Jump to content
sakasgolf

Apories......

Recommended Posts

ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΕΡΒΙΣ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΛΑΔΙΑ ΜΠΟΥΖΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ.....ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ....ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΜΑΝΙΣΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΙΡΑΧΤΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΒΑΡΑΛΑΚΙ ΣΙΜΟΤΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΑ ΕΤΣΙ ΝΑ ΑΚΟΥ ΛΙΓΟ ΤΟ ΤΣΑΦ ΟΣΟ ΑΚΟΥΓΕΤΕ.....ΠΡΩΤΗ ΑΠΟΡΙΑ ΣΧΕΤΗΚΑ ΜΕ ΑΦΤΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΚΑΕΙ Ο ΜΑΦ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΙΣ ΔΕ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΤΠΤ ΑΛΛΑ ΔΕ ΤΟ ΚΟΥΝΙΣΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΛΔ ΘΕΛΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΑΦΤΟ?????ΚΑΙ ΤΟΡΑ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ....ΤΙ ΛΑΔΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ?(ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΑΡΚΑ ΚΑΙ ΚΩΔΙΚΟ).ΤΙ ΜΠΟΥΖΙ ΝΑ ΒΑΛΩ?ΚΑΝΕΙ ΙΡΙΔΙΟΥ ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΙΑ?ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΤΝ ΙΜΑΝΤΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΝΗΣΙΟΥΣ ΠΟΥ ΦΟΡΑΕΙ ΜΑΜΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟΙ ΜΕΓΑΛΙΤΕΡΗΣ ΑΝΤΩΧΗΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ....ΟΠΟΙΟΣ ΚΣΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΤΙΔΙΠΟΤΕ ΘΑ ΜΕ ΩΟΙΤΗΟΥΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ......

Edited by sakasgolf
Link to comment
Share on other sites

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=35431&st=220

Μπουζι Ngk PFR6Q Ιριδιου αλαγη καθε 50-60000κμ.

Ιμαντα καλα ειναι να παρεις σετ το οποιο εχει μεσα και τον τεντωτηρα, κοστος πανω κατω απο 120-160ευρω, μαρκα contitech ή powergrip, εγω μολις πηρα σετ απο το ebay της goodyear στα 90 ευρω...

ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ....ΜΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΤΗΝΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΑΦΤΑ ΤΑ ΜΠΟΥΖΙ....ΑΛΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥ ΠΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ DENSO KAI BOSCH ΙΡΙΔΙΟΥ....

Link to comment
Share on other sites

Τα Denso ειναι αρκετα ψιχρα και με ακιδες...Εγω θα προτεινα του RS4 που δεν ειναι τοσο ψυχρα οσο τα denso και ειναι και καλυτερα απο τα μαμα(πιο μεση λυση)!Επισης απο λαδια να βαλεις 5-30W!Εγω βαζω castrol...

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=35431&st=220

Μπουζι Ngk PFR6Q Ιριδιου αλαγη καθε 50-60000κμ.

Ιμαντα καλα ειναι να παρεις σετ το οποιο εχει μεσα και τον τεντωτηρα, κοστος πανω κατω απο 120-160ευρω, μαρκα contitech ή powergrip, εγω μολις πηρα σετ απο το ebay της goodyear στα 90 ευρω...

Δεν δινεις κανενα λινκ απο ιμαντες?Ειναι καλοι?Τι λενε σε σχεση με αυτους που ειχες...

Link to comment
Share on other sites

Τα Denso ειναι αρκετα ψιχρα και με ακιδες...Εγω θα προτεινα του RS4 που δεν ειναι τοσο ψυχρα οσο τα denso και ειναι και καλυτερα απο τα μαμα(πιο μεση λυση)!Επισης απο λαδια να βαλεις 5-30W!Εγω βαζω castrol...

Δεν δινεις κανενα λινκ απο ιμαντες?Ειναι καλοι?Τι λενε σε σχεση με αυτους που ειχες...

ΔΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΡΑ ΔΛΔ ΤΑ ΜΠΟΥΖΙ?

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις γραφε με μικρους ελληνικους χαρακτηρες.Τα κεφαλαια ειναι σαν να φωναζεις στην γλωσσα του φορουμ.

Στο θεμα μας,αν εισαι μαμα δεν υπαρχει λογος να βαλεις ψυχροτερα μπουζι.

Προσωπικα θα σου συνιστουσα τα bosch απο αυτα που εχω δει.

Λαδια βαζεις 5-30 τα οποια να καλυπτουν τις προδιαγραφες που απαιτουνται.Μια καλη και δοκιμασμενη λυση ειναι τα Aral SuperLonglife III.

Σχετικα με το μαφ,θα πρεπει να ειναι σταθερο μετα την τοποθετηση του σιμοτα,δηλαδη να μην εχει μεγαλους τζογους και να εχεις το μαφ οσο πιο μακρυα γινεται απο το βαρελακι.Ετσι δεν θα εχεις προβλημα στο να σου καιει τον μαφ.

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις γραφε με μικρους ελληνικους χαρακτηρες.Τα κεφαλαια ειναι σαν να φωναζεις στην γλωσσα του φορουμ.

Στο θεμα μας,αν εισαι μαμα δεν υπαρχει λογος να βαλεις ψυχροτερα μπουζι.

Προσωπικα θα σου συνιστουσα τα bosch απο αυτα που εχω δει.

Λαδια βαζεις 5-30 τα οποια να καλυπτουν τις προδιαγραφες που απαιτουνται.Μια καλη και δοκιμασμενη λυση ειναι τα Aral SuperLonglife III.

Σχετικα με το μαφ,θα πρεπει να ειναι σταθερο μετα την τοποθετηση του σιμοτα,δηλαδη να μην εχει μεγαλους τζογους και να εχεις το μαφ οσο πιο μακρυα γινεται απο το βαρελακι.Ετσι δεν θα εχεις προβλημα στο να σου καιει τον μαφ.

Σημερα έβγαλα τη χοανη απο το βαρελη και η διαφορα στο θορυβο ηταν πολυ μεγαλη τορα δε κσερω αν παει καλυτερα ετσι....αλλα ακουω το σκασιμο οσο ακουγετε βεβαια και μου αρεσει....αφτο ομως που με νοιαζει πιο πολυ απολα ειναι να παει οσο το δυνατον πιο καλα το αμαξι....μου προτηναν λοιπον οτι η καλυτερη λυση για αφτο το μοτερ ειναι το φιλτρο στο παπα ενα κν σε 3 μαγαζια που ρωτησα και ενασ κιολας μου ειπε να βαλω και σκαστρα ανοιχτου τυπου για να ακουγετε....θελω λοιπον να μου πειτε ποια ειναι η καλυτερη εισαγωγη για αφτο το μοτερ με ποια αποδιδει καλυτερα δλδ?(ετσι πωσ εχω τη χοανη κουνιεται ολοκληρη η εισαγωγη δεν εινα καπου στερεομενη καλα δλδ)τορα για τα λαδια ο παλιος ιδιοκτητησ του αμαξιου του εβαζε 10-40 οπωσ επισις και ενα φιλαρακι μου του βαζει τα ιδια....τα 5-30 δεν ειναι πολι λεπτα δε θα τα καει πολι εφκολα και πολι γριγορα ειδικα με τετοιο κλιμα εδω περα?(και αν παω τλκ για 5-30 το castrol slx III einai kalo?)και τελος βγαζει η bosch μουζι ιριδιου?αν βαλω πολι ψυχρα σε μανισιο μοτερ θα εχω προβλημα?η μου το λετε γτ ειναι ακριβα ακριβα και θα πανε τσαμπα τα λεφτα?

Edited by sakasgolf
Link to comment
Share on other sites

Αυτος που σου προτεινε να βαλεις ανοιχτου τυπου σκαστρα μαλλον δεν ξερει οτι τα 20vt δεν δουλευουν με ανοιχτου τυπου, μην την βαλεις θα εχεις προβληματα...αν θες μια καλη σκαστρα παρε μια της forge 007 κλειστου τυπου επενδυσε εκει και θα αποζημειωθεις...

οσο για τα λαδια μονο 5-30, το πολυ 0-30 αν και μονο τον χειμωνα...

Σευχαριστω πολυ....αλλα για φιλτρο τι να κανω ποια ειναι η καλυτερη δυνατη λυση να βαλω κν στον παπα η ωα αφισω τη χοανη που εχω τορα παντα απο αποπση αποδωσης ρωταω?

Link to comment
Share on other sites

Φιλτρο το πιο value for money ειναι ενα ΚΝ μεσα στο μαμα φιλτροκουτι και αν θελεις και εχεις οορεξη μπορεις να κανεις πατεντα και να τραβηξεις αλλη μια σωληνα αερα απο τον θολο στο φιλτροκουτι.

Το οτι ολο το συστημα της εισαγωγης κουνιεται,δεν ειναι καλο.Αν μπορεσεις να το στερεωσεις καλυτερα με tiewrap θα ειναι καλο.

Για σκαστρα,ουτε καν ανοιχτου τυπου!!Δεν λειτουργει σωστα.Καλη και οικονομικη επιλογη ειναι εργοστασιακη σκαστρα απο S3 8L.

Για τα λαδια,και τα 10-40 καλα ειναι.Προσωπικα πιστευω θα πρεπει να δοκιμασεις ειτε τα 5-30 ειτε τα 10-40 και να δεις ποια σε καλυπτουν.

Link to comment
Share on other sites

Φιλτρο το πιο value for money ειναι ενα ΚΝ μεσα στο μαμα φιλτροκουτι και αν θελεις και εχεις οορεξη μπορεις να κανεις πατεντα και να τραβηξεις αλλη μια σωληνα αερα απο τον θολο στο φιλτροκουτι.

Το οτι ολο το συστημα της εισαγωγης κουνιεται,δεν ειναι καλο.Αν μπορεσεις να το στερεωσεις καλυτερα με tiewrap θα ειναι καλο.

Για σκαστρα,ουτε καν ανοιχτου τυπου!!Δεν λειτουργει σωστα.Καλη και οικονομικη επιλογη ειναι εργοστασιακη σκαστρα απο S3 8L.

Για τα λαδια,και τα 10-40 καλα ειναι.Προσωπικα πιστευω θα πρεπει να δοκιμασεις ειτε τα 5-30 ειτε τα 10-40 και να δεις ποια σε καλυπτουν.

Λες να καει πολυ με τα 5-30?παντως σημερα που ρωτησα παλι μου ειπαν 5-30 οι περισσοτεροι και ενας μου προτεινε και τα 0-40...εμενα με νοιαζει να δουλευει οσο το δινατον καλθτερα ο κινητηρας μου....το ποσο λαδι θα καει δε με νοιαζει και τοσο....σημερα εβαλα το φιλτρο στο παπα πηρα κν και το σκουπισα και λιγο πριν το βαλω και ειδα μεγαλη διαφορα αποτι με τη χοανη το αμακσι ειναι πολυ πιο γραμικο και παει καλα σε ολο το φασμα των στροφων ενω η χοανη το μπουκονε πριν αρχισει να ανοιγει το turbo....παντως εχω μεινει πολυ ευχαρηστιμενος και απο εδω και περα θα το συνιστω ανεπιφυλακτα.....τελος θελω μια γνωμη για αφτα τα μπουζι bosch f5dp0r μου τα προτηναν με μεγαλη σιγουρια κιολας γιαφτο ρωταω ειναι ιριδιου ι οχι????

Edited by sakasgolf
Link to comment
Share on other sites

Αν θα σου καιει λαδι δεν εξαρταται μονο απο το αν θα βαλεις 5-30 ή 10-40 πχ. οσο απο την κατασταση του κινητηρα.

Αν γενικα εχει αρκετα χιλιομετρα και ειναι ταλαιπωρημενος ειναι λογικο με ενα πιο ψιλο λαδι να σου καψει ενω με ενα λιγο πιο χοντρο να μην σου καψει.

Εμενα με 5-30 δεν εχει καψει ποτε σταγονα.

Η τελικη επιλογη ειναι δικη σου.

Το φιλτρο που εβαλες ειναι η καλυτερη λυση και αν το εβαζες και τελειως στεγνο χωρις καθολου λαδι θα ειναι καλυτερα.

Τα μπουζι αυτα ειναι επισης παρα πολυ καλα και 1 βαθμο ψυχροτερα απο τα εργοστασιακα.Ειναι αυτα που φοραει το RS4,αλλα πιστευω οτι επειδη εισαι μαμα,δεν εχεις λογο να βαλεις ψυχροτερα μπουζι.

Link to comment
Share on other sites

Αν θα σου καιει λαδι δεν εξαρταται μονο απο το αν θα βαλεις 5-30 ή 10-40 πχ. οσο απο την κατασταση του κινητηρα.

Αν γενικα εχει αρκετα χιλιομετρα και ειναι ταλαιπωρημενος ειναι λογικο με ενα πιο ψιλο λαδι να σου καψει ενω με ενα λιγο πιο χοντρο να μην σου καψει.

Εμενα με 5-30 δεν εχει καψει ποτε σταγονα.

Η τελικη επιλογη ειναι δικη σου.

Το φιλτρο που εβαλες ειναι η καλυτερη λυση και αν το εβαζες και τελειως στεγνο χωρις καθολου λαδι θα ειναι καλυτερα.

Τα μπουζι αυτα ειναι επισης παρα πολυ καλα και 1 βαθμο ψυχροτερα απο τα εργοστασιακα.Ειναι αυτα που φοραει το RS4,αλλα πιστευω οτι επειδη εισαι μαμα,δεν εχεις λογο να βαλεις ψυχροτερα μπουζι.

Θα δοκημασω τα aral τα 5-30 μια διο φορεσ να δω τι θα κανει και θα πραξω αναλογα....αφτα λεει οτι θελουν αλαγη καθε 15000κμ κατθε τοσο να τα κανω η καθε 7500?τα φοραει ενας φιλος μου αλα σε τσι και τα αλαζει καθε 15000....τ μπουζι αφτα του ρσ4 ειναι ιριδιου ι οχι?

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκημασω τα aral τα 5-30 μια διο φορεσ να δω τι θα κανει και θα πραξω αναλογα....αφτα λεει οτι θελουν αλαγη καθε 15000κμ κατθε τοσο να τα κανω η καθε 7500?τα φοραει ενας φιλος μου αλα σε τσι και τα αλαζει καθε 15000....τ μπουζι αφτα του ρσ4 ειναι ιριδιου ι οχι?

Προσωπικα αναλογως της χρησης και των συνθηκων τα αλλαζω μεταξυ 7500-10.000χλμ και ειναι οκ.

Εγω που φοραω μονο προγραμμα προτινεις να βαλω ψυχροτερα.??? Τωρα φοραω τα μανησια Ngk...

Δεν θα δημιουργηθει καποιο προβλημα αν βαλεις ψυχροτερα πιστευω αλλα καλο θα ειναι να ρωτησεις και τον προγραμματιστη σου.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα πολυ καλα τοτε....τλκ με τα μπουζι τι παιζει να τα βαλω ι οχι και κσερει κανεις αν ειναι ιριδιου?μιλαω παντα για τα bosch f5dp0r θα υπαρξει κανα πποβλημα στη λειτουργια του κινητηρα η θα δουλευει καλητερα με αφτα?

Σημερα ρωτησα και τιμη για τα μπουζι και ηταν πολυ τσουκτερη μου ειπαν 72ευρο για χονδρικη παντα γτ εχω γνωστο και τα μανισια του σε bosch μου ειπε κοντα στα 12ευρο για χονδρικη μιλαω παντα το τονιζω....επισις μου ειπε οτι τα bosch f5dp0r ειναι για αγωνηστικη χρηση....τορα εγω τι να κανω που θελω να βαλω κατι καλητερο απο τα μαμα αλλα οχι και τοσο ακρηβα?καμια γνωμη κανεις να με βοηθησει?τελος ρωτησα και για λαδια και η τιμη απο τα αραλ 5-30 και τα μοτουλ 300ω 5-30 ειναι η ιδια ποια απο τα 2 μου πρωτηνετε?

Edited by sakasgolf
Link to comment
Share on other sites

Πλατινας ειναι τα μπουζι αυτα.

Για μαμα κατασταση καλυτερα να βαλεις τα εργοστασιακα.

Απο λαδια,και τα δυο που αναφερεις ειναι καλη επιλογη αλλα θα επελεγα τα αραλ.

Link to comment
Share on other sites

Πλατινας ειναι τα μπουζι αυτα.

Για μαμα κατασταση καλυτερα να βαλεις τα εργοστασιακα.

Απο λαδια,και τα δυο που αναφερεις ειναι καλη επιλογη αλλα θα επελεγα τα αραλ.

θα του πω τοτε να βαλουμε τα αραλ...τα μπουζι μου φανικαν πολυ ακρηβα δε κσερω τορα τι να κανω....κατι καλυτερο απο τα μανισια δε παιζει?και πιο οικονομικο εννοειτε....

Link to comment
Share on other sites

Βαλε τα εργοστασιακα φιλε μου.Δεν εχεις λογο να βαλεις αλλα αυτη την στιγμη.

Αν θελεις για κατι καλυτερο γενικα,κανε εναν ελεγχο πχ σε ολα τα σωληνακια του αυτοκινητου που περναει πιεση,υποπιεση κτλ μηπως καποιο ειναι φαγωμενο και σου κοβει αποδοση.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε τα εργοστασιακα φιλε μου.Δεν εχεις λογο να βαλεις αλλα αυτη την στιγμη.

Αν θελεις για κατι καλυτερο γενικα,κανε εναν ελεγχο πχ σε ολα τα σωληνακια του αυτοκινητου που περναει πιεση,υποπιεση κτλ μηπως καποιο ειναι φαγωμενο και σου κοβει αποδοση.

Σευχαριστω πολυ κωνσταντινε να εισαι καλα θα βαλω τα μανισια αμα ειναι και θα πω το μηχανικο να μου κανει αφτον τον ελεγχο αμα ειναι....

Link to comment
Share on other sites

Να του πεις αν ξερει να στο φουσκωσει με αερα, ετσι βλεπεις και την παραμικρη δοιαροη πιεσης που εχεις, αν και με μανησια πιεση που δουλευεις, και ενας οπτικος ελενχος καλος ειναι...κατω απο την εισαγωγη σου, αν εισαι ηλεκτρογκαζος, εχει πολλα σωληνακια υποπιεσης, τα οποια με το καιρο και τις υψηλες θερμοκρασιες σαπιζουν...

Ηλεκτρογκαζο ειναι θα του πω τορα να κοιταξει και οτι γινει....αν εχει διαρροη στο δρομο δε μπορω να το καταλαβω με τπτ ε?

Link to comment
Share on other sites

Μεωμενη αποδοση θα εχεις αλλα στα 0,5bar που δουλευεις τα κολαρα δεν τρωνε μεγαλο ζορι, αν καποιο χανει θα σου εχει βγαλει-δακρυσει λαδι απο της αναθυμιασεις που περνανε απο εκει μεσα, αν αυριο βαλεις προγραμμα και καποιο ειναι ετοιμο την πρωτη μερα θα σκασει...ενας ελενχος καλως ειναι, αν ποιανουν τα χερια σου και μονος μπορεις να τα δεις, οποιο εχει ιχνη απο λαδι χανει πιεση...

Ωραιος αμα ειναι θα τα δω γτ μετα το σερβις παω για προγραμματακι αν ολα πανε καλα....σεφχαριστω πολυ...

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tσεκαρα τα σοληνακια και βρηκα 1-2 σαπια και τριπια αλλα δε κσερω σε τη χρησημευουν ας μου πει καποιος αν μπορει....????ειναι αφτο διπλα στι μπεκιερα που ειναι ελεφθερο το εχω βγαλει το σοληνακι....

Εγινε συγχωνευση των διαδοχικων δημοσιευσεων.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.