Jump to content
scorpione

Cruise Control

Recommended Posts

Πως μπορώ να διαπιστώσω ποιόν εγκέφαλο έχει το Golf μου προκειμένου να είμαι ενήμερος πριν με αρχίσουν στις παπατζολογίες εδώ στη Πάτρα;

Η ανοίγεις το τιμόνι και διαβάζεις τι λέει επάνω το κουτάκι του εγκεφάλου ή κάνεις σκαν με το vagcom.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ,θα ήθελα να σας ρωτήσω και εγώ κάτι ; Έχω ένα passat 3c του έβαλα τον διακόπτη για cc του έκανα κωδικοποίηση στο καντράν μου βγάζει την ένδειξη του cc μαζί με ένα θαυμαστικό και δεν δουλεύει , εγώ πιστεύω ότι φταίει ότι δεν έχω Βάλη το καλώδιο (γιατί δεν το έχω λόγο αγοράς από eBay ) για το εν λόγο διακόπτη έχει ασχοληθεί και ο Νικήτας αν μπορείτε να μου Πίτε την γνώμη σας και αν πιστεύετε και σεις ότι είναι το καλώδιο θέλω να μου Πίτε αν ξέρεται που και πως το βάζουν|( αν ξέρετε να μου Πίτε πως βγαίνει η σκάφη) η αν έχετε κανένα που να το περνά , ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ,θα ήθελα να σας ρωτήσω και εγώ κάτι ; Έχω ένα passat 3c του έβαλα τον διακόπτη για cc του έκανα κωδικοποίηση στο καντράν μου βγάζει την ένδειξη του cc μαζί με ένα θαυμαστικό και δεν δουλεύει , εγώ πιστεύω ότι φταίει ότι δεν έχω Βάλη το καλώδιο (γιατί δεν το έχω λόγο αγοράς από eBay ) για το εν λόγο διακόπτη έχει ασχοληθεί και ο Νικήτας αν μπορείτε να μου Πίτε την γνώμη σας και αν πιστεύετε και σεις ότι είναι το καλώδιο θέλω να μου Πίτε αν ξέρεται που και πως το βάζουν|( αν ξέρετε να μου Πίτε πως βγαίνει η σκάφη) η αν έχετε κανένα που να το περνά , ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων.

Για ποιο καλώδιο μιλάς?

Εφ' οσον εχεις πασατ νομιζω οτι ειναι καλλίτερα να βάλεις εδω το ερώτημα σου.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=44293

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο καλώδιο μιλάς?

Εφ' οσον εχεις πασατ νομιζω οτι ειναι καλλίτερα να βάλεις εδω το ερώτημα σου.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=44293

Ευχαριστώ πως μπορεί να γίνει; όσο για το καλώδιο αναφέρομαι σ'αυτο που συνδέει τους δυο εγκεφάλους.

Edited by jim72z
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πως μπορεί να γίνει; όσο για το καλώδιο αναφέρομαι σ'αυτο που συνδέει τους δυο εγκεφάλους.

Στον γκολφ δεν χρειάζεται κάποιο καλώδιο για το cc, θέλει διακόπτη, υπολογιστή κολόνας και κωδικοποίηση.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=25486

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ,θα ήθελα να σας ρωτήσω και εγώ κάτι ; Έχω ένα passat 3c του έβαλα τον διακόπτη για cc του έκανα κωδικοποίηση στο καντράν μου βγάζει την ένδειξη του cc μαζί με ένα θαυμαστικό και δεν δουλεύει , εγώ πιστεύω ότι φταίει ότι δεν έχω Βάλη το καλώδιο (γιατί δεν το έχω λόγο αγοράς από eBay ) για το εν λόγο διακόπτη έχει ασχοληθεί και ο Νικήτας αν μπορείτε να μου Πίτε την γνώμη σας και αν πιστεύετε και σεις ότι είναι το καλώδιο θέλω να μου Πίτε αν ξέρεται που και πως το βάζουν|( αν ξέρετε να μου Πίτε πως βγαίνει η σκάφη) η αν έχετε κανένα που να το περνά , ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων.

Ποιας χρονολογίας είναι το αυτοκίνητο ?

Σε Golf V και Passat κατασκευής πριν ή και στις αρχές του 2005 περίπου χρειαζόταν αυτό που λες, να συνδεθεί δηλαδή ο εγκέφαλος τιμονιού με τον κεντρικό που βρίσκεται κάτω από το νεροχύτη.

Link to comment
Share on other sites

Στον γκολφ δεν χρειάζεται κάποιο καλώδιο για το cc, θέλει διακόπτη, υπολογιστή κολόνας και κωδικοποίηση.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=25486

Με συγχωρείς μετέφερα την ερώτηση στην ενότητα για passat.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας επειδή στην ενότητα passat δεν είδα ανταπόκριση μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος από εδώ;

Τι είδους βοήθεια περιμένεις ? Το πιο πάνω post το είδες ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας επειδή στην ενότητα passat δεν είδα ανταπόκριση μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος από εδώ;

Ριξε μια ματια και εδω, ισως σε βοηθήσει.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=17953&pid=441213&st=60entry441213

Link to comment
Share on other sites

Ναι ζήτησα την βοήθεια του Νικήτα , για το ίδιο passat λέμε. Συμφώνα με το αρχείο λέει ότι συνδέεις το καλώδιο στην φύσα pin 20 για passat 1.9 TDI από την άλλη μεριά που το συνδέεις;

Link to comment
Share on other sites

παλικάρια μηπωσ θα μπορουσε καπιοσ να μου δωσει το part number  του εγκεφαλου τιμονιου που θα πρεπει να βαλω για να εχω cruise cintrol  και χειριστηρια στο τιμονι διακοπτη εχω τομονι εχω βρει  δοκιμασα με τον εγκεφαλο που εχει  part number 1k0 953 549 ch και δεν δουλευει το δικο μου golf  ειναι τσι 140 ps  με τριακτινο τιμονι μικρη οθωνη στο καντραν χωρισ υπολογιστη ταξιδιου  ποιο ειναι λοιπον το  part number του εγκεφαλου που πρεπει να βρω

Link to comment
Share on other sites

Με τον 1Κ0 953 549 CH που έβαλες έπρεπε να δουλεύουν όλα.

 

Δες αν έκανες και τις ανάλογες κωδικοποιήσεις.

 

Πάντως ο ποιο συμβατός εγκέφαλος στα περισσότερα είναι ο ΒΚ αλλά και με τον CH δεν έπρεπε να έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα με το 1,6 8v με τα 100hp μπενει το Cruise Control ?

Το μοτερ σου ειναι το sr;

Αν ειναι αυτο δεν μπαινει γιατι εχεις ντιζα κ οχι ηλεκτρικο γκαζι.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαρισω πολυ για την απαντιση σου ναι αυτο ειναι με το akl 8v δεν αν υπαρχει ηλεκτρογαζω 8βαλβιδο νεος ειμαι σε αυτα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Διαβάζω εδώ και μέρες το forum και δεν καταλήγω σε κάποιο αποτέλεσμα, προφανώς κάποια post έχουν σβηστεί, κάποια Links και κάποιοι οδηγοί manuals δεν είναι πλέον ενεργοί και δεν βγάζω δυστυχώς συμπέρασμα.

Θα ήθελα την βοήθεια του forum να με προσανατολίσει σωστά στο αν το αυτοκίνητο μου ένα Golf V TSI GT Sport του 08/2007, παίρνει Cruise control, πια είναι η διαδικασία εγκατάστασης , αν χρειάζεται μόνο ο διακόπτης του τιμονιού ή και έξτρα εγκεφαλάκι, ποιον κωδικό του Cruise control πρέπει να αγοράσω κλπ.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ ακριβώς το ίδιο μοντέλο μόνο που εμένα είναι 9ος/2007 και έβαλα έξτρα το cruise control. Η διαδικασία κρίνοντας από εμένα, είναι πολύ απλή και γρήγορη. Εγώ άλλαξα μόνο το αριστερό χειριστήριο (που έχει τα κουμπιά του C.C.) μου το κωδικοποίησαν και έφυγα. Δεν χρειάστηκε ούτε εγκέφαλος, ούτε τίποτα άλλο! Και σε μισή ώρα είχα φύγει. Εγώ βέβαια το έκανα σε επίσημη αντιπροσωπία. Αν το χρησιμοποιείς είναι μια ευκολία που σίγουρα θα την ευχαριστηθείς και δεν κοστίζει ούτε πολλά χρήματα, ούτε πολύ χρόνο η όλη μετατροπή.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας,

έχω το Golf MK5 TSI  7/2007 sport-line 5d και θέλω να εγκαταστήσω cruise control (έχω αγοράσει το αντάπτορα ).

παρακαλώ έχουμε κάποιον να με βοηθήσει στην Αθήνα Δυτικά προάστια.

ευχαριστώ Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο κομμάτι ακριβώς θες βοήθεια ?

Vagcom έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, KIRKADOG1 said:

καλημέρα σας,

έχω το Golf MK5 TSI  7/2007 sport-line 5d και θέλω να εγκαταστήσω cruise control (έχω αγοράσει το αντάπτορα ).

παρακαλώ έχουμε κάποιον να με βοηθήσει στην Αθήνα Δυτικά προάστια.

ευχαριστώ Δημήτρης

καλημερα.

ποσο το πηρες?

απο που αν επιτρεπεται?

σε τι μοντελα ταιριαζει?

ενδιαφερομαι να βαλω και γω σε polo gti 2010 (6R) 1.4 TSI γιατι δεν εχω.

Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν , nikdev said:

Σε ποιο κομμάτι ακριβώς θες βοήθεια ?

Vagcom έχεις ?

έχω το ODBII Bluetooth (για να βλέπω το Boost μίας και δεν έχω σαν το GT ) δεν έχω VAGCom .

υπάρχει κάποιος που μπορεί να το τοποθετήσει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν , MikeGTIRoutso said:

καλημερα.

ποσο το πηρες?

απο που αν επιτρεπεται?

σε τι μοντελα ταιριαζει?

ενδιαφερομαι να βαλω και γω σε polo gti 2010 (6R) 1.4 TSI γιατι δεν εχω.

μέσω e bay αλλά δεν ξέρω στα σίγουρα αν θα είναι το σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.