Jump to content
GOLFAKI 4

Χειροφρενο

Recommended Posts

Καλησπερα!εχω ενα γκολφ 4 πριν 1 μηνα λοιπον αλλαξα τακακια δισκους μπρος πισω ολα καινουρια.οταν ομως παταω απαλα το πεταλ του φρενου ακουγεται ενα τριξιματακι.υστερα εξαφανηζεται.το τριξιμο ομως ειναι συνοδηγος μου οταν ξεκληδωνω και κατσω στο καθησμα μου. απο το χειροφρενο νομιζω μηπως λιγο λαδακι θα βοηθουσε ?εχετε καμια ιδεα τι μπορει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Το τριξιμο θα εξαφανισθει μολις πατησουν τα τακακια καλα και μολις φαγωθει ο δισκος λιγο. Σε καμια 1000κμ υπολογισε. Και εγω αλαξα πριν μια βδομαδα εμπρος δισκους και τακακια, και μου εχουν σπασει τα νευρα.! Οταν τσουλαω με λιγα χιλιομετρα μεσα στην πολη σφυριζουν. Εκανα καμια 500κμ και δεν εφυγε ακομα. Αλλα ειδα ο δισκος ακομα ειναι ζαγρε για αυτο το κανει.

Τι μαρκα εβαλες δισκους και τακακια ξερεις?

Αν το τριξιμο που λες οταν μπαινεις μεσα και καθεσε, ειναι απο το χειροφρενο που ειναι σηκωμενο και μολις κατσεις συμπιεζετε το αμαξωμα και τριζουν οι πισω δισκοι, μην δινεις σημασια ολα ετσι κανουν.

Μιας και μιλαμε για τριξιματα..εγω οταν τα αλλαξα ολα αυτα δ ειχα τπτ τριξιματα.εβαλα brembo δισκουσ ferodo τακακια(μονο μπροστα πισω τιποτα)τωρα καπου καπου σφυριζουν..δε παιζει να εχουν φαγωθει..αυτο το διαστημα οδηγαω πολυ προσεκτικα και λογικα,μηπωσ ειναι τα πισω??

και κατι αλλο περιεργο..οταν τσουλαω σε κατηφορα με ταχυτητα ακουγεται παλι ενα σφυριγμα οχι συνεχομενο διακεκομμενο.οταν ομωσ ειμαι με κενο στη κατηφορα δ ακουγεται τπτ..τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Το τριξιμο θα εξαφανισθει μολις πατησουν τα τακακια καλα και μολις φαγωθει ο δισκος λιγο. Σε καμια 1000κμ υπολογισε. Και εγω αλαξα πριν μια βδομαδα εμπρος δισκους και τακακια, και μου εχουν σπασει τα νευρα.! Οταν τσουλαω με λιγα χιλιομετρα μεσα στην πολη σφυριζουν. Εκανα καμια 500κμ και δεν εφυγε ακομα. Αλλα ειδα ο δισκος ακομα ειναι ζαγρε για αυτο το κανει.

Τι μαρκα εβαλες δισκους και τακακια ξερεις?

Αν το τριξιμο που λες οταν μπαινεις μεσα και καθεσε, ειναι απο το χειροφρενο που ειναι σηκωμενο και μολις κατσεις συμπιεζετε το αμαξωμα και τριζουν οι πισω δισκοι, μην δινεις σημασια ολα ετσι κανουν.

οι δισκοι ειναι οι δικοι του και τακακι εβαλα φεροντο.το θεμα ειναι οτι και πριν τα αλλαξω το εκανε και τοτε ελεγα πως ηθελαν αλλαγη!τωρα τι θελουν??να με κανουν ψυχασθενη???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.