειαζεται να προσθεσεις φρεον 30?

Link to comment
Share on other sites

έχει ένα φίλτρο καμπίνας.. είναι κι αυτό στο κύκλωμα για τον κλιματισμό??

όταν το πήγα για έλεγχο στον Παζαρό (πριν το πάρω ακόμα) του είπα να κοιτάξει την πίεση του φρέον και να συμπληρώσει αν χρειάζεται αλλά μου λέει αυτο δε γίνεται..

πρέπει λέει να βγάλουμε το παλιό και να μπει καινούριο φρέον... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ελεος. να βγάλει το παλιο σου ειπε? 'Η ο τύπος ειναι άσχετος ή σου το λεει για να σου πάρει φράγκα. Αλλα το θέμα δεν ειναι εκει, πρέπει να κοιταξεις εκτός φιλτρα και τέτοια και αν λειτουργει κανονικα ο θερμοστατης (οχι της μηχανης) Καλα όλα αυτα μονο που σε περίπτωση δεν σου αποδίδει καλά έτσι. Συνηθως το μόνο που κάνεις ειναι αλλαγή φίλτρου αν χρειάζεται ή καθαρισμός του κ συμπλήρωμα φρεον.

Link to comment
Share on other sites

δεν πιστεύω ότι το είπε με την έννοια του ότι πάλιωσε και πρέπει να αλλαχτεί αλλά ότι δεν μπορεί να συμπληρώσει στο ήδη υπάρχον..

οπότε πρέπει να βγει όλο το υπάρχον φρέον και να μπει από την αρχή...

αλλά κι αυτό ψιλό-βλακεία μου ακούγεται! tongue.gif

θερμοστάτη για τον κλιματισμό δεν έχω γιατί δεν είναι αυτόματος κλιματισμός...

απλά πατάς το κουμπί και ανάβει και το πατάς ξανά και σβήνει :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καθολου βλακεια. Αν χρειαστει το freon μπορει να βγει και να επανατοποθετηθει. Αν χρειαζεται απλα συμπληρωμα, ειναι αλλο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ξερω κυκλοφορουν καποια μπουκαλακια που εχουν ΦΡΕΟΝ και μπορεις ανετα να συμπληρωσεις μονος σου στο αυτοκινητο.Εχετε ιδεα που μπορω να τα βρω αυτα?

*Μην μου πειτε "πηγαινε το σε συνεργειο να στο συμπληρωσουν"..Αλλο ρωτησα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγω απ'ότι ξέρω και όσες φορές εχω πάει για το aircondition μονο συμπλήρωμα εχω κανει. Ποτέ δεν μου έχει βγάλει "το παλιό" φρέον. Μιλάμε για αμάξι (με κλιματισμό) 17 χρόνων και το μόνο που εχω κάνει είναι αλλαγή φίλτρου κ συμπλήρωμα φρέον. Τωρα (φέτος) μου έβγαλε πρόβλημα ο θερμοστατης και παω για αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά τι συμπληρωμα freon λέτε? αφού το air condition χρησιμοποοιεί κλειστό κύκλωμα που χάθηκε δηλαδή ποσότητα freon? εάν όντως έχει χαμηλότερη πίεση τότε υπάρχει πρόβλημα κάπου έχει διαρροή.εάν ωστόσο υπάρχει πρόβλημα είναι καλύτερο να αδειαστεί όλη η ποσότητα να γίνει καλο κενό για να δεις ότι όλα ok και μετά να "συμπλιροθεi" ακριβώς η ποσότητα που απaιτείται γιατί λίγα γραμμάρια πάνω η κάτω μπορούν να επηρεάσουν άσχημα την απόδοση διορθώστε με εάν κάνω λάθος...

Link to comment
Share on other sites

τελοσπαντων εχετε καποιο μερος που μπορουμε να τα φτιαξουμε εκτοσ παζαροπουλου γιατι ειναι και γαμω τους ηλιθιους εκει οι τεχνικοι του συμβουλοι...

Link to comment
Share on other sites

τελοσπαντων εχετε καποιο μερος που μπορουμε να τα φτιαξουμε εκτοσ παζαροπουλου γιατι ειναι και γαμω τους ηλιθιους εκει οι τεχνικοι του συμβουλοι...

Tι σου έχουν κάνει?Γιατι και εγώ εκεί το παω για συντήρηση.

Edited by Σπύρος
Link to comment
Share on other sites

βασικα καθαριζουν και με κατι αφρους κτλ μεσα στους σωληνες την βρωμα π μαζευει...καποιος ειχε μαγαζι για ac αλλα δεν βρισκω τοπικ

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περίπτωση να έχει μικρή διαροή οπότε πρέπει αν συμπληρωθεί το απαιτούμενο φρέον. Δεν ειναι αναγκαίο να φτιάξεις το πρόβλημα. Εγώ 7 χρόνια συμπληρώνω φρεον γιατι δεν συμφέρει η αλλαγή του. Παντως αμα σε ενδιαφέρει ξέρω εναν πολύ καλό μάστορα στο Νεο Κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περίπτωση να έχει μικρή διαροή οπότε πρέπει αν συμπληρωθεί το απαιτούμενο φρέον. Δεν ειναι αναγκαίο να φτιάξεις το πρόβλημα. Εγώ 7 χρόνια συμπληρώνω φρεον γιατι δεν συμφέρει η αλλαγή του. Παντως αμα σε ενδιαφέρει ξέρω εναν πολύ καλό μάστορα στο Νεο Κόσμο.

Γιατι δεν συμφερει η αλλαγη του?

Πχ στο δικο μου δεν βγαζει ΚΑΘΟΛΟΥ κρυο αερα.

Αυτο σημαινει πως εχω διαρροη και θελει ξανα γεμισμα? Και αν εχει διαρροη τι γινεται?

Πριν 2 χρονια το ειχα ξαναελεγξει το συστημα και δεν ειχε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται και τους βολεύει υπάρχει ένας ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων (πάρα πολύ καλός) που κάνει τέτοιες δουλειές.... Είναι στον ¶γιο Δημήτριο. Πληροφορίες θα σας δώσω Δευτέρα βραδάκι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.