Jump to content
soto

Τοποθέτηση θολόμπαρας...

Recommended Posts

Λοιπόν βρήκα μια μπάρα θόλων για το πολάκι αλλά για να την βάλω πρέπει να τρυπήσω τους θόλους και να βάλω δύο βίδες στον κάθε θόλο.

Η ερώτηση είναι η εξής:

Αν τρυπήσω κατευθείαν από πάνω υπάρχει περίπτωση να κάνω καμιά ζημιά,πρέπει να βγάλω τα αμορτισέρ? τι γίνεται σε αυτήν την παρίπτωση? Γίνεται να μπουν βίδες?

Ο θόλος δεν έχει τρύπες. το αμορτισέρ βιδώνει με ΜΙΑ βίδα στο κέντρο του θόλου.

Για πείτε καμιά ιδέα....

Link to comment
Share on other sites

Στο Λεον που εβαλα μπαρα θολων και δεν ειχε τρυπες,απλα τις εκανα.

Τιποτα το ιδιαιτερο.

Τρυπας στεγνα.

Δεν χρειαζεται να βγαλεις αμορτισερ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Στο Λεον που εβαλα μπαρα θολων και δεν ειχε τρυπες,απλα τις εκανα.

Τιποτα το ιδιαιτερο.

Τρυπας στεγνα.

Δεν χρειαζεται να βγαλεις αμορτισερ κτλ.

Δεν υπάρχει περίπτωση να χτυπήσω κάτι από κάτω με το τρυπάνι ???

Link to comment
Share on other sites

<_< - δεν εχει τιποτα απο κατω ωστε με το ξετρυπημα του τρυπανιου να κανεις ζημια,να χρησιμοποιησεις παξιμαδια ασφαλειας και οχι κοινα-το νου σου να μην καργαρεις μονοπατα τα παξιμαδια αλλα να παρεις τον τζογο χιαστι: δηλ πανω αριστερο,κατω δεξι,πανω δεξι,κατω αριστερο
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να χτυπήσω κάτι από κάτω με το τρυπάνι ???

Οχι.Δεν υπαρχει τετοιος κινδυνος.

Δεν θα παρεις βεβαια και κανα γεωτρυπανο new_lol.gifnew_lol.gif

Παντως θα σου προτεινα να την εβαζε καποιος μηχανικος για να στην ρυθμισει κιολας. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

βαζεις και στριφονια και εισαι οκ

:wacko: - εσυ εχεις στριφωνια ? δεν ειναι απλη λαμαρινοδουλεια να βαλει τετοια (!) θα αντεξουν στριφωνια σε τοσους κραδασμους και παλαντζαρισματα ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σπαστή...

Έχω πριτσίνια στη δουλειά στα οποία βιδώνει Μ8 βίδα. Θα είναι τζάμι...

popeye.gif - θα ειναι καταστροφη,στα πριτσινια δεν βιδωνει καμια βιδα γιατι δεν εχουν βολτες (!) τα πριτσινια δεν εχουν καθολου στρεπτικη αντοχη ουτε θα σου κρατουν στοιβαρα την θολομπαρα και αν ποτε χρειαστει να βγαλεις την βγαλεις θα πρεπει να τρυπησεις την κεφαλη τους να βγουν και αντε ξαναπριτσινωνε μετα

ειναι η μοναδικη φορα που ακουω πριτσινια σε θολομπαρα-μην το κανεις (!)

- η σωστη και εφαρμοσμενη λυση ειναι αφου τρυπησεις να βαλεις ΙΝΟΧ βιδες με παξιμαδι ασφαλειας και καργαρισμα χιαστι οπως ειπα ποιο πανω

Link to comment
Share on other sites

popeye.gif - θα ειναι καταστροφη,στα πριτσινια δεν βιδωνει καμια βιδα γιατι δεν εχουν βολτες (!) τα πριτσινια δεν εχουν καθολου στρεπτικη αντοχη ουτε θα σου κρατουν στοιβαρα την θολομπαρα και αν ποτε χρειαστει να βγαλεις την βγαλεις θα πρεπει να τρυπησεις την κεφαλη τους να βγουν και αντε ξαναπριτσινωνε μετα

ειναι η μοναδικη φορα που ακουω πριτσινια σε θολομπαρα-μην το κανεις (!)

- η σωστη και εφαρμοσμενη λυση ειναι αφου τρυπησεις να βαλεις ΙΝΟΧ βιδες με παξιμαδι ασφαλειας και καργαρισμα χιαστι οπως ειπα ποιο πανω

Δεν είναι τα πριτσίνια που έχεις στο μυαλό σου.

Είναι ειδικά πριτσίνια με σπείρωμα,που μπαίνουν με πριτσιναδόρο αέρος και βιδώνουν σ'αυτά βίδες.Τα δουλεύω συνέχεια και ξέρω πως έχουν τεράστι αντοχή.Το πλεονέκτημά τους είναι ότι δεν χρειάζεται να κρατάς κόντρα από κάτω για σφίξεις,αφού δεν χρησιμοποιείς παξιμάδι.

Link to comment
Share on other sites

ΔΗΛΑΔΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΜΠΑΡΑ ΘΟΛΩΝ ETOIMH ΓΙΑ POLO?ΜΙΑ ΖΩΗ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ SAXORALLA ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ...

Link to comment
Share on other sites

new_killpc.gif - φιλε μου εμεις δεν λεμε οτι δεν υπαρχει ετοιμη (!) λεμε προσοχη στον τροπο στηριξης αυτης <οχι πριτσινια,στριφωνια δεν ειναι κουρτινοξυλο> ασε τα γαλλικα να κανουν οτι θελουν εμεις την δουλεια μας και το Γερμανικο μας-- :baby:

Δεν είναι τα πριτσίνια που έχεις στο μυαλό σου.

Είναι ειδικά πριτσίνια με σπείρωμα,που μπαίνουν με πριτσιναδόρο αέρος και βιδώνουν σ'αυτά βίδες.Τα δουλεύω συνέχεια και ξέρω πως έχουν τεράστι αντοχή.Το πλεονέκτημά τους είναι ότι δεν χρειάζεται να κρατάς κόντρα από κάτω για σφίξεις,αφού δεν χρησιμοποιείς παξιμάδι.

:thumbsup: - μηπως λες τις λεγομενες "μουφες" κατι σαν τα Hellicoil που χρησιμοποιουν στην μηχανουργια ? μην ξεχνας οτι οπως λεω τα παξιμαδια ειναι απο κατω με αστερακι ροδελα και σφιγγεις απλα εσυ απο πανω το παξιμαδι ασφαλειας,δεν χρειαζεται πουθενα κοντρα (!)

Edited by TSAKHS-EYBOIA
Link to comment
Share on other sites

Guest stel-th

oxi o soto ενωει ειδικα πριτσινια που μπαινουν στην τρυπα και εχουν ετοιμο σπειρωμα για δεκατριαρα βιδα ωραιος

εγω εχω βαλει τα δεκαρακια στριφωνια που εχει η θολομπαρα και παρα οσα εχει τραβιξει δεν εχει κανει ΚΙΧ

Link to comment
Share on other sites

Μάπα το καρπούζι παίδες.... :blink:

Πάνω στον αριστερό θόλο είναι βιδωμένο το δοχείο διαστολής,καθώς και το δοχείο νερού για τα τζάμια. machinegun.gif

Και τα δύο ενοχλούν την μπάρα,οπότε μάλλον δεν μπορώ να την βάλω. new_killpc.gifnew_killpc.gifnew_killpc.gif

Καμία ιδέα???

Link to comment
Share on other sites

κοιτα στο: www.edworthys.co.uk αριστερα κατω στο strut braces πηγαινε στην μαρκα Vw μετα στο Polo οπου εκτος απο φωτο θα βγαλει και οδηγιες τοποθετησης ,εκει το λεει οτι πρεπει να κανεις μετατροπες στο δοχειο νερου κλπ

-με κανενα λαμακι θα κανεις δουλεια βιδωνοντας το απο πανω απο την στεφανη της θολομπαρας <γιαυτο σου λεω βιδα/παξιμαδι και στην εξεχων βιδα βιδωνεις το λαμακι με το δοχειο>

Link to comment
Share on other sites

:blink: - πηγαινε στο: www.larkspeed.com ψαξε τις strut braces πατα τελευταια κατω στο VW Polo και θα σου βγαλει μια απλη εικονα της θολομπαρας,πατα να μεγαλωσει η εικονα και θα σου βγει φωτο τοποθετημενη πανω στο αμαξι
Link to comment
Share on other sites

Guest kathgti

Αναρωτιώμουνα αν μπορώ να βάλω θολόμπαρα στο gti διότι, πρώτον δεν ξέρω αν γίνεται καν και δεύτερον αν υποθέσουμε οτι γίνεται, ποιες οι επιπτώσεις, αξίζει την κίνηση, εχετε δει διαφορές??? Από μάρκες τι γίνεται??

Link to comment
Share on other sites

Guest kathgti

Nα υποθέσω οτι σου δίνει καλύτερο κράτημα, αν τρακάρεις τι γίνεται??? Θέλει κανένας να μου πει???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.