Jump to content
danichro

Φανάρια σε Golf 4

Recommended Posts

Προχθές άλλαξα τα φανάρια στο αμάξι..Δεν έιναι τπτ δυσκολο και θα σας γλυτώσει απο μια 30αρα σίγουρα..

Εγώ έβαλα ένα λεπτο στρώμα μπροστά απο τον προφυλακτήρα για να μην μου φύγει και τον γρατζουνίσω αλλα τελικα δεν χρειαστηκε..Ξεκινάμε με τα εργαλεία..Θέλει δυο Κλειδια αστερακια 20 και 27 νομιζω αλλα εχετε και ενα 25αρι μαζι..

Ξεβιδώνουμε τις βίδες που συγρατούν τις ποδιές των μπροστινών θόλων...Τις 4 πρώτες απο κάτω προς τα πάνω.

Βγάζουμε τους πλαινούς αεραγωγούς απο τον προφυλακτήρα..Και οι δύο έχουν δυο διπλες εγκοπες τις οποιες πατάμε στο κέντρο και απελευθερώνουμε το καπακι..

Τραβαμε με προσοχή το μασκακι και ή το βγάζουμε λύνοντας την ασφάλεια που έχει και συγρατεί το καπο ή το στερεώνουμε ορθιο για να μη μας εμποδίζει...Προτιμήστε το 2ο γιατι το πρωτο ειναι μανικι..

Ο προφυλακτήρας στερεώνεται με 7 βίδες αστερι...5 κατω απο το μασκακι και 2 στους αεραγωγους.Τις αφαιρούμε και ύστερα ο προφυλακτήρας βγάινει συρταρωτα..Στον δεξι αεραγωγο έχει τον αισθητηρα θερμοκρασια...Προσεχουμε μην το τραβηξουμε αποτομα...Καλυτερα να αποσυνδεσετε το φις του αν θελετε να βγαλετε ολο τον προφυλακτηρα..Αν τοναφησετε εκει κατω δεν θα εχετε προβλημα..

Αποσυνδέουμε τις φύσες των φαναριών.Και στη συνεχεια τις 4 βίδες κάθε φανου...2 πάνω 2 κάτω..Τραβάμε έξω το παλιο φανάρι...Ανοιγουμε το παλιο φανάρι και βρίσκουμε τον μηχανισμό που ανεβοκατεβάζει την δεσμη...Τον στρεφουμε νομιζω δεξια κατα μιση στροφη και τον αφαιρούμε ώστε να τον βάλουμε στο νέο φανάρι..Τοπεθετούμε στο νέο φανάρι τις απαράιτητες λάμπες και τον μηχανισμό και το βάζουμε πάλι στην θέση του συνδέοντας την φύσα...

Εγώ παρατήρησα ένα πρόβληματακι με το δεξί φανάρι της fk..Tα πιαστράκια του έιναι λίγο περίεργα και δεν κουμπώνει τελεια..Θέλει λίγες δοκιμές με τον προφυλακτήρα για να καθησει σωστα..Πριν δέσετε τον προφυλακήρα βεβαιωθέιτε ότι όλες οι λάμπες λειτουργουν σωστα...

Ακολουθούμε την αντιθετη φορά για το δέσιμο και περνάμε και απο ένα ηλετρολογίο να ρυθμίσει την δέσμη μας...

Thats all...

Φώτος δυστυχώς δεν έχω αλλα έιναι πολύ ευκολο..

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Τρελοκομείο είσαι μορφή!!!

Σε βλέπω να κυνηγάς βίδες στην κατηφόρα!!! tongue.giftongue.giftongue.gif

Φτίαξε ένα γκαράζ!

Ρε γαμώτο που έπεσε τώρα αυτή?? new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Οι βίδες του πίσω φαναριού πιστευω θα ειναι προβλημα γιατι ειναι παξιμαδακι και δεν εχω τοσο μικρο καρυδακι...

Που ειναι οι βίδες μου ρεεεεεεε!

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
Οι βίδες του πίσω φαναριού πιστευω θα ειναι προβλημα γιατι ειναι παξιμαδακι και δεν εχω τοσο μικρο καρυδακι...

Που ειναι οι βίδες μου ρεεεεεεε!

Στο πίσω μην το επιχειρήσεις (άκουμε ΜΙΑ φορά), γιατί αν πέσει η πίσω βίδα του φαναριού, σε βλέπω να το πουλάς το αμάξι γιατί σε κάθε στροφή θα ακούς το παξιμάδι να πηγαινοέρχεται... (όταν πέφτει, πέφτει ανάμεσα στο σασί και στο εξωτερικό πάνελ...... )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.