Jump to content
sodimitris

Επισκευη Θορυβου Κομπρεσερ A/C Golf 5

Recommended Posts

επειδη πολοι κατοχοι vw συχνα ακουω αλαξατε κομπρεσερ γιατι απλα εκανε θορυβο και πιστευωντας τα λογια της αντιπροσοπιας οτι ο θορυβος ειναι απο μεσα και οτι το ρολεμαν της τροχαλιας αν ειναι απο εκει ο θορυβος παλι δεν αλλαζει.επειδη λοιπον λενε πολλα τα οποια δεν υσχειουν και ολοι μας κοιτανε στην τσεπη και μονο σας κανω αλλο ενα how to για παραδειγμα.οσοι ακουτε θορυβο να ξερετε πως ειναι απο την τροχαλια.

εμενα εκανε απειροελαχειστο θορυβο αλλα εχω μια μ@λ@κι@ δεν θελω να ακουω ουτε "τακ" στο αμαξι μου και ετσι αλλαξα το ρολεμανακι.

ξεκιναμε με τα κλασικα βγαλσιμο ποδιας και δεξιου θολου το κατω κοματι οπως βλεπετε στις 2 παρακατω φωτος.

40254969.jpg

66273589.jpg

συνεχιζουμε με ενα 16 κλειδι να λασκαρουμε τον τεντωτηρα να βγαλουμε το λουρι.

10991444.jpg

αυτη ειναι η μπροστινη οψη απο την τροχαλια οτου κομπρεσερ οπου το μαυρο που βλεπεται ειναι λαστιχενιο και εχει μια ασφαλεια.θα την δειτε τραβωντας το.

82598101.jpg

τραβαλε λοιπον με ενα κατσαβιδακι με ελαφρια δυναμη για να βγει το λαστιχο.

65405501.jpg

οταν εχει βγει πλεον το λαστιχο βλεπουμε μια βιδα που κραταει το λαμαρινακι και την τροχαλια.αυτη βαζουμε το κλειδι και την σφυγνουμε μιας και εχει αναποδη βολτα και βγαινει

προς τα εξω.

57447224.jpg

εδω βλεπουμε την τροχαλια και το λαμαρινακι που βγαλαμε!

78472705.jpg

τωρα..για να αφαιρεσουμε το ρολεμαν περνουμε 2 καρυδακια ενα ανα παταει επανω στο ρολεμαν απο τη μια μερια και αλλο ενα μεγαλυτερο να παταει στην τροχαλια και να χωραει να βγει το ρολεμαν(κατι σαν εξωρκεας)οπως βλεπεται στις 2 παρακατψ φωτος.

11727385.jpg

85628435.jpg

τα βαζουμε λοιπον στην μεγκενη και σιγα σιγα αρχιζουε να την κλεινουμε και ετσι βγαινει το ρολεμαν.

42753040.jpg

και μια εικονα απο το ρολεμαν.

36208708.jpg

να πω οτι το ρολεμαν το βρισκουμε:πανω στο παλιο ρολεμαν υπαρχει ενας κωδικος π.χ 55x35x15 με αυτες ειναι οι διαστασεις του ρολεμαν μας και με αυτες παιρνουμε το καινουριο.

συμαντικο να σας πο οτι η τροχαλια ειναι κατι αναμεσα σε αλουμινιο και κατι σε μολυβδο (ετσι μου φανικε εμενα)σπασει παρα μα παρα πολυ ευκολα γιαυτο αν το πειχειρισεται μεγαλη προσοχη ακομη κ να μην σας πεσει κατω.

ολα αυτα με εργασια δικια μου και με κοστος ΜΟΝΟ την αγορα του ρολεμαν στα 17ευροπουλα.

δεν φερω καμια ευθυνη αν καπιος επιχειρισει και κανει κατι λαθος.

προς ολα τα μελη του club Δημητρης........

Edited by sodimitris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έγραψες πάλι Δημήτρη :clapping: :clapping: :clapping:

Τέλειο μπράβο !!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

Ωραιος!

ο θορυβος να υποθεσω σταματησε.

αυτη η τροχαλια που εβγαλες ειναι και ο συμπλεκτης του κομπρεσερ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

ναι καταλαβα, εννοω αυτη η τροχαλια παιζει και το ρολο συμπλεξης-αποσυμπλεξης του κομπρεσορα? και ο θορυβος που ειχες πριν σταματησε τωρα?

Link to comment
Share on other sites

ο θορυβος φυσικα και σταματησε,οσο για το κομπλαρισμα κοιταξε, υπαρχουν διαφοροι τυποι κοπρεσερ αλλα που κομπλαρουν απο την τροχαλια και αλλα μεσα,εμενα ειναι DENSO κομπλαρει απο μεσα,αρα δεν ειναι αυτη που ειναι για ασυμπλεξη-αποσυμπλεξη.

Link to comment
Share on other sites

χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ ετσι κανει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ωραιο το ποστ σου μπράβο. ερώτηση αυτόν τον ήχο πότε τον ακούς στο ρελαντί , όταν ξεκινάς ή κατά τη διάρκεια της οδήγησης ;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στους φιλους. εχω μια ερωτηση-απορια καπως καθηστερημενα κατα 2 ετη. εκανες αλλαγη μονο στο ρουλεμαν. λαδια-φρεον στο κομπρεσερ δεν πειραξες καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Για αυτήν την επισκευή δεν χρειάζεται να αδειάσει το κύκλωμα του A/C οπότε φρέον δεν πειράζουμε :) 

Link to comment
Share on other sites

το δοκίμασα φίλε αλλά δεν έβγαινε η τροχαλία με τίποτα για να την πάρω στα χέρια  :sorry:  οπότε βάλαμε γράσο στο ρουλεμάν το ξανακλείσαμε αλλά ο θόρυβος κατά 99% προέρχεται από μέσα οπότε πάμε για κομπρεσερ ac..και βλέπουμε 

Link to comment
Share on other sites

Τα ρουλεμάν αυτά είναι αυτολιπαινόμενα η κλειστού τύπου αν θέλετε, όσο γράσο και να βαλεις δεν κάνεις τίποτα εκτός και αν έβγαλες την τσιμούχα ώστε να φαίνονται οι μπίλιες και έβαλες εκεί το γράσο.

Link to comment
Share on other sites

Τα ρουλεμάν αυτά είναι αυτολιπαινόμενα η κλειστού τύπου αν θέλετε, όσο γράσο και να βαλεις δεν κάνεις τίποτα εκτός και αν έβγαλες την τσιμούχα ώστε να φαίνονται οι μπίλιες και έβαλες εκεί το γράσο.

και εκει να βαλεις αλεξη παλι εχει φθορα κια κανει θορυβο.

Link to comment
Share on other sites

αυτό έκανα και δεν σταμάτησε ούτε μειώθηκε ο θόρυβος  οπότε Σάββατο δοκιμάζουμε ένα μεταχειρισμένο και αν σταματήσει από βδομάδα παίρνω ένα καινούριο γύρο στα 240

νομίζω και τον ρίχνω πάνω να ησυχάσω! 

Link to comment
Share on other sites

Θα το επιχειρησω κι εγω καποια στιγμη μιας και κανει θορυβο....ελπιζω μονο να μην αποτυχω

Λοιπον φιλοι μου η επισκευη εγινε με τον ιδιο τροπο που μας εδειξε ο φίλος μας παραπανω!!!!!!! Και το κοστος ηταν 15 ευρω με χρονο επισκευής 35 λεπτα χαζοπαζαρευοντας

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλοι μου η επισκευη εγινε με τον ιδιο τροπο που μας εδειξε ο φίλος μας παραπανω!!!!!!! Και το κοστος ηταν 15 ευρω με χρονο επισκευής 35 λεπτα χαζοπαζαρευοντας

θορυβος τελος?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.