Jump to content
bob

Τακακια μπροστα-πισω για Golf V

Recommended Posts

ΧΑΧΑΧΑ.

 

Με έχει πιάσει νευρικό γέλιο και δε μπορώ να σταματήσω.

Πήρα χθες τηλέφωνο τον Φιλοσίδη για τιμή και μου είπε για τα μπροστά OEM έχω 2 επιλογές :

115 E + εργατικά  και τα πιο οικονομικά 78Ε + εργατικά.

Τον ρώτησα και για τα πίσω και μου έδωσε τιμή 70Ε και 40Ε αντίσοιχα.

Ακόμα γελάω. Μάλλον πρόκειται για νέα τεχνολογία όπου τα τακάκια περιέχουν μέσα ρινίσματα χρυσού, δεν εξηγείται αλλιώς !!!

Μάλλον θα πάω στον φρενά της γειτονιάς μου Pagid με 65Ε + 20Ε εργατικά και είμαι μια χαρά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε και το Textar ειναι μαλακο τακακι και κανει τρομερο φρενο. Το μονο αρνητικο ειναι οτι βγαζει βρωμια στη ζαντα, μαυριλα. Αλλα αυτο ειναι καλο γτ το τακακι δουλευει. Συνολο 100ευρω για μπρος πισω αγορα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum,

Για Bosch τακάκια σε golf v gt sport 140 hp τι λέτε; Έχει βάλει κάποιος συνφορμιτής να μας πει εντυπώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις τα λεφτα βαλε τα ate.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχω το golf 5 1.4 gt 170pc 2007 tsi. Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε

 

Στο πιον κωδικό από τακάκια ferodo φοραω μπροστά και πίσω για να παραγγειλω?

 

Πιστεύω ότι… μπροστά τα 1641 και πίσω τα 1788 αλλά όταν πήρα να τα παραγγειλω μου είπαν ότι πίσω μπαινουν τα 1732 αλλά έβγαλα τον τροχό και μέτρησα το τακάκι και είναι 8 πόντους πώς μου λένε το 1636 που είναι 105mm ενώ το 1788 87mm?

 

Σας ευχαριστώ

Edited by antonis166
Link to comment
Share on other sites

Μπροστα φορας τα 1641 σιγουρα. Πισω δεν θυμαμε τι διαμετρο εχουν οι δισκοι του gt. Εαν εχεις 256 δισκους βαζεις τα 1083 αλλιως εαν εχεις τους 282 δισκους βαζεις τα 1636

Link to comment
Share on other sites

256mm εχει πισω

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , sirdimitris said:

Φαινονται φαγωμενα τα τακακια ή ιδεα μου; 16500km :hi:

dpiCHKD.jpg

Έχει φαγωθεί το 1/4 του υλικού τριβής  , έχεις άλλες 3 φορές ακόμη όσο έχεις κάνει τώρα

Link to comment
Share on other sites

Ειδα την κιτρινη γραμμη που εχει και νομιζα ειναι ως εκει γιατι εχουν κατεβει και τα υγρα φρενων! 

Αν ειναι ετσι τοτε 40.000 πιστευω θα τις βγαλουνB)

Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν , sirdimitris said:

Ειδα την κιτρινη γραμμη που εχει και νομιζα ειναι ως εκει γιατι εχουν κατεβει και τα υγρα φρενων! 

Αν ειναι ετσι τοτε 40.000 πιστευω θα τις βγαλουνB)

Αυτό που φαίνεται σαν κίτρινη γραμμή είναι σκουριά, τα υγρά φυσιολογικό να κατεβαίνουν σιγά σιγά, ρίξε μια ματιά όμως και στα πίσω για να δεις και εκεί την φθορά μήπως είναι αρκετή γι΄αυτό και έχουν κατέβει (δεν ξέρω πόσο?)τα υγρά. Τα μπροστά τα βλέπω αν συνεχίσεις στο ίδιο στυλ οδήγησης για πάνω από 50.000χμ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτησω κάτι... Πήρα φρενα , τα αλλαξα.. Το περίεργο είναι οτι τα μπροστά είχαν φαγωθεί λίγο παραπανω απο το μισο. Τα πίσω όμως το ενα είχε 1,5 χιλιοστό ακόμα και το άλλο είχε λιώσει τελείως. Γιατι ; κανονικά τα μπροστά δεν έπρεπε να έχουν φαγωθεί ποιο πολύ απο τα πίσω; και γιατί πίσω δεν ηταν στο ίδιο και το ενα ηταν ποιο πολύ; δεν έχω αλλάξει/πειράξει φρένα ποτε.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , Vassilis63 said:

Αυτό που φαίνεται σαν κίτρινη γραμμή είναι σκουριά, τα υγρά φυσιολογικό να κατεβαίνουν σιγά σιγά, ρίξε μια ματιά όμως και στα πίσω για να δεις και εκεί την φθορά μήπως είναι αρκετή γι΄αυτό και έχουν κατέβει (δεν ξέρω πόσο?)τα υγρά. Τα μπροστά τα βλέπω αν συνεχίσεις στο ίδιο στυλ οδήγησης για πάνω από 50.000χμ

Το στυλ οδηγησης ειναι το κυνηγαω στις στροφες και φρεναρω τελευταια στιγμη οποτε αν βγαλουν 50000 δεν θα το πω ουτε του παπα!

Τα πισω ειναι δυνατον να εχουν φαγωθει πριν τα μπροστα;

Παντως τα υγρα ειναι λιγο πανω απ την μεσαια εγκοπη και απο κατω ειναι το min. 

si5iUBX.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και στο δικό μου golf V με 55.000χμ άλλαξα τα πίσω πρώτη φορά γιατί τελείωσαν ενώ τα μπροστινά είναι ακόμα στη μέση...(μαμίσιο σετ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/7/2016 at 2:15 ΜΜ, ntip said:

Ρε παιδιά να ρωτησω κάτι... Πήρα φρενα , τα αλλαξα.. Το περίεργο είναι οτι τα μπροστά είχαν φαγωθεί λίγο παραπανω απο το μισο. Τα πίσω όμως το ενα είχε 1,5 χιλιοστό ακόμα και το άλλο είχε λιώσει τελείως. Γιατι ; κανονικά τα μπροστά δεν έπρεπε να έχουν φαγωθεί ποιο πολύ απο τα πίσω; και γιατί πίσω δεν ηταν στο ίδιο και το ενα ηταν ποιο πολύ; δεν έχω αλλάξει/πειράξει φρένα ποτε.

 

Τα πίσω είναι πιο λεπτά, εκτός αυτού επενεργούν συχνά λόγω esp.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.θελω να αλλάξω πίσω τακάκια σε golf 5 gt κ πήρα στην αντίπρωσοποια και μου είπαν 45+20 εργατικά.ειναι καλή τιμή η να ψάχτο κ άλλου;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.θελω να αλλάξω πίσω τακάκια σε golf 5 gt κ πήρα στην αντίπρωσοποια και μου είπαν 45+20 εργατικά.ειναι καλή τιμή η να ψάχτο κ άλλου;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Παίρνει μικρά η μεγάλα τακάκια πίσω γνωρίζει κάποιος;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.θελω να αλλάξω πίσω τακάκια σε golf 5 gt κ πήρα στην αντίπρωσοποια και μου είπαν 45+20 εργατικά.ειναι καλή τιμή η να ψάχτο κ άλλου;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Παίρνει μικρά η μεγάλα τακάκια πίσω γνωρίζει κάποιος;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν , gnikosr said:

Παίρνει μικρά η μεγάλα τακάκια πίσω γνωρίζει κάποιος;

Sent from my iPhone using Tapatalk

τα μικρά

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , gnikosr said:

Παίρνει μικρά η μεγάλα τακάκια πίσω γνωρίζει κάποιος;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Φίλε μ έχεις 170 άλογα νομίζω πρέπει να δόσεις κάτι παραπάνω για τακάκια, για να μπορέσεις να φρενάρεις έγκαιρα. Βαλε μπροστά τα ferodo FDB1641, και πίσω τα ferodo fdb1788, περιπου 75 ευρώ μπροστά και πίσω έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μ έχεις 170 άλογα νομίζω πρέπει να δόσεις κάτι παραπάνω για τακάκια, για να μπορέσεις να φρενάρεις έγκαιρα. Βαλε μπροστά τα ferodo FDB1641, και πίσω τα ferodo fdb1788, περιπου 75 ευρώ μπροστά και πίσω έχουν.

Τα γνήσια τις ανυιπρωσοποιας δεν είναι καλά;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μ έχεις 170 άλογα νομίζω πρέπει να δόσεις κάτι παραπάνω για τακάκια, για να μπορέσεις να φρενάρεις έγκαιρα. Βαλε μπροστά τα ferodo FDB1641, και πίσω τα ferodo fdb1788, περιπου 75 ευρώ μπροστά και πίσω έχουν.

Τα γνήσια τις ανυιπρωσοποιας δεν είναι καλά;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν , gnikosr said:

Τα γνήσια τις ανυιπρωσοποιας δεν είναι καλά;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλά είναι νομίζω μαμά έχει τα trw, αλλά τα φθηνα.  Δεν είναι ώμος καλύτερα από τα ferodo και τα ate. Τα μαμά κρατανε περισσότερο καιρώ γιατη είναι πιο σκληρά, τα ferodo και τα ate είναι μαλακά τακάκια αλλά καλύτερα σε φρένο.

9 λεπτά πριν , gnikosr said:

Τα γνήσια τις ανυιπρωσοποιας δεν είναι καλά;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.