Jump to content
Chatilas

Πόσα λίτρα χωράει το Polo?

Recommended Posts

βασικά νορμάλ πήγαινα.. δεν έτρεχα... γύρω στα 140 κατά μέσο όρο..

κάποιες στιγμές λίγο παραπάνω άλλοτε λίγο παρακάτω.. :):D;)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μετά τα πολλά άναψε το λαμπάκι και είχα 715 Κm.

Εκεί πήγαν τα 53 λίτρα που είχα βάλει. Λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ σήμερα έπαθα ένα σόκ. Έβαλα βενζίνη ενώ ήταν ο δείκτης στην κάτω κόκκινη γραμή και το trip computer έλεγε πως έχω μόνο 20km ακόμα και πήρε 52 λίτρα (60¤) μέσα. Γίνεται αυτό ρε παιδιά; μέχρι τώρα βάζω πάντα απο αυτό το βενζινάδικο και στα προηγούμενα αυτοκίνητά μου και ο πατέρας μου εδώ και 15 χρόνια και ποτέ δέν είχαμε παρατηρήσει το παραμικρό αλλά σήμερα χλώμιασα λίγο μόλις είδα τα 52 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον είναι αυτό που λέγαμε παραπάνω για την εξαέρωση...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως είναι ίδια ιστορία με μένα.

Αν γνωρίζεις το βενζινά τότε δεν θα ανησυχούσα.

Πάντως μέτρα τα χιλιόμετρα για καλό και για κακό.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως είναι ίδια ιστορία με μένα.

Αν γνωρίζεις το βενζινά τότε δεν θα ανησυχούσα.

Πάντως μέτρα τα χιλιόμετρα για καλό και για κακό.

Αυτό σκοπεύω να κάνω αλλά καλού κακού πήρα κι ένα τηλέφωνο στο service της αντιπροσωπείας και ρώτησα και μου είπαν οτι είναι λογικό αφού πάτησε του κουμπί της εξαέρωσης να πάρει τόσο. Οπότε περιμένω να δώ πόσα χιλιόμετρα θα κάνω με αυτή τη βενζίνη και να βγάλω συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκοπεύω να κάνω αλλά καλού κακού πήρα κι ένα τηλέφωνο στο service της αντιπροσωπείας και ρώτησα και μου είπαν οτι είναι λογικό αφού πάτησε του κουμπί της εξαέρωσης να πάρει τόσο. Οπότε περιμένω να δώ πόσα χιλιόμετρα θα κάνω με αυτή τη βενζίνη και να βγάλω συμπέρασμα.

ποιο κουμπί της εξαέρωσης ρε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

ποιο κουμπί της εξαέρωσης ρε παιδιά?

Αν ανοίξεις το καπάκι της βενζίνης, δεξιά έχει ένα κουμπάκι. Ακριβώς στο στόμιο που μπαίνει η αντλία. Αν πεις στο βενζινά να στο γεμίσει παραπάνω, παρατήρησε το χέρι του. Βάζει το δάχτυλο για να το πατήσει.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εμενα αυτο που με προβληματιζει δεν με ποσα γεμιζει, αλλα στα ποσα χλμ σε αφηνει!!!! ;) Εχω το 6η, μοντελο του 96, 1400 κ δεν εχει λαμπακι για το ποτε τελειωνει η βενζινη.Περα απο αυτο, εγω θελω να μαθω αφου φτασει η βελονα στο τελος, ποσα περιπου χλμ εχω ακομα να κανω????

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εμενα αυτο που με προβληματιζει δεν με ποσα γεμιζει, αλλα στα ποσα χλμ σε αφηνει!!!! :blink: Εχω το 6η, μοντελο του 96, 1400 κ δεν εχει λαμπακι για το ποτε τελειωνει η βενζινη.Περα απο αυτο, εγω θελω να μαθω αφου φτασει η βελονα στο τελος, ποσα περιπου χλμ εχω ακομα να κανω????

επειδή την πάτησα σαν *μη επιτρεπόμενη λέξη* έκανα 60 χλμ απ΄τη στιγμή που άναψε η ρεζέρβα και έμεινα στην ερημιά 7 χλμ έξω από το Ηράκλειο Κρήτης προς Χερσόνησο. ^_^

Link to comment
Share on other sites

εμενα οτι ειχε αναψει το λαμπακι και πηρε 47 λιτρα και την εφαγε μετα απο περιπου 550 χιλ.τα 200 εθνικη

Link to comment
Share on other sites

τα ρεζερβουαρ μας περνουν περιπου 10-15 λιτρα παραπανω απο την ονομαστικη χωρητικοτητα που δεινει το εργοστασιο.και αυτο γιατι?

ΠΡΕΠΕΙ να μεινει χωρος για να δουλευει το φλωτερακι που εχει μεσα το τεποζιτο και για να μη συμπιεζοντα οι αναθυμιασεις της βενζινης..

βγαζοντας εμεις τον "αερα" παιρνει μεν πιο πολυ βενζινη αλλα χαλαει το φλωτερ με αποτελεσμα μετα απο μερικα γεμισματα (αρκετα μπορω να πω) να μη δειχνει σωστα η ενδειξη στο καντραν

+1000000

Link to comment
Share on other sites

να σας πω κι εγω τη ιστορια μου! ειχα συνηθησει οποτε πηγαινω βενζιναδικο να βαζω βενζινη λεγοντας στον βενζινοπωλη : "οσο παρει μεχρι να σταματησει μονο του" . Ελα ομως που ετυχε η μερα να του πω "Τιγκαρε το, φευγω για λευκαδα" απο αθηνα για τις διακοπες μου! ηταν αδειο και μου εβαλε 60λιτρα! παραξενευτικα και του λεω : Ρε μαγκα το ρεζερβουαρ μου ειναι 45αρι πως μου εβαλες 60 λιτρα? και μου λεει (ο βενζινας που παντα πηγαινω) : εδω ειμαστε κι εδω θα ξαναερθεις!θα το δεις στα χιλιομετρα!

ξεκιναω για λευκαδα και 30 χλμ πριν φτασω η βελονα μολις που κουνιθηκε απο το full και ο υπολογιστης ταξιδιου μου ελεγε οτι εχω να κανω ακομα 650χλμ χοντρα χοντρα 370 + 650 = 1020χλμ! (το πηγαινα υπερβολικα χαλαρα) αυτα υποθετικα! Στην πραγματικοτητα εβαλα αλλα 10 ευρα στη λευκαδα σχεδον 8.7 λιτρα και γυρισα αθηνα με συνολο 1470 χλμ με 70 ευρω βενζινη ή αν βολευει με 68,7 λιτρα! Τερας καταναλωσης! 68,7lt / 1470km = 4,68 λιτρα / 100χλμ!

τελικα μπορει να παιρνει και πανω απο 60! με ενα μπετονι 5λιτρο και καλη θεληση καποια μερα θα το μαθω!

Link to comment
Share on other sites

να σας πω κι εγω τη ιστορια μου! ειχα συνηθησει οποτε πηγαινω βενζιναδικο να βαζω βενζινη λεγοντας στον βενζινοπωλη : "οσο παρει μεχρι να σταματησει μονο του" . Ελα ομως που ετυχε η μερα να του πω "Τιγκαρε το, φευγω για λευκαδα" απο αθηνα για τις διακοπες μου! ηταν αδειο και μου εβαλε 60λιτρα! παραξενευτικα και του λεω : Ρε μαγκα το ρεζερβουαρ μου ειναι 45αρι πως μου εβαλες 60 λιτρα? και μου λεει (ο βενζινας που παντα πηγαινω) : εδω ειμαστε κι εδω θα ξαναερθεις!θα το δεις στα χιλιομετρα!

ξεκιναω για λευκαδα και 30 χλμ πριν φτασω η βελονα μολις που κουνιθηκε απο το full και ο υπολογιστης ταξιδιου μου ελεγε οτι εχω να κανω ακομα 650χλμ χοντρα χοντρα 370 + 650 = 1020χλμ! (το πηγαινα υπερβολικα χαλαρα) αυτα υποθετικα! Στην πραγματικοτητα εβαλα αλλα 10 ευρα στη λευκαδα σχεδον 8.7 λιτρα και γυρισα αθηνα με συνολο 1470 χλμ με 70 ευρω βενζινη ή αν βολευει με 68,7 λιτρα! Τερας καταναλωσης! 68,7lt / 1470km = 4,68 λιτρα / 100χλμ!

τελικα μπορει να παιρνει και πανω απο 60! με ενα μπετονι 5λιτρο και καλη θεληση καποια μερα θα το μαθω!

Το ίδιο με είχε παραξενέψει και μένα στην αρχή αλλά τελικα χωράει παραπάνω και αυτό φένεται στα χλμ..

Εγω εχω το 6n2 ο κατασκευαστής λέει 45 λίτρα απο τα οπόια 7 ρεζερβα.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για να μην ανοίγω νέο topic. Έχω κάνει 130-140χλμ και η βελόνα στο κοντέρ είναι στην μέση του full και της πρώτης λευκής γραμμής. Με κανονική οδήγηση είναι λογικό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για να μην ανοίγω νέο topic. Έχω κάνει 130-140χλμ και η βελόνα στο κοντέρ είναι στην μέση του full και της πρώτης λευκής γραμμής. Με κανονική οδήγηση είναι λογικό αυτό;

ενοεις οτι αν fullαρεις η βελονα αρχιζει και πεφτει μετα τα 130-140χλμ???

Αν ναι, dont worry το ιδιο κανει και σε μενα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα

Ο λογος που μπηκα στο forum ηταν αυτο το θεμα.Μην σας πουλανε παραμυθια. Οταν νιωθετε οτι σας κλεβουν,σημαινει απλα οτι σας εχουν κλεψει. 45 λιτρα στο ρεζερβουαρ μου μου "εβαλαν" χωρις καμια εξαερωση (το πρωτο σταματημα της αντλιας ηταν,δεν τον αφησα να κανει εξαερωση) και φυσικα το αμαξι πηγε στο βενζιναδικο χωρις να εχει φτασει στη ρεζερβα. ενα και ενα κανει δυο. 45 + 7 (τουλαχιστον 7 για να μην πω 10 λιτρα) δεν κανει 45. Οταν ηρθε η αστυνομια το πρωτο που μου ειπαν ηταν οτι με εκλεψε σιγουρα. Το δευτερο, οτι δεν μπορουν να κανουν τιποτα. Ειναι θεμα διευθυνσης εμποριου (αν θυμαμαι καλα τον φορεα που κανει τους ελεγχους) και το μονο που μπορειτε να κανετε ειναι καταγγελια κατευθειαν εκει η μεσω καποιας ενωσης καταναλωτων. Αφου εψαξα αρκετα το θεμα, και αφου φυσικα απειληθηκα με μηνυση για συκοφαντικη δυσφημιση (παγια τακτικη των βενζινοπωλων) αποφασισα οτι το παρακρατος ειναι ανικητο. Αν εχετε υποψια οτι σας εκλεψαν,απλα μην ξαναβαλετε βενζινη απο εκει ΠΟΤΕ και πειτε το και σε ολους τους φιλους σας.

Link to comment
Share on other sites

Και στη δική μου περίπτωση με Polo 6R πήρε 53 λίτρα αλλά αν πρόλαβα να δω καλά πρέπει να πάταγε την εξαέρωση..

Οπότε να μην ανησυχώ μέχρι να δω τα χιλιόμετρα..

Πάντως από αυτά που διάβασα εδώ ΔΕΝ πρέπει να πατάμε την εξαέρωση.. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Εχω γεμίσει ουκ ολίγες φορές με 47 λίτρα και είμαι βέβαιος οτι είχα σίγουρα αλλα 2-3 λίτρα μέσα. Η ένδειξη της στάθμης βενζίνης δεν μπορεί να μετρήσει τον σωλήνα μέχρι το στόμιο ούτε το καύσιμο που έχει φύγει απο τη δεξαμενή προς τον κινητήρα. Μισό λίτρο χωράει μόνο το φίλτρο βενζίνης.

Link to comment
Share on other sites

κατά τη γνώμη μου εφοσον λεει 45 λιτρα η vw, τόσα χωράει. Το έχω δοκιμάσει σε πρατήριο στην ερέτρια με 100αρα και ενώ ήμουν με λαμπάκι, στα τελευταία χιλιόμετρα, πήρε 43 λιτρα. Αντιθέτως εκει που βάζω συνήθως μου χει βάλει απο 45-47. Το θεικό όμως είναι στη BP στα mac της Ε.Ο. αθηνών λαμίας που μου έβαλε ο πακι 52 λιτρα :S

να πω επίσης οτι παντα λεω να πατήσει τη βαλβίδα για να παρει μέχρι την τάπα...

Καταλήγουμε δηλαδή στο συμπέρασμα των high-tech βενζινάδικων που κλέβουν οι αντλίες τους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.