Jump to content
Digenis

Αισθητηρας Λ

Recommended Posts

καλησπερα ......σαν νεος οδηγος δηλωνω αγνοια σε καποια θεματα και θα ηθελα να με διαφωτισετε...εχω ενα πολο 9ν και απ αυτα που διαβασα καταλαβα οτι μαλλον εχω προβλημα με τον Αισθητηρας Λ ....(αναμενο λαμπακι μιχανης) ...τι ειναι αυτος ο αισθητηρας ποια η δουλεια του δλδ???/επειγει η αλλαγη?? το αυτοκινητο δν παρουσιαζει καμια αλλη δυσλειτουργια....Ευχαριστω πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Από Wikipedia:

Ο αισθητήρας λ (μαζί με καταλυτικό μετατροπέα) φροντίζει, ώστε τα ποσοστά των ρύπων στα καυσαέρια να παραμένουν κάτω από τα επιτρεπτά όρια τιμών. Επειδή τοποθετείται στο σύστημα της εξάτμισης του αυτοκινήτου είναι διαρκώς εκτεθειμένος σε υψηλές θερμοκρασίες, σε χημικές επιδράσεις και σε μηχανικές καταπονήσεις (δονήσεις). Γι’ αυτό το λόγο φθείρεται εύκολα και πρέπει να ελέγχεται σε τακτά χρονικά διαστήματα. Αν ο αισθητήρας λ δε λειτουργεί σωστά, τότε οι τιμές των ρύπων θα ξεπεράσουν κατά πολύ τις επιτρεπτές τιμές. Ο λήπτης λ παρέχει τις πληροφορίες ανατροφοδότησης στον εγκέφαλο του συστήματος τροφοδοσίας (ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενο καρμπυρατέρ ή ηλεκτρονικό σύστημα ψεκασμού – injection) και σε συνδυασμό με τον καταλύτη επιτυγχάνει μείωση των εκπομπών καυσαερίων.

Link to comment
Share on other sites

Guest nikos1071

καλησπερα ......σαν νεος οδηγος δηλωνω αγνοια σε καποια θεματα και θα ηθελα να με διαφωτισετε...εχω ενα πολο 9ν και απ αυτα που διαβασα καταλαβα οτι μαλλον εχω προβλημα με τον Αισθητηρας Λ ....(αναμενο λαμπακι μιχανης) ...τι ειναι αυτος ο αισθητηρας ποια η δουλεια του δλδ???/επειγει η αλλαγη?? το αυτοκινητο δν παρουσιαζει καμια αλλη δυσλειτουργια....Ευχαριστω πολυ...

Καλησπέρα,

από τα πολύ λίγα που ξέρω και κυρίως από όσα έχω πάθει με το δικό μου αυτοκίνητο (γιατί παθαίνοντας μαθαίνεις...), το αναμένο λαμπάκι μηχανής δε σημαίνει απαραίτητα και μόνο αισθητήρα λ .... μπορεί να είναι και κακή ποιότητα βενζίνης... η απλά σκουπιδάκι ή μπούκωμα... θα πρότεινα να το τσεκάρεις πριν πας αβίαστα να αλλάξεις λ (και ελαφρύνεις ένα 300αρι...). θα χρειαστεί βέβαια το αυτοκίνητο να συνδεθεί σε εγκέφαλο για να γίνει η διάγνωση, αλλά θα πρότεινα να απαιτήσεις να είσαι παρών και να δεις μόνος σου τι σφάλμα θα βγάλει για την αναμένη ένδειξη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.