Jump to content
IanBlack

Κατασκευή για Sub

Recommended Posts

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει δεί κανένας κάποια αντίστοιχη κατασκευή με τις ακόλουθες (η οποίες είναι για Golf και Beetle) η οποία να τοποθετείται σε Polo 9Ν.

" http://service.winnet.it/phonocar/easysite...mages/2_961.jpg "

" http://www.mmxpress.com/custom_boxes/Image...ll_BUG10Lrg.jpg "

Θέλω να βάλω ένα sub αλλά δεν θέλω να δεσμεύσω (πολύ) τον χώρο αποσκευών.

Έχει κανένας να προτείνει κάτι άλλο? Έχει δεί κανένας καμία άλλη κατασκευή?

Ευχαριστώ!

Edited by IanBlack
Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Ευχαριστώ πολύ για τις φωτογραφίες "Stoilas" αλλά είχα στο μυαλό μου κάτι πιο compact. Βέβαια το ακόλουθο link " http://www.polo9n.info/gallery/178_3_IMG_1324.JPG " είναι αρκετά όμορφο αν μπεί μόνο ένα 10'' ή 12'' και με λίγο καλύτερη κατασκευή. Τα κενά μου φαίνονται άσχημα και η ιδέα του να έχει φώς εκεί δεν με ικανοποιεί αλλά δεν θα έλεγα πως δεν βολεύει με βάση τις προδιαγραφές που θέλω!

Ξέρει κανένας που μπορούν να μου φτιάξουν κατι τέτοιο και πόσο περίπου θα είναι το κόστος (χωρίς το sub φυσικά)?

Edited by IanBlack
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω αλλά υπάρχει το πρόβλημα χρόνου. Ευτυχώς (ή μάλλον δυστυχώς) πιάνουν τα χέρια μου και γνωρίζω πως είναι "πεταμένα λεφτά" αλλά, ο χρονος ούτε πουλιεται και ουτε αγοραζεται...

Edited by IanBlack
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερουσα κατασκευη, αλλα θελει αρκετη μελετη πριν κατασκευασθει. Και αυτο γιατι πρεπει να υπαρχει αρκετος χωρος για να μαζευονται τα απαιτουμενα λιτρα αερα, να μονωθει σωστα το συγκεκριμενο σημειο και φυσικα να ειναι γερη κατασκευη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, υπάρχουν sub που δεν θέλουν καμπίνα για να παίξουν

Δλδ για να καταλάβω, αρκεί ενα κλειστό κουτί χωρίς μόνωση ή απλά τοποθετείς το sub όπως και ένα κανονικό ηχείο? :blink::):thumbsup:

Παρεπιπτόντως, έχει δει κανένας κάποιο tutorial για την κατασκευή κλειστής κούτας για sub ή ακόμα καλύτερα το έχει κάνει κανένας σαν project για polo 9N για να μου δώσει συμβουλές? worthy.gif

p.s.

Ευχαριστώ για τη συμμετοχή σας!

Link to comment
Share on other sites

8" θα βαλεις για να παιξει σωστα γιατι δεν εχεις λιτρα, και πρεπει να βρεις και χωρο να βαλεις τον ενισχυτη. η κατασκευη που πρεπει να γινει ειναι πολυεστερικη κ το κοστος 150 με 200 ευρω το βλεπω, για να κατσει να ασχοληθει καποιος, επειδη δεν υπαρχει ετοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα ενα pioneer sub 12" και θέλω να φτιάξω μια κούτα. Δεν εχω προβλημα χώρου αλλα δεν ξέρω τι να προσέξω ωστε να γίνει σωστή δουλεια. Τα λιτρα για το συγκεκριμένο sub ειναι απ'οτι κατάλαβα ή VAS = 55,6 ή Recommended sealed enclosure (Litres) = 24 - 49,6. Τα γράφει κ τα δυο, τωρα πιο ειναι το σωστο???? Το προβλήμα μου όμως δεν ειναι αυτό, ωραια ξέρω τα λίτρα, και μετα....? Τι διαστάσεις θα πρεπει να πάρω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.