Jump to content
bob

Τακακια μπροστα-πισω για Golf V

Recommended Posts

Ξερουμε κανα μαγαζι στην αθηνα για να παρω τακακια ΑΤΕ για γολφ τσι ?? δεν θελω συνεργειο θα τα βαλω μονος μου....

Μονο ενα!! Πηγαινε φρατζη και θα βρεις οτι θελεις επισης χαμηλα στην Ελ Βενιζελου στην Καλλιθεα κοντα στην διασταύρωση με την παραλιακή και στο ρευμα ανοδου (προς Αθηνα) εχει οτι θέλεις.

Επίσης νομιζω εχει και το http://www.g-market.gr ριξε μια ματια.

Link to comment
Share on other sites

εγω ρε παιδια 98.000 εχω κ μου ειπε φιλος μηχανικος που πηγα γ αλλαγη αμορτισερ οτι εχουν ακομα...κ μονο σιγα δεν πηγαινω στο δρομο η αληθεια ειναι οτι τα φρενα τα προσεχω αλλα τοσο πολυ?μηπως εκανε λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χρειάστηκε να αλλάξω λάστιχα. Βγάζοντας μου τα πίσω λάστιχα, μου λέει ο μάστορας ότι τα τακάκια πολύ οριακά δεν έχουν βρει το δίσκο. Με πήγε σε ένα δικό του μάστορα και μου άλλαξε τα πίσω τακάκια με 60Ε (BOSCH). Πάντως δεν αλλάζουν έυκολα τα πίσω τακάκια. Πήγε καλά η μέρα χθες (αναγκαστική αλλαγή ελαστικών λόγω καρούμπαλου 360Ε για SportContact2 και 60Ε για αναγκαστική αλλαγή τακάκιων.

Link to comment
Share on other sites

εγω ρε παιδια 98.000 εχω κ μου ειπε φιλος μηχανικος που πηγα γ αλλαγη αμορτισερ οτι εχουν ακομα...κ μονο σιγα δεν πηγαινω στο δρομο η αληθεια ειναι οτι τα φρενα τα προσεχω αλλα τοσο πολυ?μηπως εκανε λαθος?

Γιατι να εκανε λαθος;; Προσωπικα, αλλαγη εμπρος προληπτικα στα 90 000 χλμ, αλλαγη πισω πριν 2 εβδομαδες στα 132 000 χλμ..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χρειάστηκε να αλλάξω λάστιχα. Βγάζοντας μου τα πίσω λάστιχα, μου λέει ο μάστορας ότι τα τακάκια πολύ οριακά δεν έχουν βρει το δίσκο. Με πήγε σε ένα δικό του μάστορα και μου άλλαξε τα πίσω τακάκια με 60Ε (BOSCH). Πάντως δεν αλλάζουν έυκολα τα πίσω τακάκια. Πήγε καλά η μέρα χθες (αναγκαστική αλλαγή ελαστικών λόγω καρούμπαλου 360Ε για SportContact2 και 60Ε για αναγκαστική αλλαγή τακάκιων.

Ποιος το λεει αυτο, μπορώ να σου πω οτι είναι ακομα ποιο εύκολο και απο την να αλλαγή λάμπας στα στοπ στα πίσω φωτιστικά

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να εκανε λαθος;; Προσωπικα, αλλαγη εμπρος προληπτικα στα 90 000 χλμ, αλλαγη πισω πριν 2 εβδομαδες στα 132 000 χλμ..

Ti σκυλια τακακια ειναι αυτα τα μανισια τι μαρκα ειναι ξερει κανενας να βαλω τα ηδια οταν χρειαστουν αλλαγη?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να εκανε λαθος;; Προσωπικα, αλλαγη εμπρος προληπτικα στα 90 000 χλμ, αλλαγη πισω πριν 2 εβδομαδες στα 132 000 χλμ..

Ποιο golf ειναι? εγω οσους ξερω με τςι στα 30000 αλλαξαν πισω τακακια.

Link to comment
Share on other sites

Ti σκυλια τακακια ειναι αυτα τα μανισια τι μαρκα ειναι ξερει κανενας να βαλω τα ηδια οταν χρειαστουν αλλαγη?

Ποιο golf ειναι? εγω οσους ξερω με τςι στα 30000 αλλαξαν πισω τακακια.

Απαντω και στους δυο.. Golf V 1.6 FSI 11/2004, Galfer η μαρκα απο τα εργοστασιακα τακακια... Μπροστα εβαλα Ferodo με διανυθεντα χλμ περι τα 43 000 απο την αλλαγη τους και πισω οπως προειπα σχεδον καινουρια Galfer..

Link to comment
Share on other sites

Ποιο golf ειναι? εγω οσους ξερω με τςι στα 30000 αλλαξαν πισω τακακια.

golf 5 tsi sportline οποιοι αλλαξαν στα 30,000 πες τους οτι το φρενο δεν ειναι γ χορταση κ γ καθε στροφη...Σαν κατι παπουδες που βλεπω κ ειναι σε καθε στροφουλα στα φρενα κ σε καθε ευθιακη ολα ταγκαζια...

φυσικα δεν μιλαωγ οταν το ΄΄κανεις racing΄΄διαδρομη εκει εννοειται...

Link to comment
Share on other sites

golf 5 tsi sportline οποιοι αλλαξαν στα 30,000 πες τους οτι το φρενο δεν ειναι γ χορταση κ γ καθε στροφη...Σαν κατι παπουδες που βλεπω κ ειναι σε καθε στροφουλα στα φρενα κ σε καθε ευθιακη ολα ταγκαζια...

,

φυσικα δεν μιλαωγ οταν το ΄΄κανεις racing΄΄διαδρομη εκει εννοειται...

Ρε τι μαθαίνουμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

golf 5 tsi sportline οποιοι αλλαξαν στα 30,000 πες τους οτι το φρενο δεν ειναι γ χορταση κ γ καθε στροφη...Σαν κατι παπουδες που βλεπω κ ειναι σε καθε στροφουλα στα φρενα κ σε καθε ευθιακη ολα ταγκαζια...

φυσικα δεν μιλαωγ οταν το ΄΄κανεις racing΄΄διαδρομη εκει εννοειται...

Ισχύει.

75.000 km και συνεχίζει ακάθεκτα.

Σχετικά γρήγορη οδήγηση και πολλά ταξίδια!

Φυσικά δεν κάνουμε δοκιμές από 200km/h -> 0

Πιστεύω ότι με συντηρητική οδήγηση θα βγάλει άλλα τόσα :D (Εντάξει αυτό ήταν λίγο υπερβολικό.. Για το συντηρητική οδήγηση λέω.. :D)

Link to comment
Share on other sites

Απαντω και στους δυο.. Golf V 1.6 FSI 11/2004, Galfer η μαρκα απο τα εργοστασιακα τακακια... Μπροστα εβαλα Ferodo με διανυθεντα χλμ περι τα 43 000 απο την αλλαγη τους και πισω οπως προειπα σχεδον καινουρια Galfer..

Μηπως ξερεις και για το ιδιο μοντελο αλλα 11/2005?

Link to comment
Share on other sites

άλλαξα σήμερα τα λάστιχα και παρατήρησα ότι τα πίσω τακάκια έχουν φαγωθεί πολύ περισσότερο από ότι τα μπροστινά. Το ανάποδο δεν είναι το λογικό? εκτός και εάν τα πίσω έχουν λιγότερη "πάστα" από τα μπροστινά ή έχω κάποιο πρόβλημα στα φρένα. Γνωρίζει κανείς εάν είναι λογικό?

Link to comment
Share on other sites

άλλαξα σήμερα τα λάστιχα και παρατήρησα ότι τα πίσω τακάκια έχουν φαγωθεί πολύ περισσότερο από ότι τα μπροστινά. Το ανάποδο δεν είναι το λογικό? εκτός και εάν τα πίσω έχουν λιγότερη "πάστα" από τα μπροστινά ή έχω κάποιο πρόβλημα στα φρένα. Γνωρίζει κανείς εάν είναι λογικό?

Δεν ειναι λογικο αυτο!Εχεις παρατηρησει αν σε φρεναρισμα με λιγα χλμ σου μπλοκαρουν εστω και στιγμιαια οι πισω τροχοι;πηγαινε σε ενα φρενομετρο να τα μετρησεις για να δεις τι δυναμεις πεδησης εχεις σε καθε αξονα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Χθες άλλαξα τακάκια μπροστά (golf 5 /1.6 fsi) και από τα πρώτα χλμ. διαπίστωσα ένα σφύριγμα σε πάρα πολύ ελαφριά πατήματα (φανταστείτε σταμάτημα εντελώς γλυκό σε φανάρι) και αυτό όχι όλες τις φορές. Το σφύριγμα όταν συμβαίνει είναι ιδιαίτερα έντονο. Προσοχή δε μιλάω για σκουξίματα μεταλλικά που σε παραπέμπουν με τη μια στο δίσκο. Μιλάω για πεντακάθαρο σφύριγμα που μάλλον θα το χαρακτήριζα συντονισμό.Σαν τον ήχο που βγάζουν τα κρυστάλλινα ποτήρια. Το είπα στο συνεργείο και μου απάντησαν πως είναι μέχρι να πατήσουν σωστά. Εν το μεταξύ παρατήρησα (με αφορμή αυτό το ποστ) το κωδικό στα τακάκια από την απόδειξη των ανταλλακτικών του servise και είδα πως γράφει: 1J0.698.151D / ET TAKAKIA GOLF 4/A3/OKTAVIA99 Λογικό η να πάω να τα πετάξω πριν τη ρουφήξω;

Edited by Error
Link to comment
Share on other sites

αναγκαστική αλλαγή ελαστικών λόγω καρούμπαλου 360Ε για SportContact2

Τελικά αρχίζω και συμπαθώ όλο και περισσότερο τα Bridgestone Potenza μου! Μπορεί να πέσεις σε λακκούβα να σπάσει/στραβώσει η ζάντα και να την αλλάξεις κρατώντας το ίδιο λάστιχο!

Επίσης, μπορείς να αγοράσεις και να πουλήσεις το αμάξι σου μετά από 60.000 χλμ και να τα έχεις ακόμα πάνω! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι λογικο αυτο!Εχεις παρατηρησει αν σε φρεναρισμα με λιγα χλμ σου μπλοκαρουν εστω και στιγμιαια οι πισω τροχοι;πηγαινε σε ενα φρενομετρο να τα μετρησεις για να δεις τι δυναμεις πεδησης εχεις σε καθε αξονα.

δεν έχω παρατηρήσει τίποτα από τα παραπάνω μια χαρά φρενάρει

Συνηθισμένο και εξηγήσιμο φαινόμενο.

Έχει αναφερθεί από πολλούς άλλους εδώ μέσα στο παρελθόν.

Δε θα πρέπει να ανησυχείς.

το έχω διαβάσει και έλεγα μήπως κάποιος από αυτούς που τα έχουν αλλάξει να έχουν κάποια εξήγηση γιατί γίνετε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Για τη δική μου περίπτωση καμιά γνώμη ρε παιδιά?

Τακάκια που "τρίζουν" ή κάνουν θόρυβο έστω και καινούργια δεν είναι καλής ποιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Συνηθισμένο και εξηγήσιμο φαινόμενο.

Έχει αναφερθεί από πολλούς άλλους εδώ μέσα στο παρελθόν.

Δε θα πρέπει να ανησυχείς.

Η εξηγηση ποια ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Τακάκια που "τρίζουν" ή κάνουν θόρυβο έστω και καινούργια δεν είναι καλής ποιότητας.

Γνωρίζεις αν από golf 4 ταιριάζουν πράγματι τα τακάκια και σε golf 5?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.