Jump to content
sakasgolf

Apories......

Recommended Posts

Μερικες φορες οταν το αμαξι το πιγαινω χαλαρα (2000-2200 στροφες αλλαγη) μου κανει καποιεσ διακοπεσ το γκαζι οταν το παταω χαλαρα παντα.....χτες εκανα καναδυο εκκινησεις και ενω εδωσε η πρωτη μετα στη δεφτερα ενω εκανα την αλλαγη γρηγορα με το που την κουμπονω παταω το γκαζι τερμα και το αμαξι νεκρο δε πηγαινε αφηνω λιγο γκαζι και ξαναδινω πολι γριγορα και εφιγε μετα.....ξερει κανεις τι παιζει?????

Link to comment
Share on other sites

turbo lag...μου το εκανε και εμενα σπανια οταν ημουν μανησιος, σαν για καποια δευτερα δεν εχεις ισχυ, νωμιζω μπορει να φταιει και η Ν75 (την οποια εγω αργοτερα που εβαλα προγραμμα την αλαξα γιατι δεν σφραγιζε καλα) η οποια μπορει να μην αποκρινετε σωστα για να κλησει την wastegate ωστε να σπουλαρει η τουρμπινα, αν ειχες μπαρομετρο θα εβλεπες οτι εκεινη την στιγμη που το παθαινεις δεν ανεβαζεις και πιεση...

Μαλιστα εγω στην αρχη που μου το εκανε νομιζα οτι ειναι λογο του ηλεκτρογκαζου γτ ειναι πολι στιγμιαιο και δε κραταει καθολου απο αποπση χρονου δλδ γινετε σε κλασματα.....μιλαω παντα για οταν το πηγαινω χαραλα 2000 στροφες αλλαγη.....Αλλα αφτο το χθεσινο το καταλαβα πολι πιο πολι και μου το εκανε και πρωτη φορα ετσι τοσο πολι.....τι να πω δε ξερω.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω για ακομα μια φορα τα φωτα σας....εχω 2 σκαστρες μια τη μαωησια του(710) και μια του s3(710Ν).....οταν κουμπονω πανο τη μανησια στο αφημα του γκαζιου κανει αρκετο θορυβο ενω αντιθετα οταν κουμπονω του s3 οταν αφηνω το γκαζι δε κανει καθολου θορυβο....και αφτο δε ξερω γτ γινετε...δεν επρεπε κανονικα να κανει περισσοτερο θορυβο με αυτη του s3?????η αποτι ξερω να μη κανει κοθολου θορυβο???επισης δε μπορω να καταλαβω με ποια απο τις 2 το αμαξι παει καλητερα......

Link to comment
Share on other sites

Πο ρε γμτ και εκανε πολι ωραιο θορυβο ασε που νομιζω οτι μου εδινε καλητερο τραβηγμα απο πιο χαμηλα σε σχεση με του s3.....δλδ απο τις 2200 το ενιωθα να τραβαει ενω με του s3 μετα της 3300-3500 αρπαζει καλα και φευγει....

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρησει κατι και θελω να ρωτησω.....μερικες φορες οταν το αμαξι εχει ζεσταθει καλα και ειμαι ακινιτος μερικες φορες παιζει το ρελαντι μου και πεφτουν και ανεβενουν οι στροφες οχι τραγικα πολυ αλλα το κανει παιζει δλδ το ρελαντι.....παει μεχρι τις 700-750 τρεμει λιγο και μετα μεχρι τις 900 και μετα καθετε κανονικα 850-800 οπωσ μου δουλευει και κανονικα...τι παιζει τορα με αυτο?????ξερεις κανεις κατι?????Επισης κατι ασχετο λεω να αλλξω τα μπουζι και να βαλω τα bosch f5dp0r θσ υπαρξει καποιο προωλημα επειδη ειναι μανισιο το αμαξι?Ξερεις κανεις τι μπουζι φοραει απο τη μανα του?απο μπουζι τλκ πηρα της μανας του σε bosch με κωδικο FR 7 KPP33 + 50....Tορα δε ξερω αμα ειναι καλα.....τα f5dp0r ηταν τριπλασια η τιμη του και ετσι πηρα αυτα.....

Edited by sakasgolf
Link to comment
Share on other sites

Eνα φιλαρακι μου εχει μια vf34 και θα τη βγαλει γτ θελει μεγαλητερη....θελω να ρωτησω το εξης αν τη παρω εγω αυτη τη τουρμπηνα τη σηκωνει το μοτερ ετσι οπως ειναι δλδ χωρις να αλλαξω εντοσθια?και αν ναι μεχρι τι πιεση μπορω να τη δουλεψω ποσο σταθερη ποσο over?

Edited by sakasgolf
Link to comment
Share on other sites

Eνα φιλαρακι μου εχει μια vf34 και θα τη βγαλει γτ θελει μεγαλητερη....θελω να ρωτησω το εξης αν τη παρω εγω αυτη τη τουρμπηνα τη σηκωνει το μοτερ ετσι οπως ειναι δλδ χωρις να αλλαξω εντοσθια?και αν ναι μεχρι τι πιεση μπορω να τη δουλεψω ποσο σταθερη ποσο over?

Καποιος καμια γνωμη ρε παιδια???????????

Link to comment
Share on other sites

Περα απο την τουρμπινα θελεις αρκετα πραγματα ακομα για να δουλεψει.

Αν δεν ειναι πολυ ταλαιπωρημενο το μοτερ σου,μπορεις να την δουλεψεις στο 1-1,3 περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Περα απο την τουρμπινα θελεις αρκετα πραγματα ακομα για να δουλεψει.

Αν δεν ειναι πολυ ταλαιπωρημενο το μοτερ σου,μπορεις να την δουλεψεις στο 1-1,3 περιπου.

δε ξερω ποσο ταλαιπωρημενο ειναι γτ τ πηρα μεταχειρισμενο.....ξερω οτι θελει πολλα ακομα για να δουλεψει το θεμα μου ειναι αμα θα αντεξει....

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Σημερα πηρα τηλ και ρωτησα για προγραμμα unitronic....ο ανθρωπος μου ειπε κατι το οποιο μου εκανε τρελη εντηπωση....τν ρωταω αν βαλω προγραμμα και μετα παω για εξατμηση ιντερκουλερ και οτιδιποτε αλλο περιφεριακο θα πρεπει να κανω μετα αναπρογραμματισμο παλι?η να κανω πρωτα οτι ειναι να κανω πο εξατμησεις και τετοια και μετα να κανω στο τελος το προγραμμα?και μου ειπε το εξης οτι θα βαλουμε unitrοnic stage 2 και θα εισαι καλλημενος για οποια μετατροπη και αν κανω μετα....παιζει κατι τετοιο????ειναι κανεις με ιδιο προγραμμα να μου πει εντηπωσεις????επισις του ειπα οτι θελω να τη δουλεψω τερμα τη τουρμπηνα και μου ειπε 1.6-1.7 over kai 1-0.9 στο κοφτη.....

Εγινε συγχωνευση των διαδοχικων δημοσιευσεων.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Ποσο σου ειπε το μαλι.??? Μαλον σου λεει προγραμμα κονσερβα...καλα ειναι η γνωμη μου να κανεις ολες τις μετατροπες και μετα να βαλεις το προγραμμα, γιατι ετσι θα ρυθμιστει ακριβως,

700 μου ειπε.....και μετα αναπρογραμματισμος 350....και αν βαλω το stage 2 ειτε πριν ειτε μετα δεν θα υαρχει καμια διαφορα θα ειναι ακριβως το ιδιο μου ειπε να βαλω την εξατμηση τελεφταια ειναι οτι καλητερο εχω να κανω....

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Σκεφτομαι να κανω ανοξειδοτη εισαγωγη....το θεμα ειναι το εξης επειδη τορα θα δουλεψω με τη μαμα τουρμπηνα που εχω(κ03ς)για οσο καιρο με βγαλει,δε ξερω τη διασταση να κανω την εισ;γωγη μου(αγελαδα)70αρα η 80αρα?αν τη κανω 70 θα μπανει μετα ο μαφ του s3 και η κ04?αυτος που θα μου κανει το προγραμμα μου ειπε οτι θα κανει και για μετα?εμενα ομως με ενδιαφερει πιο ειναι το καλλητερο....εκτος και αν δεν υπαρχει καποια διαφορα ειτε στη μια ειτε στην αλλη περιπτωση.....οποιος γνωριζει ας μου προτεινει λυσεις ευχαριστω προκαταβοληκα......

Εγινε συγχωνευση των διαδοχικων δημοσιευσεων.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Για να μπει του s3 τουρμπινα και μαφ θες 80αρα...Τωρα ειναι 70αρα!

ναι το ξερω οτι θελει 80αρα μαφ το θεμα μου ειναι αν θα κανει η αγελαδα η δε παιζει κανενα ρολο αυτο και θα κανει και στις 2 περιπτωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα παραγκελια την pipercross C0187 με 80αρι λαιμο.....επειδη ετσι και αλλιως θα βαλω αποστατη πηρα την 80αρα για να μου μεινει και για μελλοντηκη βελτιωση......απλως τορα θα βαλω αποστατη 10mm περιπου στο μακρος και θα ειναι η 70mm-76mm h 70mm-80mm ετσι ωστε να μπορεσει να εφαρμοσει σωστα η χοανη.....θελω να μου πειτε αν την εχει δοκιμασει καποιος και αν ειδε καποια διαφορα τορα στο αμαξι φοραω μονο προγραμμα....επισης θελω να μου πειτε αν πρεπει να προσεξω κατι οταν θα την τοποθετησω και πως ακριβως να το κανω αυτο???

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα παραγκελια την pipercross C0187 με 80αρι λαιμο.....επειδη ετσι και αλλιως θα βαλω αποστατη πηρα την 80αρα για να μου μεινει και για μελλοντηκη βελτιωση......απλως τορα θα βαλω αποστατη 10mm περιπου στο μακρος και θα ειναι η 70mm-76mm h 70mm-80mm ετσι ωστε να μπορεσει να εφαρμοσει σωστα η χοανη.....θελω να μου πειτε αν την εχει δοκιμασει καποιος και αν ειδε καποια διαφορα τορα στο αμαξι φοραω μονο προγραμμα....επισης θελω να μου πειτε αν πρεπει να προσεξω κατι οταν θα την τοποθετησω και πως ακριβως να το κανω αυτο???

Απο 70 σε 76 θα ζοριστεις να την βαλεις λιγο παραπανω αλλα μπαινει!Αυτο που κανουν πολλοι ειναι τρωνε λιγο το πλαστικο απο την χωανη και την βαζουν χωρις ανταπτορα!Το σωστο ειναι να παρεις ανταπτορα απο 70 σε 80 να γινετε!Ειναι για μενα απο τις καλυτερες χωανες που θα μπορουσες να βαλεις...Δεν χρειαζετε να προσεξεις κατι καθως δεν γινετε να κανεις λαθος σε αυτο το πραγμα! :thumbsup:

Edited by Golf_Mk2
Link to comment
Share on other sites

Απο 70 σε 76 θα ζοριστεις να την βαλεις λιγο παραπανω αλλα μπαινει!Αυτο που κανουν πολλοι ειναι τρωνε λιγο το πλαστικο απο την χωανη και την βαζουν χωρις ανταπτορα!Το σωστο ειναι να παρεις ανταπτορα απο 70 σε 80 να γινετε!Ειναι για μενα απο τις καλυτερες χωανες που θα μπορουσες να βαλεις...Δεν χρειαζετε να προσεξεις κατι καθως δεν γινετε να κανεις λαθος σε αυτο το πραγμα! :thumbsup:

οταν λες τρωνε το πλαστηκο απο τη χοανη τι εννοεις???και ανταπτορα απο 70 σε 80 που μπορω να βρω???επισης το καθαρισμα της καθε ποσο γινετε και πως γινετε εχει καποιο καθαριστικο η με νερο?στην αποδοση υπαρχει καποια διαφορα η μονο θορυβο παραπανο θα κανει???

Link to comment
Share on other sites

οταν λες τρωνε το πλαστηκο απο τη χοανη τι εννοεις???και ανταπτορα απο 70 σε 80 που μπορω να βρω???επισης το καθαρισμα της καθε ποσο γινετε και πως γινετε εχει καποιο καθαριστικο η με νερο?στην αποδοση υπαρχει καποια διαφορα η μονο θορυβο παραπανο θα κανει???

Οδηγίες : http://www.pipercross.net/panelfilters/cleaning.asp

Καθαριστικά : http://www.pipercross.net/fastroad/products_accessories.asp

Link to comment
Share on other sites

σευχαριστω πολυ να εισαι καλα......ο καθαρισμος ομως καθε ποσα χιλιομετρα γινετε????

Link to comment
Share on other sites

σευχαριστω πολυ να εισαι καλα......ο καθαρισμος ομως καθε ποσα χιλιομετρα γινετε????

Kαθε 15000 μια φορα το χρονο περιπου δηλαδη καλα ειναι...Και να μην βαλεις ποτε λαδι στην χωανη κατα 90% θα καει ο ΜΑΦ σου!

Link to comment
Share on other sites

Kαθε 15000 μια φορα το χρονο περιπου δηλαδη καλα ειναι...Και να μην βαλεις ποτε λαδι στην χωανη κατα 90% θα καει ο ΜΑΦ σου!

μαλιστα καταλαβα.....αυτο που λενε οτι οι σφουγκαρενιες χοανες ξερενονται ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα καταλαβα.....αυτο που λενε οτι οι σφουγκαρενιες χοανες ξερενονται ισχυει?

Εγω 1 χρονο την ειχα πανω και δεν ειχε παθει τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.