Jump to content
ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Ηχοσύστημα έχουμε?

Recommended Posts

Πηγη: JVC MP3 model No: KD-SH 9101

Hχεία: Mαμα μπροστα & twiter, polkmomo οβαλ 3x9'' 350 watt πισω

Eνισχυτήs: Alpine V-12 Series 5-καναλο 950 Watt max

Subwoofer: polk 12'

μπορω να πω οτι για μενα ειναι μια χαρα και καλο σε ολους τους τομεις....

τι λετε κι εσεις?.... worthy.gifworthy.gifworthy.gif

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα σε κοβω my friend.θελεις αλλαγη ομως στα μπροστα με διαιρουμενα, και pls μην βαλεις polkmomo κατα την γνωμη μου, και κτι αλλο.τα πισω ηχεια σου λεγονται 6χ9 και οχι 3χ9.

αυτα!!! καλες ακροασεις.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς θα ήθελα να συμφωνήσω απόλυτα με τον decibel και μπράβο που το ανέφερε πως ηχεία pioneer - jsv - kenwood και οι ενισχυτές αυτών των εταιρειών είναι λύσεις για αυτούς που δεν ξέρουν και πρέπεια να τις αποφεύγεις ! Υπάρχουν βέβαια πάρα πολλές μάρκες ακόμη όπως η sony που για μένα δεν κάνει για ηχεία και ενισχυτές.

Εχουμε κάνει τα watt στραγάλια. και αυτό είναι πάρα πολυ άσχημο. Αυτό το έχουν ξεκινήσει φυσικά οι εταιρείες. Συνήθως αυτά που γράφουν είναι ψέματα. Επίσης θεωρώ πως εταιρείες όπως η peerless και η rockford πού κάποτε μεσουρανούσαν και έβγαζαν φανταστικά κομμάτια έχουν πλέον χαλάσει πάαααρα πολύ και οι τιμές τους μπορούν να χαρακτηριστούν πιστεύω αστείες.

Απο εκεί και πέρα ας μπούμε σε ενα άλλο κομμάτι. Υπάρχουν αυτοί που θέλουν να έχουν ηχοσυστήματα για να κάνουν βαβούρα και αυτοί που θέλουν ηχοσυστήματα για να ακούνε οι ίδιοι.

Εγώ οτι εχω βάλει μέσα στο αμάξι απο πλευράς ηχείων και ενισχητών είναι της earthquake και είμαι θα έλεγα πολύ παραπάνω απο ευχαριστημένος με την απόδοση τους όχι μόνο σε ισχύ αλλά και σε ποιότητα στον ηχο.

Εγώ μπροστά έχω 1 διαιρούμενο set woofer - tweeter συνολικά 110 watt rms και 2 tweeter που παίζουν απο την παροχή της πηγής και λένε 160 watt όχι rms ενοείτε ...

Πίσω εχω 2 3δρομά οβάλ λένε 155 watt rms το κάθε ένα, αν και στην πραγματικότητα είναι λίγο παρακάτω η πραγματική ισχύς τους.

Και woofer εχω ενα 12άρι magma.

Ενισχυτές έχω 2 2κάναλους που αποδίδουν καθαρά 65 watt rms στο κάθε κανάλι στα 4 ohm, και εναν δικάναλο 2x210 watt rms για το woofer.

Κοιτάξτε τώρα να δείτε πως εντυπωσιάζουν τον κόσμο. όλα αυτά πιου ανέφερα εαν τα καταγράψουμε όχι σε watt rms αλλά σε "απλα" watt εχουμε

2 χ 300 = 600 + 1 χ 1000 = 1600 watt total σε ενισχυτές.

Εγώ πιστεύω είναι πολύ σύσκολο να επιλέξεις ηχοσύστημα εαν δεν ξέρεις κάποια πράγματα γύρω απο τον ήχο. Δυστηχώς στην αγορά σε όσα μαγαζία πήγα αντιμετώπισα αεριτζηδες και κλέφτες. Δεν πήγα σε 2 η 3 μαγαζία. Πήγα σε πολλά. Το παιδί που μου έβαλε το ηχοσύστημα πραγματικά μου έκανε μια πάρα πολη καλή τιμή, μου είπε την αλήθεια και όχι παραμύθια και έμεινα πάρα πολυ ευχαριστημένος απο την δουλειά του απ'ολες τις πλευρές.

Επειδή πίσω εχω κάνει αλλαγές και είναι ακόμα χάος, όταν τελειώσει το panel κλπ και είναι όλα στημμένα σωστά και ομορφα θα ανεβάσω φώτογραφίες.

Αυτά απο εμένα :D

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαιρι αλλαξα κι εγω την πηγη μου και του εβαλα το RCD-MP3 9600 της Pioneer.Στα υπολοιπα ειμαι ακομα μαμα :)

Πολυ καλη επιλογη. Θα υποστηριξει οτι και αν βαλεις μετα.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ την ερώτησή μου σε αυτά που έμαθα???

Λοιπόν...το Σαββάτο το πρωί ψάχνοντας τα ζαντολαστιχάδικα της Θηβών...έκανα μία στάση στο κατάστημα του κ. Δούση...γνωστόν Dousis Sound και ρώτησα για ένα Δυνατό και παράλληλα νορμάλ πακέτο ήχου

Ενημερωτικά να σας πώ, ότι αγόρασα είδη την κανούρια μου αγαπημένη πηγή...Alpine 9812rb...και αυτό που μου πρότεινε ήταν:

1) 5κάναλος ενισχυτής της Interfire (4x120W RMS + 1x320W RMS)

2)Διαιρούμενα ηχεία για εμπρός, της Interfire με crossover και tweeter 175W RMS, 350W MAX.

3)Πίσω οβάλ ηχεία της Interfire για την εταζιέρα 6χ9, 140W RMS, 300W MAX.

4) Subwoofer (Με κούτα 50lt), 15' 500W RMS, 1000W MAX.

5) Καλώδια, ασφάλειες, κομπλέ.

Τιμή:1200 ευρος

*Ετυχε και άκουσα, παρόμοιο πακέτο, εκεί σε Golf (κ_λόφαρδος, έτσi???) Εμεινα αρκετά ευχαριστημένος...................όπως και απο την εξυπηρέτηση...ομολογώ

Τι λέτε, γενικός, πώς σας ακούγετε??? Οχι πως θα πάω να το βάλω αύριο......απλά για να ξέρω...

Ευχαριστώ φιλαράκια

Link to comment
Share on other sites

Προχθές έκανα και γω μια αναβάθμιση στον ήχο του caddy!

Πήγα να βάλω ενα σετακι διαιρούμενα 6.5" αλλα μόλις βάζαμε το wooferaki να παίξει έτριζε όλη η πόρτα (μπούκωνε τελειως, με τα υπάρχοντα τρίζει λιγότερο) κι ετσι αφησα στις πόρτες τα alpine type E ομοαξονικά. Στις θέσεις του ταμπλό υπήρχαν κατι 10cm της Philips (ελεος...) τα οποία γ.......αν. Εβαλα ενα σετάκι ομοαξονικά της Caliber τα οποία με ευχαριστησαν αρκετά θα έλεγα. Βεβαια θα προτιμούσα το διαιρούμενο, αλλά έπρεπε να λύσω όλη την πόρτα για μονωση και δε συμμαζευεται. Τα έβαλα σε εναν ηλεκτρολόγο εδώ στο χωριό. τιμή 85 ευρα.... Δεν θα με χαλούσε να βάλω μονωση αλλα πιστεύω οτι δεν αξίζει στο caddy το οποίο είναι για δουλεία και οχι για βόλτα (αν και προσωρινά κινούμαι μ αυτό!)

Λέτε να βάλω door panels με beyma? tongue.gif xaxaxa

Link to comment
Share on other sites

50άρια τί εννοείς??? Ίντσες?

Ακομα στις ιντσες εχεις μεινει??? Μετρα ολοκληρα ρε!!! tongue.gif

Οχι εννοω 2 50αρια Watt ηχεια...ΚΑλα μιλαμε εχω τρελο ηχοσυστημα!!!

Μπορει να ειναι χαλια, αλλα τα σκυλια ακουγονται μια χαρα!!! lol tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest GOLFER CR

ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΙ ΛΕΜΕ!!

TO GOLFAKI ΦΟΡΑΕΙ:

8.5" + TOYITER PERLESS ΜΠΡΟΣΤΑ

ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΦΟΡΑΕΙ ΕΝΑΝ ΕΝΙΣΧΥΤΑΚΟ EARTHQUAKE 900W (500 RMS)

KAI ΠΙΣΩ ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΕΝΑ 15" SUB. MEMPHIS!!

ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ BLACK MASK THS SONY

(ΣΥΝΤΟΜΑ CARMPUTER + 5:1 DTS.)!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΙ ΛΕΜΕ!!

TO GOLFAKI ΦΟΡΑΕΙ:

8.5" + TOYITER PERLESS ΜΠΡΟΣΤΑ

ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΦΟΡΑΕΙ ΕΝΑΝ ΕΝΙΣΧΥΤΑΚΟ EARTHQUAKE 900W (500 RMS)

KAI ΠΙΣΩ ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΕΝΑ 15" SUB. MEMPHIS!!

ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ BLACK MASK THS SONY

(ΣΥΝΤΟΜΑ CARMPUTER + 5:1 DTS.)!!!!

Φιλικη συμβουλη. Αν βαλεις 5.1, μη βαλεις Kenwood. Βαλε ενα Alpine και αλλαξε οπωσδηποτε την πηγη σου για να μπορεις να ακουσεις πραγματικα πολυκαναλο ηχο γιατι με το SONY θα ακους μια πολυκαναλη παραμορφομενη βαβουρα. Το κεντρικο να προσεξεις να ειναι ιδιας διαμετρου με τα ηχεις της περιφερειας για να πιανεις τις ιδιες συχνοτητες σε ολο τον κυκλο. Το ιδιο ισχυει και για τα πισω. Αλλιως παει χαμενο το 5.1. Το Sony απο οσο ξερω δε μπορει να παιξει με χρονοκαθυστερησεις, οποτε και αυτο πλεονεκτημα του επεξεργαστη παει χαμενο.

Link to comment
Share on other sites

Guest VIDEOMIX

Πάντα. Απο το 1991. Σε εποχή που δεν άκουγες μπασάκι απο κανένα αυτοκίνητο. Στο golfάκι μου έβαλα ενα deck pionner 830 sub της ίδιας εταιρίας, ενισχυτές 3 εναν pionner GM3400 και εναν άλλον που δεν θυμάμαι, έβαλα εκουαλάιζερ κλπ κλπ. Κάποια μέρα θα παραθέσω φώτο.

Edited by VIDEOMIX
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Panosgolf επειδη σε βλεπω αρκετα γνωστη του θεματος θελω τη συμβουλη σου.

Βεβαια δεν βιαζομαι καθολου γιατο το GTI μου το παραγγειλα μολις εχθες :D

Θελω ομως να σου πω οτι εχω ενα kenwood ddx 7025 απο το προηγουμενο αμαξι μου, εναν ενισχυτη 5καναλο alpine v12 και ενα sub 10αρι της πιρλες, που θελω να τα βαλω ολα στο gti.

Θελω να μου προτεινεις ηχεια, και να μου πεις εαν μπορω να κρατησω τα ηχεια μαμα του gti.

To εχω παραγγειλει με 8 ηχεια και το cd της μανας του που θα μου μεινει βεβαια στο ραφι.

Δεν εχω υπερβολικες απαιτησεις , αλλα ψαχνω πολυ την ποιοτικη μουσικη.

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian
Φιλε Panosgolf επειδη σε βλεπω αρκετα γνωστη του θεματος θελω τη συμβουλη σου.

Βεβαια δεν βιαζομαι καθολου γιατο το GTI μου το παραγγειλα μολις εχθες :D

Θελω ομως να σου πω οτι εχω ενα kenwood ddx 7025 απο το προηγουμενο αμαξι μου, εναν ενισχυτη 5καναλο alpine v12 και ενα sub 10αρι της πιρλες, που θελω να τα βαλω ολα στο gti.

Θελω να μου προτεινεις ηχεια, και να μου πεις εαν μπορω να κρατησω τα ηχεια μαμα του gti.

To εχω παραγγειλει με 8 ηχεια και το cd της μανας του που θα μου μεινει βεβαια στο ραφι.

Δεν εχω υπερβολικες απαιτησεις , αλλα ψαχνω πολυ την ποιοτικη μουσικη.

το μελος panosgolf λειπει για τα στρατα οποτε ισως κ να αργησεις να παρεις απαντηση

πληροφοριακα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

το μελος panosgolf λειπει για τα στρατα οποτε ισως κ να αργησεις να παρεις απαντηση

πληροφοριακα! :lol:

:lol: Ok :D

Aν και να σου πω την αληθεια δεν βιαζομαι και ιδιαιτερα λογω του οτι το νεο εργαλειο μου θα αργησει παααρα πολυυυ!! ας απαντησει οποιος εχει γνωση στο θεμα.

Δεν ειναι αναγκη να απαντησει μονος ο φιλος ο στρατιωτης!!! ;)

Υ.Γ. Πω πω φανταρος!!! ωραια ηταν!! πανε 20 χρονια!!!! αχ!! γερασαμε για να παρουμε ενα GTI :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε στέφανε εγώ στο δικό μυο φοράω φούλ earthquake και είμαι πάααρα πολυ ευχαριστημένος και απο ποιότητα και απο τσίτες.

Βέβαια ο καθένας έχει την δική του άποψη.

Μην περιμένεις οτι θα πάρεις 1 2 απόψεις !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά είμαι πολύ καινούργιος ;) στο club και ονομάζομαι θανάσης έχω το καινούργιο το Polo 9n3 1.4 16V 100hp.

Οφείλω πάντως να πω οτι μπροστά σας είμαι πολύ ταπεινός :blink: διότι εχω

παρει εργοστασιακό ραδιοcd :blink: και τοποθέτησα και πίσω στην εταζέρα δύο οβάλ υχεια.

Εβαλα τα Target Audio 300Watt πίσω και θέλω να μου πείτε την γνώμη σας για τα ηχεία που από ότι μου είπαν και έχω και εγώ τι γνώμη είναι πολύ καλήτερα από τα Pioneer.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και η σειρά μου.Λοιπόν έχουμε και λέμε:

Πηγή: SONY CDX GT 500

Mπροστά: 16άρια HERTZ διαιρούμενα 150W

Πίσω: ΑΧΤΟΝ 7x10 250W

SUB: EARTHQUAKE 12" (Δέν γνωρίζω WATT αλλά βαράει πολύ δυνατά,προκαλεί σεισμό στο POLάκι μου!)

Ενισχυτής: XENTRIX 800W (4x90 RMS) πάνω στον οποίο είναι συνδεδεμένα όλα (μπροστά - πίσω ηχεία και sub).

Είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά θα ήθελα να ακούσω και την άποψη του decibel που είναι γνώστης και φυσικά και όποιου άλλου θέλει να εκφράσει τη δική του!

Link to comment
Share on other sites

ωραιος.... αλλα η πηγες της sony δεν μου λενε κ πολλα τα τελευταια χρονια. και ο ενισχυτης θα επρεπε να ηταν πεντακαναλος. βεβαια αυτο αλλαζει ευκολα σχετικα αν υπαρχουν τα γκαφρα βαζοντας εναν δικαναλο η εναν μονοκαναλο ενισχυτη για να παιξει αποκλειστικα το subακι σου. κατα τα αλλα αψογος, και τα οβαλ σου πισω πολυ καλα.εκτος αν θελεις να πας σε αλλο ηχο.

Link to comment
Share on other sites

ωραιος.... αλλα η πηγες της sony δεν μου λενε κ πολλα τα τελευταια χρονια. και ο ενισχυτης θα επρεπε να ηταν πεντακαναλος. βεβαια αυτο αλλαζει ευκολα σχετικα αν υπαρχουν τα γκαφρα βαζοντας εναν δικαναλο η εναν μονοκαναλο ενισχυτη για να παιξει αποκλειστικα το subακι σου. κατα τα αλλα αψογος, και τα οβαλ σου πισω πολυ καλα.εκτος αν θελεις να πας σε αλλο ηχο.

Εντάξει, δέ θα το κατεβάσω και σε διαγωνισμό. ;):cry: Προσωπικά αυτό που ακούω με ικανοποιεί στο μέγιστο βαθμό!!! :baby::thumbsup::thumbsup: Απλά ήθελα την άποψη ενός επαγγελματία και ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο και μου απάντησες. Να 'σαι καλά! :cry:

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα διαγωνισμου. στον διαγωνισμο για να μπεις αν κατσεις να σου δειξει καποιος τις λεπτομεριες μπορει να ξενερωσεις εντελως.σημερα τελειωσα ενα golf v το οποιο θα παω μαλλον στον διαγωνισμο. τρελλο ηχο. σε καμμια 10αρια μερες που γυριζω απο εξωτερικο θα το τραβηξω photos να το σηκωσω να το δειτε.πολυ δυναμη καθαροτητα και λιγο απο ποιοτητα tongue.gif

μου αρεσε τρομερα αλλα πονεσε λιγο το κοστος. <_<

Link to comment
Share on other sites

Guest VIDEOMIX

Οντως, χρειάζεται ενας ενισχυτής ξεχωριστός για το sub, θα΄ακούσεις καλύτερο ήχο, θα ξεκουράσεις και τον άλλο ενισχυτή, για να μην σου πω οτι χρειάζεσαι και πυκνωτή.

Link to comment
Share on other sites

Η ανακαινηση στο θεμα ηχοσυστηματος ολοκληρωθηκε. Μπηκε καινουριο door panel με 3 6" Audiopulse και 1 κορνα Audiopulse ανα πορτα, τροφοδοτουμενα απο εναν Zapco 360.4 worthy.gifworthy.gif. Επισης αλλαχθηκε το καλωδιο τροφοδοσιας σε 0 gauge και προστεθηκαν 2 μπαταριες kinetic 900Α η καθεμια (στην ρεζερβα). Δοκιμες πλεον και ετοιμαζομαστε για ΕΜΜΑ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.