Jump to content
scorpione

Cruise Control

Recommended Posts

Για Θεσ/νίκη Τιμές για Golf V ΕΤΕΑ 150 ( 100 εαν έχει το ανταλακτικο ) Μανδυλας το ιδιο 150 ( 80 εαν εχεις το ανταλακτικο ) Παζαροπουλος περιπου 150 αλλα στον παζαροπουλο μου ζητησαν το vin για να δουνε λεει εαν θα χρειαστει αλλαγη ο εγκεφαλος εαν αλλαχτει + 370 ευρω στον μανδυλα μου είπαν οτι αυτα είναι μπουρδες και οτι σε όσα το εχουν βάλει δεν είχαν κανενα προβλημα αλλα να πάω απο εκει για να το δουν.

Link to comment
Share on other sites

τελικα χρειαζεται κ νεος εγκεφαλος τιμονιου αν δεν εχεις το πολυλειτουργικο τιμονι η οχι?

στην αντιπροσωπεια αυτο μου ειπαν.αν καταλάβα καλα απο οσα γραφετε παραπανω ομως μαλλον οχι,απλα αλλαζει η κωδικοποιηση.. εχω γκολφ 1.6 fsi μοντελο 8/05.

για διευκρινηστε το καποιος παρακαλω!!

Edited by doctordim
Link to comment
Share on other sites

τελικα χρειαζεται κ νεος εγκεφαλος τιμονιου αν δεν εχεις το πολυλειτουργικο τιμονι η οχι?

στην αντιπροσωπεια αυτο μου ειπαν.αν καταλάβα καλα απο οσα γραφετε παραπανω ομως μαλλον οχι,απλα αλλαζει η κωδικοποιηση.. εχω γκολφ 1.6 fsi μοντελο 8/05.

για διευκρινηστε το καποιος παρακαλω!!

Εγω και στο προηγουμενο TSI 07 μοντελο, χωρις πολυλειτουργικο, δεν χρειαστηκε εγκεφαλος.

Αυτο ειναι πρωτη φορα που το ακουω.

Link to comment
Share on other sites

τελικα χρειαζεται κ νεος εγκεφαλος τιμονιου αν δεν εχεις το πολυλειτουργικο τιμονι η οχι?

στην αντιπροσωπεια αυτο μου ειπαν.αν καταλάβα καλα απο οσα γραφετε παραπανω ομως μαλλον οχι,απλα αλλαζει η κωδικοποιηση.. εχω γκολφ 1.6 fsi μοντελο 8/05.

για διευκρινηστε το καποιος παρακαλω!!

Εδώ θα βρείς έναν καλό οδηγό ως προς το ποιός εγκέφαλος υποστηρίζει Cruise Control και ποιός όχι

http://wiki.ross-tech.com/index.php/Cruise...trofitting_(1K)

Link to comment
Share on other sites

πηρα το ανταλακτικο 70Ε απο και θα το τοποθετησω σε αντιπροσωπεια της επαρχειας απο βδομαδα με τζαμπα περαστικα αν δεν χρειαζεται καινουργιος εγκεφαλος τυμονιου

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα βρείς έναν καλό οδηγό ως προς το ποιός εγκέφαλος υποστηρίζει Cruise Control και ποιός όχι

http://wiki.ross-tech.com/index.php/Cruise...trofitting_(1K)

Οπως εξηγει υπαρχουν 2 ειδη με 3 διαφορετικες εκδοσεις. Μονο ενας τυπος κωδικου δεν ειναι συμβατος και μπορει να χρειαζεται αλο εγκεφαλο, αλλα μαλλον δεν ισχυει για εδω.

Γι'αυτο και το vin ειναι απαραιτητο για να βρεις το σωστο cc.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με την VW δεν υπαρχει παντως καποια συγκεκριμενη λογικη στον εγκεφαλο που σου βαζουν εαν δεν εχεις βαλει εξαρχης πολυλειτουργικο. Μονο στην περιπτωση αυτη εχεις εξαρχης Highline εγκεφαλο.

ειδαλλως συνηθως Midline εχουν οι πιο πολλοι εξαρχης, με τον οποιο ειναι συμβατο μονο το cc.

Υπαρχουν και εξαιρεσεις παντως, οπως καποιοι να εχουν εξαρχης highline χωρις να εχουν ουτε πολυλειτουργικο ουτε cc.

Επισης ο εγκεφαλος που εχει καποιος δεν εχει ουτε καν σχεση με το αν διαθετει plus οθονη.

εγω ας πουμε σε Golf GT που αγορασα πριν 2 μηνες, με plus trip computer μου ειχαν βαλει Midline εγκεφαλο τιμονιου και γι αυτο χρειαζομαι Highline για να παιξει το πολυλειτουργικο μαζι με το cc....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με την VW δεν υπαρχει παντως καποια συγκεκριμενη λογικη στον εγκεφαλο που σου βαζουν εαν δεν εχεις βαλει εξαρχης πολυλειτουργικο. Μονο στην περιπτωση αυτη εχεις εξαρχης Highline εγκεφαλο.

ειδαλλως συνηθως Midline εχουν οι πιο πολλοι εξαρχης, με τον οποιο ειναι συμβατο μονο το cc.

Υπαρχουν και εξαιρεσεις παντως, οπως καποιοι να εχουν εξαρχης highline χωρις να εχουν ουτε πολυλειτουργικο ουτε cc.

Επισης ο εγκεφαλος που εχει καποιος δεν εχει ουτε καν σχεση με το αν διαθετει plus οθονη.

εγω ας πουμε σε Golf GT που αγορασα πριν 2 μηνες, με plus trip computer μου ειχαν βαλει Midline εγκεφαλο τιμονιου και γι αυτο χρειαζομαι Highline για να παιξει το πολυλειτουργικο μαζι με το cc....

Midline? Δε μας το εξηγεις λιγο, γιατι ειναι η πρωτη φορα που το ακουω, αν και εχω cc se sportline.

Link to comment
Share on other sites

Midline? Δε μας το εξηγεις λιγο, γιατι ειναι η πρωτη φορα που το ακουω, αν και εχω cc se sportline.

Yparxoun 3 eidwn "egefaloi" timoniou (briskonte katw apo to timoni) kai yposthrizei o kathenas diaforetikes dynatotites.

1. Lowline (Supported Features: none)

2. Midline (Supported Features: Cruise Control, Trip Computer )

3. Highline (Supported Features: Cruise Control, Trip Computer, Multi-Function Steering Wheel )

Gia des kai pio panw to link poy exei dwsei o Costas!!

@sorry gia ta greeklish,alla kati epathe to plhktrologio kai arneite peismatika na gyrisei se ellinika@

Link to comment
Share on other sites

καλα αυτη η κοσμοκάρ απίστευτη! μίλησα το σάββατο που πέρασε με εναν υπάλληλο απο την αντιπροσωπεία της βέροιας για να βαλω cc και μου είπε μέχρι την πέμπτη θα το έχουν φέρει το ανταλακτικό και ακόμα δεν ήρθε και μαλλον πάμε για δευτέρα-τρίτη ΕΛΕΟΣ ΒΑΡΕΘΗΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Πριν άπό περίπου 2 βδομάδες τοποθετήθηκε επιτέλους και στο δικό μου.

Οι τιμές σε δυο,τρείς που ρώτησα στην Αθήνα ξεκινούσαν από 200€.

Τελικά μετά από διαπραγμετεύσεις η τιμή σε έναν από αυτούς κατέβηκε στα 148€.

Το αυτοκίνητο GTsport TSI,παραλαβή 07/2007 δε χρειάστηκε καινούργιο εγκέφαλο

και δηλώνω πολύ ευχαριστημένος από τη λειτουργία του!

Link to comment
Share on other sites

ποοο μη μου λες τετοια και τρελένομαι!!!!! ακου κάνουν απογραφή των ανταλακτικών!! τώρα που είπα να βάλω πήγαν να κανουν απογραφή??? ασε που τα λεφτά που κρατούσα για το cruise control πήγαν σε χειμερινά λάστιχα... <_<

Link to comment
Share on other sites

χθες εβαλα κ εγω το δικο μ cc χωρις εγκεφαλους κτλ μονο το ανταλακτικο μ κοστισε 71,58Ευρω κ η τοποθετηση εγινε εννοειται τζαμπε σε αντιπροσωπια της επαρχιας (δεν ειναι κ λιγη δουλεια ) :lol:

Δηλωνω ευχαριστημενος 2 φορες μια για το καινουργιο gadget τ τουτου μ κ 2 για την τιμη π το εβαλα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

απο αντιπροσωπεία το παραγγειλα 2 βδομαδες πριν τα χριστουγεννα... στο ονειρο μου το είδα καμια 10αρια φορες και έμεινα πάρα πολυ ευχαριστημένος απο την χρήση του... αντε να δω και στην πραγματικότητα πως θα είναι...

peolinio πως και στο βάλανε τζάμπα απο αντιπροσωπεία? εμενα θα μου χρεώσουνε και 90 ευρώ εργασια...

Link to comment
Share on other sites

βασικα τα πιο πολλα πραγματα π περασα στην συγκεκριμενη αντιπροσωπια δεν μ πηραν εργατικα μονο στο σερβις!!!

Δηλαδη αν εχουν χρονο οι μαστορες κ καθονται γιατι να μην στο περασουν τζαμπε λεω εγω.....τεσπα αυτο π θελω να ρωτησω ειναι πως οταν το εχω στο on μ αναβει 1 πρασινο λαμπακι χωρις ομως να το εχω ενεργοποιημενο το cc ειναι φυσιολογικο αυτο?Δουλευει κανονικα αλλα φιλος μ seat μ εβαλε σε σκεψεις γιατι το δικο τ αναβει το ιδιο λαμπακι μονο οταν το εχει ενεργοπποιημενο ακομα κ στην θεση On .για να ακουσω κ απο εσσας?

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου golf v gti το λαμπακι που λες αναβει μονο οταν γυρισω το διακοπτακι στο ΟΝ αλλιως ειναι σβηστο! Δεν υπαρχει λογος να ειναι αναμενο συνεχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τον διακόπτη από ebay με 24 euro + 10 μεταφορικά. Τον τοποθέτησα μαζί μ'ένα φίλο μου ακολουθώντας το DYI και την κωδικοποίηση την έκανε ο φίλος COSTAS_ και τον ευχαριστώ πολύ γίαυτό. Όλα δουλεύουν τέλεια, αρκετά καλή διαφορα στην κατανάλωση σε ταξιδί, σίγουρα άξιζε :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τον διακόπτη από ebay με 24 euro + 10 μεταφορικά. Τον τοποθέτησα μαζί μ'ένα φίλο μου ακολουθώντας το DYI και την κωδικοποίηση την έκανε ο φίλος COSTAS_ και τον ευχαριστώ πολύ γίαυτό. Όλα δουλεύουν τέλεια, αρκετά καλή διαφορα στην κατανάλωση σε ταξιδί, σίγουρα άξιζε :ninja:

:(

Link to comment
Share on other sites

βασικα τα πιο πολλα πραγματα π περασα στην συγκεκριμενη αντιπροσωπια δεν μ πηραν εργατικα μονο στο σερβις!!!

Δηλαδη αν εχουν χρονο οι μαστορες κ καθονται γιατι να μην στο περασουν τζαμπε λεω εγω.....τεσπα αυτο π θελω να ρωτησω ειναι πως οταν το εχω στο on μ αναβει 1 πρασινο λαμπακι χωρις ομως να το εχω ενεργοποιημενο το cc ειναι φυσιολογικο αυτο?Δουλευει κανονικα αλλα φιλος μ seat μ εβαλε σε σκεψεις γιατι το δικο τ αναβει το ιδιο λαμπακι μονο οταν το εχει ενεργοπποιημενο ακομα κ στην θεση On .για να ακουσω κ απο εσσας?

Το εχω μονιμα στο on αλλα το λαμπακι εμφανιζεται μονο οταν χρησιμοποιω το cruise control . Ισως εχουμε διαφορετικο ανταλλακτικο ή κωδικοποιηση.

Link to comment
Share on other sites

εγω ακομα στο 7ο όνειρο το βλέπω το cc την κοσμοκαρ μου μεσα new_rtfm.gifnew_rtfm.gifnew_rtfm.gif

Edited by ForiS3
Link to comment
Share on other sites

εγω με τ π το βαζω στην θεση On αναβει το πρασινο λαμπακι...

Μηπως ειναι η διαφορα μεταξυ τ εργοστασιακου κ τ τοποθετημενου εκ των υστερων?

Ας μας πει κ καποιος αλλος τι συμβαινει στο δικο τ :huh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.