Jump to content
bob

Τακακια μπροστα-πισω για Golf V

Recommended Posts

Δόθηκε εξήγηση για την διαφορετική φθορά στα πίσω και τα μπρος. Στα πίσω δένει το χειρόφρενο και κατά κανόνα φθείρονται πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Δόθηκε εξήγηση για την διαφορετική φθορά στα πίσω και τα μπρος. Στα πίσω δένει το χειρόφρενο και κατά κανόνα φθείρονται πιο γρήγορα.

Αυτό δεν ισχύει με τίποτα. Όταν δένει το χειρόφρενο το αυτοκίνητο είναι ακίνητο και άρα μηδέν φθορά.

Η μόνη λογική εξήγηση είναι ότι τα πίσω τακάκια έχουν πολύ λιγότερο υλικό τριβής από τα μπροστά. Αν είχαν την ίδια ποσότητα να είσαι σίγουρος ότι τα πίσω θα διαρκούσαν πολύ πολύ περισσότερο από τα μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν ισχύει με τίποτα. Όταν δένει το χειρόφρενο το αυτοκίνητο είναι ακίνητο και άρα μηδέν φθορά.

Η μόνη λογική εξήγηση είναι ότι τα πίσω τακάκια έχουν πολύ λιγότερο υλικό τριβής από τα μπροστά. Αν είχαν την ίδια ποσότητα να είσαι σίγουρος ότι τα πίσω θα διαρκούσαν πολύ πολύ περισσότερο από τα μπροστά.

+1 Ακριβώς

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παίδες πρόσφαστα πήρα το golf τσι 140 και ο προηγούμενος ιδιοκτητης είχε αλλάξει τα τακάκια προληπτικά εμπρός πίσω και έβαλε ate, τα άλλαξε γιατί είχαν αρχίσει να σκληραίνουν κατά τα λεγόμενα του τα είχε 3 χρονια 58.000 xm είχαν παρα πολύ παστα ακόμη...

αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι στο προηγούμενο αυτοκίνητο είχα τακάκια feroddo DS2500 με δίσκους Brembo golden και ήμουν υπερευχαριστημένος και από αντοχή με κόκκινες δισκόπλακες και να καπνίζουν σταμάταγε άψογα και από φρενάρισμα για διαστάσεις και δαγκάνες εργοστασιακών φρενων, το μονο μείον τους ήταν ότι θέλαν λίγο ζέσταμα στο πρώτο φρενάρισμα για 2-3 δευτερα δεν άκουγε το φρένο επίσης στο πρώτο φρένο κρύα ακουγόταν το τακάκι που έξυνε τον δίσκο (όχι σφύριγμα)

αξίζει μια τέτοια αλλαγή στο golf? να σημειώσω ότι τα ate είναι καινουργια 7000 έχουν και στους 2 άξονες

Link to comment
Share on other sites

το εχεις βελτιωμενο το golf σου?

Μου ακουγεται καπως υπερβολικη αυτη η βελτιωση στα φρενα. Θα μπορουσες να εχεις επισης καλα φρενα χωρις να χρειαζονται πολυ ωρα ζεσταμα περνοντας ακριβως ενα μοντελο πιο κατω (Ferodo ds 2000 premier μου φαινεται λεγονται), δισκους απλους Brembo οχι golden και σωληνακια αεροπορικου τυπου (Goodrigh ας πουμε).

Τα μανισια δεν σε ικανοποιουν βασικα? Τι φρενα φορας τωρα?

Link to comment
Share on other sites

το εχεις βελτιωμενο το golf σου?

Μου ακουγεται καπως υπερβολικη αυτη η βελτιωση στα φρενα. Θα μπορουσες να εχεις επισης καλα φρενα χωρις να χρειαζονται πολυ ωρα ζεσταμα περνοντας ακριβως ενα μοντελο πιο κατω (Ferodo ds 2000 premier μου φαινεται λεγονται), δισκους απλους Brembo οχι golden και σωληνακια αεροπορικου τυπου (Goodrigh ας πουμε).

Τα μανισια δεν σε ικανοποιουν βασικα? Τι φρενα φορας τωρα?

το αυτοκίνητο είναι stock 100% από θέμα κινητήρα απλά είχα συνηθίσει με άλλο φρένο

έπιανε παρα πολύ καλά με πολύ απαλό πάτημα κάτι που τώρα δεν έχω και όσο ζεσταινόταν τόσο πιο πολύ έπιανε τώρα είναι κάπως το αντίθετο πιάνει καλά εξαρχής αλλα όταν αρχίζει να ζεσταίνεται αντί να έχεις το petal σταθερό η να το χαλαρώνεις το πατάς και άλλο... βασικά είναι θέμα πολυετής συνήθειας... :thumbsup: επίσης μια φορα που τα ζόρισα μου φάνηκαν να ζεσταίνονται εύκολα σε σχέση με ότι είχα βεβαια γνωρίζω ότι πρόκειται για stock φρένα για σχετικά πολιτισμένη χρήση και όχι για κάψιμο

μέσα στην πόλη οδηγώ normal όταν όμως το πλακώσω είμαι καυτής ειδικά στα φρένα μπαίνω τελευταία στιγμή...

δεν σκέφτομαι να το κάνω άμεσα... σαν μελλοντική αναβάθμιση στα φρένα αν αξίζει το αποτέλεσμα στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο

Edited by Deus164
Link to comment
Share on other sites

το αυτοκίνητο είναι stock 100% από θέμα κινητήρα απλά είχα συνηθίσει με άλλο φρένο

έπιανε παρα πολύ καλά με πολύ απαλό πάτημα κάτι που τώρα δεν έχω και όσο ζεσταινόταν τόσο πιο πολύ έπιανε τώρα είναι κάπως το αντίθετο πιάνει καλά εξαρχής αλλα όταν αρχίζει να ζεσταίνεται αντί να έχεις το petal σταθερό η να το χαλαρώνεις το πατάς και άλλο... βασικά είναι θέμα πολυετής συνήθειας... :p επίσης μια φορα που τα ζόρισα μου φάνηκαν να ζεσταίνονται εύκολα σε σχέση με ότι είχα βεβαια γνωρίζω ότι πρόκειται για stock φρένα για σχετικά πολιτισμένη χρήση και όχι για κάψιμο

μέσα στην πόλη οδηγώ normal όταν όμως το πλακώσω είμαι καυτής ειδικά στα φρένα μπαίνω τελευταία στιγμή...

δεν σκέφτομαι να το κάνω άμεσα... σαν μελλοντική αναβάθμιση στα φρένα αν αξίζει το αποτέλεσμα στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο

εγω ηθελα να ρωτησω τι τακακαι να βαλω αλλα με καλυψατε!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παίδες πρόσφαστα πήρα το golf τσι 140 και ο προηγούμενος ιδιοκτητης είχε αλλάξει τα τακάκια προληπτικά εμπρός πίσω και έβαλε ate, τα άλλαξε γιατί είχαν αρχίσει να σκληραίνουν κατά τα λεγόμενα του τα είχε 3 χρονια 58.000 xm είχαν παρα πολύ παστα ακόμη...

αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι στο προηγούμενο αυτοκίνητο είχα τακάκια feroddo DS2500 με δίσκους Brembo golden και ήμουν υπερευχαριστημένος και από αντοχή με κόκκινες δισκόπλακες και να καπνίζουν σταμάταγε άψογα και από φρενάρισμα για διαστάσεις και δαγκάνες εργοστασιακών φρενων, το μονο μείον τους ήταν ότι θέλαν λίγο ζέσταμα στο πρώτο φρενάρισμα για 2-3 δευτερα δεν άκουγε το φρένο επίσης στο πρώτο φρένο κρύα ακουγόταν το τακάκι που έξυνε τον δίσκο (όχι σφύριγμα)

αξίζει μια τέτοια αλλαγή στο golf? να σημειώσω ότι τα ate είναι καινουργια 7000 έχουν και στους 2 άξονες

Εγώ θα πω το εξής. Σκέψου να οδηγείς στην πόλη σου και να σου πεταχτεί από το πουθενά ένα παιδάκι και να πρέπει να σταματήσεις το συντομότερο δυνατό. Αν για 2 - 3 δεύτερα δεν ακούει το φρένο σου το πιθανότερο είναι να σταματήσεις αφού περάσεις πάνω από το παιδάκι.

Οπότε από μένα ένα τεράστιο ΟΧΙ σε τέτοιου είδους "βελτιώσεις".

Link to comment
Share on other sites

Αισθητήρες έχουν όλα τα τακάκια; Γιατί κλασικά τα πίσω έχουν φαγωθεί αρκετά ενώ τα μπροστά έχουν πολύ ψωμί ακόμα. Έχω 69000χλμ και ακόμα δεν έχω αλλάξει τακάκια (τα χιλιόμετρα βέβαια είναι σε εθνική).

Link to comment
Share on other sites

Αισθητήρες έχουν όλα τα τακάκια; Γιατί κλασικά τα πίσω έχουν φαγωθεί αρκετά ενώ τα μπροστά έχουν πολύ ψωμί ακόμα. Έχω 69000χλμ και ακόμα δεν έχω αλλάξει τακάκια (τα χιλιόμετρα βέβαια είναι σε εθνική).

Τα πισω δεν εχουν αισθητήρες.

Link to comment
Share on other sites

έφτασε η ώρα να αλλάξω τα πίσω τακάκια 48.000km τα μπροστά δεν τα έχω αλλάξει σκέφτομαι να βάλω τα ATE τι λέτε είναι οκ με ΑΤΕ πίσω και μαμά μπροστά?

Link to comment
Share on other sites

έφτασε η ώρα να αλλάξω τα πίσω τακάκια 48.000km τα μπροστά δεν τα έχω αλλάξει σκέφτομαι να βάλω τα ATE τι λέτε είναι οκ με ΑΤΕ πίσω και μαμά μπροστά?

"Μαμά" όπως λες και ΑΤΕ δεν είναι υποχρεωτικά άλλο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

"Μαμά" όπως λες και ΑΤΕ δεν είναι υποχρεωτικά άλλο πράγμα.

To set ποσα τακακια εχει για εμπρος 4?

Αυτα είναι γιατί δεν βλέπω αισθητήρα στο ενα.

http://cgi.ebay.de/FRONT-Brembo-Brake-Pads-VW-GOLF-V-1K1-1-4-TSI-05-07-O-/330500647232?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item4cf35fa940

Εδιτ

ποια προτείνετε απο αυτα

http://shop.ebay.de/i.html?LH_AvailTo=77&_nkw=front+pads+vw+golf+5+1.4+tsi&_trkparms=65%253A16%257C66%253A2%257C39%253A1&rt=nc&_ds=1&_fcid=80&_localstpos=&_sc=1&_stpos=&_trksid=p3286.c0.m14&gbr=1&_sop=15&_sc=1

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

"Μαμά" όπως λες και ΑΤΕ δεν είναι υποχρεωτικά άλλο πράγμα.

δεν λέω ότι θα βάλω κάποια "περίεργη" σειρά της ΑΤΕ οποτε θεωρητικά είναι οκ

Link to comment
Share on other sites

:tongue:

δεν λέω ότι θα βάλω κάποια "περίεργη" σειρά της ΑΤΕ οποτε θεωρητικά είναι οκ

Κάνεις διάκριση μεταξύ ΑΤΕ και εργοστασιακών. τις περισσότερες φορές είναι τα ίδια. Όχι ίδιας ποιότητας ή ίδιων χαρακτηριστικών. Τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

ρώτησα σήμερα συνεργείο και 55€ μαζί με την τοποθέτηση για τα ΑΤΕ καλή τιμή μου φαίνεται και αύριο το πρωί πάω για τοποθέτηση

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα 1.4 tsi 140hp μοντέλο 8/2007.Μπροστά δεν ξέρω τί τακάκια φοράει αλλά πίσω φοράει TRW.Τα φρένα είναι μαμά!Έχω 71,200κμ και τα εμπρός και τα πίσω είναι περίπου στην μέση!!Ξέρετε μήπως τί μάρκα δισκόπλακες φοράει;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα 1.4 tsi 140hp μοντέλο 8/2007.Μπροστά δεν ξέρω τί τακάκια φοράει αλλά πίσω φοράει TRW.Τα φρένα είναι μαμά!Έχω 71,200κμ και τα εμπρός και τα πίσω είναι περίπου στην μέση!!Ξέρετε μήπως τί μάρκα δισκόπλακες φοράει;;

Το 2015 που θα χρειαστεί να αλλάξεις τακάκια θα το εχεις πουλήσει το αυτοκίνητο :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα 1.4 tsi 140hp μοντέλο 8/2007.Μπροστά δεν ξέρω τί τακάκια φοράει αλλά πίσω φοράει TRW.

Εχεις αλλαξει ποτε τακακια ή τα φοραγε απο μαμα τα TRW?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.