Jump to content
DubbeR_ChRoniS

Golf 1.6 16v 2002-2003

Recommended Posts

META ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΨΑΞΗΜΟ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ KAI ΤΟ SCORPIO ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΛΥΘΗΚΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Ο ΓΡΙΦΟΣ (ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΔΥΟ)

ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΓΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ 16ΑΡΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ AUS MIA KAI META AΠΟ

ΔΙΑΦΟΡΑ ΦΙΛΙΚΑ ΚΑΙ ΜΗ ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΠΩΣ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΟΤΕΡ.ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ

ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ

1) 100% Μπλοκ κινητήρα από αλουμίνιο

2) Υπερκυβισμός σε 1643

3) Αλλη πεταλούδα γκαζιού,πιο άμεση,με διαφορετική γωνία ευστροφίας.

4) Διαφορετικός εγκέφαλλος,συνεπώς και Management κινητήρα

5) 4 πολλαπλασιαστές στα μπουζί αντί ενός με 4 μπουζοκαλώδια.

6) Ελαφρωμένα και ενισχυμένα πιστόνια

7) Στρόφαλος διαφορετικός και ελαφρύτερος

:) Πολλαπλή εισαγωγής (πλαστική έναντι αλουμινίου)

9) Ενισχυμένο δίσκο - πλατό και διαφορετικές σχέσσεις σασμάν

ΣΕ ΜΙΑ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΣΕ CAR ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ

ΕΔΕΙΞΑΝ

rocket.gif 121.5HP/5497 και 16,6Kgr/4425 rocket.gif

ΣΗΜΕΡΑ Π.Χ. ΜΕΤΡΗΣΑ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΕΚΠΛΗΚΤΟΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ 60mm ;) ΕΧΕΙ 11,5 ΣΥΜΠΙΕΣΗ, Ο ΠΡΟΚΑΤΑΛΥΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ...

ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΥΤΑ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΑΔΕΛΦΙΚΟ FORUM.

OΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΟ ΜΟΤΕΡ ΑΝ ΠΟΣΤΑΡΕΙ

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΛΗΘΕΥΟΥΝ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ? ;)

Edited by NforN
Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
ΑΝ ΠΡΟΣΕΧΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΑ ΕΥΤΥΧΗΣΜΕΝΟΙ!

ama de ksereis na mi milas entaksei? den exeis dikaioma. einai o pyretos file. exo paraisthiseis. grapse lathos.

Έλα ρε παιδιά ήρεμα! tongue.gif

Λοιπόν έχουμε αρχίσει να ψαχνόμαστε με τον Χρόνη γιατί έχουμε παρατηρήσει και ιο 2 ότι τα Golfakia μας έχουν κάτι το διαφορετικό όσον αφορά την απόδοση του κινητήρα τους!

Λοιπόν οι παραπάνω πληροφορίες βρέθηκαν στο αδερφικό μας και αγαπημένο Seatclub :) σε αυτό το topic.

Επίσης βρήκα και μια άλλη πηγή που αναφέρει όλους του κινητήρες που έχει βγάλει η VW για το Golf Mk4. Από το 1,4 έως το R32!!!

http://www.gerritspeek.nl/vw-golf4-motoren.html

Εδώ οι διαφορές που βρίσκονται μεταξύ BCB και AUS είναι στην συμπίεση και στον διαφορετικό εγκέφαλο.

Όπως είπε και ο Χρόνης παραπάνω η εσωτερική διάμετρος της πεταλούδας είναι 60mm (Την μέτρησε ο ίδιος χθες με παχύμετρο - εσωτερική διάμετρο)! Φανταστείτε ότι το Polo Gti (6N2) έχει 53mm και θεωρείται η πιο μεγάλη πεταλούδα του VAG Group!!!

Μήπως ξέρει κανείς άλλος τί διαφορά παίζει για να διαλευκάνουμε το μυστήριο???

Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

Επειδή και στο link sto seatclub δε βρέθηκε άκρη... τα σίγουρα είναι:

1ον τα τελευταία τόσο 1400 όσο και 1600 έχουν 4 πολλαπλασιαστέ ςένα σε κάθε μπουζί(απότι λένε αποδίδει καλύτερα -εαν δεν είναι απο τα πρώτης φουρνιάς που χαλάνε)

2ον η πολλαπλή εισαγωγής είναι πλαστική (πιο πολύ για κακό ου κάνει αλλά οκ)

το πιο απλό είναι να μετρήσουν κ οι άλλοι πολλαπλή κλπ...

κανα φιλικό άνοιγμα ποτέ δε βλάπτει...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο link με τους κωδικού είδα πράγματα και θαύματα ...Μμμμμμμμμ

¶ν το Golfaki έχει 60ρα πεταλούδα...είναι μιά πολύ καλή πρόταση για βελτίωση του Polakioy μου...Μμμμμμμμ

Επείσης είδα ότι ο κινητήρας με κωδικό BAD έχει ποιό πολλά άλογα (5) αλλά και 5 Nm παραπάνω ροπή.....Μμμμμμμμ....

Καλά είπα εγώ να το πάω στα 12:1.....

Κρίμα ρε Χρόνη μπορούσες να έπεφτες στον BAD...

Εκτός κι άν είναι ο FSI οπότε γράψε λάθος....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο link με τους κωδικού είδα πράγματα και θαύματα ...Μμμμμμμμμ

¶ν το Golfaki έχει 60ρα πεταλούδα...είναι μιά πολύ καλή πρόταση για βελτίωση του Polakioy μου...Μμμμμμμμ

Επείσης είδα ότι ο κινητήρας με κωδικό BAD έχει ποιό πολλά άλογα (5) αλλά και 5 Nm παραπάνω ροπή.....Μμμμμμμμ....

Καλά είπα εγώ να το πάω στα 12:1.....

Κρίμα ρε Χρόνη μπορούσες να έπεφτες στον BAD...

Εκτός κι άν είναι ο FSI οπότε γράψε λάθος....

TO 4AΡΙ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΕΒΓΕΝΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ FSI ΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ 110 PS ΑΠΟ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ 2003 ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ.ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕ ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΡΧΟΤΑΝΕ ΕΔΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΤΕΡ.ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΚΩΔΙΚΟ BAD. ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΤΗΝ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ ΑΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΔΩΡΟ ΕΝΑ 180 6SPEED :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Πάρτε το τελευταίο Power Techniques. Τεύχος Φεβρουαρίου. Εχει το δικό μου και ένα άλλο Λεόν 1.6, 16ν, 04/2003 μοντέλλο με κινητήρα BCB-B.

Και λέμε το εξής. Το άλλο λεόν, με καταλύτη-τελικό και φίλτρο, απλή βενζίνη έβγαλε 121 άλογα και 16.2 ροπή στις 4.500.

Εμένα με κωδικό κινητήρα AUS, 02/2001 16ν, έβγαλε 133.6PS/6.045 / 17.5 Kgr/4827 και εχω, χταπόδι 4-2-1, καταλύτη, τελικό, φίλτρο, πρόγραμμα, re-profile εκκεντοφόρων. Εάν κάνει τα ίδια και ο άλλος τότε θα με upyours.gifupyours.gifupyours.gifupyours.gifupyours.gifupyours.gifupyours.gifupyours.gif χαλαρά knife.gifknife.gifknife.gifknife.gifknife.giffire.giffire.giffire.giffire.giffire.giffire.gif:angry2::angry2::angry2::angry2::thumbsup::):blush::angry:

Και έχουμε και λέμε. Εγώ κάνω 0-100 σε 10.4 και εκείνος 10.8. 100-160 ρολαριστές με 5η μου φεύγει μέχρι τα 130 και μετά τον περνάω με διαφορά 2 κενές ως τα 160 δικά μου, 150 δικά του.

Ανοιξα με ένα καινούργιο leon BCB κωδικό κινητήρα, Revo, Βαρελάκι, καταλύτη και τελικό και μέχρι να πιάσω 140 είχε πιάσει 160+. Πως εξηγείται λοιπόν???

Μαμά το AUS έχει 105.5, το BCB 118!!!!

13 άλογα είναι και παραείναι εφικτά με εγκέφαλλο, εισαγωγή και φυσικά τα μπουζί.

Φίλε που έχεις το BCB να ξέρεις φτιάχνεται όσο δεν φαντάζεσαι και πάει τον πάτο του. Για πρώτη κίνηση βάλε το Sprint Booster στο γκάζι και μετά να δεις..... <_<<_<<_<<_<<_<<_<<_<<_<<_<

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως δε μου έχει μείνει καμιά αμφιβολία διαβάζοντας το topic στο Seat Club.

Leon 1.6 με κινητήρα ΒCB με πρόγραμμα, σκούπα & τελικό δυναμομετρήθηκε στα 115hp, δηλαδή τα απολύτως αναμενόμενα...

Edited by 106R
Link to comment
Share on other sites

...o οποίος inferno έχει κινητήρα BCB στο Leon του :(

Και μάλιστα ο δυστυχισμένος όσο λέει με τα αποτελέσματα της δυναμομέτρησης πάει το αμάξι του αρκετά καλά, το έχω δει με τα μάτια μου να καταπίνει χαλαρά αλφα ρομεο 156 1.8, να σημειώσω πως έχει να κάνει σερβις τουλάχιστον 20000χλμ, άρα ως λογικό μπορεί το αμάξι του να έδειξε τέτοια νούμερα λόγω μη καλής κατάστασης σε μπουζί - φίλτρα βενζίνης - βρώμικη πεταλούδα, φίλτρου αέρος κλπ. Οπως και να έχει βάση λογικής και αυτά παίζουν τον ρόλο τους ε???

Χρόνη, ο νίκος δεν είναι απο το Σεατ Κλαμπ. Ουδεμία σχέση.

Κάτι ακόμα έτσι για τα πρακτικά, οι κινητήρες του Group είναι οι εξής

2000 - μέσα 2002 AUS (αλουμινίου εισαγωγή και 4 μπουζοκαλώδια)

2002 μέσα - 2002 τέλη AZD (πλαστική εισαγωγή και 4 πολαπλασιαστές)

2002 τέλη - 02-2003 BCB-A (// // //)

03-2003 - 12-2004 BCB-B. (// // //)

Οι διαφορές τους προς το καλύτερο φυσικά, είναι σε πολλά σημεία, πχ εγκέφαλλο, management, ηλεκτρολογικά, πιο εξελιγμένοι κλπ

Πάντως το καλοκαίρι που έβαλα τον AUS μπήκε κουτί επάνω στο αμάξι μου ως 1.4 παλαιότερα, ενώ για να βάλω AZD και πιο πάνω έπρεπε να αλλάξω οτιδήποτε ηλεκτρολογικό, ακόμα και καντράν, φίσες κλπ.......Γιατί άραγε????

Link to comment
Share on other sites

Kalispera paides ! Xairomai pou uparxei auto to club kai mporoume emeis pou den katexoume kai polla apo mhxanologika na mathainoume kapoia vasika pragmata apo sas tous kala gnwrizontes. Loipon, gia na mpw sto thema. Exw ena 4ari 1.6 Generation mod. 8/01. Bash autwn pou anaferete pio panw logika prepei na einai to mod. me ta 4 mpouzokalwdia kai thn alouminenia eisagwgh. Omws prin kanena xrono "ta paikse" o pollaplasiasths kai fusika pige antip/peia kai allaxthike (tsampe ennoeitai). Se 6 mhnes mesa kai enw to meshmeri to pira apo service, to apogeuma ta ksanapaizei !!!! Pali antiproswpeia, pali tsampe (exw donti, xaxaxaxaxa). Otan paw na to parw loipon kai ta psiloxwnw sto tupo pou mou to paredwse, mou leei: " Paidikes arrwsties, sou allaksame kai tous 4 na eimaste sigouroi !!!!!!" Mporeite na mou peite mia gnwmh? Safws kai paizei na mou poulise "fukia" oson afora oti exei 4 h' oti tous allakse olous. Mporw na dw apo kapou thn ekdosh tou kinhthra? Mhxanostasio den tolmw na valw xeri. Apo kapou allou isws ? (Vivlio klp....). Auto pou exw parathrhsei einai oti to autokinhto den "travaei" arketa xamhla, pshla omws den masaei alla auto exei kai tis epiptwseis (vlepe katanalwsh). Mporw na kanw kati wste na veltiwsw thn roph xamhla? Euxaristw gia ton xrono sas kai thn upomonh sas. Filika, Nikos

Link to comment
Share on other sites

Και μάλιστα ο δυστυχισμένος όσο λέει με τα αποτελέσματα της δυναμομέτρησης πάει το αμάξι του αρκετά καλά, το έχω δει με τα μάτια μου να καταπίνει χαλαρά αλφα ρομεο 156 1.8, να σημειώσω πως έχει να κάνει σερβις τουλάχιστον 20000χλμ, άρα ως λογικό μπορεί το αμάξι του να έδειξε τέτοια νούμερα λόγω μη καλής κατάστασης σε μπουζί - φίλτρα βενζίνης - βρώμικη πεταλούδα, φίλτρου αέρος κλπ. Οπως και να έχει βάση λογικής και αυτά παίζουν τον ρόλο τους ε???

Επειδή τυγχάνει να τον γνωρίζω, το αυτοκίνητο του inferno είναι και καλοσυντηρημένο και προσεγμένο "στην τρίχα". Σε ανοίγματα με περίπου ισοδύναμα αυτοκίνητα, τα αποτελέσματα ήταν τα απολύτως αναμενόμενα, δηλαδή πάει αρκετά καλύτερα από οποιοδήποτε μαμά 1.6 του group αλλά μέχρι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ :baby: ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΛΛΑ ΑΡΚΕΤΗ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΩ ΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΒCΒ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛO ΠΛΑΝΗΤΗ KAMIA ΣΧΕΣΗ ΜΕ AUS KAI AΖD ΚΤΛ.

ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΧΕ ΠΑΝΩ ΦΙΛΤΡΟΧΟΑΝΗ BMC ΚΑΤΑΛΗΤΗ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΟ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΞΥΡΙΖΕ...... rocket.gif

ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΗΛΑΔΗ... fire.gif

ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΒΟΗΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ.....ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ *μη επιτρεπόμενη λέξη* :unsure: ΜΕ ΤΟ ΜΟΤΕΡ...

ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΚΑΤΣΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΟΡΥΦΑΙΟΥΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΟΙΚΟΥΣ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΙΘΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΦΤΑΝΕΙ.....

175 PS 2o ΣΤΑΔΙΟ ΣΑΣ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ? machinegun.gif ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΛΛΑ...... ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ... :wub:

Link to comment
Share on other sites

Α ναι ε?????? :angry2::angry2::angry2::angry2::unsure::baby::wub::thumbsup::blink::blink::blink::blink:

Εγώ τότε ένα έχω να πω.... machinegun.gifmachinegun.gifmachinegun.gifrocket.gifrocket.gifrocket.gifrocket.gif

Ζητείται κατεπειγόντως μοτέρ, σασμάν, πλεξούδες, εγκέφαλος κλπ BCB(κατσκευή 2003 - 2004) πληρωμή της μετρητοίς.......#@#@αμώ τον AUS MOY rocket.gifrocket.gifmachinegun.gif

Link to comment
Share on other sites

ti lete re pedia 175ps den vienoyn etsi..

ti na po..

ego eimai apo tous gantemides me to AUS

Γκαντεμιά ρε φίλε το λέω για μένα που θέλω τα πολλά και ατμοσφαιρικά protest.gifprotest.gifprotest.gifprotest.gif:excl::excl::excl::excl::excl::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry2::angry2::angry2:protest.gifprotest.gifprotest.gif:excl::excl::excl:

Το δικό μας μοτέρ αν και 4ετίας μπορεί να σκαρφαλώσει άνετα τα 160 άλογα σε 3ο στάδιο (και μέχρι 220 με χρήση Τουρμπίνας :angry2::angry2::angry2::angry::angry::angry::angry: )

Δεν θέλω τουρμπίνα όμως γιατί μετά πάμε σε άλλα στάδια.......

π.χ. βάλε άλλη τουρμπίνα, βάλε ακραλαιτ πιστόνια, βάλε ιντερκούλερ και εγώ αυτά δεν τα αντέχω...........

Σήμερα διάβασα για το Ibiza Cupra -R χωρίς Ρεβο 0-100 σε 7,0!!!!!!!!!!

Και 220 άλογα να το κάνω από πάνω θα με περνάει το ρημάδι.....

Ας το φτιάξουμε λοιπόν ατμοσφαιρικό μέχρι 150-160 ατμφοσφαιρικά (το θέλω βολτάδικο, όχι κοντράδικο) και αξιοπρεπέστατο και αν αναζητάμε πολλά άλογα ας πάμε σε νέο αμάξι.....

Χρόνη θα σε σκίσω ρε.........!!!!!!!!!!!!!!ΑΚΟΥΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ????????

Θα σου τον κλέψω εγώ τον BCB και του φίλου σου του Ηλία να τον έχω εφεδρικό....... <_<<_<<_<:thumbsup::D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πάντως έβαλα την εισαγωγή του BCB και την πεταλούδα του AZD(λόγω διαφορετικής βάσης). Καλό μπαστάρδεμα, και το αμάξι μου πέταξε :thumbsup::D:D:D:D:excl: , όχι πως πήρε τρελλά άλογα αλλά 3-4 σίγουρα συν το νεύρο

Παίζεται να βρω και τον στρόφαλλο του BCB που είναι πιο καλοζυγισμένος..... :excl::excl::excl::excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο link με τους κωδικού είδα πράγματα και θαύματα ...Μμμμμμμμμ

¶ν το Golfaki έχει 60ρα πεταλούδα...είναι μιά πολύ καλή πρόταση για βελτίωση του Polakioy μου...Μμμμμμμμ

Επείσης είδα ότι ο κινητήρας με κωδικό BAD έχει ποιό πολλά άλογα (5) αλλά και 5 Nm παραπάνω ροπή.....Μμμμμμμμ....

Καλά είπα εγώ να το πάω στα 12:1.....

Κρίμα ρε Χρόνη μπορούσες να έπεφτες στον BAD...

Εκτός κι άν είναι ο FSI οπότε γράψε λάθος....

To gti αν δεν κανω λαθος φορα 58αρα πεταλουδα....

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.