Jump to content
scorpione

Cruise Control

Recommended Posts

Mιας και τελικά δεν βγαίνει κάποια άκρη, πήγα σήμερα στη Βουλιαγμένης και μου είπαν πως η κωδικοποίηση πρέπει να γίνει on-line από Γερμανία.

Μούφα ή όχι, θα το πάω την άλλη βδομάδα αφού άλλη λύση δεν φαίνεται στον ορίζοντα.

Θα επανέλθω με τα νεώτερα.

Ευχαριστώ πολύ τους φίλους που βοήθησαν όσο μπορούσαν με τις πληροφορίες τους.

Χρόνια πολλά σε όλους.

Επανέρχομαι με νεώτερα.

Τη Μεγάλη Πέμπτη πήγα στη γνωστή αντιπροσωπεία στη Βουλαγμένης και μου το ενεργοποιήσανε. Τους πήρε μόνο... περίπου 4 ώρες.

Υπήρχε λέει θέμα διότι δεν έπαιρνε τον κωδικό, ζητήσανε κωδικό από Kosmocar και πάλι δεν τον έπαιρνε και τελικά μετά πολλών κόπων και βασάνων (και κωδικών...) τα καταφέρανε.

To coding που έχει τώρα είναι 0001034 !!!!!!

Α, και btw, μετά από ψάξιμο στο internet για άσχετα θέματα έπεσα σε thread στο vwvortex που ανέφερε την εξής κωδικοποίηση αν δεν κάνω λάθος για Passat 3C:

Select 16 (Steering Wheel Electronics)

Coding -> Function 07

?xxxxxx: Voice Operation (Symbols)

0 - No Voice Operation (Standard Symbols)

1 - Voice Operation (Modified Symbols)

x?xxxxx: Country (Parking Light)

0 - Rest of World (with Parking Light)

1 - North America (without Parking Light)

xx?xxxx: Vehicle Type

0 - Normal Vehicle

1 - Special Purpose Vehicle (e.g. Taxi)

xxx?xxx: Transmission

0 - Manual Transmission

1 - Automatic Transmission

xxxx?xx: Steering Wheel/Tiptronic

0 - without Multi-Function Steering Wheel

1 - with Multi-Function Steering Wheel / without Tiptronic

2 - with Multi-Function Steering Wheel / with Tiptronic

xxxxx?x: Cruise Control

0 - wiithout Cruise Control System

1 - with 6 Position Cruise Control System

2 - with 6 Position Cruise Control System and Distance Regulation

xxxxxx?: Rear Wiper/Board Computer

1 - without Rear Wiper (Sedan) / without Board Computer

2 - with Rear Wiper (Wagon) / without Board Computer

3 - without Rear Wiper (Sedan) / with Board Computer

4 - with Rear Wiper (Wagon) / with Board Computer

Το οποίο φέρνει πιο κοντά προς την περίπτωσή μου αν εξαιρέσουμε το προτελευταίο ψηφίο (τώρα έχει 3).

Τι να πώ. Από ότι φαίνεται αν και πλατφόρμα Golf V, φαίνεται πως το έχουν αλλάξει στο Tiguan.

Link to comment
Share on other sites

Και πόσο σου πήρανε για αυτή τη δουλειά;Σε ρωτήσανε που το τοποθέτησες , σου ειπανε τίποτα περι της εγγύησης οτι δεν ισχύει;

Τους είπα από την αρχή πως το έβαλα εγώ και πως θέλω να μου κάνουν την κωδικοποίηση.

Δεν μου ανέφεραν τίποτα περί εγγυήσεως. Οταν μου είπε πως έχουν θέμα και δεν μπορούν να το ενεργοποιήσουν, μου λέει μετά: Μην ανησυχείτε, δεν είναι δικό σας λάθος, μια χαρά το έχετε τοποθετήσει, απλά για κάποιο λόγο δεν δέχεται τον κωδικό και περιμένουμε απάντηση από Kosmocar.

Μου πήραν 35¤.

Link to comment
Share on other sites

cruise cpntrol και για εμένα B)

το έβαλα στην karenta

70 ευρώ το ανταλλακτικό και 50 ευρώ τοποθέτηση. Μου ζητήσαν τον αριθμό πλαισίου και είδαν ότι δεν χρειάζεται αλλαγή εγκεφάλου.

¶σχετο αλλά μπορώ και εγώ κάπου στο internet να βρώ τι εγκέφαλο έχει για να δώ αν μπαίνει τιμόνι απο gti χωρίς αλλαγή εγκεφάλου?

Link to comment
Share on other sites

cruise cpntrol και για εμένα B)

το έβαλα στην karenta

70 ευρώ το ανταλλακτικό και 50 ευρώ τοποθέτηση. Μου ζητήσαν τον αριθμό πλαισίου και είδαν ότι δεν χρειάζεται αλλαγή εγκεφάλου.

¶σχετο αλλά μπορώ και εγώ κάπου στο internet να βρώ τι εγκέφαλο έχει για να δώ αν μπαίνει τιμόνι απο gti χωρίς αλλαγή εγκεφάλου?

Πώς γίνεται εμενα να μου ζητανε 150¤ για τοποθετηση κι εσενα να σου ζητάνε 50¤;Ειναι τρελοι ή τιμολογουνε όπως τους ερθει;Αν εχουν πολυ δουλεια αυξάνουν τις τιμες και αν δεν εχουν τις ριχνουν;Τι να πω ρε γμτ......

Link to comment
Share on other sites

εγω πήγα στην καρεντα στο μαρούσι, η τιμή για την τοποθέτηση ήταν 70 ¤ και έχει έκπτωση στις εργασίες 20%

Μπορεις να αναφερεις αναλυτικα ποσο κοστισε το cc και ποσο η τοποθετηση, μιας και μενω κοντα. Οσον αφορα το 20% το διαφημιζουν γιατι και καλα η μοναδα ειναι καινουργια μιας και εφυγε απο την Κηφησιας (καλυτερα να ελεγαν οικονομικη κριση :mellow: ).

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να αναφερεις αναλυτικα ποσο κοστισε το cc και ποσο η τοποθετηση, μιας και μενω κοντα. Οσον αφορα το 20% το διαφημιζουν γιατι και καλα η μοναδα ειναι καινουργια μιας και εφυγε απο την Κηφησιας (καλυτερα να ελεγαν οικονομικη κριση :mellow: ).

γειά σου γείτονα,

70 ανταλλακτικό και 52,21 εργασιά=122,21

Link to comment
Share on other sites

Iδιο προβλημα εχω κι'εγω

Εβαλα το cruise control αλλα δεν μπορουμε να το ενεργοποιησουμε με τιποτα

Το coding ειναι 0000101 δηλαδη το τιμονι του 3.2 DSG.......

Δεν μπορουμε να το αλλαξουμε με τιποτα

Ο κωδικος του εγκεφαλου ληγει σε CE.

Τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

tongue.gif

Μπορεις να αναφερεις αναλυτικα ποσο κοστισε το cc και ποσο η τοποθετηση, μιας και μενω κοντα. Οσον αφορα το 20% το διαφημιζουν γιατι και καλα η μοναδα ειναι καινουργια μιας και εφυγε απο την Κηφησιας (καλυτερα να ελεγαν οικονομικη κριση :lol: ).

Ναι....μεγαλη κριση!!!! τι να σου πω!!

αφου δεν υπαρχει tiguan,CC,Scirocco, και αλλα ουτε για δειγμα....

tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Tελικα το καλωδιακι που περιλαμβανει η συσκευασια του cruise control που χρησιμευει και πως τοποθετειτε,δηλαδη σε ποιες φισες και που βρισκονται αυτες?

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία για το cruise control...Αν κάποιος το έχει δοκιμάσει η ξέρει κάτι ας μας πει....

Λοιπόν στο λεβγέ έχοντας 6η σχέση στο κιβώτιο με π.χ. 140 επιταχύνει αρκετά γρήρορα ενώ με 3η σχέση δεν γίνεται το ίδιο(π.χ. από τα 45 και πάνω)....δλδ δεν ανεβένουν τα χιλιομέτρα εύκολα πόσο μάλλον που είναι πιο μικρή σχέση.....!!! ;)

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικο μου ακουγεται (δεν το εχω δοκιμασει) σκεψου αν με 3η πατησει τερμα γκαζι το cc ειναι πολυ πιθανο να βρεθεις στα χωραφια μεχρι να προλαβεις να το απενεργοποιησεις.

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικο μου ακουγεται (δεν το εχω δοκιμασει) σκεψου αν με 3η πατησει τερμα γκαζι το cc ειναι πολυ πιθανο να βρεθεις στα χωραφια μεχρι να προλαβεις να το απενεργοποιησεις.

Αυτό που λες δεν είναι λογικό μιας και το cruise είναι κατα κύριο λόγο για μεγάλες αποστάσεις και όχι για 50μ..!!Και επίσης στην εθνική δεν μπορείς να έχεις 3η σχέση και να πατήσεις το γκάzι γτ μετά θα πρέπει να αλλάξεις σχέση με αποτέλεσμα να κλείσει το cruise!! :)

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν εξηγησα καλα τι εννοω :blink:

Μου φαινεται λογικο να επιταχυνει αργα το cc οταν εχεις 3η στο κιβωτιο γιατι αν επιταχυνε με τερμα γκαζι και εσυ ειχες πατησει καταλαθος το κουμπι το λιγοτερο θα τρακαρες τον μπροστινο σου. Στην 6η ομως μπορει να πατησει τερμα γκαζι γιατι η επιταχυνση δεν ειναι το ιδιο μεγαλη.

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

εγω πήγα στην καρεντα στο μαρούσι, η τιμή για την τοποθέτηση ήταν 70 ¤ και έχει έκπτωση στις εργασίες 20%

Τώρα (5 μήνες μετά) που μίλησα με το σέρβις και μετά με τα ανταλλακτικά της Καρέντα στο Μαρούσι και μου τα είπανε αλλιώς :(

Μου είπαν αρχικά από το συνεργείο ότι θέλουν 100 ευρώ εργασία και μου είπαν να πάρω τα ανταλλακτικά ένα τηλέφωνο να τους πω τον αριθμό πλαισίου για να μου πουν αν χρειάζομαι και εγκέφαλο. Παίρνω τα ανταλλακτικά και μου είπαν ότι δεν μπορούν να μου πουν από το τηλέφωνο αν θέλει εγκέφαλο το αμάξι μου. Πρέπει λέει να έρθω στο συνεργείο να μου ξηλώσουν το αμάξι για να μου βάλουν το χειριστήριο και εκείνη την ώρα θα καταλάβουν αν χρειάζομαι τον εγκέφαλο! Έλεος πια!

Να σημειώσω ότι το χειριστήριο το πουλάνε 75 ευρώ και τον εγκέφαλο τιμονιού 175 ευρώ για το αμάξι μου που δεν έχω πολυλειτουργικό τιμόνι και υπολογιστή ταξιδίου.

Εντωμεταξύ στο ebay βρίσκω με 175 ευρώ το χειριστήριο και τον εγκέφαλο μαζί καινούρια new_lol.gif

Συμπέρασμα: Θα το κάνω μόνος μου με την βοήθεια του How-To που έχουν βγάλει τα παιδιά εδώ μέσα ;)

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

...

Συμπέρασμα: Θα το κάνω μόνος μου με την βοήθεια του How-To που έχουν βγάλει τα παιδιά εδώ μέσα :)

Τώρα μιλάς σωστά!

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω θελω το crusie control επειδη θα οδηγω με χειρογκιαζο το θελω για να κινουμαι με μια σταθερη ταχυτητα. με βολευει περισσοτερο το adaptive cruise control? επιβραδυνει αυτοματα οτα εντοπισει αμαξι μπροστα? πως το ενεργοποιουμε? παμε στην ταχυτητα που θελοιυμε και παταμε το κουμπι γιανα κλειδωσει?

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω θελω το crusie control επειδη θα οδηγω με χειρογκιαζο το θελω για να κινουμαι με μια σταθερη ταχυτητα. με βολευει περισσοτερο το adaptive cruise control? επιβραδυνει αυτοματα οτα εντοπισει αμαξι μπροστα? πως το ενεργοποιουμε? παμε στην ταχυτητα που θελοιυμε και παταμε το κουμπι γιανα κλειδωσει?

Όπως τα λες λειτουργεί. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Tο εφτιαξα λοιπον κι'εγω χτες,ο κωδικος ηταν 0000101 και τον εκανα 0000131.

Χρησιμοποιησα την εκδοση 805.4 tou vag-com (θυμαστε την ομαδικη αγορα?) και επισης μου προτειναν καλου-κακου να βγαλω το witson-721 επειδη υπηρχε η πιθανοτητα να επηρεαζει στη κωδικοποιηση.

Επιπλεον επρεπε μετα απο τη κωδικοποιηση και αφου το vag-com ανεφερε code accepted!,να βγαλω το κλειδι απο τη μιζα και να το ξαναβαλω.

Να τονισω οτι καθοριστικη ητανε η τηλεφωνικη υποστηριξη του rallakia.

Link to comment
Share on other sites

Tο εφτιαξα λοιπον κι'εγω χτες,ο κωδικος ηταν 0000101 και τον εκανα 0000131.

Χρησιμοποιησα την εκδοση 805.4 tou vag-com (θυμαστε την ομαδικη αγορα?) και επισης μου προτειναν καλου-κακου να βγαλω το witson-721 επειδη υπηρχε η πιθανοτητα να επηρεαζει στη κωδικοποιηση.

Επιπλεον επρεπε μετα απο τη κωδικοποιηση και αφου το vag-com ανεφερε code accepted!,να βγαλω το κλειδι απο τη μιζα και να το ξαναβαλω.

Να τονισω οτι καθοριστικη ητανε η τηλεφωνικη υποστηριξη του rallakia.

Νικήτα τα έβγαλες τα έξοδα τού καλωδίου με την μια :o:lol:

Link to comment
Share on other sites

το τοποθετησα και εγω σε επισημη αντ/πια της επαρχιας.ενω η εγκατασταση κρατησε ελαχιστα,η κωδικοποιηση κρατησε πανω απο 2 ωρες αλλα με ανεπιτυχη αποτελεσματα.δεν καταφεραν να το κωδικοποιησουν και μου ειπαν ενα σωρο ''τρελα'' για να καλυψουν την αχρηστια τους....

θα το κοιταξω και μονος μου και ειδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

το τοποθετησα και εγω σε επισημη αντ/πια της επαρχιας.ενω η εγκατασταση κρατησε ελαχιστα,η κωδικοποιηση κρατησε πανω απο 2 ωρες αλλα με ανεπιτυχη αποτελεσματα.δεν καταφεραν να το κωδικοποιησουν και μου ειπαν ενα σωρο ''τρελα'' για να καλυψουν την αχρηστια τους....

θα το κοιταξω και μονος μου και ειδωμεν...

Ποιο είναι το πρόβλημα κατάλαβες? αλλάξετε εγκεφαλάκι τιμονιού?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.