Jump to content
Christos Gitersos

Αλλαγή καδένας

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Είμαι καινούργιος στην ομάδα παρόλο που έχω απο το 12/2006 ένα touran tsi. Ένα χρόνο μετά την αγορά του άρχισε να καίει τους πολλαπλασιαστές, κάποιοι μπήκαν στην εγγύηση, (τα πρώτα 5 χρονια τα πάντα έγιναν στην carenta στον Πειραιά.) στην συνέχεια είχα το warm up check...... Στην carenta μου έβγαλαν ένα κοστούμι 1200€. (Δεν τα έδωσα ποτε). Στην συνέχεια είχε ένα κροτάλισμα μόνο το πρωί και όχι πάντα. Στις 90.000χιλ άλλαξα turbo. Και για να μην κουράζω άλλο τέλος μετά απο αλλαγή αντλίας νερού στο τέλος Μαρτίου έβγαλε αλλαγή καδένας. Αρχικά ο μηχανικός μου έβγαλε ένα κοστολόγιο απο 450€ έως 900€ . Τελικά είχε κλοτσήσει δόντι η καδένα και κάρφωσε βαλβίδες....

Αναμενω το τελικό κόστος που θα ξεπεράσει τα1200€ απ ότι καταλαβαίνω.

Αξιζει επισκευή η αλλαγή μοτέρ?????

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε το και δες τι θελει ακριβως. Σιγουρα θα ειναι ενα ''ανοικτο'' μοτερ αλλα και τα μτχ ειναι λαχειο. Παντως σετ καδενας παει γυρω στα 150€ (καδενα, γλιστρες, τεντωτηρα, φλαντζα στροφαλου, φλαντζα καθρεπτη) μετα θα χρειαστεις πιστονια οποια βαρεσε μαζι με μπιελες αν πηρε και αυτες. Φυσικα βαλβιδες καινουριες, ολες τις φλαντζες, πλαναρισμα κτλ κτλ. Το βλεπω να ξεφευγει πανω απο 1500€ - 2000€.

Edited by GeorgeSmirlis
Link to comment
Share on other sites

Το έιδα ανοιχτό και πράγματι έχουν πάρει οι βαλβίδες και τα πιστόνια....

Και να διευκρινίσω......

Πιστευω ότι ο μηχανικός είναι απο τους καλούς της περιοχής και τίμιος....

Edited by Christos Gitersos
Link to comment
Share on other sites

Προς θεου, δεν ειπα τιποτα για τον μηχανικο. Ειπα την γνωμη μου. Εγω θα το εφτιαχνα.

Για πιστονια μπιελες δες εδω http://www.dpengineparts.com/el

Link to comment
Share on other sites

Δεν παρεξηγήθηκα, ήταν απλά μια αναφορά στον άνθρωπο που εμπιστευόμαστε κάθε φορά το όχημα μας...

Ευχαριστω για τις συστάσεις!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eπισης καδενες κτλ δες Tζιαννετα (Λαμια) και μετα αντιπροσωπεια. Μην βαλεις κινεζικα μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.