Jump to content
Donnie_Darko

Αντικλεπτικα Μπουλονια

Recommended Posts

Καλησπέρα, η ρόδα στην παρακάτω φωτογραφία εχει αντικλεπτικά μπουλόνια ; Γιατί στο πορτ-μπαγκαζ δεν βρίσκω τον ανταπτορα για τα αντικλεπτικά μπουλόνια.

Επίσης όπως βλέπετε κάποιος μου πήρε το καπάκι από την βαλβίδα :angry2:, που μπορώ να βρω να αγοράσω τέτοια ;

Ευχαριστώ.

img1623v.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν δεν βγαλεις τις ταπες πως θα δουμε αν εχει αντικλεπτικο μπουλονι;για το καπακι,ζητα ενα απο εναν ζαντολαστιχα.χιλιαδες εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε συ καπάκι για την βαλβιδα ημαρτον, σε βουλκανιζατέρ θα στο δώσουν και τζάμπα. Οσο για τον ανταπτωρα ειναι "κουμπωμένος" μεσα στην ρεζερβα στο πορτμπαγκαζ.

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Αυτα που λετε εσεις σαν καπακια εγω νομιζα οτι ειναι τα αντικλεπτικα μπουλονια. Γιατι στο manual που εχει φωτογραφια ειναι ιδια με τα αντικλεπτικα μπουλονια, εκτός αν κάνω λάθος. Δειτε και στι photo.

antitheft.png

Edited by Donnie_Darko
Link to comment
Share on other sites

Ειναι οπως τα λεει ο joop παραπανω.

Παντως πιστευω, κρινοντας και απο το δικο μου, οτι ολες οι μαμα αλουμινενιες ζαντες πρεπει να εχουν μπουλονια ασφαλειας. Στη ρεζερβα σου υπαρχει και ενα μεταλλικο συρματακι κατι σαν ελατηριακι με το οποιο βγαζεις αυτα τα μαυρα καπακια και βλεπεις τα μπουλονια.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οπως τα λεει ο joop παραπανω.

Παντως πιστευω, κρινοντας και απο το δικο μου, οτι ολες οι μαμα αλουμινενιες ζαντες πρεπει να εχουν μπουλονια ασφαλειας. Στη ρεζερβα σου υπαρχει και ενα μεταλλικο συρματακι κατι σαν ελατηριακι με το οποιο βγαζεις αυτα τα μαυρα καπακια και βλεπεις τα μπουλονια.

Οπως στα ειπε και παραπανω ο ΚΙΡΡΑ.Εχει στην ρεζερβα ενα συρματακι με στρογγυλη λαβη για να βγαλεις το πλαστικο αυτο καπακι.Απο μεσα κατα 99% θα ειναι ασφαλειας.Και πρεπει το ανταπτορακι να ειναι και αυτο στην ρεζερβα μαζι με ολα τα αλλα.Εαν το "εφαγε" καποιος πρεπει να πας στην εταιρια και να δουνε ποιο μπαινει για να δουν το νουμερο σου και να αγορασεις ενα.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση.

Τι μπορει να χρησιμευουν τα αντικλεπτικα μπουλονια? Υπαρχει περιπτωση να σου κλεψουν τις ροδες?

Δεν εχω ακουσει ποτε τετοιο συμβαν γιαυτο και μου κινησε την περιεργεια.

Για καλη μας τυχη δεν ζουμε στο Chicago.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση.

Τι μπορει να χρησιμευουν τα αντικλεπτικα μπουλονια? Υπαρχει περιπτωση να σου κλεψουν τις ροδες?

Δεν εχω ακουσει ποτε τετοιο συμβαν γιαυτο και μου κινησε την περιεργεια.

Για καλη μας τυχη δεν ζουμε στο Chicago.

Μην ανησυχείς και ηρθε και αυτη η ώρα.

Αλλα κατα ενα μερος εχεις δικιο που να σου κλεψουν τωρα τις ροδες, θελει και καποια δουλεια που πρεπει να κανουν!!

Θα στο παρουν ολο!! new_grrrr.gif

Link to comment
Share on other sites

Μην ανοιξω αλλο topic, να με συγχωρεις λοιπον Donnie :pardon: Εχω τις 6κτινες τις ζαντες (oem) αυτες με το καπακι στη μεση που κρυβουν τα μπουλονια. Καπου ακουσα οτι αυτα εχουν κατι σαν ασφαλεια αλλα εμενα δεν εχουν τιποτα και βγαινουν ΠΑΝευκολα (δεν πεφτουν μονα τους βεβαια). Η ερωτηση μου ειναι, για τι ακριβως ψαχνω για να μην τα ψαχνω καμια μερα :p

Ευχαριστω αδερφια.

Link to comment
Share on other sites

το περιμενα οτι δεν θα εχεις μπουλονια ασφαλειας...

οσο για τις ζαντες παιδια αφηστε το καλυτερα,κλεβουν καργα.πριν ενα χρονο εκλεψαν και τις 4 μαμα ζαντες απο συναδελφο μου στο honda accord που εχει.το βρηκε πανω σε τσιμεντολιθους το αμαξι.περιοχη Ν.Ηρακλειο.ευτυχως τις καλυψε η ασφαλιστικη του.

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε συ καπάκι για την βαλβιδα ημαρτον, σε βουλκανιζατέρ θα στο δώσουν και τζάμπα. Οσο για τον ανταπτωρα ειναι "κουμπωμένος" μεσα στην ρεζερβα στο πορτμπαγκαζ.

για τα καπακια μην εισαι τοσο σιγουρος!

οταν εκανα αλλαγη ζαντες απο σιδηρενιες με αλουμινιου, ο πιτσιρικας στο βουλκανιζατερ μπανισε τα original καπακια (αυτα που σου επιτρεπουν να μετρας την πεση χωρις να βγαλεις το καπακι) και με το προσχημα οτι θα βαλει καινουριες βαλβιδες, με πολυ μαεστρια ο μπαγασας τις καβατζωσε στην ακρη για να τις βαλει πιθανοτατα στο καλογυαλισμενο παπακι που ειχε μοστραρισμενο απ εξω!

εκανα το κοροιδο στην αρχη για να δω αν θα βαλει τα ιδια, αλλα μπααα! αρχισε να βαζει τα απλα κλασικα καπακια. να μην τα πολυλογω στο τελος του λεω, Α! δωσε μου και τα καπακια τα παλια, τα θελω.

ε... να τα εριξα στο κουτι που πεταμε τις παλιες βαλβιδες ειπε και αρχισε να ψαχνει. τελικα τα πηρα και αυτα εβαλα παλι.

Link to comment
Share on other sites

Guest Karaman

Τα αντικλεπτικα μπουλονια αποτρεπουν τους αρχαριους, ο επαγκελματιας θα το παρει ολοκληρο.!

Και μια συμβουλη, βαζουμε αντικλεπτικα μπουλονια αλλα το κλειδι μην το αφηνετε πισω στη ρεζερβα, καλυτερα να το κρυψετε καπου μεσα στο αυτοκινητο. Γνωστος μου του ανοιξανε το αυτοκινητο πηρανε το κλειδι, το τακαρανε και πανε τα 18αρια.! μαλιστα του ξηλωσανε και το τιμονι με τον αεροσακο!! :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να κάνω μια ψιλοάσχετη ερώτηση?

Θέλω να βάλω ρέπλικα gti 18άρα, χρειάζονται καινούρια μπουλόνια ή κάνουν αυτά που έχουν οι μαμα 16άρες?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να κάνω μια ψιλοάσχετη ερώτηση?

Θέλω να βάλω ρέπλικα gti 18άρα, χρειάζονται καινούρια μπουλόνια ή κάνουν αυτά που έχουν οι μαμα 16άρες?

Αν μια ρεπλικα εχει σφαιρικες οπες για τα μπουλονια τοτε κανουν τα "μαμα".

Αν εχει κωνικες οπες τοτε χρειαζονται καινουργια μπουλονια.

radschrauben.jpg

Σχεδον παντα οι ρεπλικα με κωνικες οπες εχουν και τα μπουλονια στην συσκευασια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.