Jump to content
Guest Sir B

Ipod

Recommended Posts

Guest kathgti
Μην μπερδευεσαι Κατερινα. Κατεβαζω μουσικη απο 2......"πηγες'' (μην λεμε ονοματα tongue.gif ) Aυτα κατεβαινουν σε 2 folders και μετα μεταφερονται στους φακελους που ανηκουν. Αυτοι οι φακελοι λοιπον εχουν γινει add στο iTunes και προκειμενου να βλεπω οτι καινουργιο κατεβαινει πρεπει να κανω update. Μπορω να πω οτι αρχισα να εξοικιωνομαι με το προγραμμα και σιγα σιγα θα μου περασει η γκρινια ;)

Ε ναι βρε, εννοείτε οτι καινούργιο εχεις πρέπει να το κάνεις update μόνο του θα μπει στο itunes??? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Έχει περιθώρια adaptation ο εγκέφαλός nik ε? new_lol.gifnew_lol.gif

Ναι Γρηγορη, εχει ακομα περιθωρια για .......tuning! new_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gif

Απο οτι συζητησα και διαβασα και σε αλλα forums, πολλοι χρηστες αντιμετωπιζουν προβλημα με τα ακουστικα που περιλαμβανει η συσκευασια. Συγκεκριμενα τριζει το αριστερο ακουστικο, οταν το iPod παιζει σε μεγαλη ενταση.

Το ιδιο αντιμετωπιζω και εγω και φανταστειτε οτι το EQ το εχω σε ακουστικο περιβαλλον. Που και να το ειχα στα μεγιστα μπασα! tongue.gif

Θα εξακριβωσω αν το καλυπτει η εγγυηση, αλλα δεν με νοιαζει και πολυ γιατι θα παρω τα αλλα με το radio ;)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μερικες infos, αν ισχυουν ακομα. τα καταστηματα στην οδο στουρναρη κ ακαδημιας πρεπει να ειναι καταστηματα επιδειξης προιοντων μονο, και δεν μπορεις να αγορασεις. παλιοτερα ετσι ηταν.

οσον αφορα τα ipod πηρα το video 30gb black γιατι νομιζα οτι μου ειχαν κλεψει το δικο παλιο μου, το οποιο ηταν u2 edition 20gb 4ης γενιας, αλλα οχι photo, και τυχαια εχθες το βρηκα μεσα στην θηκη της ψηφιακης μου που ειχα να χρησιμοποιησω απο τον ιανουαριο.

το αποτελεσμα εχω πλεον 2 ipod μαυρακια ;)

οσον αφορα το video 60gb εψαχνα να το παρω οταν πηρα το 30αρι αλλα ακουσα τοτε οτι δεν θα ερχοταν στην ελλαδα, και επειδη η apple ειναι λιγο περιεργη με τα service και τις εγγυησεις της, προτιμησα να παρω μηχανιμα αγορασμενο απο την rainbow που ειναι η αντιπροσωπεια ελλαδας.

Link to comment
Share on other sites

μαυρη πλατη? what is this?ooppss τωρα ειδα οτι το u2 βγηκε κ video. εγω εχω το παλιο δυστηχως.

αυτο ειναι το video μου

sc001.jpg

και αυτο το u2 μου το οποιο ειναι και συλλεκτικο λογω περιορισμενης παραγωγης.

AFR020U2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sorry ρε παιδια αλλα θελω να ρωτησω καποια πραγματα για αυτο το ipod.

Eπειδη ειμαι εντελος ασχετος με το θεμα, αλλα βλεπω οτι ειναι πολυ καλο πραγματακι, θελω.

1. Υπαρχει καλωδιο ειδικο που συνδεετε στο mfd 2 του golf v και το χειριζεσε απο το mfd2 ?

2. Εαν ναι ποιο μοντελο το κανει αυτο, ποσο περιπου εχει, καθως που θα βρω το καλωδιο και ποσο περιπου εχει αυτο?

Ευχαριστω εκ των προτερων. :D

Link to comment
Share on other sites

Guest kathgti
μαυρη πλατη? what is this?ooppss τωρα ειδα οτι το u2 βγηκε κ video. εγω εχω το παλιο δυστηχως.

αυτο ειναι το video μου

sc001.jpg

και αυτο το u2 μου το οποιο ειναι και συλλεκτικο λογω περιορισμενης παραγωγης.

AFR020U2.jpg

Super η μαύρη πλάτη & το U2 edition as well!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest kathgti
To καινουργιο RAM κυκλοφορει και εχει ενθετο all about iPod.

Περισσοτερες εντυπωσεις αυριο......... :blink:

Τhanks Nikos θα το χτυπήσω μπας και (παρα)μορφωθώ......... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Το ενθετο λεγεται "Το αποκρυφο εγχειριδιο" και κυριολεκτικα εχει τα ΠΑΝΤΑ!

Απο την ιστορια του iPod, πως λειτουργουν και αυτα αλλα και το iTunes, μεχρι πως να περασετε ταινιες DVD και γενικως να του αλλαξετε τα φωτα. Χρησιμο οσο δεν παει..... ;)

Mερικα χρησιμα που βρηκα στο net.

iPod 3ης γενιας........ σε κομματια:

Ipod-internals.jpg

Οι γενιες και οι καινοτομιες ανα ετος κυκλοφοριας:

2ad87f276bb280a936d300b3b026035e.png

Επισης..................αν θελετε να "τα κανετε" μετα μουσικης :D:D:D

newego_LARGE_t_761_314671__type11104.jpg

Edited by nikkosnet
Link to comment
Share on other sites

Kατι χρησιμο για τους χρηστες iPod:

Το iTunes ειναι το βασικο προγραμμα διαχειρησης ενος iPod, μια τεραστια database πληροφοριων μουσικης και ενα ηλεκτρονικο καταστημα αγορας τραγουδιων. Πισω ομως απο το απλο και ευχαριστο interface του κρυβεται κατι απειλητικο για την συλλογη μας που εχουμε αποθηκευσει στα iPod μας.

Ο λογος ειναι οτι η Apple δεν εμεινε εξω απο τον χορο εναντιον στην πειρατεια της μουσικης. Το iTunes λοιπον προσπαθει οσο μπορει να εξαφανισει οτι κομματια εχετε αγορασει ή εχετε περασει στο iPod σας. Η λυση ειναι μια και λεγεται "οχι στους αυτοματισμους".

Καθε συσκευη συνδεεται με μια βιβλιοθηκη iTunes. Οταν λοιπον θελησετε να συνδεσετε τη συσκευη σας σε ενα αλλο PC με iTunes, ή αν θελετε να συνδεσετε το iPod του φιλου σας (ακους Κατερινα) στο δικο σας PC, το προγραμμα θα σας ρωτησει "Αν θελετε να συνδεσετε την βιβλιοθηκη του iTunes με τη συσκευη iPod που συνδεσατε". Εαν απαντησετε ΝΑΙ, τοτε το περιεχομενο του μικρου σας little precious θα εξαφανιστει και θα αντικατασταθει απο την βιβλιοθηκη του εκαστοτε iTunes. :blink:;):lol:

Aρα λοιπον σε καθε τετοια περιπτωση η απαντηση ειναι ΟΧΙ και αμεσως μετα να επιλεξετε χειροκινητο συγχρονισμο απο το εξης μενου: Edit ---> Preferences ---> iPod.

Λογω λοιπον προστασιας της μουσικης δεν ειναι δυνατη και η μεταφορα μουσικης απο ενα iPod σε ενα PC. Αυτο ομως λυνεται με τα δεκαδες προγραμματα που θα βρειτε στο internet. :lol:

Edited by nikkosnet
Link to comment
Share on other sites

Guest kathgti

Νίκκκκκκοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο

δεν πρόλαβα το RAM :cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry: μπορείς να μου το φέρεις την Κυριακή ίσως????

Link to comment
Share on other sites

Νικο την πατησα!!

Εστειλα να μου παρουν το RAM και μου πηραν ενα που δεν εχει μεσα ipod :(

Eιναι το ιουλιος - αυγουστος!!!!

Ποιο το εχει? το προηγουμενο??

Σιγουρα το RAM ??

Θελω να μαθω αρκετα πραγματα για τα ipod και δεν ξερω ρε γαμοτο!!!

Πες μου τουλαχιστον αυτο.

Εαν παρω ενα ipod 30gb που λεει οτι παιζει και video, θα μπορω να φορτωσω.

1. ενα εργο dvd

2. φωτογραφιες και

3. βεβαια mp3,

να τα εχω τακτοποιημενα σε φακελους, και να μπορω να τα βλεπω ολα αυτα στο MFD 2 του GTI?

Eαν ναι, το dvd θα το γραψω σε video cd?

Aυτο που θελω περισσοτερο ειναι να φορτωνω μουσικα dvd, με video clip και να τα βλεπω στην οθονη μου.

Μετα αυτο που θελω ειναι , ολα αυτα να τα χειριζομαι ολα αυτα με το ειδικο ανταπτορα απο το MFD 2 και οχι απο το ipod.

Aκομα ενα τελευταιο που θελω να σε ρωτησω ειναι οτι το ipod με τα 30gb που παιζει και video , ειναι ενα μοντελο standar, ή υπαρχουν διαφοροι τυποι?

Το εχω βρει 349 με φπα. Ειναι καλα?

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Νικο την πατησα!!

Εστειλα να μου παρουν το RAM και μου πηραν ενα που δεν εχει μεσα ipod :blink:

Eιναι το ιουλιος - αυγουστος!!!!

Ποιο το εχει? το προηγουμενο??

Σιγουρα το RAM ??

Θελω να μαθω αρκετα πραγματα για τα ipod και δεν ξερω ρε γαμοτο!!!

Πες μου τουλαχιστον αυτο.

Εαν παρω ενα ipod 30gb που λεει οτι παιζει και video, θα μπορω να φορτωσω.

1. ενα εργο dvd

2. φωτογραφιες και

3. βεβαια mp3,

να τα εχω τακτοποιημενα σε φακελους, και να μπορω να τα βλεπω ολα αυτα στο MFD 2 του GTI?

Eαν ναι, το dvd θα το γραψω σε video cd?

Aυτο που θελω περισσοτερο ειναι να φορτωνω μουσικα dvd, με video clip και να τα βλεπω στην οθονη μου.

Μετα αυτο που θελω ειναι , ολα αυτα να τα χειριζομαι ολα αυτα με το ειδικο ανταπτορα απο το MFD 2 και οχι απο το ipod.

Aκομα ενα τελευταιο που θελω να σε ρωτησω ειναι οτι το ipod με τα 30gb που παιζει και video , ειναι ενα μοντελο standar, ή υπαρχουν διαφοροι τυποι?

Το εχω βρει 349 με φπα. Ειναι καλα?

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Πωπω ζαλιστηκα! :blink:tongue.gif

Ας παρουμε ομως τα πραγματα απο την αρχη.

Το τευχος του RAM ειναι το Νο. 203, Ιουνιος 2006, με ενα κατακοκκινο εξωφυλο και αφιερωμα στο Ηοmenet.

1) To iPod Video παιζει videos με συμπιεση κατα MPEG-4 (μεχρι εδω καλα), αναλυσης 480x480, bitrate εως 2.5 Kbps και ηχο AAC εως 160 Kbps stereo.

Δεν γνωριζω 2 λεπτομερειες: Αν με τον ανταπτορα μπορεις να βλεπεις στην οθονη Videos, και αν το MFD 2 διαβαζει DVD. Αν ναι τοτε η γνωμη μου ειναι να γραψεις 1-2 dvd με divx και θα εισαι αρχηγος :cry:

2) Φακελους δεν φτιαχνεις ο ιδιος, αλλα εχει η συσκευη δικους της (Μουσικη, Φωτογραφιες, Video κλπ).

3) Ο ανταπτορας που κυκλοφορει εχω την εντυπωση πως συνεργαζεται πληρως με το MFD 2.

4) Το iPod Video ειναι ενα και μοναδικο και κυκλοφορει σε 2 χωρητικοτητες. 30 και 60 GB. Τα ¤350 ειναι η στανταρ τιμη που πουλιεται το 30αρι. Αρα σιγουρα δεν το βρηκες ακριβα.

Ευχαριστώ πολυ worthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gif

Κατερινα εψαξα σε δυο περιπτερα κοντα στο σπιτι μου και δεν το βρηκα. Αυριο παλι :(

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ Νικο!!!

Αρα το μοναδικο μου προβλημα ειναι εαν μπορω να δω τα dvd αρχεια του ipod στην οθονη του mfd 2.

Πιστευω να γινετε γιατι οι χαρτες navigation που χρησιμοποιει ειναι dvd, αλλα βεβαια του εβαλα μεσα ενα dvd εργο απο video club και μου ειπε οτι αυτο δεν ειναι music cd!!!!

Eαν ξερει καποιος ας απαντησει .

Και παλι ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Guest kathgti
Κατερινα εψαξα σε δυο περιπτερα κοντα στο σπιτι μου και δεν το βρηκα. Αυριο παλι :)

Νίκο, αν δεν το βρεις φέρε μου το δικό σου αν μπορείς να τα βγάλω φωτοτυπίες........ :excl:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.