Jump to content
Chatilas

Πόσα λίτρα χωράει το Polo?

Recommended Posts

Εγω απο λαμπακι σχεδον να μεινω πηρε 43,12 λιτρα παντως

Παιδια το πολακι χωραει 45 λιτρα μαζι με την ρεζερβα!!!Αν σας βαζουν παραπανω 99% σας κλεβουν στη βενζινη...Για αυτο προσοχη σε ποιον βαζετε...!!!Απο απατεωνες σε αυτη τη χωρα αλλο τιποτα...!!! :drinks:

Link to comment
Share on other sites

κατά τη γνώμη μου εφοσον λεει 45 λιτρα η vw, τόσα χωράει. Το έχω δοκιμάσει σε πρατήριο στην ερέτρια με 100αρα και ενώ ήμουν με λαμπάκι, στα τελευταία χιλιόμετρα, πήρε 43 λιτρα. Αντιθέτως εκει που βάζω συνήθως μου χει βάλει απο 45-47. Το θεικό όμως είναι στη BP στα mac της Ε.Ο. αθηνών λαμίας που μου έβαλε ο πακι 52 λιτρα :S

να πω επίσης οτι παντα λεω να πατήσει τη βαλβίδα για να παρει μέχρι την τάπα...

Καταλήγουμε δηλαδή στο συμπέρασμα των high-tech βενζινάδικων που κλέβουν οι αντλίες τους.

Παιδια το πολακι χωραει 45 λιτρα μαζι με την ρεζερβα!!!Αν σας βαζουν παραπανω 99% σας κλεβουν στη βενζινη...Για αυτο προσοχη σε ποιον βαζετε...!!!Απο απατεωνες σε αυτη τη χωρα αλλο τιποτα...!!! :drinks:

Πάντως αν διαβάσετε το θέμα προς τα πίσω θα δείτε ότι πολλοί έχουν βάλει πάνω από 45 λίτρα..

Έγω προσωπικά έχω σημειώσει τα χιλιόμετρα οπότε θα φανεί αν κλέβει η όχι..

Γιατί αν κλέβει μιλάμε για 0.2 λίτρα σε κάθε λίτρο στη δική μου περίπτωση..

Που είναι η μέγα κλεψιά..

Πάντως είχα ξαναβάλει απο εκεί και δεν είχα πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μπήκα στο πρατήριο σχεδόν με αναθυμιάσεις και σταμάτησε το γέμισμα στα 49 λίτρα γιατί ήταν στρογγυλό το ποσό πληρωμής (80 ευρώ).

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μπήκα στο πρατήριο σχεδόν με αναθυμιάσεις και σταμάτησε το γέμισμα στα 49 λίτρα γιατί ήταν στρογγυλό το ποσό πληρωμής (80 ευρώ).

88 ευρώ εγω 95αρα Δευτέρα που παρέλαβα ( ήταν σχεδόν άδειο). 440km στο trip έγραφε...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μπήκα στο πρατήριο σχεδόν με αναθυμιάσεις και σταμάτησε το γέμισμα στα 49 λίτρα γιατί ήταν στρογγυλό το ποσό πληρωμής (80 ευρώ).

ε ρε κλεψιμο που πεφτει...

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως. Το αυτοκίνητο εχει κάνει 200 χλμ κι ακόμα η ένδειξη στάθμης είναι στο τέρμα....

κι έμενα μολις γράψει ~120χλμ αρχίζει και κατεβαίνει η βελόνα ... μέχρι τότε όμως είναι στο τέρμα...

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω εχω το gti.πηγα χθες στο πρατηριο με τον δεικτη ακριβως πανω απ το κοκκινο δεν ειχε αναψει ρεζερβα.πηρε μεσα 38 λιτρα για την ακριβεια 37,κατι 95αρα.εδωσα ακριβως 63 ευρω.ενταξει αυτος που εχει το πρατηριο ειναι γνωστος μου οποτε δεν παιζει να μου παιξει πουστια.το trip εγραψε 550 χλμ

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, η γνωμη μου ως κατοχος τρεις μηνες τωρα ενος POLO 1.4 DSG το ρεζερβουαρ εχει χωρητηκοτητα 45 λιτρα, αναβει η ρεζερβα εχοντας ακομη περιπου 7 λιτρα.

Ολα τα υπολοιπα ειναι αρλουμπες, τελικα πεφτει πολυ κλεψιμο αδερφια και μου αρεσει που ορισμενοι συν-φουρομιστες προσπαθουν να βρουν δικαιολογιες.

Οι κατασκευαστες οταν δινουν στοιχεια (Βαρος,χωρητηκοτητα,κτλ) δεν δινουν στο περιπου αλλα ακριβως, γιατι ολα αυτα

επειρεαζουν πολλα πραγματα στην συμπεριφορα του αυτοκινητου.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ήδη στα 570 χλμ με μέση κατανάλωση 6.3lt/100km. Το ρεζερβουάρ μου είναι μία παύλα κάτω απο την μέση. Αμα ξεπεράσω λοιπόν τα 750 τότε τα 49 λίτρα που έβαλα στις 4 του μήνα ήταν πραγματικά οπότε καταρρίπτονται οι θεωρίες συνωμοσίας ορισμένων. Για να δούμε λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ήδη στα 570 χλμ με μέση κατανάλωση 6.3lt/100km. Το ρεζερβουάρ μου είναι μία παύλα κάτω απο την μέση. Αμα ξεπεράσω λοιπόν τα 750 τότε τα 49 λίτρα που έβαλα στις 4 του μήνα ήταν πραγματικά οπότε καταρρίπτονται οι θεωρίες συνωμοσίας ορισμένων. Για να δούμε λοιπόν...

+1

Λοιπόν σε εμένα είχαν βάλει 53 λίτρα πατώντας την εξαέρωση

Έκανα 660 km και το trip έλεγε ότι έχω άλλα 100 km

Κίνηση αποκλειστικά μέσα στην πόλη!! (Το trip συνήθως γράφει κοντά στα 7 L/100Km)

Οπότε με την εξαέρωση μάλλον παίρνει παραπάνω από 45 λίτρα.

Edited by zafevolution
Link to comment
Share on other sites

+1

Λοιπόν σε εμένα είχαν βάλει 53 λίτρα πατώντας την εξαέρωση

Έκανα 660 km και το trip έλεγε ότι έχω άλλα 100 km

Κίνηση αποκλειστικά μέσα στην πόλη!! (Το trip συνήθως γράφει κοντά στα 7 L/100Km)

Οπότε με την εξαέρωση μάλλον παίρνει παραπάνω από 45 λίτρα.

Εδω κατι παιδια μου ειχαν απαντησει οτι καλο ειναι να μην τους αφηνουμε να χρησιμοποιουν τo κουμπι εξαερωσης γιατι ετσι καταπονειται η τρομπα βενζινης. δυστυχως δεν ξερω πως και γιατι, εμενα ετσι μου το ειπαν και δεν το ξαναεκανα.

Επίσης, εχω παρατηρησει ποσο αστειο ειναι στο αμαξι μας οταν η ενδειξη της βενζινης ειναι φουλ... ή αντε 2 γράμμες κατω και μολις πλησιαζει την μεση πεφτει αποτομα λες και ειναι μπαταρια κινητου!

Τελος, ξερω δεν θα συμφωνησετε αλλα επειδη δεν εμπιστευομαι καθολου τους βενζινοπωληδες (και την βενζινη που μας φερνουν) δεν σβηνω την μηχανη οταν γεμιζω ωστε τα οποια σκουπιδακια να μην κατεβουν και προκαλεσουν παλι ζημια στο πορτοφολι μου (στο προηγουμενο αμαξι (το 2006) για αυτο τον λογο εδωσα 350 ευρω για αλλαγη της "βαλβιδας ανακυκλοφοριας βενζινης")

απο το 2006 και μετα μου ειπε αυτο το κολπο ο μαστορας στο συνεργειο και δεν σταματαω να το κανω.. δεν ξερω αν κανω λαθος παντως προς υπερασπιση μου παντα ακουμπαω το αμαξι την ωρα του ανεφοδιασμου για να εχει γειωση και δεν κανει μπουμ :p

Link to comment
Share on other sites

παντα ακουμπαω το αμαξι την ωρα του ανεφοδιασμου για να εχει γειωση και δεν κανει μπουμ :thumbsup:

Γείωση θα έχει άμα κρατάς και κάνα καλώδιο που βυθίζεται στο έδαφος, καμιά κολώνα μεταλλική, κλπ. Όμως κατά πάσα πιθανότητα δε το κάνεις. Και μάλιστα θα φοράς και παπούτσια (λάστιχο από κάτω) οπότε... καμία γείωση.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα γέμισα με shell V power Racing και μου δείχνει αυτονομία 530km ενώ με την 100άρα της ΕΚΟ 480 γιατί?

Έσβησα την μηχανή πριν το γέμισμα (και της 2 φορες, και είχα λίγο κάτω από 1/4)

Edited by TSI.
Link to comment
Share on other sites

Aμα δεν μηδενίσει το trip computer πριν ή μόλις γεμίσεις το ρεζερβουάρ μπορεί να σου δείχνει ότι θέλει. Εξαρτάται απο τι μέση κατανάλωση ήσουν όταν μπήκες στο βενζινάδικο.

Πάντως πρέπει να είσαι ο πρώτος που ακούω μετά απο μήνες που έβαλε 100άρα σε αυτοκίνητο. Φωτογραφία σε έβγαλε ο βενζινάς; :D

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πρέπει να είσαι ο πρώτος που ακούω μετά απο μήνες που έβαλε 100άρα σε αυτοκίνητο. Φωτογραφία σε έβγαλε ο βενζινάς; :laugh:

Χαχα! Σωστός! 100άρα πια είναι last year κι έτσι όπως πάμε και η 95άρα σε λίγο θα είναι 2€ το λίτρο εκεί να δούμε γλέντια....

Link to comment
Share on other sites

Aμα δεν μηδενίσει το trip computer πριν ή μόλις γεμίσεις το ρεζερβουάρ μπορεί να σου δείχνει ότι θέλει. Εξαρτάται απο τι μέση κατανάλωση ήσουν όταν μπήκες στο βενζινάδικο.

Πάντως πρέπει να είσαι ο πρώτος που ακούω μετά απο μήνες που έβαλε 100άρα σε αυτοκίνητο. Φωτογραφία σε έβγαλε ο βενζινάς; :laugh:

Το trip το μηδενίζω συχνά όταν ξεκινάω οποτε αν δεν ήταν 0 θα είχε λίγα χιλιόμετρα. Δεν είμαι ο Ωνάσης απλά το στρώνω 1 γέμισμα 95άρα 1 100άρα :thumbsu: για καλύτερο καθαρισμό- καύση του μοτέρ ( μου έκανε δώρο ένα σαμπουάν για το αμάξι :goodjob: )

+ Δέν οδηγώ καθημερινα

Edited by TSI.
Link to comment
Share on other sites

Γείωση θα έχει άμα κρατάς και κάνα καλώδιο που βυθίζεται στο έδαφος, καμιά κολώνα μεταλλική, κλπ. Όμως κατά πάσα πιθανότητα δε το κάνεις. Και μάλιστα θα φοράς και παπούτσια (λάστιχο από κάτω) οπότε... καμία γείωση.

ΔΕΝ το ηξερα! ευχαριστω για την χρησιμη πληροφορια.. θα το αποφυγω περισσοτερο (που ηδη προσπαθω να μην κανω αυτο το "κολπο") βαζοντας βενζινη πριν να αδειασει το ρεζερβουαρ αλλα οταν ξεμεινω και μεινει μονο με ρεζερβουαρ το κανω παντα.

Το trip το μηδενίζω συχνά όταν ξεκινάω οποτε αν δεν ήταν 0 θα είχε λίγα χιλιόμετρα. Δεν είμαι ο Ωνάσης απλά το στρώνω 1 γέμισμα 95άρα 1 100άρα :unsure: για καλύτερο καθαρισμό- καύση του μοτέρ ( μου έκανε δώρο ένα σαμπουάν για το αμάξι :thumbsup: )

+ Δέν οδηγώ καθημερινα

τα παιδια δεν λενε για τα χιλιομετρα (τα οποια προφανως εσυ μηδενιζεις) αλλα λενε με ποση μεση καταναλωση εβαλες βενζινη, δηλ. αν εβαλες 14 επειδη πηγες κατευθειαν απο το σπιτι και δεν εχει προλαβει να πεσει τοτε ΑΝ ΤΟ ΦΟΥΛΑΡΕΙΣ (45 λιτρα) θα σου δειχνει 320 χλμ (το trip υπολογιζει 45λιτρα x 100/14 = 321χλμ)

ενω αν το εχεις κινησει το polaki και εχει 8 θα λεει 550 (45 λιτρα x 100/8 = 562χλμ) κτλ κτλ

με γεια το σαμπουαν!

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ το ηξερα! ευχαριστω για την χρησιμη πληροφορια.. θα το αποφυγω περισσοτερο (που ηδη προσπαθω να μην κανω αυτο το "κολπο") βαζοντας βενζινη πριν να αδειασει το ρεζερβουαρ αλλα οταν ξεμεινω και μεινει μονο με ρεζερβουαρ το κανω παντα.

τα παιδια δεν λενε για τα χιλιομετρα (τα οποια προφανως εσυ μηδενιζεις) αλλα λενε με ποση μεση καταναλωση εβαλες βενζινη, δηλ. αν εβαλες 14 επειδη πηγες κατευθειαν απο το σπιτι και δεν εχει προλαβει να πεσει τοτε ΑΝ ΤΟ ΦΟΥΛΑΡΕΙΣ (45 λιτρα) θα σου δειχνει 320 χλμ (το trip υπολογιζει 45λιτρα x 100/14 = 321χλμ)

ενω αν το εχεις κινησει το polaki και εχει 8 θα λεει 550 (45 λιτρα x 100/8 = 562χλμ) κτλ κτλ

με γεια το σαμπουαν!

Οχι μετά το γέμισμα έκανα κανένα τέταρτο μέχρι να φτάσω σπίτι οπότε με καταναλωση πόλης γύρω στο 7,5...

Edited by TSI.
Link to comment
Share on other sites

Αν και διαβασα τα παραπανω,οριστε και η δικη μου εμπειρια με το πολο μου 6R 1.2 tdi:

Εχθες το πρωι λοιπον και ενω η ενδειξη στο ρεζερβουαρ ηταν περιπου στο 1/3 πηγα σε γνωστο μου πρατηριο shell και εβαλα 30 ευρω δλδ (30:1,488 e= 20,16 λιτρα).

Αφου περασe η ημερα κανοντας περιπου 50 χλμ (με μεση καταναλωση 5,0λιτρα/100 χλμ) αρα εκαψα 2,5 λιτρα περιπου,αποφασισα ξανα το βραδυ ( εκμεταλλευόμενος την προσφορα της shell που δινει καθε Πεμπτη-Παρασκευη το V-Power με μειωμενη τιμη) να παω για φουλαρισμα.

Στα 26 ευρω περιπου "εσκασε" η αντλια αλλα ο υπάλληλος βαζοντας το δαχτυλο του μεσα στο στομιο του ρεζερβουαρ και κανοντας εξαερωση -οπως ειπε- συνεχισε να βαζει πετρελαιο καταληγοντας στα 40 ευρω δλδ 40 : 1,488 = 26.88 λιτρα.

Ειχα δλδ 26,88 + 20,16 = 47 λιτρα περιπου.Αν βαλω και το 1/3 του ρεζερβουαρ που εδειχνε οτι ειχε -αντε να πω οτι ειχε αλλα 10 λιτρα βγαζει συνολικο αθροισμα 56-2,5=53,5 λιτρα ρεζερβουαρ.......

Ακουω γνωμες-γνωσεις....

Link to comment
Share on other sites

Συνυπολογιστε πως τα καζανια των πρατηριων ιδιως τις ζεστες ημερες "φουσκωνουν" τις μεσημεριανες ωρες.. Οποτε καλυτερα τα γεμισματα να γινονται συστηματικα τις ιδιες ωρες των ημερων που φουλαρουμε, πχ πρωι την ταδε ωρα περιπου, ωστε να εχουμε σαφη συμπερασματα...

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Αν και διαβασα τα παραπανω,οριστε και η δικη μου εμπειρια με το πολο μου 6R 1.2 tdi:

Εχθες το πρωι λοιπον και ενω η ενδειξη στο ρεζερβουαρ ηταν περιπου στο 1/3 πηγα σε γνωστο μου πρατηριο shell και εβαλα 30 ευρω δλδ (30:1,488 e= 20,16 λιτρα).

Αφου περασe η ημερα κανοντας περιπου 50 χλμ (με μεση καταναλωση 5,0λιτρα/100 χλμ) αρα εκαψα 2,5 λιτρα περιπου,αποφασισα ξανα το βραδυ ( εκμεταλλευόμενος την προσφορα της shell που δινει καθε Πεμπτη-Παρασκευη το V-Power με μειωμενη τιμη) να παω για φουλαρισμα.

Στα 26 ευρω περιπου "εσκασε" η αντλια αλλα ο υπάλληλος βαζοντας το δαχτυλο του μεσα στο στομιο του ρεζερβουαρ και κανοντας εξαερωση -οπως ειπε- συνεχισε να βαζει πετρελαιο καταληγοντας στα 40 ευρω δλδ 40 : 1,488 = 26.88 λιτρα.

Ειχα δλδ 26,88 + 20,16 = 47 λιτρα περιπου.Αν βαλω και το 1/3 του ρεζερβουαρ που εδειχνε οτι ειχε -αντε να πω οτι ειχε αλλα 10 λιτρα βγαζει συνολικο αθροισμα 56-2,5=53,5 λιτρα ρεζερβουαρ.......

Ακουω γνωμες-γνωσεις....

Η καλύτερη λύση είναι να δεις πόσα χιλιόμετρα θα διανύσεις με αυτή την ποσότητα..

Όπως έχω γράψει και παραπάνω έχει τύχει και σε εμένα να βάλω περίπου 53 λίτρα.

Αλλά μηδένισα τον μετρητή των χιλιομέτρων και είδα ότι με μέση κατανάλωση γύρω στο 7 σχεδόν ακούμπησα τα 800 χιλιόμετρα..

Οπότε παίρνει πάνω από 45 στάνταρ και ίσως με τις κατάλληλες θερμοκρασίες να ακουμπήσει και τα 55 λίτρα..

Link to comment
Share on other sites

....τελικα κατι εγινε....στα 483 χλμ επεσε η ενδειξη στο ρεζερβουαρ κατα μια σκαλα.....υπολοιπο ...range 780 χλμ.

Μιλαμε για 1263 χλμ με ενα φουλαρισμα .... :suicide:

υ.γ....το αμαξι ειναι το 1.2 tdi..

Edited by Μιχαηλ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.