Jump to content
Guest Romeo

Golf V ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ Clima

Recommended Posts

Guest Romeo

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!

ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 15 ΙΟΥΛΙΟΥ ΤΟΥ 2005 ΤΟ GOLF 1.6 FSI SPORTLINE.

ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ 9ΜΗΝΟ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΤΕΛΗ ΜΑΙΟΥ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΠΙΑΣΑΝΕ ΟΙ ΖΕΣΤΕΣ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΝΑ ΑΝΑΨΩ ΤΟ ΔΙΖΩΝΙΚΟ CLIMA.

ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ! ΦΡΕΣΚΟΣ ΖΕΣΤΟΣ ΑΕΡΑΣ. ΤΟ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΠΑΖΑΡΟΠΟΥΛΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑΝ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

ΤΡΕΛΛΗΑΘΗΚΑ! ΜΟΛΙΣ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ, ΣΑΝ ΑΠΟ ΘΑΥΜΑ Η ΕΦΙΑΛΤΗΣ, ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ!!!!

ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΠΡΟΣΕΘΕΣΑΝ ΦΡΕΟΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΑΝ ΜΙΑ ΒΑΛΒΙΔΑ.

ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΤΟ CLIMA ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΟΙ ΔΥΟ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΕΣ ΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΕΧΩ Π.Χ. ΣΤΟΥΣ 17 ΒΑΘΜΟΥΣ Η ΣΤΟΥΣ 25 (!!!!!!) ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΡΥΟ ΕΙΝΑΙ!

ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΞΑΝΑΠΑΩ.

ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ;

ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΕΣΑΣ;

ΕΠΙΣΗΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΑΚΟΥΩ ΕΝΑΝ ΘΟΡΥΒΟ-ΤΡΙΓΜΟ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΤΟΥ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ. ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΕΝΤΟΝΑ ΣΤΑ ΣΑΜΑΡΑΚΙΑ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ.

ΠΕΤΡΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Guest nionios

χρονη θα διαφωνισω μαζι σου.ο κλιματισμος αυτο το νοημα εχει να κατεβαζει την θερμοκρασια που εσυ επιλεγεις.δεν ειναι το απλο το a/c.φιλουρες

Link to comment
Share on other sites

Guest nionios

δηλαδη τοτε μπαρουφες μας λενε?ας αγοραζαμε τοτε την απλη εκδοση με το a/c

Link to comment
Share on other sites

η διαφορα του κλιματισμου απο το απλο a/c ειναι οτι το κλιμα εχει θερμοστατες για να κοβετε η ΤΑΧΥΤΗΤΑ του ανεμιστηρα οποτε και η ΠΑΡΩΧΗ του κρυου αερα στον κλιματιζομενο χωρο και οχι να χαμηλωνει τη θερμοκρασια του...

Link to comment
Share on other sites

Οταν αλλάζεις την εσωτερική θερμοκασία που θές αλλάζουν οι στροφές του ανεμιστήρα.Λογικά κατεβάζωντας την θερμοκρασία πρέπει να ανεβαίνουν οι στροφές και ανάποδα.Επίσης τσεκαρε όση ωρα δουλέυει το clima οτι μεταβάλονται απο μόνες τους οι στροφές βάση των εντολών που παίρνει απο τους αισθητήρες.Για δοκίμασε.

Edited by MIKEMAT
Link to comment
Share on other sites

Guest Romeo
Ε ναι ρε παιδια...Εγω γιατι νομιζω οτι αυτα εννοουνται...? :wacko:

Τι να πω ρε παιδία...

Εγώ πάντως χτες διαπίστωσα το εξής.

Το πρωί που είχε ζέστη ανεβάζω τους δύο διακόπτες από τους 17 στους 25, ο αέρας που έβγαινε στους 25 ήταν εξίσου κρύος.

Αντιθέτως, το απόγευμα που έβρεχε και ήθελα να ξεθωλώσω τα τζάμια, βάζω τους δυο διακόπτες στους 23 και έβγαζε το σωστό (κατ'εμε) χλιαρό προς ζεστό αέρα! Δηλαδή το απόγευμα για μένα δούλευε σωστά και όχι το πρωί. Τουλάχιστον έτσι δούλευε το πέρσινο καλοκάιρι που το πρωτοαγόρασα!

Βγάζετε άκρη;

Ξαναρωτάω επίσης, για το θόρυβο που ακούω (μάλλον) αό την πόρτα/παράθυρο του συνοδηγού εχεί κανείς κανένα σχόλιο; Να προσθέσω ότι ακούγεται εντονότερα με ανοιχτό το παράθυρο του συνοδηγου.

Βγάζετε άκρη;

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!

Πέτρος.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!

ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 15 ΙΟΥΛΙΟΥ ΤΟΥ 2005 ΤΟ GOLF 1.6 FSI SPORTLINE.

ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ 9ΜΗΝΟ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΤΕΛΗ ΜΑΙΟΥ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΠΙΑΣΑΝΕ ΟΙ ΖΕΣΤΕΣ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΝΑ ΑΝΑΨΩ ΤΟ ΔΙΖΩΝΙΚΟ CLIMA.

ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ! ΦΡΕΣΚΟΣ ΖΕΣΤΟΣ ΑΕΡΑΣ. ΤΟ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΠΑΖΑΡΟΠΟΥΛΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑΝ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

ΤΡΕΛΛΗΑΘΗΚΑ! ΜΟΛΙΣ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ, ΣΑΝ ΑΠΟ ΘΑΥΜΑ Η ΕΦΙΑΛΤΗΣ, ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ!!!!

ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΠΡΟΣΕΘΕΣΑΝ ΦΡΕΟΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΑΝ ΜΙΑ ΒΑΛΒΙΔΑ.

ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΤΟ CLIMA ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΟΙ ΔΥΟ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΕΣ ΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΕΧΩ Π.Χ. ΣΤΟΥΣ 17 ΒΑΘΜΟΥΣ Η ΣΤΟΥΣ 25 (!!!!!!) ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΡΥΟ ΕΙΝΑΙ!

ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΞΑΝΑΠΑΩ.

ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ;

ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΕΣΑΣ;

ΕΠΙΣΗΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΑΚΟΥΩ ΕΝΑΝ ΘΟΡΥΒΟ-ΤΡΙΓΜΟ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΤΟΥ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ. ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΕΝΤΟΝΑ ΣΤΑ ΣΑΜΑΡΑΚΙΑ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ.

ΠΕΤΡΟΣ

Μαλλον εχεις τα γυαλια του ηλιου στη θηκη πανω στη πλαφονιερα και γιαυτο ακους το τριξημο και νομιζεις πως ειναι απο τη πορτα του συνοδηγου.......

Το εχω παθει και γω μεχρι που εντοπισα απο που ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Guest Romeo
Μαλλον εχεις τα γυαλια του ηλιου στη θηκη πανω στη πλαφονιερα και γιαυτο ακους το τριξημο και νομιζεις πως ειναι απο τη πορτα του συνοδηγου.......

Το εχω παθει και γω μεχρι που εντοπισα απο που ειναι.

τελικώς το πρόβλημα στο Κλίμα εδεν υπήρχε και είμαι μάλλον παρανοικός, όσον αφορά το θόρυβο στην πόρτα του συνοδηγού επρόκειτο για μια βάση αμορτισέρ η οποία και αλλάχτηκε δωρεάν από τον Παζαρόπουλο.

Καλημέρα σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα την ευκαιρία να το γράψω.

Τελικά το τακ-τακ (στάξιμο) του κλιματισμου λυθηκε επιτελους μετα απο πολλους μηνες οπου είχαμε παραγγείλει τον 'εγκέφαλο'. η τοποθέτηση τελικα εγινε χθες κ όλα καλα.δεν ακουγεται τιποτα περίεργο.αντε να δουμε τι αλλο θα μας βγάλει το γκολφάκι.παντως πολυτέλειες να το πηγαινω συνεχεια στον Γιαννακόπουλο δυστυχως δεν εχω οποτε οτι άσχημο-παράξενο συμβεί τα "μαζεύω" σε μια λίστα γραμμένη σε χαρτί κ πηγαινω μετα απο καιρο.

Συμβουλη: Να απαιτείτε να σας τα φτιαχνουν κ αν κάνουνε τον ΑΛεκο τα μαστόρια τότε δεν εχετε παρα να πατε στα αφεντικα που εκει ισχύει το "ο πελάτης εχει παντα δίκιο" κ οχι "κ δεν φταίει αυτο", " ααα..δεν το είδα..κλπ κλπ". Ακους μαστόρι???? Οταν σου λεω φτιάξε κ κείνο θα το φτιάχνεις κ δεν θα βαριέσαι. Είμαι μέσα στην εγγύηση (κ να μην ήμουν παλι...)

κ ΑΠΑΙΤΩ!!! ΜικροΜάστορα! new_killother.gif

Link to comment
Share on other sites

¶λλο το κλιματιστικό του σπιτιού και άλλο του αυτοκινήτου.

Στα αυτοκίνητα εκτός από την ταχύτητα του ανεμιστήρα αλλάζει και η θερμοκρασία. Στην Alfa 156 που είχα αυτό το φαινόμενο ήταν πολύ έντονο. Έφευγα από το σπίτι στις 6πμ τον Μάιο και είχα τον κλιματιστό στους 24 βαθμούς με εξωτερική θεερμοκρασία 18 και έβγαζε ζεστό αέρα. Όταν έφτανα Αθήνα (τότε έμενα εκτός Αθηνών) και η εξωτερική θερμοκρασία έφτανε 24-25 χωρίς να αλλάξω καμία ρύθμιση έβγαζε κρύο αέρα.

Λογικά γίνεται και στο Golf αλλά δεν το έχω τσεκάρει γιατί πια η απόσταση σπίτι δουλεία δεν έχει τόση μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας.

Στα κλιματιστικά αυτοκινήτου επιλέγουμε μόνο θερμοκρασία, στο σπίτι προεπιλέγεται το cool or warm.

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Σωστό αυτό Μένιο. Απλά έχουν σχεδιάσει έτσι το ΣΑΕ ώστε να υπάρχει σταθερή διαφορά θερμακρασίας από το εξωτερικό περιβάλλον (Νομίζω 8-10 βαθμούς). Παρατηρήστε το στο ΑUΤΟ. Εκτός αν ο χρήστης επιλέξει χαμηλότερη θερμοκρασία οπότε ανεβαίνει και η ταχύτητα του κλιμαστικού για να κατέβει στην επιθυμητή θερμοκρασία. Αυτό γίνεται για την λιγότερο δυνατόν καταπόνηση του κινητήρα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Guest GOLF3 ABF

XAIΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ!! ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΕΝΑ ΑΛΥΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΛ ΛΥΣΕΙ ΟΛΗ Η ΘΕΣΣΑΛΙΑ!!!!ΕΧΩ ΕΝΑ GOLF 3 GTI 16V 2,00cc MONTELO 1995 ΜΕ KLIMATRONIC!!

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΟΜΠΛΑΡΕΙ Ο KOMPRESSOR ΕΧΩ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΤΟ ΦΡΕΟΝ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ , ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΔΙΑΓΝΩΣΣΤΙΚΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΒΛΑΒΗ ΚΑΙ ΟΜΩΣ Ο ΚΟΜΠΡΕΣΟΡΑ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ?? ΓΙΑΤΙ ?? ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΕΞΗΓΗΣΗ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ?????????????????????????????

worthy.gifworthy.gif;);)

Link to comment
Share on other sites

XAIΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ!! ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΕΝΑ ΑΛΥΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΛ ΛΥΣΕΙ ΟΛΗ Η ΘΕΣΣΑΛΙΑ!!!!ΕΧΩ ΕΝΑ GOLF 3 GTI 16V 2,00cc MONTELO 1995 ΜΕ KLIMATRONIC!!

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΟΜΠΛΑΡΕΙ Ο KOMPRESSOR ΕΧΩ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΤΟ ΦΡΕΟΝ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ , ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΔΙΑΓΝΩΣΣΤΙΚΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΒΛΑΒΗ ΚΑΙ ΟΜΩΣ Ο ΚΟΜΠΡΕΣΟΡΑ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ?? ΓΙΑΤΙ ?? ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΕΞΗΓΗΣΗ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ?????????????????????????????

worthy.gifworthy.gif;);)

Τι εννοείς ότι δεν κομπλάρει ο κομπρεσορας? Δηλαδή δεν έχεις καθόλου κρύο αέρα? Τι συμπτώματα έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.