Jump to content
golfin

Esp 2ης γενιας

Recommended Posts

οταν παρουσιαστηκε το ανανεωμενο audi a3 τριθυρο πριν 5-6 μηνες περιπου εγραψαν οτι θα εχει ενα νεο ESP νεας γενιας βελτιωμενο .

ξερει κανεις εαν αυτο το φοραει και το VW GOLF 1.4 GT 170hp που θα παραλαβω απο εβδομαδα ?

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Guest jimmy the kid

Εγώ πάντως είμαι πεισμένος ότι με το esp στο off η συμπεριφορά είναι πολύ καλύτερη. Η υπερστροφή είναι απόλυτα ελεγχόμενη, ενώ με το esp σε λειτουργία κάνει πολύ νευρικές παρεμβάσεις με αποτέλεσμα ο κώλος να ελαφρώνει και να βαραίνει πολύ απότομα.

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα μπορεί να συμβαίνει αυτό. Αλλά εσύ μπορείς να το ελέγχεις όσο έχεις 100% το μυαλό σου στην οδήγηση. Το ESP ίσως σε σώσει κάποια στιγμή που θα είσαι αφηρημένος.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι...Το αμαξι δεν μου αρεσει καθολου πως μπαινει με το ESP...Σε στροφη που εχεις παει για γρηγορη οδηγηση, στανταρ θα σου κανει καποια βλακεια...ΕΙδικα οταν θες να πλασαριστεις γλιστρωντας ελαφρα....

Χαλαρα εξω, γιατι μπορει να γινει κι επικινδυνο...Ολες τις αλλες ωρες μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είμαι πεισμένος ότι με το esp στο off η συμπεριφορά είναι πολύ καλύτερη. Η υπερστροφή είναι απόλυτα ελεγχόμενη, ενώ με το esp σε λειτουργία κάνει πολύ νευρικές παρεμβάσεις με αποτέλεσμα ο κώλος να ελαφρώνει και να βαραίνει πολύ απότομα.

Στο απλό 5άρι δεν απενεργοποιείται ποτέ πλήρως το ESP και μάλιστα έχει την ηλιθιότητα να μπαίνει ΜΟΝΟ όταν το αμάξι παρουσιάζει υπερστροφική τάση και όχι υποστροφική (όταν είναι απενεργοποιημένο).

Link to comment
Share on other sites

Στο απλό 5άρι δεν απενεργοποιείται ποτέ πλήρως το ESP και μάλιστα έχει την ηλιθιότητα να μπαίνει ΜΟΝΟ όταν το αμάξι παρουσιάζει υπερστροφική τάση και όχι υποστροφική (όταν είναι απενεργοποιημένο).

Εχω την εντυπωση στο δικο μου τουλαχιστον πως απενεργοποιείται πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

Το παρελαβες...ρωτησες...? Και σιγα...τι θα σου πει...ναι θα σου πει...

ναι το παρελαβα εχθες το απογευμα .αυτοι δεν ξερουν οτι δεν εχει οργανο θερμοκρασιας περιμενεις να ξερουν αλλα?

Link to comment
Share on other sites

Guest jimmy the kid
Εχω την εντυπωση στο δικο μου τουλαχιστον πως απενεργοποιείται πλήρως.

Και στο δικό μου την ίδια εντύπωση έχω. Εκτός αν όταν το έχεις στο off αν μπει αυτόματα σε λειτουργία δεν αναβοσβήνει η ένδειξει αλλά παραμένει μόνιμα αναμένη. ¶λλά και έτσι να ήταν δεν νίωθω καμία επέμβαση. Σήμερα που έριξε ενα ψιλόβροχο και έκανα μια βόλτα από λιμανάκια δεν παρατήρησα το παραμικρό.

Link to comment
Share on other sites

ε προφανώς το προηγούμενο αυτοκίνητό σας δεν είχε esp...όταν είναι αναμμένο είναι off...οταν αναβοσβήνει μπαίνει σε λειτουργία ...ε γενικά όταν το ταλεπορείς αρχίζει να λειτουργεί...για πχ με πρώτη και πολλές στροφές σε εμένα πάντα μπαίνει...

Link to comment
Share on other sites

ε προφανώς το προηγούμενο αυτοκίνητό σας δεν είχε esp...όταν είναι αναμμένο είναι off...οταν αναβοσβήνει μπαίνει σε λειτουργία ...ε γενικά όταν το ταλεπορείς αρχίζει να λειτουργεί...για πχ με πρώτη και πολλές στροφές σε εμένα πάντα μπαίνει...

Iσως να σου μπαινει σε λειτουργεια το αντισπιν και να μη καταλαβαινεις τη διαφορα :D

Link to comment
Share on other sites

Iσως να σου μπαινει σε λειτουργεια το αντισπιν και να μη καταλαβαινεις τη διαφορα :D

αυτό είναι σίγουρο αφου το esp συνδιάζει EDL,ASR KAI ABS.... -_- οπότε δύσκολο να καταλάβεις τι ακτιβώς γίνεται...παντως όταν μπαίνω σε στροφές με πολλά km πάντα ανάβοσβήνει ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.