Jump to content
Guest VIDEOMIX

Παρουσίαση του νέου Jvc Kd-avx2

Recommended Posts

Guest VIDEOMIX

Τελικά, μιας και μου το έφεραν απ'έξω σε πολύ καλή τιμή εν σχέση με Ελλάδα, το απέκτησα.

Το αμάξι δεν το πουλάω προς το παρόν, έτσι έχω στα χέρια μου το όμορφο kd avx2, την εξέλιξη του KD-AVX1.

Οι πρώτες εντυπώσεις, άριστες.

Ας γράψω λοιπόν κάποιες διαφορές σε σχέση με το προηγούμενο μοντέλο.

Η οθόνη όπου είναι και ενα σημαντικό στοιχείο για την αγορά του AVX2 μιας και αναζητάμε την όσο δυνατόν μεγαλύτερη οθόνη σε μονάδα του ενός din, είναι πολύ πιο όμορφη και ευανάγνωστη απο την 3'' του προηγούμενου μοντέλου και ας μιλάμε για μισή ίντσα διαφορά.

Αυτό συμβαίνει πιστεύω, επειδή η wide οθόνη έχει τις αναλογίες που το ανθρώπινο οπτικό πεδίο δρα. Ενα μακρόστενο παραλληλόγραμμο δηλαδή.

Και τα γράμματα του μενού είναι πιο ευανάγνωστα.

Παρατηρώ και κάτι άλλο. Όταν και τα 2 είναι σβηστά, το νέο μοντέλο είναι πιο γκριζωπό στο σημείο της οθόνης.

Έχει κάποια άλλη επίστρωση προφανώς.

Ας πάμε στην εργονομία τώρα.

Τα κεντρικά πλήκτρα στο προηγούμενο μοντέλο ήταν πιο εργονομικά για τον οδηγό. Διότι είχα πιο κοντά μου το πλήκτρο αλλαγής trucks. Τώρα, τεντώνομαι περισσότερο και αυτό δεν είναι και τόσο ασήμαντη "παραχώρηση" άνεσης, διότι στην οδήγηση, το παραμικρό έχει σημασία.

Επίσης, έχουν μικρύνει σε μέγεθος τα κεντρικά πλήκτρα. τα νοιώθω και πιο συμπαγές.

Βελτίωσε την θέση εξαγωγής του δίσκου. Την πήγε κάτω αριστερά.

Πρίν εκεί είχε το "άχρηστο" TP. :?

Και γενικότερα, έχει ενα παραπάνω πλήκτρο.

Σειρά έχει τώρα το μενού.

Μεγάλες οι διαφορές, πλουσιότερο πιά.

Το εκουαλάιζερ με 2 μπάντες επιπλέον, οι δυνατότητες παραμετροποίησης του ήχου μεγαλύτερες, περισσότερες γενικά επιλογές.

Και βέβαια το λέιζερ διαβάζει πιά περισσότερα αρχεία, κάτι που ήδη το έχετε αναφέρει. Το να γράφω επιτέλους σε ενα δισκάκι τα mp3 μου μαζί με mpg κλιπάκια, είναι μεγάλη δυνατότητα για μένα. Ήταν ενα αρνητικό σημείο έλλειψης στο προηγούμενο μοντέλο.

Επιτέλους και τα trucks συνεχίζονται απο εκεί που τα άφησες πριν σβήσεις το αυτοκίνητο η εναλλάσσοντας τις πηγές ακουσμάτων. Από ράδιο, σε mp3 και λοιπά.

Πριν αυτό συνέβαινε μόνο στα dvd.

Γραφικά.

Πλουσιότερα, πολύχρωμα, ομορφότερα.

Η μονοτονία, "πέθανε". Τώρα μπορείς να επιλέξεις κάθε μέρα και απο άλλο backround. :)

photo-jvc-avx2.jpg

Link to comment
Share on other sites

H οθονη τι τεχνολογια εχει? Γιατι αν ειναι LCD, αυτο το γκριζαρισμα που κανει δεν ειναι και τοσο καλο.

Οι υποτιτλοι διαβαζονται ανετα?

Link to comment
Share on other sites

Guest VIDEOMIX

Δεν έχω δεί ταινία ωστε να παρατειρήσω το θέμα υποτίτλων.

Οσο για την τιμή, ξεκινά απο τα 800 και προς τα κάτω. Φρενάρει γύρω στα 600-650.:)

http://www.avsite.gr/smf/index.php?topic=12518.15

Δείτε και ορισμένα στοιχεία απο την παρουσίαση που έκανα στο av site.

Ελπίζω να φαίνωνται οι φώτος καθώς και να σας ανοίγει η σελίδα.

Ενα πολύ σημαντικό θέμα είναι αυτό που ανακάλυψα πρίν 2 μέρες.

Το οτι μπορεί και αναγνωρίζει dual layer δίσκους. Έτσι μπορούμε σε εναν και μόνο δίσκους να έχουμε 2-3 χιλιάδες τραγούδια mp3. Χωρισμένα σε όσους φάκελους και υποκατηγορίες θέλουμε. B)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.