Jump to content
sakasgolf

Apories......

Recommended Posts

Παει στον ρυθμιστη πιεσης βενζινης, περνει πιεση ακριβως κατω απο την εισαγωγη πισω απο τον ρυθμιστη κατω, αλαξε το θα χρειαστεις περιπου 10-15 ποντους απο αυτο, πηγαινε παρε σιλικονης αντεχουν ποιο πολυ...

Θα το περασεις απο κατω απο την εισαγωγη, θα σε παιδεψει λιγακι, με ενα κατσαβιδι βγαλε το παλιο που ειναι κατω απο την εισαγωγη εχει πανω τον μανησιο τον σφυχτηρα, περασε το καινουριο και παρε βαλε ταιραπς αντι για σφυχτηρες

012hv.jpg

το βρηκα που παει τορα αφτο με κοβει κατηολου δλδ χανει πιεση το αμακσι?

Link to comment
Share on other sites

Λογικα σε κοβει γιατι χωρις αυτο το σωληνακι κουμπωμενο πανω στον ρυθμιστη, 1ον χανεις λιγο πιεση αερα και 2ον συμαντικοτερο ο ρυθμιστης βενζινης δουλευει ρελαντι στα 2,5bar, και οταν ανεβαζεις πιεση δινει πανω στα μπεκ πιεση βενζινης στα 3bar,

Αν δεν το εχεις πανω δεν δουλευει ο ρυθμιστης καθολου...πρεπει να σου δεινει συνεχεια 2,5bar βενζινη στα μπεκ ετσι οποτε χανεις,

λογικα πρεπει να ειχες καποια κοποιασματα οταν το γκαζωνες ή σκορτσαρησματα...πρεπει να το ξαναβαλεις.

Ο ρυθμιστης ειναι αυτο το στρογγυλο με την κοπηλια πανω στην μπεκιερα.

Μαλιστα καταλαβα δλδ οταν το δινω δε παει οπως πρεπει να πηγαινει κανονικα αρα χανω....αμα το κουνισω ετσι μονο για σημερα γτ χρειαζομαι το αμακσι παιζει να εχω προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Λογικα χανεις δεν παει σωστα το αμαξι.

Δεν εχεις κανενα προβλημα να το μετακινησεις, απλα ταπωσε το σωληνακι, και μην το ζοριζεις, ουτε λαμπακι θα σου αναψει, δεν μπορει ο εγγεφαλος να καταλαβει οτι ληπει το σωληνακι, μπορει να καταγραψει μονο βλαβη αν δεν ταπωσεις το σωληνακι, απο την απολεια πιεσης αερα αλλα και αυτη ειναι ελαχιστη για να την υπολογισει...

Ωραια σευχαριστω πολυ αυριο αμα ειναι πρωι πρωι θα παω να παρω σιλικονης να το βαλω....δε θα παρω καποια μαρκα?ολα ιδια δν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

ολα ιδια ειναι, με το μετρο τα πουλανε, κωψε λιγο για δειγμα και παρε κανα μετρο, ας σου περησεψει, ολο και καπου θα σου χρειαστει, και πες μας αν ειδες αλαγη στο αμαξι μετα...ποιο πολυ στα ψιλα.

Θα παρω και θα ενημερωσω μωλις κανω βολτα....ναρωτησω τορα κατι ασχετο ετσι οπωσ ειμαι τορα απο ποσες μεχρι ποσες στροφρες ανοιγει η τουρμπηνα?

Link to comment
Share on other sites

Μανησιος αν θυμαμαι καλα απο το δικο μου απο τις 2200-2500 αρχιζεις να ανεβαζεις πιεση, θα το καταλαβαινεις εκει που αρχιζει και ροπιαζει εχεις ποιασει μαξ πιεση, μεχρι και 5000 μετα ξεφουσκωνει...

ΑΑΑ σχετικα πσηλα δλδ εγω νιωθω καλο τραβηγμα μετα τις 3000-3500 μπορει να ειναι και λογο του προβληματος που εχω με το σοληνακι?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Oλα κομπλε με το σοληνακι το περασα και δε ξερω μπορει να ειναι και η ιδεα μου αλλα νομιζω πως παει και λιγο καλλητερα στο αρπαγμα ισως....το μονο σιγουρο ειναι οτι ακουω περισσοτερο θορυβο απο την τουρμπηνα το ρουφιγμα της τορα μου φενετε οτι ειναι πιο δινατο....

Εγινε συγχωνευση των διαδοχικων δημοσιευσεων.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

1-2 μερες και θα σου δωσει και αλλο μιας και θα κανει ο εγγεφαλος adaptation και θα δουλευει σωστα.

Πο λεγε μου τετοια αντε ωραια....σευχαριστω και για το χρονο σου να εισαι καλα.....

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Μπορει καποιος να μου αν μπαινει ετσι η σκαστρα?Εγω την εχω αναποδα απ'οτι δειχνει στις εικονες...πιο ειναι το σωστο?

http://cgi.ebay.de/Pop-Blow-Off-Ventil-Schubumluft-Audi-S2-S3-S4-S6-RS4-/200505028646?pt=DE_Autoteile&hash=item2eaf07f026

κατεβειτε στη σεληδα εκει που δειχνει τη σκαστρα τοποθετημενη...

Εγινε συγχωνευση των διαδοχικων δημοσιευσεων.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχει στο λινκ που μας εδωσες ειναι το σωστο!Εσυ την εχεις βαλει αναποδα!Αρα γυρνα τη,,,Στην εισαγωγη πρεπει να ειναι το κενο χωνι-δηλαδη να μην κοιταει το εμβολο καθετα την εισαγωγη!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχει στο λινκ που μας εδωσες ειναι το σωστο!Εσυ την εχεις βαλει αναποδα!Αρα γυρνα τη,,,Στην εισαγωγη πρεπει να ειναι το κενο χωνι-δηλαδη να μην κοιταει το εμβολο καθετα την εισαγωγη!

Μα εγω δε τη πειραξα ετσι τν ειχε οχι οπως το λινκ δλδ....υπαρχει κανενα προβλημα τοσο καιρο που την ειχα ετσι?αν τη βαλω οπως στο λινκ θα δω καμια διαφορα ι τπτ?

Edited by sakasgolf
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα ειναι αντιθετα οπως το λινκ, αν την βαλω κοντρα το πιστονι στην πιεση, το σωληνακι ελενχου δεν φτανει να κουμπωσει σωστα ωστε να καθετε και στο δυχαλο που εχει σαν βαση...αλλα οπως και να την βαλεις το ιδιο ειναι δεν εχει καμια διαφορα στην αποδοση...

ΕΕΕ αφου ολοι λετε οπως ειναι στο λινκ μαλλον πρεπει να την αλλαξω και θα το κανω τορα κιολας....

Link to comment
Share on other sites

Οχι, εννοω οτι και η δικια μου ειναι αντιθετα τοποθετημενη σαν αυτη που δειχνει στο λινκ, δηλαδη ειναι οπως και η δικια σου, αν την γυρησεις αλλιως θα δεις οτι το σωληνακι δεν καθετε καλα...

Tι παιζει τορα δλδ?πως ειναι το σωστο εγω μερικες φοτο που ειδα στο *μη επιτρεπόμενο @ URL* οι μισοι τν εχουν οπωσ στο λινκ και οι αλλοι μισοι οπως εγω....

Link to comment
Share on other sites

Αρα η εικονα στο λινκ που εδωσα πριν ειναι λαθος....πο και την αλλξα εγω αντε τορα παλι να τη ξαναβαζω οπως ηταν.....παντως εχω την εντηπωση πως εκανε λιγο πιο ωραιο θορυβο το αμακσι και ακουγα το το τσαφ στο αφιμα ελαχιστα.....κριμα δε πειραζει ομως αν ειναι να δουλευει πιο σωστα ετσι ας μην ακουω ουτε τσαφ ουτε τπτ αν και θα το ηθελα πολυ.......παρα πολυ.....

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι, βλεπει οτι τωρα το ψιλο σωληνακι καθετα καλα στην θεση του, αλλα αν την βαλεις αναποδα δεν καθετε καλα...

Εμενα εφτανε και απο τις 2 και με την καλη και με την αναποδη δλδ....αλλα τορα ναι καθετε πολυ καλλητερα παει ακριβως εκει πανω....

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να την βαλετε δεν αλλαζει κατι περα απο το θορυβο λιγο!Ομως εγω θεωρω πως ετσι ειναι αναποδα με τη λογικη οτι ο αερας που επιστρεφει χτυπαει το εμβολο στο πλαι και οχι απο κατω οπως ειναι λογικο....

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να την βαλετε δεν αλλαζει κατι περα απο το θορυβο λιγο!Ομως εγω θεωρω πως ετσι ειναι αναποδα με τη λογικη οτι ο αερας που επιστρεφει χτυπαει το εμβολο στο πλαι και οχι απο κατω οπως ειναι λογικο....

Nαι οντως ετσι οπως το λες εχει λογικη....θα ρωτησω κανα μηχανικο οποτε μπορεσω για να μου πει και αφτος να δουμε τι παιζει.....μωλις μαθω θα ενημερωσω....

Edited by sakasgolf
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.