Jump to content
kpol

Golf 5/6 - Καδένες Χρονισμού Σε Fsi & Tsi Μοτέρ

Recommended Posts

11 hours ago , peolinio said:

και εγώ άλλαξα καδένα και μετά απο 3 μήνες ξανά τα ίδια. Κλάιω τα λεφτά μου

Τα ανταλλακτικά ήταν original μέσω ΕΤΚΑ ? Τι ακριβώς παρουσιάζει το αμάξι?

Να πας εκεί που το έκανες πριν 3 μήνες και να τους το πείς.

 

 

 

Έχω γράψει μέσα στο παρόν τόπικ, πλήρη λίστα με ΟΛΑ τα ανταλλακτικά που πρέπει ν΄αλλαχθούν.

Το μοτέρ, έχει προβληματικό σύστημα καδένας, προσωπικά δεν εμπιστεύομαι ακόμα και τα νέα part numbers. Οπότε μια αλλαγή στις 100Κ χλμ και τέλος.

 

Δυστυχώς η VW έβαλε όλους τους κατόχους σε περιπέτειες. Όποιος θέλει να έχει το κεφάλι του ήσυχο κάνει την αλλαγή σωστά και 99% δεν έχει πρόβλημα.

α.   Εαν μπορείτε να πάρετε προσφορές - πακέτα - εκπτώσεις πάρτε τα, αλλά μην αμελείτε να βάζετε ΠΑΝΤΑ αυθεντικά ανταλλακτικά για την από την αντιπροσωπεία,ώστε να είναι τα ανανεωμένα.

β.   Μην ρισκάρετε, να ξεπερνάει το αμάξι τα 100.000χλμ, εάν έχετε οικονομική δυνατότητα αλλαγής.

 

Τα προβλήματα αυτά δεν υπάρχουν μόνο στο 1.4 Tsi, υπάρχουν και σε άλλα μοτέρ του γκρουπ, αλλά και σε άλλες μάρκες, ορισμένες πολύ ακριβές.

Είναι αποτελέσμα της μείωσης του κόστους στα ανταλλακτικά και έχουν αντίκτυπο στην τσέπη μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , Alex.G said:

Τα γνησια ανταλλακτικα εχουν εγγυηση. Εσυ τι εβαλες και που και ποτε γιατι εχει βγει εδω και καιρο ενισχυμενη καδενα.

πήγα σε αντιπροσωπία scoda μιας και μου είπαν χαμηλότερη τιμή. Τα ανταλλακτικά ήταν γνήσια απο ΕΤΕΑ αλλα το θέμα δεν ήταν όμως στην καδένα αλλά στο γρανάζι οπότε τζάμπα τα λεφτά της καδένας γιατί δεν είχε θέμα εκεί ( ναι ήταν η ενισχυμένη) με αποτέλεσμα αυτήν τους την λάθος διάγνωση να την φάω στο κεφάλι. Δεν αναγνωρίζουν τίποτα όσο και να φώναξα στην τελικά πήγα vw πήρα όλο το σετ μιας και έβγαινε φθηνότερα απο την πρώτη αλλαγή της καδένας ( άκουσον άκουσον) και σώθηκα. Το θέμα είναι ότι έπρεπε να μπεί πάλι η ίδια καδένα μιας κ στην vw δεν θα μου αναγνώριζαν εγγύηση για την τοποθέτηση της καδένας απο την Scoda με αποτέλεσμα να μου μείνει η καδένα χαχα κλαίω. 

Link to comment
Share on other sites

Από την πρόσφατη αλλαγή καδένας στο μοτέρ.

Golf mk5 1.6 Fsi 115 ps.

Κόστος ΓΝΉΣΙΩΝ ανταλλακτικών 170€ χωρίς το γρανάζι μεταβλητού!

Στην τελευταία φώτο είναι η φλάντζα καθρέπτη.

Ο υπάλληλος στα ανταλλακτικά μου είπε πως το καφέ κουτί που βλέπετε στην πρώτη φωτογραφία είναι κιτ καδένας. Στοιχίζει φθηνότερα από ότι αν θα έπαιρνα ξεχωριστά τα δυο κομμάτια.

dGL6qlZ.jpg

TAXqPyY.jpg

46FLZQY.jpg

qDQ6k8a.jpg

imOW7b6.jpg

 

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Και το αστείο είναι ότι υπάρχουν after market με τις ίδιες χώρες προέλευσης...

 

1 hour ago , Speedy said:

Από την πρόσφατη αλλαγή καδένας στο μοτέρ.

Golf mk5 1.6 Fsi 115 ps.

Κόστος ΓΝΉΣΙΩΝ ανταλλακτικών 170€

Στην τελευταία φώτο είναι η φλάντζα καθρέπτη.

Ο υπάλληλος στα ανταλλακτικά μου είπε πως το καφέ κουτί που βλέπετε στην πρώτη φωτογραφία είναι κιτ καδένας. Στοιχίζει φθηνότερα από ότι αν θα έπαιρνα ξεχωριστά τα δυο κομμάτια.

dGL6qlZ.jpg

TAXqPyY.jpg

46FLZQY.jpg

qDQ6k8a.jpg

imOW7b6.jpg

 

Από που τα πήρες αν επιτρέπεται ??? 

Link to comment
Share on other sites

Sticky μαζι με τα λινκ αγορας, γιατι πολυ γινανε μαγκες ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα είδα μια παλιά φωτογραφία από εταιρεία βελτιώσεων στην Αθήνα και έγραφε.. γνήσιο σετ καδένας για κινητήρες 1.4 TSI.

Έκανα ζουμ στους κωδικούς και διαπίστωσα:

Οι κωδικοί καδένας, τεντωτήρα, γλιστιέρες και φλάντζα καθρέπτη είναι ίδιοι ακριβώς με αυτά του 1.6 FSi μου .

Το γρανάζι και η τσιμούχα δεν υπήρχαν στη φώτο της εταιρείας βελτιώσεων.

Τα πράγματα αγοράστηκαν από εμένα τον ίδιο, με την άδεια του αυτοκινήτου στο χέρι, από αντιπροσωπεία της VW-AUDI στα δυτικά της Θεσσαλονίκης.

Για μένα το αστείο είναι ότι λέμε πως έχουμε Γερμανικά αυτοκίνητα..

Edited by Speedy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , Speedy said:

Πρόσφατα είδα μια παλιά φωτογραφία από εταιρεία βελτιώσεων στην Αθήνα και έγραφε.. γνήσιο σετ καδένας για κινητήρες 1.4 TSI.

Έκανα ζουμ στους κωδικούς και διαπίστωσα:

Οι κωδικοί καδένας, τεντωτήρα, γλιστιέρες και φλάντζα καθρέπτη είναι ίδιοι ακριβώς με αυτά του 1.4 TSi .

Το γρανάζι και η τσιμούχα δεν υπήρχαν στη φώτο της εταιρείας βελτιώσεων.

Τα πράγματα αγοράστηκαν από εμένα τον ίδιο, με την άδεια του αυτοκινήτου στο χέρι, από αντιπροσωπεία της VW-AUDI στα δυτικά της Θεσσαλονίκης.

Για μένα το αστείο είναι ότι λέμε πως έχουμε Γερμανικά αυτοκίνητα..

Άμα ήταν μόνο αυτό το αστείο θα ήμασταν ευτυχισμένοι....χαχαχαχαχα

Edited by Speedy
διόρθωση κειμένου στην παράθεση
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο σετ κανει και για πολο; Ποια ειναι αυτη η αντιπροσωπεια;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago , konza1990 said:

Το ιδιο σετ κανει και για πολο; Ποια ειναι αυτη η αντιπροσωπεια;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν γνωρίζω αν είναι τα ιδια για το πολο..

Προσοχή! Η παραπάνω τιμή ανταλλακτικων που έχω αναφέρει είναι χωρίς το γρανάζι του μεταβλητού. 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Speedy said:

Δεν γνωρίζω αν είναι τα ιδια για το πολο..

Προσοχή! Η παραπάνω τιμή ανταλλακτικων που έχω αναφέρει είναι χωρίς το γρανάζι του μεταβλητού. 

Πήρες και γρανάζι μεταβλητού εν τελει; Αν ναι, ποσο κοστισε ολο μαζι;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Εχω ενα golf V 1.4 (140hp) 1/2007 με 65.000 χλμ.
Πέρα απο αναλώσιμα σε λάδια φίλτρα μπουζί δεν εχω αλλάξει μέχρι σημερα τίποτα άλλο.
Ερώτηση. Πρεπει να αλλαχθεί κάτι προληπτικά όσον αφορά καδένα χρονισμού, γρανάζι κτλ ή αν μου ανάψει τσεκ θα το κοιτάξω;
Ποιος μπορει ας μου δώσει μια υπεύθυνη απάντηση γιατι νε αυτα που διάβασα αγχώθηκα και δεν κατάλαβα και πολλα.
Ευχαριστω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακούς κάποιον παρατεταμένο πολύ δυνατό θόρυβο όταν το βάζεις μπροστά; (Όχι για ένα δευτερόλεπτο, για παραπάνω). Αν όχι, δεν έχεις κανένα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ακούς κάποιον παρατεταμένο πολύ δυνατό θόρυβο όταν το βάζεις μπροστά; (Όχι για ένα δευτερόλεπτο, για παραπάνω). Αν όχι, δεν έχεις κανένα θέμα.

Όχι δεν ακούω τίποτα. Αυτο που ρώτησα ειναι αν πρεπει να κάνω κάτι προληπτικά. Δηλαδη πρεπει να γίνει κάποια αλλαγή σε ανταλλακτικό βάσει χλμ ή παλαιότητας. Πχ στα αμάξια αλλάζουμε ιμάντα χρονισμού κάθε 4 χρόνια.
Στο δικο μας δεν κάνουμε τίποτα; Πέρα απο την καδένα χρονισμού πρεπει να κοιτάξω κάτι άλλο;
Ξαναλέω προληπτικά. Το αμάξι δεν έχει βγάλει κάτι περίεργο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα απο service μικρό λαδιών και ο υπάλληλος της αντιπροσωπίας στο Βύρωνα, μου είπε πως θα χρειασθεί να αλλάξω καδένα! Αγχώθηκα γιατί ενώ βλέπω το check αναμένω, στο δικό μου OBD-II μου βγάζει τον κωδικό p3008, που αφορά κάποιο ηλεκτρικό πρόβλημα! Τι λέτε να κάνω; Κάθε συμβουλή δεκτή, σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για μην αγχώνεστε τσάμπα για καδένα, γιατί δεν μετράτε προληπτικά χρονισμό για να ησυχάσετε;

Κ εγώ καδένα έχω κ που κ που για να είμαι σίγουρη το πάω για μέτρηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , queen said:

Για μην αγχώνεστε τσάμπα για καδένα, γιατί δεν μετράτε προληπτικά χρονισμό για να ησυχάσετε;

Κ εγώ καδένα έχω κ που κ που για να είμαι σίγουρη το πάω για μέτρηση.

Πως γίνεται η μέτρηση αυτή???

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , RAF JOHN said:

Πως γίνεται η μέτρηση αυτή???

Επιπλέον, ποιές μετρήσεις είναι αποδεκτές και πάνω από όριο απαιτείται διορθωτική ενέργεια, επισκευή;

/ Β

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάτσει να το δω ακριβώς πως γίνεται, ούτε το έχω ψάξει. Είναι ειδικό κιτ με το οποίο γίνεται ο έλεγχος κ ο χρονισμός του κινητήρα. Απ' ότι θυμάμαι βιδώνουν ένα εργαλείο στη θέση του μπουζί, γυρνάνε τον στρόφαλο κ ελέγχουν τις μοίρες.

Με ένα πρόχειρο ψάξιμο, δες εδώ: http://www.enginebasics.com/Engine Basics Root Folder/Camshaft Timing.html

Για τις τιμές των μετρήσεων δεν ξέρω αλλά δεν είναι DIY σε ένα καλό συνεργείο ξέρουν κ να το κάνουν κ να σου πουν αν είναι σωστός ο χρονισμός.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και να είναι σωστός ο χρονισμός δεν σημαίνει πως η καδένα δεν μπορεί να έχει πρόβλημα... Πάντως εμένα το συνεργείο στην επάρχια που συντηρώ το αυτοκινητό μου (tsi122 caxa με 50.000km )

επιμένει πως δεν έχει πρόβλημα που ακουγεται 2-3 δευτερόλεπτα σε μερικές κρύες εκκινήσεις (οχι πάντα) και πως θα γίνει ο προβλεπόμενος έλεγχος και αντικατάσταση μετά τα 100.000χλμ. Τωρα αν έχουν δίκιο η οχι ο χρόνος θα δείξει....

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, δεν εξετάζω το αν έχει φυσικό ελάττωμα ή αν θα παρουσιάσει κάτι στο μέλλον, γι' αυτό άλλωστε παίρνω χρονισμό συχνά, κ κυρίως μετά από αλλαγή λαδιών (μιας κ τότε είναι πιο αυξημένη η πιθανότητα να πηδήξει δόντι). Μιλάω για το αν έχει ήδη γλιστρήσει ή πηδήξει έστω κ μισό δόντι η καδένα, τότε χάνει χρονισμό, δεν γίνεται αλλιώς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/11/2016 at 8:31 ΜΜ, queen said:

Δεν έχω κάτσει να το δω ακριβώς πως γίνεται, ούτε το έχω ψάξει. Είναι ειδικό κιτ με το οποίο γίνεται ο έλεγχος κ ο χρονισμός του κινητήρα. Απ' ότι θυμάμαι βιδώνουν ένα εργαλείο στη θέση του μπουζί, γυρνάνε τον στρόφαλο κ ελέγχουν τις μοίρες.

Με ένα πρόχειρο ψάξιμο, δες εδώ: http://www.enginebasics.com/Engine Basics Root Folder/Camshaft Timing.html

Για τις τιμές των μετρήσεων δεν ξέρω αλλά δεν είναι DIY σε ένα καλό συνεργείο ξέρουν κ να το κάνουν κ να σου πουν αν είναι σωστός ο χρονισμός.

Σε ευχαριστώ πολύ, σήμερα θα το πάω σε φίλο μου στη Νίκαια να το κοιτάξει, διότι το 1000€!!!!!!! που ήθελε σούμα ο Βυρωνιώτης, απλά δε παίζει.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.