Jump to content
bob

Τακακια μπροστα-πισω για Golf V

Recommended Posts

ρε παιδια ερχεται ωρα για τακακια...και εχω αγορασει αρκετα καλα απο αμερικη.να τα βαλω στο μαμα το δισκο?η να αλλαξω και δισκο...γιατι παιζει το μαμα να τον φανε γρηγορα.οποτε θα πανε και τσαμπα τα τακακια....γιατι στο καινουργιο θα ναι βλακια να αφησω τα ιδια....τι λετε?και δισκο μαζι?και να φυλαξω δισκο να τον βαλω μετα με μαμα τακακια>

Link to comment
Share on other sites

'Αλλαξα για πρώτη φορά μπροστινά τακάκια σήμερα στα 83.000 km σε συνεργείο.Golf V 1.4 fsi 90 ps του 2005.Έβαλαν τακάκια woking..τα γνωρίζει κανείς?Ελπίζω να βγουν καλά αν και δεν νομίζω να κρατήσουν όσο τα μανίσια καθότι πιο φθηνά..

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αλλαξω και γω στο δικο μου golf v 1.6fsi και καποιος μου ειπε μονο για τα πισω γυρω στα 75€, τα γνησια λεει και καλα. Εχετε να προτινετε καποια μαρκα; Το αμαξι εχει 73.000χλμ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά εχω ενα golf 5 1.4 tsi 140.Μπορεί κάποιος να με διαφωτήσει σε κάτι!Πώς θα καταλάβω αν τα τακάκια μου θέλουν άλλαγμα???Το ίδιο και γαι τις αναρτήσεις πως θα ξέρω απο μόνος μου αν πρεπει να τις αλλάξω!Χονδρικα παντα γιατι 100% δεν μπορώ να το ξέρω!Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αλλαξω και γω στο δικο μου golf v 1.6fsi και καποιος μου ειπε μονο για τα πισω γυρω στα 75€, τα γνησια λεει και καλα. Εχετε να προτινετε καποια μαρκα; Το αμαξι εχει 73.000χλμ

Tελικα αλλαξα στον Μπουτρη τα πισω μονο γνησια 40€ +20€ εργασια.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ερχεται ωρα για τακακια...και εχω αγορασει αρκετα καλα απο αμερικη.να τα βαλω στο μαμα το δισκο?η να αλλαξω και δισκο...γιατι παιζει το μαμα να τον φανε γρηγορα.οποτε θα πανε και τσαμπα τα τακακια....γιατι στο καινουργιο θα ναι βλακια να αφησω τα ιδια....τι λετε?και δισκο μαζι?και να φυλαξω δισκο να τον βαλω μετα με μαμα τακακια>

Deν υπαρχει κανενας λογος να κανεις κατι τετοιο κατα τη γνωμη μου οι δισκοι εχουν πολυ περισσοτερη διαρκεια(χρονο ζωης) απ'τα τακακια που ειναι αναλογα με το πως τα δουλευεις απο 40-50 μεχρι και 110χλ/χλμ...Οι δισκοι αν δεν εχουν προβλημα φθορας δεν χρεαζονται αλλαγη εκτος αν βαλεις πολυ σκληρα τακακια, τα οποια μπορει να φανε τον δισκο ποιο γρηγορα αλλα δεν σημαινει οτι θα φαγωθουν και τα ιδια ποιο γρηγορα...

Τακακια pagid τα εβαλα χθες κ μου φαινονται αψογα, πιστευω οτι σε μαλακα σχετικα τακακια σε μαμα δισκο ειναι πολυ καλα, 80ε τα μπροστα, 50ε τα πισω, μαζι με την εργασια και αλλαγη υγρων φρένων 165ε χωρις τα υγρα τα τακακια τετραδα και εργασια στα 150ε...Απο εμενα προτινονται τα pagid...

Edited by muscaria
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα τι τακακια προτεινετε να βαλω σε golf gti v το αμαξι ειναι μονο με προγραμμα οποτε θελω να βαλω σχετικα μαλακο υλικο τριβης να μην τρωει την πλακα και να ζεστενεται ευκολα σχετικα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πηγα εχτες και ρωτησα για τακακια μπρος πισω να μου πουνε τιμες για Golf V Gt 170αρι. Μου ειπανε για Μintex 35ευρω τα μπροστα - 20 τα πισω και για Ατε 50 τα μπροστα και 23 τα πισω.Ειναι καλες τιμες τι λετε? Ποια να προτιμησω και γιατι? τι διαφορες εχουνε?

Edited by GIANNIS_KAN
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...ξερει κανεις καποιο site για να παραγγειλω τακακια για golf mk5 tsi?τα ελληνικα g-market και trade wind παιζει να εχουν?

Link to comment
Share on other sites

σημερα μετα απο 69.000 ειπα να αλλαξω τα πισω τακακια αν κ ειχαν ακομα(τα αλλαξα γιατι στην οπισθεν κανανε θορυβο,ανομοιομορφο φαγωμα)

εβαλα zimmerman,τα αγορασα 50 ευρω + οτι εργατικα

Link to comment
Share on other sites

Καιρός να κάνω ένα post για τα δικά μου φρένα μετά από καιρο...άλλαξα τα μαμίσια τακάκια στα 85,000κμ,....ήταν φαγωμένα ομοιόμορφα πρός-πίσω(τα προστά είχαν για κανά 2,000κμ ακόμα)...τα μπροστά μάρκας jurid και τα πίσω trw....έβαλα textar μπρός-πίσω(μαμα δισκόπλακες), με υγρά φρένων της ate blue racing...η εντυπώσεις μου μετά από 10,000κμ περίπου είναι αρκετά καλές...το τακάκι είναι αρκετά καλό χωρίς σφυρίγματα και πιάνει αμέσως...αλλά αν το κυνηγάς το αμάξι και το πατήσεις δυνατά 3-4 φορές απανοτές μετα μαλακώνει πολύ..εγώ που τα δοκίμασα σε κατηφορικές στροφές με 39 βαθμούς,λόγο καλοκαιριού,(βάλε και ότι δεν έχω σωλνάκια υψηλής) παρέδωσαν λίγο πνέυμα...σε γενικές γραμμές είναι αρκετά καλό τακάκι και πιστεύω ότι βοήθησαν πολύ και τα υγρα....ίσως να τα ξαναφορέσω....η τιμή αρκετά καλή,με 50€ τα μπροστα, 34€ τα πίσω και 15€ το 1LT τα υγρά....αυτά....

καλησπερα πηγα εχτες και ρωτησα για τακακια μπρος πισω να μου πουνε τιμες για Golf V Gt 170αρι. Μου ειπανε για Μintex 35ευρω τα μπροστα - 20 τα πισω και για Ατε 50 τα μπροστα και 23 τα πισω.Ειναι καλες τιμες τι λετε? Ποια να προτιμησω και γιατι? τι διαφορες εχουνε?

Τα Μintex είναι αρκετά μαλακό τακάκι με ψιλοσφυρίγματα όταν ζεσταίνεται πολύ...είχε ο αδερφός μουσε λεόν....δεν τα συνηστώ...και τα pagid δεν πολυταιριάζουν.....βάλε ate ή textar....(αν και όλα αυτά είναι TMD Friction Group).

καλησπερα παιδια...ξερει κανεις καποιο site για να παραγγειλω τακακια για golf mk5 tsi?τα ελληνικα g-market και trade wind παιζει να εχουν?

Μπορεί να έχουν...για textar τακάκια(δισκόπλακες διαμέτρου φ288) ο κωδικός έιναι 2358701 τα μπροστά και 2355402 τα πίσω.....ρίξε μια ματιά και εδώ:

http://www.saveltrad...uemart&Itemid=1

Edited by Argie58
Link to comment
Share on other sites

Για την αλλαγη στα τακακια το αμάξι πρέπει να συνδεθεί με το διαγνωστικό, να οριστεί αλλαγή τακακιών ισχυει?? καπου το πηρε το ματι μου..εσας σε αλλαγες το εχουν κανει?

Link to comment
Share on other sites

Για την αλλαγη στα τακακια το αμάξι πρέπει να συνδεθεί με το διαγνωστικό, να οριστεί αλλαγή τακακιών ισχυει?? καπου το πηρε το ματι μου..εσας σε αλλαγες το εχουν κανει?

Ποιός ο λόγος;;Εγώ τα άλλαξα μόνος μου και δεν έκανα τίποτα......το αμάξι δεν νομίζω να χρειάζεται να ''θυμάται'' πότε άλλαξες τακάκια....

Link to comment
Share on other sites

Για την αλλαγη στα τακακια το αμάξι πρέπει να συνδεθεί με το διαγνωστικό, να οριστεί αλλαγή τακακιών ισχυει?? καπου το πηρε το ματι μου..εσας σε αλλαγες το εχουν κανει?

Μόνο αν το αυτοκίνητο έχει ηλεκρτόφρενο θέλει διαγνωστικό.

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

Ποιός ο λόγος;;Εγώ τα άλλαξα μόνος μου και δεν έκανα τίποτα......το αμάξι δεν νομίζω να χρειάζεται να ''θυμάται'' πότε άλλαξες τακάκια....

Αντικατάσταση Τακακίων Μπρος Πίσω

Να σας πω και μια λεπτομέρεια της αλλαγής. Ε λοιπόν για να αλλαχθούν τα τακάκια, ξεχάστε ότι ξέρατε. Το αμάξι πρέπει να συνδεθεί με το διαγνωστικό, να οριστεί αλλαγή τακακιών, τότε το διαγνωστικό δίνει εντολή και οπισθοχωρούν τα έμβολα, βγαίνουν τα τακάκια, μπαίνουν τα καινούργια, και δίνεται εκ νέου εντολή για αυτορύθμιση. Και τότε ακούγεται η αντλία (όπως όταν τραβάμε το χειρόφρενο) να δουλεύει συνέχεια μέχρις ότου πει ok

Το ειδα σε φορουμ με Tiguan ισως δεν ισχυει στα δικα μας απλα το αναφερω

Edited by jim75
Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

Αντικατάσταση Τακακίων Μπρος Πίσω

Να σας πω και μια λεπτομέρεια της αλλαγής. Ε λοιπόν για να αλλαχθούν τα τακάκια, ξεχάστε ότι ξέρατε. Το αμάξι πρέπει να συνδεθεί με το διαγνωστικό, να οριστεί αλλαγή τακακιών, τότε το διαγνωστικό δίνει εντολή και οπισθοχωρούν τα έμβολα, βγαίνουν τα τακάκια, μπαίνουν τα καινούργια, και δίνεται εκ νέου εντολή για αυτορύθμιση. Και τότε ακούγεται η αντλία (όπως όταν τραβάμε το χειρόφρενο) να δουλεύει συνέχεια μέχρις ότου πει ok

Το ειδα σε φορουμ με Tiguan ισως δεν ισχυει στα δικα μας απλα το αναφερω

Εχεις ηλεκτρικο χειροφρενο?? μονο τοτε θελεις Vagcom, στο ειπε και ο περις ποιο πανω,

αλλιως για τα μπροστα δεν χρειαζεσε εργαλειο επαναφορας,απλα σπρωχνεις τα πιστονια πισω, αλλα για τα πισω θες γιατι το εργαλειο συμπιεζει και περιστρεφει το πιστονι, μπορει να γινει επαναφορα με βοηθεια 2ου ατομου, ενας να πιεζει και ενας να περιστρεφει με εναν καβουρα ταυτοχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ηλεκτρικο χειροφρενο?? μονο τοτε θελεις Vagcom, στο ειπε και ο περις ποιο πανω,

αλλιως για τα μπροστα δεν χρειαζεσε εργαλειο επαναφορας,απλα σπρωχνεις τα πιστονια πισω, αλλα για τα πισω θες γιατι το εργαλειο συμπιεζει και περιστρεφει το πιστονι, μπορει να γινει επαναφορα με βοηθεια 2ου ατομου, ενας να πιεζει και ενας να περιστρεφει με εναν καβουρα ταυτοχρονα.

Oχι δεν εχω ηλεκτρικο.Απλα αναφορα κανω μιας κ το διαβασα σε κοντινο forum χωρις να γραφουν αν ειναι ηλεκτρικο η οχι.Οκ το εγραψε ο peris και τον ευχαριστω και με την δικη σου απαντηση καλυφθικα πληρως :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Τα Μintex είναι αρκετά μαλακό τακάκι με ψιλοσφυρίγματα όταν ζεσταίνεται πολύ...είχε ο αδερφός μουσε λεόν....δεν τα συνηστώ...και τα pagid δεν πολυταιριάζουν.....βάλε ate ή textar....(αν και όλα αυτά είναι TMD Friction Group).

Πολυ σωστος φιλε. Μετα απο 7000χιλ ειναι πολυμαλακα για μενα και οντως αρχιζουνε και σφυριζουνε. Πρεπει να πατηθει πολυ μεσα το πεταλι του φρενου για να πιασουνε οπως θελω εγω. Καμια σχεση με τα μαμα που φοραγα και πιανανε μολις τα αγγιζα. Δεν προκειτε να ξαναπροτιμησω Μιντεξ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.