Jump to content
Golf_Rider

Σασμαν-Διαφορικο βοηθειαααααααααααααα

Recommended Posts

Καλημερα σας φιλοι μου. Γραφω αυτο το topic γιατι θελω την βοηθεια σας για ενα σοβ;αρο μαλλον προβλημα που μου προεκυψε. Προχθες οπως πηγαινα στην Λ.Βουλιαγμενης προς την "ΜΑΥΡΗ" ξαφνικα ακουσα ενα γριλισμα κατα την διαρκεια της πορειας μου. Οπως αρχιζα να κοβω για να κανω στην ακρη ο το γριλισμα σταματαγε και αυτο. Κοιταω απο κατω τιποτα, κοιταω μεσα στο καπο τιποτα, κοιταω παντου τποτα. Περνω τηλ τον μηχανικο μου και μου λεει "σταματα εκει που εισαι και μην το κουνησεις καθολου μπας και γλιτοσουμε τα χεοροτερα και φερε το εδω με οδικη. Δηλαδη? του λεω. Και μου λεει πρεπει να ειναι το διαφορικο. Οχ λεω. Και κοστος επισκευης κτλ τι γινεται? μου λεει αν επισκευαζεται γυρω στα 300€ πανω κατω και για καινουριο εως 1000€". Μετα απο αυτη την συζητηση, 10 εγκαιφαλικα, 30 καρδιακα επισοδια κτλ. Δεν το εχω παει ακομα γιατι πρεπει να παω σε επαγγελματικο ταξιδι και θα το παω στο τελος της εβδομαδας.

Τι εχετε να μου πειτε και τι προτεινετε???

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας φιλοι μου. Γραφω αυτο το topic γιατι θελω την βοηθεια σας για ενα σοβ;αρο μαλλον προβλημα που μου προεκυψε. Προχθες οπως πηγαινα στην Λ.Βουλιαγμενης προς την "ΜΑΥΡΗ" ξαφνικα ακουσα ενα γριλισμα κατα την διαρκεια της πορειας μου. Οπως αρχιζα να κοβω για να κανω στην ακρη ο το γριλισμα σταματαγε και αυτο. Κοιταω απο κατω τιποτα, κοιταω μεσα στο καπο τιποτα, κοιταω παντου τποτα. Περνω τηλ τον μηχανικο μου και μου λεει "σταματα εκει που εισαι και μην το κουνησεις καθολου μπας και γλιτοσουμε τα χεοροτερα και φερε το εδω με οδικη. Δηλαδη? του λεω. Και μου λεει πρεπει να ειναι το διαφορικο. Οχ λεω. Και κοστος επισκευης κτλ τι γινεται? μου λεει αν επισκευαζεται γυρω στα 300€ πανω κατω και για καινουριο εως 1000€". Μετα απο αυτη την συζητηση, 10 εγκαιφαλικα, 30 καρδιακα επισοδια κτλ. Δεν το εχω παει ακομα γιατι πρεπει να παω σε επαγγελματικο ταξιδι και θα το παω στο τελος της εβδομαδας.

Τι εχετε να μου πειτε και τι προτεινετε???

Το προβλημα στο σασμαν του ΜΚ4 ειναι συνηθες φαινομενο γι αυτο και η εταιρια για να βοηθησει καπως τη κατασταση και να σωσει και λιγο την φημη της ως προς την αξιοπιστια των αυτοκινητων της, εκανε μια εξυπνη μαγκια.Πηγαινοντας το παλιο σου σασμαν στην επισιμη αντιπροσωπια αγοραζεις ενα ολοκαινουριο και πιο ενισχυμενο με 1000ε.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα στο σασμαν του ΜΚ4 ειναι συνηθες φαινομενο γι αυτο και η εταιρια για να βοηθησει καπως τη κατασταση και να σωσει και λιγο την φημη της ως προς την αξιοπιστια των αυτοκινητων της, εκανε μια εξυπνη μαγκια.Πηγαινοντας το παλιο σου σασμαν στην επισιμη αντιπροσωπια αγοραζεις ενα ολοκαινουριο και πιο ενισχυμενο με 1000ε.

που το δες αυτο?.οταν ρωτησαν καρεντα μ παν οχι το δικο σου δεν ειναι στην λιστα...

κ μαλιστα δεν εχω ακουσει για 1000ε αλλα για τα μισα σχεδον.

4χ4 ειναι το γκολφ?

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

που το δες αυτο?.οταν ρωτησαν καρεντα μ παν οχι το δικο σου δεν ειναι στην λιστα...

κ μαλιστα δεν εχω ακουσει για 1000ε αλλα για τα μισα σχεδον.

4χ4 ειναι το γκολφ?

Δεν ξερω φιλαρακι αυτο μου το ειπε το παιδι που δουλευει στην εδω αντιπροσωπια στο τμημα ανταλλακτικων.Πουλαω μεταχειρησμενα ανταλλακτικα.Πριν ενα μηνα εφερα ενα ΜΚ4 1,6 και μου ζητησαν το σασμαν.Δεν ηξερα τι τιμη να δωσω κι ετσι πηρα στην αντιπροσωπια να ζητησω τιμη για καινουριο.Αυτο μου ειπαν.Τωρα αν παει με λιστα ανακλησης αυτο δεν το ξερω.

Link to comment
Share on other sites

θα το κοιταξω αυριο αυτο που μου λετε.αν ειναι ετσι νομιζω οτι αξιζει να βαλω καινουριο και οχι να φτιαξω το χαλασμενο.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλ στη Καρεντα Ααργυρουπολης και μου ειπαν οτι για το δικο μου μοντελο δεν υπαρχει επισκευασμενο. Τωρα, τι εκενα εγω? Τελικα το επισκευασα και εβαλα καινουρια σοθηκά στο διαφορικο. Αυτο εγινε γιατι η αγορα μεταχειρισμενου ηταν περιπου τα ιδια λεφτα με το να το φτιαξω. Καλυτερα καινουρια παρα μετχειρισμενα για να εχω το κεφαλι μου υσηχο. Και το μαλι πηγε 800€.

Link to comment
Share on other sites

εγω το εσπασα το σασμαν απο το 14αρι...καλη φαση δε λεω,εκανε ενα γκρουκ στην πεμπτη,συνεχισα ομως το σκισιμο...μετα αρχισε να μυριζει η valvoline supertronic tongue.gif σταματησα δεξια...και ξανασυνεχισα προς το σπιτι tongue.gif

αυτη ηταν και η αφορμη και κατεληξε ο 20VT κατω απο το καπω της Golfos! :)

Link to comment
Share on other sites

εγω το εσπασα το σασμαν απο το 14αρι...καλη φαση δε λεω,εκανε ενα γκρουκ στην πεμπτη,συνεχισα ομως το σκισιμο...μετα αρχισε να μυριζει η valvoline supertronic tongue.gif σταματησα δεξια...και ξανασυνεχισα προς το σπιτι tongue.gif

αυτη ηταν και η αφορμη και κατεληξε ο 20VT κατω απο το καπω της Golfos! :lol:

Οπότε με το π παθαίνεις λάστιχο ευκαιρία για αναρτησούλα!!! ;):)

Edited by josa
Link to comment
Share on other sites

εγω το εσπασα το σασμαν απο το 14αρι...καλη φαση δε λεω,εκανε ενα γκρουκ στην πεμπτη,συνεχισα ομως το σκισιμο...μετα αρχισε να μυριζει η valvoline supertronic tongue.gif σταματησα δεξια...και ξανασυνεχισα προς το σπιτι tongue.gif

αυτη ηταν και η αφορμη και κατεληξε ο 20VT κατω απο το καπω της Golfos! :)

Link to comment
Share on other sites

ειμαι κ γω απο τους τυχερους που εδωσα το 800αρακι στα 60.000 χμ..αλλα δεν ησυχασα..μου φανηκαν λιγα κ τωρα στα 100.000χμ παω για 2η φορα 550 ευρω μεταχειρισμενο.Την πρωτη φορα μολις ειχα αλλαξει βαλβολινες κτην 2η, λετε να παιζει ρολο ,σε κατι που δεν κανουν καλα οι μηχανηκαρες μας εδω στην ελλαδα ?1400 ΒΕΕTLE

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην εμπιστευεστε κανεναν απο τους μηχανηκαρες εδω στην ελλαδα ολοι τους ειναι λαμογια .Τωρα που το ανοιξε για δευτερη φορα μου ειπε πως ολες οι βιδες ηταν λασκα.ΠΡΟΣΟΧΗ λεγεται ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΜΟΝΟ ΣΑΣΜΑΝ ΜΟΝΟ(ενας κοντος)!ΜΑΚΡΥΑ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.