Jump to content
ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Ηχοσύστημα έχουμε?

Recommended Posts

Η ανακαινηση στο θεμα ηχοσυστηματος ολοκληρωθηκε. Μπηκε καινουριο door panel με 3 6" Audiopulse και 1 κορνα Audiopulse ανα πορτα, τροφοδοτουμενα απο εναν Zapco 360.4 worthy.gifworthy.gif. Επισης αλλαχθηκε το καλωδιο τροφοδοσιας σε 0 gauge και προστεθηκαν 2 μπαταριες kinetic 900Α η καθεμια (στην ρεζερβα). Δοκιμες πλεον και ετοιμαζομαστε για ΕΜΜΑ.

Good Luck από μένα ….και καλές πρωτιές .

Link to comment
Share on other sites

μπραβο pery. περιττο να ρωτησω πως παιζει βεβαια. zapco ενισχυτικα απλα κορυφη

Οτι πληρωνεις παιρνεις Κωστη, τους Zapco τους πληρωνεις κατι παραπανω αλλα σε αποζημιωνουν απολυτα.

Θα κατεβασεις κανενα αμαξι Ροδο στην ΕΜΜΑ?

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω. εχω μεινει ταπι. μπορει κ να μην κατεβω ουτε εγω σαν θεατης, λογω της αγορας του car, κ του οτι μαζευω γκαφρα να μου τα φαει η ζαπκο. ετοιμαζω project μολις βρω ταπετσαριες καινουριες για να κανω τα doorpanel 4 1000.4 ζαπκο κ ενα sx-sl II EQ, για να παιξουν 16 8" νεοδυμιου beyma κ 6 κορνες. ;) αρα καταλαβαινεις οτι δεν με παιρνει να τρωω λεφτα τωρα.tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest kathgti

Πηγή: Alpine CDA-9847R (45 WATTS) + ΙPOD ADAPTOR

ΙPOD (60gb)

Ηχεία: AUDAX 6'' + TWITERS

Subs: 2 Χ 8 '' (δεν θυμάμαι εταιρεία)

Eνισχυτής: MACROM (τετρακάναλος)

To όλο σύστημα είναι από το πρώτο μου πόλο στο οποίο είχα βάλει και Dynamat (από μέσα πόρτες κλπ) γιατί τρανταζόταν το χρυσό μου tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηγη PANASONIC 7303N SRS-WOW, CarPuter hand made 2.8 Ghz Semprom 512 MB

VGA on board sound blaster live 5.1 TV card 20 GB HDD ,TFT LCD touch screen 7" lilliput ,GPS,

2 ενισχυτες (1 400W rms 4καναλος,1 190 rms SUB 2 καναλος) ,

2 explod 2 δρομων μπροστα, 2 explod oval 3 δρομων, 1 SUB 8" explod αυτα.... :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Αντε σε λιγο καιρο θα ποσταρω και γω. Προς το παρον μια πηγη mp3 JVC καλη mosfet μαμα καλωδια μαμα ηχεια new_lol.gifnew_lol.gif . Προσεχως περιμενω τα πραγματακια μου by Soundstream. Να δουμε τι θα δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πηγή : Panasonic R-CD CQ-C1021N 4X45W, από αντιπροσωπεία(αργότερα θα αλλαχτεί).

Μπροστά : 6 μαμά ηχεία στις πόρτες

Πίσω : Ηχεία 6"Χ9" Earthquake EQ693 300W (150W RMS) στην εταζέρα

Ενισχυτές : α) Ultimate T3-4320 560W (4-channel) για τα οβάλ κ

β) SPL Ζ2Χ 820 , 820W (2-channel) για το sub

Subwoofer : Kenwood 12" 800W.

Βγάζει πολύ καλό ήχο, είμαι ευχαριστημένος (άλλωστε οι απαιτήσεις μου δεν είναι τρελές, θέλω περισσότερο ποιότητα παρά ένταση), απλά βρίσκομαι σε ένα δίλημμα! ενώ η μπροστινή μονάδα υπάρχει (Ultimate), δεν την έχω τοποθετήσει ακόμη γιατί με φόβισε ένας ηλεκτρολόγος στην αντιπροσωπεία. μου είπε πως καλά όσα έβαλα, αλλά καλύτερα να μην πειράξω τις πόρτες γιατί σ' αυτές βρίσκονται οι αισθητήρες των αερόσακων κ μην έχουμε κανένα απρόοπτο απ΄την μεγαλύτερη δόνηση της πόρτας! αντί αυτού να βάλω ένα καλό τουιτεράκι μόνο! thumbsdown.gifthumbsdown.gif α,είπε επίσης πως τα μαμά ηχεία είναι σφραγισμένα στην πόρτα κ πως αν βάλω αλλα θα γίνει πατέντα,θα μπάζουν αέρα μέσα με κίνδυνο πάλι για τους αερόσακους! λιγάκι κουφό δεν είναι όλο αυτό?? σιγά τα σούπερ δυνατά ηχεία που θέλω να βάλω, άλλα παιδιά βλέπω πως έχουν κ door panel σε γκολφ!! όπως παίζει τώρα με ικανοποιεί,αλλα αφού έχω κ τη μονάδα να χαραμίζεται?

Περιμένω συμβουλές-γνώμες απο άτομα που έχουν βάλει μπροστά ηχεία στο πεντάρι,όπως επίσης κ σχόλια για το σύστημα απο τους γκουρού του club! ;);)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο συστημα φιλε. Η πηγη βεβαια θελει αλλαγη αλλα το εχεις στο προγραμμα βλεπω.

Ο ηλεκτρολογος της αντιπροσωπειας λεει μ@λ@κιες αν ηταν να ενεργοποιουνται οι αεροσακοι με τα db μαλλον θα ειχα αλλαξει καμια 10ρια φορες αεροσακο tongue.gif

Σφραγισμενα τα ηχεια αποκλειεται να ειναι...ισως εννοει τον πλαστικο αποστατη που εχουν γυρω τους αλλα και παλι αναρωτιεμαι καλα να ειναι ευαισθητοι οι αισθητηρες στα db αλλα να ειναι ευαισθητοι και στον αερα το βλεπω τελιως κουφο!!! ;)

Edited by Peryrho
Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ πολύ φίλε peryrho, σκέφτομαι σύντομα να το επιχειρήσω! δεν έχω ακούσει ποτέ να συμβεί κάτι παρόμοιο, ούτε κι ο ηλεκτρολόγος έχει ξαναδεί κάτι τέτοιο, απλά λέει πως ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται! αυτός σε όσα έχει φτιάξει αποφεύγει να πειράξει τις πόρτες, αλλα θα το ψάξω κ σε άλλα μαγαζιά κ μάλλον θα το κάνω!

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λεει απλα δεν ισχυει. εχουμε φτιαξει γκολφ 5 με 6 8" + 1 κορνα σε καθε πορτα κ δεν επαθε ποτε τιποτα το αμαξι. αρα? λεει βλακειες ο δικος σου. α κ τα sub ηταν 4 15αρια τερατα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια τελικά άκυρο με τη μονάδα μπροστα που είχα κ έλεγα να βάλω, ψάχτηκα και λίγο σε άλλα sites, δεν υπάρχει πρόβλημα τελικά με τους αισθητήρες του αερόσακου, αλλά προέκυψε άλλο!

επειδή το mid που έχει το golf στην πόρτα είναι πολύ ρηχό, δεν χωράνε τα πάντα αλλά υπάρχουν όλα κι όλα στην αγορά 2 σετ τριων δρόμων αποκλειστικά για το πεντάρι γκολφ(το ένα είναι της ETON, το άλλο δε θυμάμαι) στα 300 ευρώ περίπου έκαστο! η εφαρμογή τους είναι άψογη κ εφάμιλλη εργοστασιακής εγκατάστασης!

αναβάλλεται προς το παρόν η αναβάθμιση της πόρτας,ισως αλλάξω μόνο τα τουιτεράκια με άλλα καλύτερα! πάντως κατάλαβα πως αν δεν φτιάξεις door panel έχεις πολύ λίγες επιλογές! thumbsdown.gifthumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

λαθος. εγω σε 2 5αρια εχω βαλει 8" με κορνα χωρις door panel στις εργοστασιακες θεσεις.εσεις χαλαρα μπορειτε να βαλεται 6" με κορνα.

θα βγαλω photos τωρα απο αυτο το golf.εχει αλλα 4 8αρια στη εταζιερα.κ 2 12"

Link to comment
Share on other sites

λαθος. εγω σε 2 5αρια εχω βαλει 8" με κορνα χωρις door panel στις εργοστασιακες θεσεις.εσεις χαλαρα μπορειτε να βαλεται 6" με κορνα.

θα βγαλω photos τωρα απο αυτο το golf.εχει αλλα 4 8αρια στη εταζιερα.κ 2 12"

αλήθεια? δεν το λέω με βεβαιότητα, απλά κάπου διάβασα αυτά που λέω παραπάνω κ νόμιζα οτι δεν γίνεται κάτι διαφορετικό! σ'έυχαριστώ πολύ φίλε για την πληροφορία!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τελειωσε η πρωτη βελτιωση στο golfaki mou (gt 2d)

Πηγη : Kenwood DPX-501YU (2DIN,50X4)

ηχεια μπροστα: Ηertz HSK-163 hi-energy (3 way, 300w )

ηχεια πισω : Ηertz DPX-690 (6"x9", 3way ,260w) μπηκε στην εταζερα

Αυτα συνεργαζονται και με ενα 4 καναλο ενισχυτη Sony X-plod(kokkini seira)

Kαι πισω υπαρχει ενα Sub 10ri Dragster που παιζει με 2 καναλο Sony της ιδιας σειρας.

Παιδια ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το αποτελεσμα!

Οσο αυτο που διαβασα για τις πορτες μου κανει λιγο μουφα απλα κοιτα να σου κανουν καλη δουλεια με τις μονωσεις στα καλωδια και ισως χρειαστεις και βαση για το mid kai to woofer.

Εγω προσωπικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τη δουλεια που μου κανανε και τα λεφτα που μου πηραν .Οποιος ενδιαφερετε ας μου στειλε πμ να του πω μη νομιζουν οτι κανουμε και διαφημιση.Απλα πιστευω οταν καποιος ειναι ευχαριστημενος με καποιον επαγγελμτια απο την εξυπηρετηση πρεπει να το λεει για σταματησουν οι αρπαχτες!!!

Υ.γ : Μπροστα υπηρχαν μονο 2 ηχεια στη καθε πορτα 1 τweeter kai 1 mid/bass τα οποια ηταν σε συνεργασια με τη philips.

Edited by DARIOUS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δεν έχω vw αλλά έχω ήχο στ`αμάξι... tongue.gif

Πηγή alpine CDA 9812 RB 4X60W

Μπροστά πόρτες διαιρούμενα με αποσπώμενο tweter και crossover της Soundstream

Πίσω Μονοδρομικά της ίδιας εταιρίας.

Εταζέρα πολυεστερική κατασκευή με 4x8in Concord και 2 κόρνες της Impact

Mπάσο ένα 12in της Rockfoard (P2 600w/rms)

Eνισχυτές 1-ESX 4Χ120w/RMS στα 8ΩΜ και 1-XETEX 2X200 στα 4ΩΜ.

post-9038-1217270100_thumb.jpg

post-9038-1217270125_thumb.jpg

post-9038-1217270153_thumb.jpg

post-9038-1217270219_thumb.jpg

Edited by nive
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δεν έχω vw αλλά έχω ήχο στ`αμάξι... tongue.gif

Πηγή alpine CDA 9812 RB 4X60W

Μπροστά πόρτες διαιρούμενα με αποσπώμενο tweter και crossover της Soundstream

Πίσω Μονοδρομικά της ίδιας εταιρίας.

Εταζέρα πολυεστερική κατασκευή με 4x8in Concord και 2 κόρνες της Impact

Mπάσο ένα 12in της Rockfoard (P2 600w/rms)

Eνισχυτές 1-ESX 4Χ120w/RMS στα 8ΩΜ και 1-XETEX 2X200 στα 4ΩΜ.

Παλία μου δόξα το Αlpine 9812, κάπου πρέπει να ειναι στο υπόγειο, την θέση του πήρε το Αlpine 9835

Link to comment
Share on other sites

Παλία μου δόξα το Αlpine 9812, κάπου πρέπει να ειναι στο υπόγειο, την θέση του πήρε το Αlpine 9835

Πολύ καλή πηγή. Εσύ πρέπει να`χεις το επόμενο μοντέλο αν κατάλαβα καλά.

Καλές πηγές οι Alpine :D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή πηγή. Εσύ πρέπει να`χεις το επόμενο μοντέλο αν κατάλαβα καλά.

Καλές πηγές οι Alpine :o

Δεν το συζιτώ η ALPINE ειναί κοριφές εκ των κοριφέων εταιριών στο κόσμο σε Car Audio το 9835 ειχε βραβεθτει με το βραβειο EISA το 2004-2005 φοβερό κομμάτι 1200 ευρά μου στοίχισε το 2006

εδώ είναι η πηγή μου Alpine 9835R

rxew7dto99i3wabc5k9p.jpg

εδώ είναι και το cd-changer Alpine CHA-1214 12-Disc CD Changer

l85mkdabnazqyz74dfqz.jpg

εδώ και ενυσχητής μου Signat 4 κάναλος

v6mqtdfgnr0m93fnzd2h.jpg

εδώ και το Sub 12? Magnat 600 Watt

ti0cbnuexuyevgs8m306.jpg

και αυτά ειναί τα μπρωστά μου ηχεία Magnat Extreme διαιρούμενα με twiter

με αυτά αποτελείτε ο ήχος στο αμάξι μου :o

Edited by Dark Angel
Link to comment
Share on other sites

Cd Changer...? Λίγο ξεπερασμένο το ακούω ρε παίχτη. :o Φυσικά περί ορέξεως...πάω πάσο. tongue.gif

Ολοκληρωμένος ήχος.Εταζέρα παίζει τίποτα? Γιατί με τέτοια πηγή...με φοβερή προενίσχυση....(και 1200.. :o )

ενισχυτή μέτριο καλό μπασάκι----> λίγα ακούγονται τα ηχεία (φυσικά μπορεί να μην θες υπερβολές. :lol:

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω την υπερβολή στον ήχο,αλλα στο μοτερι μου! απλά θέλω να ακούω ποιτικά, στην εταζιέρα ειχα αλλά έβγαλα, το CD-Changer το είχα βάλει εδώ και χρόνια και δεν λέει να βγεί ειναι ένα πολήαγαπημενο κομμάτι του αυτοκινητου μου που με συντρόφεβε για πολλές βολτες και ταξίδακια με το αμάξι μου.

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω την υπερβολή στον ήχο,αλλα στο μοτερι μου! απλά θέλω να ακούω ποιτικά, στην εταζιέρα ειχα αλλά έβγαλα, το CD-Changer το είχα βάλει εδώ και χρόνια και δεν λέει να βγεί ειναι ένα πολήαγαπημενο κομμάτι του αυτοκινητου μου που με συντρόφεβε για πολλές βολτες και ταξίδακια με το αμάξι μου.
η συντιερα ειναι πολυ εξυπηρετικη,κ βολικη!εχεις ενα cd μπροστα mp3,κ 12 επιλογης πισω,ξεπερασμενη ειναι η ευκολια,δεν το νομιζω,οσο για τα ηχεια στην εταζιερα οταν εχεις καλο ηχειο μπροστα,η ντορ πανελ,κ ενα σαμπ πισω ειναι τελοιος ηχος,ετσι γινεται ο καλος συνδιασμος!!!κ ακους τελεια!το 9835 κ η συντιερα αυτη ειναι ολα τα λεφτα,το ραδιο σιντι αυτο κανει παπαδες στον ηχο!!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.