Jump to content
Chatilas

Πόσα λίτρα χωράει το Polo?

Recommended Posts

Αν διαβάσετε αυτό

 

Greek fuel economy record...

 

και το 1638 με ένα γέμισμα

 

Θα δείτε ότι έχει ξανασυζητηθεί. Επίσης θα ανακαλύψετε και το μήνυμα του Μάριου, που δίνει το link από ένα βίντεο που εξηγεί πως το polo πήρε 60 λίτρα και το up 47!!

 

 

Σχετικά με τα λίτρα που χώρεσαν και τα 2:

 

 

Εγώ πάντως αρνούμαι να περιμένω 5 λεπτά για το γέμισμα και κάθε τρεις και λίγο να κάνω τραμπολίνο για να διώξω τον αέρα από κάθε πιθανή γωνία των σωληνώσεων του αυτοκινήτου. Αλλά αυτό είναι δική μου επίλογή. Όπως είναι δική μου επιλογή να μην επιτρέπω να κάνουν εξαέρωση οι βενζινάδες στο αυτοκίνητό μου, αφού στο παλιό μου Octavia στράβωσε η σωλήνα (κι όχι το ρεζερβουάρ όπως είχα λανθασμένα γράψει) κι έκτοτε δεν μπορούσε κανένας βενζινάς να το γεμίσει το αυτοκίνητο αφήνοντας τη μάνικα στο αυτόματο γιατί έβρισκε κόντρα το καύσιμο και γυρνούσε πίσω και χυνόταν έξω. Οπότε γέμιζε χειροκίνητα. ΜΟΝΟ!

Link to comment
Share on other sites

Η μαμά VW μπορεί να λύσει το μυστήριο. Με την πρώτη ευκαιρία που θα βρεθώ προς τα εκεί, θα ρωτήσω να δω τι θα μου πουν. Πάντως, αξίζει να σκεφτούμε τι ακριβώς κερδίζουμε από ένα γέμισμα μέχρι το λαιμό. Σκεφτείτε την περίπτωση ενός τρακαρίσματος με το ρεζερβουάρ γεμάτο μέχρι την τάπα.. μεγάλο ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το επιβεβαίωσα και χθές για 2η φορά.

Στα 400.2 χιλιόμετρα πήγα και ξαναγέμισα χθες που είχε και την προσφορά. ''Στα 385 ακριβώς μου έσβησε η πρώτη γραμμή του μετρητή απο τέρμα γεμάτο με εξαέρωση.''

 

Το πρώτο σταμάτημα το έκανε η μάνικα στα 12,77 λίτρα και 16,96 ευρώ !!!!!!! Τελικά χωρίς εξαέρωση πήγε στα 13,55 λίτρα και τα 17,99 ευρώ!!!!! Τιμή λίτρου 1,328.

 

ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ το αυτοκίνητο δεν έκανε 400 χιλιόμετρα με 6,1 γενική μέση κατανάλωση (σύμφωνα με τον μετρητή) με 13,55 λίτρα! * αν υποθέσουμε οτι δέν μπήκε τπτ παραπάνω με την εξαέρωση και έγραφε η μάνικα ''αέρα''.

 

Για να βγάλει τόσα χιλιόμετρα με 13,5 λίτρα θα έπρεπε να είχα κατανάλωση το πολύ 3,6/100. ΑΔΥΝΑΤΟΝ με βαριά χρήση μαθήματος κλπ και δικιά μου αποκλειστικά μέσα στην πόλη.

 

Αν πάμε με την λογική πως ότι έβαλε τότε με εξαέρωση ήταν κλεψιμέικα . . . . . . . σίγουρα δεν με έκλεψε. 

 

Επίσης  άπειρες φορές που βάζω 20 ευρώ απο την στιγμή που μου ανάβει το λαμπάκι της ρεζέρβας ( 14,4 - 15,00 λίτρα δηλαδή) ΠΟΤΕ δεν μου έχει βγάλει πάνω από 250 χιλιόμετρα βαριάς χρήσης, 320 χιλιόμετρα αποκλειστικά δικιάς μου μικτής χρήσης ,και 400 μόνο ταξίδια και το λιγότερο δυνατόν εντός πόλης.

 

Τα συμπεράσματα μου:

1) 45 λίτρα ντεπόζιτο ονομαστικής χωρητικότητας.

2) Με εξαέρωση σίγουρα πλησιάζει τα 60 περίπου λίτρα.

3) ΝΑΙ μπαίνει παραπάνω καύσιμο σε λίτρα κάνοντας εξαέρωση. ΠΟΥ ? Δεν ξέρω.

4)Είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ φαντάζομαι ιδιαίτερα  τους καλοκαιρινούς μήνες γιατί λογικά υπάρχει θέμα με τις αναθυμιάσεις.

5)ΔΕΝ κλέβουν τόσο πολύ τα πρατήρια πχ στην περίπτωση μου 13 λίτρα απο τα 58 που έβαλα.

 

Αυτά απο μένα.  :bling:

 

Τώρα θα ψάξω να βρώ ντεπόζιτο polo 6r σε τομή, να δώ πως είναι ακριβώς μέσα και που μπορεί να χωράνε τα 13+ λίτρα . . . . . 

Edited by ANDRITSOULAS
Link to comment
Share on other sites

Το link για το βίντεο το πάτησες; Εκεί το εξηγεί.

 

Ναι το είδα , απλά λέω τα δικά μου συμπεράσματα. . . . . και το κατα πόσο χωράνε τα σωληνάκια επιστροφής 15 λίτρα . .. . . ? Αυτοί θα ξέρουν βέβαια .

 

Πάντος δεν επισημαίνουν τπτ για κίνδυνο λόγο της εξαέρωσης . . .

Link to comment
Share on other sites

Εξαέρωση σε αυτοκίνητο (Scirocco) που έχει 55λίτρα πόσα λίτρα μπορεί να πάρει? 72? Πως λειτουργεί η εξαέρωση? Έχει μέσα χώρο που ενεργοποιείται με αυτό το κουμπί που λέτε..?

Η είναι μόνο στο Polo..?

Link to comment
Share on other sites

Εξαέρωση σε αυτοκίνητο (Scirocco) που έχει 55λίτρα πόσα λίτρα μπορεί να πάρει? 72? Πως λειτουργεί η εξαέρωση? Έχει μέσα χώρο που ενεργοποιείται με αυτό το κουμπί που λέτε..?

Η είναι μόνο στο Polo..?

 

Δες πιο πάνω τα λινκ και ειδικά αυτό απο το youtube 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα σε ταξιδι ~610χιλιομετρων αλλα μετα Αθηνα τα υπολοιπα μου εβγαλε με φουλ γεμισμα (και εξαερωση) 1257χιλιομετρα.

Μαλιστα η πρωτη παυλα επεσε στα 502χιλ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Εγω εχω ενα μεγαλο vw και η γυναικα μου το polo. Επειδη ειχα και εγω την ιδια απορια με τους υπολοιπους , αδειασα απλα το ρεζερβουαρ (σε συνεργειο φιλου μου) , βαλαμε μεσα 1,5 λιτρο πετρελαιο και πηγαμε στο πιο κοντινο βενζιναδικο (500 μετρα περιπου).

Πηρε 56,46 λιτρα.

Για να μην μπαινετε σε παρομοια ταλαιπωρια , αφηστε το να αδειασει , και γεμιστε το (πατωντας το κουμπι της εξαερωσης).

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει τρεις απανωτες εξαερωσεις ( καλος μπουφος) στο polo 2012 και χωρεσα μαξ 50 λιτρα 2 φορες και ενα 45 1 φορα ( φαινονται ολες στο fuelly μου απο κατω )Με εκτος πολης οδηγηση εβγαλα πανω απο 750 χιλιόμετρα και νομιζω χοραγε κανα δυο λιτρα ακομα !

Edited by naruel
Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν μετραει και πολυ καλα φιλε

αν με το 8% εκανες 260 χλμ τοτε με το 100% συμφωνα με τις μετρησεις σου θα κανεις πανω απο 3.000 χλμ με ενα γεμισμα :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά που έκανα εξαέρωση και το τιγκαρα, ο ηλεκτρονικός δείκτης του πόλο μου (6R-2010) έδειχνε λάθος ένδειξη. Φαινόταν φουλ για πολλά πολλά χλμ. Οπότε μην σας φαίνεται περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω ηλεκτρονικο δεικτη αλλα βελονα...

Χωρεσε 57,6 λιτρα.. Απο το γεμισμα εκανα 260κμ με 6,1 καταναλωση = εκαψε 15,86 λιτρα

Αυτο το υπολογισα με το διαγνωστικο αφου εφτασα καθως ελεγε οτι εχω 92% απο τα 45 λιτρα δηλαδη 41,5 λιτρα + τα 15,86 που εκαψα πηρε 57,6

Και η βελονα δεν εχει πεσει καθολου.

 

Edited by sirdimitris
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω ηλεκτρονικο δεικτη αλλα βελονα...

Χωρεσε 57,6 λιτρα.. Απο το γεμισμα εκανα 260κμ με 6,1 καταναλωση = εκαψε 15,86 λιτρα

Αυτο το υπολογισα με το διαγνωστικο αφου εφτασα καθως ελεγε οτι εχω 92% απο τα 45 λιτρα δηλαδη 41,5 λιτρα + τα 15,86 που εκαψα πηρε 57,6

Απλα μαθηματικα!

Και η βελονα δεν εχει πεσει καθολου.

attachicon.gifimage.jpeg

δεν σε καταλαβαινω. πως εβαλες 57 λιτρα σε αμαξι που εχει ντεποζιτο 45?

Edited by pipis13
Link to comment
Share on other sites

δεν σε καταλαβαινω. πως εβαλες 57 λιτρα σε αμαξι που εχει ντεποζιτο 45?

 

Αν θυμάμαι καλά αυτοί που είχαν κάνει record κατανάλωσης μέ ένα Polo και ένα Up πριν τρία χρόνια στην Ελλάδα, είχαν γεμίσει το Polάκι περίπου 61 λίτρα. 45 είναι το τεπόζιτο μαζί με τη ρεζέρβα. Αν βάλεις και τις σωληνώσεις τα λίτρα είναι περίσσοτερα. Αλλά και πάλι 57 κι εμένα πολλά μου φαίνονται.

 

Edit: βρήκα και το δελτίο τύπου! Ιδού:

 

http://www.autoblog.gr/2012/07/31/panellinio-rekor-katanalosis-kai-oikonomias-gia-ta-vw-up-kai-polo/

 

Και παραθέτω:

Συγκεκριμένα το VW Polo γέμισε με 60,85 λίτρα αξίας 102,78 ευρώ, ενώ το VW up! πήρε 46,44 λίτρα αξίας 78,44 ευρώ.

Edited by Z3RatuL
Link to comment
Share on other sites

δεν σε καταλαβαινω. πως εβαλες 57 λιτρα σε αμαξι που εχει ντεποζιτο 45?

 

45 είναι, αλλά μπορείς πχ όταν πας ένα ταξιδάκι να γεμίσεις και το χώρο διαστολής με καύσιμο ο οποίος είναι πράγματι λίγο πάνω από 10 λίτρα, πατώντας το κουμπάκι που είναι στην αρχή του στομίου πλήρωσης καυσίμου στα δεξιά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πόσα χωράει το πόλο οεοο;;

- Απλα κοιτάς το manual-βιβλιο του αυτοκινήτου και ενημερώνεσαι γι αυτό το καίριο-ζωτικής σημασίας ερώτημα.

Κουμπιά εξαέρωσης-φούσκες- εβγαλε-έβαλε κλπ

Πφφφφ

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

λοιπον στο 1ο σκασιμο της αντλιας του πρατηριου συμφωνα με το manual το ρεζερβουαρ ειναι γεματο στο φουλ.φυσικα και για λογους ασφαλειας πχ ζεστη ή ακομα χειροτερα πυρκαγια εχουν ΠΑΝΤΑ ενα μεγαλο ποσοστο του ρεζερβουαρ κενο για να γινεται διαστολη του καυσιμου(λογο αναθυμιασεων κυριως).καποιος μπορει να το γεμισει μεχρι και 57 λιτρα(αμα δεν εχει τπτ μεσα φυσικα) και θα δει οτι θα κανει μεχρι και 350χλμ (αναλογα το οδηγικο στυλ φυσικα) χωρις να.πεσει ουτε ενα κουτακι ή να κουνηθει η βελονα.αυτο για εμενα ειναι καλο να το κανει καποιος για να παει ταξιδι ΑΛΛΑ καλο ειναι μονο τον χειμωνα που οι θερμοκρασιες ειναι πιο χαμηλες και δεν χρειαζεται τοσο πολυ το κενο για να κανει διαστολη το καυσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά αν το γεμίσω μέχρι το πρώτο σκάσιμο της αντλίας και μετα κανω ταξίδι το πρώτο κουτάκι πέφτει από 380-400 χλμ παρακάτω ποτέ !

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.