Jump to content
bob

Τακακια μπροστα-πισω για Golf V

Recommended Posts

για τα pagid τη γνώμη έχετε?? τα έβαλα κ είμαι ευχαριστημένος....

εχω ακουσει πως ειναι πολυ καλα τακακια

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ακούγονται πολλές γνώμες εδώ και ενδιαφέρουσες, αλλά συνολικά μπορεί να πει κάποιος τί ακριβώς παίζει με κάθε εταιρία, είδος, τί απόδοση έχουν και τί τιμές? Το πόσο θα "λερώνουν" δεν με απασχολεί ιδιαίτερα...! Είπατε επίσης ότι δεν παίζει με την καμία πρόβλημα με την εγγύηση αν τα αλλάξω αλλού ή πάω στο σέρβις με τα δικά μου τακάκια, έτσι?

Έχω ένα GT και μάλλον ήρθε η ώρα για τακάκια, και λέω μιας και θα κάνω το σέρβις των 30000χλμ μέσα στο Πάσχα, να αλλάξω και τα τακάκια... Τί φοράει μαμά και τι είναι καλύτερο για τώρα? Πάντως και έτσι μαμά είναι πραγματικά υπέροχα τα φρένα του...

Επίσης, μήπως είναι καλύτερα-αν είναι τόσο φτηνά (40-50 ευρώ) να αλλάξω μπρος πίσω για ισορροπία,αντί να αλλάξω μόνο τα μπροστά?

Αυτά, ευχαριστώ!

Edited by midiangr
Link to comment
Share on other sites

εφοσον τα πισω ειναι ενταξει δεν χρειαζεται να τα αλλαξεις.

βαλε μονο μπροστα και δεν υπαρχει κανενα θεμα.

παντως με το μπαρντον αλλα τα 40-50¤ που λετε μου φαινονται πολυ λιγα...... :D

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να δώσετε τον κωδικό-μοντέλο για τα μαμά texter για το GT να ψάξω να τα αγοράσω από έξω και να τους τα πάω να τα αλλάξουν?? Thnx!

για ποια θες;

τα μπροστα ή τα πισω;

τι μοντελο εχεις και αν ξερεις κωδικο κινητηρα.

Link to comment
Share on other sites

για ποια θες;

τα μπροστα ή τα πισω;

τι μοντελο εχεις και αν ξερεις κωδικο κινητηρα.

βασικά τα μπροστά νομίζω μόνο τώρα, αλλά αν σου είναι εύκολο δώσε και για τα πίσω, μπας και χρειαστεί αργότερα.

Για κατάστημα νομίζω ανέφεραν τα παιδιά πιο πάνω...Αν ξέρεις κάτι παραπάνω...

Για το GT170 είναι, κωδικό κινητήρα θα κοιτάξω.

Link to comment
Share on other sites

βασικά τα μπροστά νομίζω μόνο τώρα, αλλά αν σου είναι εύκολο δώσε και για τα πίσω, μπας και χρειαστεί αργότερα.

Για κατάστημα νομίζω ανέφεραν τα παιδιά πιο πάνω...Αν ξέρεις κάτι παραπάνω...

Για το GT170 είναι, κωδικό κινητήρα θα κοιτάξω.

μπορεις να τα αγορασεις απο οποιοδηποτε καταστημα που πουλαει γνησια ανταλλακτικα vw και γενικα του group-vag.

για τα μπροστινα τακακια εχεις- 3CO 698 151 A

για τα πισω τακακια εχεις- 1CO 698 451 F

αυτα ειναι τα part numbers των ανταλλακτικων.

δεν γνωριζω αν ειναι textar ή αλλη μαρκα γιατι το ETKA δεν το αναφερει :lol:

διαβασε και αυτο το θεμα,εχει καταστηματα με αντ/κα vw-vag,πιθανον καποιο να ειναι κοντα σου.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=1052

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω ενα γκολφ gt 170 ps που μακαρι να μην ειχα.τα μπροστινα φρενα εσκουζαν εδω και καιρο στο σιγανο φρεναρισμα ξερετε λιγο πριν το φαναρι που χαιδευεις το φρενο.επαψα να κυκλοφορω νυχτα γιατι απο το σκουξιμο θα ξυπναγαν ολοι.η εταιρεια μου ειπε οτι ειναι τα καινουρια οικολογικα υλικα μπορει η υγρασια μπορει να φταιει και το συμπαν.ειχα ate μαμμα και εβαλα pagid και τωρα σκουζουν χειροτερα λετε να φτιανε οι δισκοι τελικα.παντως θα παω στην εταιρεια νατους τα τριψω στη μουρη.τελικα το golf εχει μονο καλο κινητηρα.ολα τα αλλα......ευχαριστω για την προσοχη και συγγνωμη γιατ το μεγαλο post.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να αλλαξω τακακια στο service των 60000 και δεν ξερω τι να βαλω?

στην αντιπροσωπεια μου ειπαν 104 εμπρος 69 πισω

φιλος που φερνει galfer μου ειπε 130 μπρος πισω

για ebc δεν εχω ρωτησει.εχει κανενας αποψη για τα galfer?

golf v gt 170hp εχω

Edited by zil
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι της αποψης οτι εφοσον εχεις τα μαμα φρενα να βαζεις και μαμα τακακια , για να μην εχεις προβλημα συμβατοτητας υλικων με συνεπεια προωρη φθορα δισκων, θορυβο στο φρεναρισμα κλπ.

Τα Galfer και οποιαδηποτε Galfer ειναι τεσταρισμενα να δουλευουν πρωτιστως με τα αναλογα σετακια τους.

Link to comment
Share on other sites

τα galfer ειναι η στανταρ σειρα ειναι αντη των εργοστασιακων δεν ειναι βελτιωτικα.λενε οτι βγαζουν λιγοτερη σκονη και θορυβο και τα μαμα ειναι στον θορυβο πρωτα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κατα ποσο τα galfer ενδυκνεινται για αντικατασταση των εργοστασιακων, αλλα το να βγαζει καποιο τακακι σκονη αυτο σημαινει οτι κανει καλα την δουλεια του και δεν φθειρει τον δισκο (οπως επισημανα και παραπανω). Αν δεν βγαζει σκονη το τακακι τοτε 'βγαζει' ο δισκος. Τα τακακια αυτου του τυπου επειδη ειναι με πιο σπορ χαρακτηριστικα ειναι και πιο σκληρα και χρειαζονται και λιγο ζεσταμα για να αποδωσουν.

Οσο για θορυβο ποτε δεν ειχα με εργοστασιακα σε ολα μου τα αυτοκινητα. Αλλοιμονο αν οι μαμα εταιρειες δεν προσεχαν αυτο τον τομεα για ευνοητους λογους. Για φαντασου ολα τα Golf στο δρομο να σφυριζουν? Ωραια διαφημιση!! Απλα δεν ισχυει.

Αν υπαρχει θορυβος αλλου θα ειναι ο λογος.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για θορυβο ποτε δεν ειχα με εργοστασιακα σε ολα μου τα αυτοκινητα.Αν υπαρχει θορυβος αλλου θα ειναι ο λογος.

Συμφωνω, εδω στο δικο μου εχω 85000+ χλμ κ ακομα δν τ'αλλαξα, ουτε θορυβο κανουν...

Απλα, αν πιασουν λιγο αυτο που λεμε "γυαλαδα" φερνουν ενα θορυβο μικρο, που το ξεπερνας με ενα-δυο δυνατα κ αποτομα πατηματα του φρενου..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω, εδω στο δικο μου εχω 85000+ χλμ κ ακομα δν τ'αλλαξα, ουτε θορυβο κανουν...

Απλα, αν πιασουν λιγο αυτο που λεμε "γυαλαδα" φερνουν ενα θορυβο μικρο, που το ξεπερνας με ενα-δυο δυνατα κ αποτομα πατηματα του φρενου..

Πως το καταφερες αυτο??? Εμενα κοντα στα 40000 μου εβγαλε ενδειξη φθορας τακακιων και τα αλλαξα κι ειναι και ακριβα! knife.gif

Παντως θορυβο δεν εκαναν. Μηπως ηταν λαθος ενδειξη και τους εβαλα βουτυρο στο ψωμι στην αντιπροσωπεια για να μου τα παρουν?

Edited by hougolf
Link to comment
Share on other sites

Πως το καταφερες αυτο???

Κ στην αντιπροσωπεια αυτο μου λεγανε στο προηγουμενο σερβις στα 60000χλμ.. Τωρα στα 90000 χλμ. θα δω.... Ενδειξη δν μου εβγαλε ακομα αλλα οσο περναει ο καιρος νιωθω το πενταλ να πιανει πιο κατω... Βασικα εχω μαθει να οδηγω με οσο δυνατον λιγοτερο καταπονισμο φρενου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα κ εγω μπροστα τελικα, στα 90000 km, τα πισω εχουν ακομα...

Ferodo... 110 ¤

Ελπιζω να αντεξουν αλλα τοσα, οσο τα προοηγουμενα!! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Πως το καταφερες αυτο??? Εμενα κοντα στα 40000 μου εβγαλε ενδειξη φθορας τακακιων και τα αλλαξα κι ειναι και ακριβα! knife.gif

Παντως θορυβο δεν εκαναν. Μηπως ηταν λαθος ενδειξη και τους εβαλα βουτυρο στο ψωμι στην αντιπροσωπεια για να μου τα παρουν?

Εμ οταν φτανεις να σου αναβει λαμπακι λογικο ειναι να πληρωσεις παραπανω διοτι θα σου αλλαξουν και τους αισθητηρες που καταστρεφονται.Αν τα αλλαζες πριν το λαμπακι θα πληρωνες λιγοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Χιλιοαπαντημένο αλλά θα ξαναρωτήσω.Κύριως προς τους fsiκιδες.Για το δικό μου 1400fsi μου είπαν για εργοστασιακά 105 ευρώ μπρος πίσω με εργασία. Τexter ειναι τα εργοστασιακά??? Καλή είναι η τιμή που μου είπεΈχει κανεί άλλη πρόταση σε μάρκα??? Και από τιμές τι έχετε βρεί???

Link to comment
Share on other sites

Textar - ΑΤΕ k pakid για μενα ειναι τα καλυτερα τα ferodo οχι κ τοσο πολυ

pagid εννοεις μαλλον.Εμενα παντως ο μηχανικος μου ειπε οτι φοραει pagid :angry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.