Jump to content
konstantinos passat

Μπηκαν τα φρενα!

Recommended Posts

Μετα απο 2 μηνες αναμονη,καθως το καραβι απο την Αμερικη αργουσε,εφτασαν τα φρενα.

Το στρωσιμο τους,300-500χλμ,κοντευει να ολοκληρωθει και τα φρενα πλεον δειχνουν τα δοντια τους.

Φρεναρισματα απο τα 160-0 τα αισθανεσαι σαν να σκας πανω σε εναν ωραιοτατο τοιχο.

Η αισθηση ασφαλειας και σιγουριας που προσφερουν ειναι απεριγραπτη.

Οι δισκοι ειναι διαιρουμενοι και διαστασης 332Χ28 και χωρανε ισα ισα στην 17αρα. :blink:

Οι δαγκανες ειναι 4πιστονες,με το κλασικο κοκκινο χρωμα και προερχονται απο την Carrera 996.

Ακολουθει φωτογραφικο υλικο :D

Τα φρενα πριν την τοποθετηση

frena10palia7nw.th.jpg

Τα φρενα με το καινουριο κιτ

frena62ds.th.jpg

Οι παλιοι δισκοι μαζι με τις παλιες δαγκανες

frena8palia4gm.th.jpg

Οι καινουριες δαγκανες

frena11dagkana4ct.th.jpg

frena9pistonia6ir.th.jpg

frena4dagkanes6gn.th.jpg

Και μολις φορεθηκαν

frena72ut.th.jpg

Και μερικες ακομη φωτογραφιες

frena10dp.th.jpg

frena2porschelogo0kc.th.jpg

frena39fm.th.jpg

frena5plai7fx.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Με γειες Κωνσταντίνε!

Μπορείς να δώσεις πληροφορίες για κόστος κτλ καθώς ενδιαφέρομαι κι εγώ γι αυτά τα φρένα?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ωπ! Αυτα ειναι! :blink::blink::blink:

Καλοφορετα Κωνσταντινε, σιγουρα οτι καλυτερο εχω ακουσει τον τελευταιο καιρο :D

Welcome to the world of Porsche!!! Φοβερη αισθηση ετσι? worthy.gifworthy.gifworthy.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!!

@Nikkosnet Η αισθηση ειναι απλα κορυφαια και παιζει στο δικο της Θεο.

Σου δινει την αισθηση,αλλα το κανει κιολας,οτι θα σταματησει με οσα χιλιομετρα και να εχεις.

@Stoilas Το κιτ αυτο ειναι το μεγαλο.

Υπαρχουν και τα μικροτερα,τα μαυρα,που ειναι απο απλη Boxster.

Απο θεμα τιμης ολο το πακετο πηγε στα €2200 καινουριο και €80 τοποθετηση.

Ολη η δουλεια εγινε στον Stratis Autosport και μονο καλα λογια εχω να πω!!

Link to comment
Share on other sites

Mπορεις να βαλεις απο 986 Kωστα και θα σου κοστισει περιπου τα μισα λεφτα. Βεβαια μην ψαρωνετε με το λογοτυπο της Porsche γιατι ουσιαστικα Brembo ειναι.

Μετα ειναι τα δυσκολα που θα πρεπει να πληρωνεις και ενα αναλογο κοστος για τακακια.

Link to comment
Share on other sites

Μετα ειναι τα δυσκολα που θα πρεπει να πληρωνεις και ενα αναλογο κοστος για τακακια.

πλέον θα φρενάρεις με ταχύτητα και το χειρόφρενο :cry:

Link to comment
Share on other sites

Να και μια ουσιαστικη βελτιωση. Καλοριζικα και καλα φρεναρισματα πλεον Κωνσταντινε!

Το λεω αυτο διοτι στην Ελλαδα χρειαζομαστε καλα φρενα λογω κακης προσφυσης.

Να ρωτησω, αν αλλαξουμε και τρομπα φρενου απο μεγαλυτερο μοντελο (με μεγαλυτερες διαμετρους), τα φρεναρισματα δεν θα ειναι ακομα καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

η τρόμπα έχει να κάνει μόνο με την αίσθηση στο πεντάλ όχι με την απόσταση ακινητοποιήσης

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να ειναι ακομα καλυτερα. Tα συγκεκριμενα φρεναρουν Carrera 350 ιππων ξεκουραστα και με ιδανικη επιβραδυνση. Ποσο μαλλον το Passat που ειναι κοντα στα 200 αλογα και λιγοτερα κυβικα :cry:

Αεροπορικα σωληνακια και ενα καλο υγρο φρενων και ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Power! Πολύ καλά τα φρένα! ¶ντε καλά πατήματα! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να ειναι ακομα καλυτερα. Tα συγκεκριμενα φρεναρουν Carrera 350 ιππων ξεκουραστα και με ιδανικη επιβραδυνση. Ποσο μαλλον το Passat που ειναι κοντα στα 200 αλογα και λιγοτερα κυβικα :cry:

Αεροπορικα σωληνακια και ενα καλο υγρο φρενων και ειναι οκ.

Ακριβως αυτο που λες.

Ειναι υπεραρκετα.

Βεβαια το φρενο μια φορα θα το χρειαστεις και θα τα βγαλει τα λεφτα του.

Θελουν προσοχη ομως γιατι υπερεκτιμας την κατασταση αλλα αυτα ειναι λεπτομερειες.

Ουτως ή αλλως τα φρενα θελανε αναβαθμιση εξαιτιας και του...επομενου βηματος... ;);)

Α και μια απορια Νικο,οταν θα θελουν αλλαγη τα τακακια,πρεπει να βαλω μονο εργοστασιακα ή μπορω να βαλω και aftermarket??

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Κούκλα φίλτατε Κώστα.... Δείχνουν φοβερά.... καλά και σίγουρα φρεναρίσματα και το περιμένω να το δω από κοντά!!!! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις και after market Κωνσταντινε. Βεβαια εχω δει και λιγες περιπτωσεις που τα after market σφυριζαν, ενω 2 χρονια τωρα απο τα εργοστασιακα δεν εχω ακουσει το παραμικρο. Αυτο ομως μπορουμε να το δουμε οταν θα ερθει η ωρα.

Αυτα που χρειαζεσαι σιγουρα στις αλλαγες, αν παρεις τα εργοστασιακα, ειναι ενα ζευγαρι τακακια, ενα ζευγαρι καλωδια φρενων και ενα σετ με ελασματα και πυρους. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

η τρόμπα έχει να κάνει μόνο με την αίσθηση στο πεντάλ όχι με την απόσταση ακινητοποιήσης

Τοτε στα ιδια μοντελα μεγαλυτερου κυβισμου γιατι εκτος απο δαγκανες και δισκους, βαζουν και μεγαλυτερες τρομπες?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις και after market Κωνσταντινε. Βεβαια εχω δει και λιγες περιπτωσεις που τα after market σφυριζαν, ενω 2 χρονια τωρα απο τα εργοστασιακα δεν εχω ακουσει το παραμικρο. Αυτο ομως μπορουμε να το δουμε οταν θα ερθει η ωρα.

Αυτα που χρειαζεσαι σιγουρα στις αλλαγες, αν παρεις τα εργοστασιακα, ειναι ενα ζευγαρι τακακια, ενα ζευγαρι καλωδια φρενων και ενα σετ με ελασματα και πυρους. ;)

Ναι Νικο.Τα ειδα αυτα με τα ελασματα κτλ και τους πυρους.Αλλα αργουμε ακομα.

χεχε

Να σε ρωτησω,συνηθως στα ποσα χιλιομετρα θελουν αλλαγη αυτα??

Link to comment
Share on other sites

Eξαρταται απο εσενα............ τα προηγουμενα τακακια καθε ποσα χλμ τα αλλαζες? Λογικα αυτα που φορας τωρα πρεπει να εχουν λιγο πιο σκληρη παστα.....

Link to comment
Share on other sites

@koukouroukou: Για να μη ζορίζεσαι... :thumbsup:

Μεγειές Κώστα και σου εύχομαι να μη χρειαστεί ποτέ να τα δουλέψεις στα όρια χωρίς να το θες ο ίδιος! ;)

Edited by proudbugowner
Link to comment
Share on other sites

Τα προηγουμενα που ειχα ηταν και αυτα αγωνιστικα με σκληρη παστα.

Γιαυτο κατα μεσο ορο λογικα θα ειναι σαν αυτα που ειχα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κωστανινε εγώ αν είχα τα φρένα σου θα ήμουν βασιλιάς τελοσπάντων για μένα αν θες τακάκια κάποια στιγμή είναι τα φέροντο τέλεια τακάκια και σταματάνε βεβαια αναλογως την ποιότητα που θες και τα λεφτά που θες τα καλά φέροντο έχουν 200 ευρώ το ζευγάρι... να σου κάνω μια παρατήρηση τα φρένα τα δικά σου όπως είναι όλο το κιτ το έβρισκα γύρω στα 800 ευρώ από γνωστό μου πάντως αν χρειαστείς κάτι εδώ θα είμαι βάλε και υψηλής θα δεις ακόμη ποιο καλά φρένα.. πάντως φιλε μου καλορίζικα είναι πανέμορφα

@Το post εχει μεταφραστει στα Ελληνικα.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

μμμ εγω τα ειδα πρωτος!αντε τελειωσε το στρωσιμο?τι λεει ο κυριος παναγιωτης?

Link to comment
Share on other sites

Textar τακάκια φοράνε από το εργοστάσιο τα Porsche....και τα οποία είναι πάρα πολύ καλά.

Οταν έρθει η ώρα για αλλαγή.....απλά θα τα πάρεις σαν Textar τακάκια με τον κωδικό τους....και όχι σαν Porsche τακάκια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.