Jump to content
polakias_1.4

ΑΣΧΗΜΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΙΝΑ...

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΕΣ!

ΛΟΙΠΟΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ Η ΚΑΜΠΙΝΑ ΜΥΡΙΖΕΙ ΣΑΝ ΑΠΟΦΡΑΚΤΙΚΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ!ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΜΠΙΝΑΣ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ.Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ 30200 ΚΜ ΤΑ ΕΦΤΑΣΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΕΡΒΙΣ....ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΜΠΙΝΑΣ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ,ΠΟΙΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ...ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!

Link to comment
Share on other sites

δες σχετικό τόπικ εδώ.

όσο για τιμές, πριν μια βδομάδα το αγόρασα (δεν αξιώθηκα να το βάλω ακόμα) κι έκανε 18 ευρουλάκια.

έχει δύο είδη: ένα απλό (16 ευρώ περίπου) κι ένα με ενεργό άνθρακα [ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων] που κάνει 18ευρώ. πήρα το δεύτερο, γιατί μου είπαν ότι αν έχω a/c είναι καλύτερο. αυτά.

Edited by silver angel
Link to comment
Share on other sites

Στο golf είναι στο μηχανοστάσιο ! tongue.gif

Αλλάζει πάρα πολυ εύκολα. Ξεκουμπώνεις 2 κλιπάκια ανοίγεις το καπάκι, το βγάζεις , βάζεις το καινούριο , το κλείνεις και ανοίγεις τον κλιματισμό !

Είναι πολύ φτηνο και τα λεφτά του τα αξίζει και με το παραπάνω. Δεν είναι να το κρατάς πάνω απο 20.000 χλμ με τίποτα !!! ΕΙΔΙΚΑ αμαζεις Αθήνα ή Θεσσαλονική ...

Link to comment
Share on other sites

την ίδια έκπληξη είχα κι εγώ όταν το έβγαλα πρώτη φορά να το καθαρίσω.. πάντως πραγματικά δεν αξίζει να το κρατάς και να μην το αλλάζεις σε τακτά χρονικά διαστήματα, όταν βλέπεις ΤΙ εισπνέεις...

σε καταστήματα που πωλούν ανταλλακτικά vw θα το βρεις. εγώ το πήρα από ένα στο ν.ηράκλειο.

επίσης, επειδή είναι bosch, μπορείς να το βρεις και στο δίκτυο καταστημάτων της bosch. αν θέλεις περισσότερες λεπτομέρειες, στείλε pm.

υγ. λογικά και σε όλα τα συνεργεία vw (εξουσιοδοτημένα και μη) θα υπάρχει. απλά για τη διαφορά της τιμής δεν ξέρω..

Edited by silver angel
Link to comment
Share on other sites

Guest Nikolas83

Να ρωτήσω ρε παιδιά!Τώρα είδα το θέμα!

Στο 6Ν που βρίσκεται αυτό το φίλτο ξέρει κάποιος..

Γιατί έχω την ατυχία να μένω Αθήνα και να περνάω κάθε πρωί απτα δυλιστήρια..

Καταλαβαίνετε γιατί ωραιές μυρωδιές μιλάω..

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Guest Nikolas83
ε δε τις γλυτωνεις αυτες οτι κ να κανεις

Χαχα! :)

Δεν είπα εγώ ότι θα τις γλυτώσω καλά είναι να παίρνεις τις άσχημες μυρωδιές 1 φορά στο τόσο για να εκτιμάς περισσότερο τις ωραιές μυρωδιές?

Αλλά άσχετο ΟnTopic new_lol.gif

Το φίλτρο καμπίνας στο 6Ν που βρίσκεται τελικά...

Καλή σας μέρα

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas
Hey Don,

AFAIK, it's hidden under the black plastic panel, just below the wiper blades. You'll need to open the bonnet en probably undo some clips.

Sorry for being vague, but the procedure differes from model to model, and I don't have a Mk5 to test. It should be described in your owner's manual too, if you have it.

HTH!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι στους αεραγωγους το προβλημα αλλα στο κυκλωμα του αερα που βγαινει στην καμπινα.

Για να εισαι κομπλε, αλλαξε φιλτρο A/C και παρε ενα spay για μυκητες (της WURTH) ειναι καλο. Εχει οδηγιες για το τι θα κανεις. Προσοχη μονο στα ματια σου και μην αναπνεεις οσο θα καθαριζει.

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΕΣ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ 30.000ΧΙΛ

ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ ΝΑ ΒΡΩΜΑΕΙ Η ΚΑΜΠΙΝΑ ΤΟΥ ΙΧ?ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕ ΜΥΡΙΖΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ....ΑΦΗΣΤΕ....

ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ ΤΟ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟ. ΑΝ ΔΕ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΦΙΛΤΡΟ ? ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΑΙΡΚΟΝΤΙΣΙΟΝ Ή ΚΑΜΠΙΝΑΣ?ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ? ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΟΛΑΚΙ ΒΡΩΜΑΕΙ ΣΑΝ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΑΠΟΦΡΑΞΗ........ :D

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΝΙΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΟΥΤΟΥ!!!!!!!! :D

Edited by polakias_1.4
Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Στο σέρβις το φίλτρο της καμπίνας δεν το άλλαξαν?

Αν το άλλαξαν, μάλλον κάτι άλλο φταίει...! Α μήπως κάποιος που μπαίνει συχνά μες στο αμάξι τρώει πολύ φασολάδα? new_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gif Πλάκα κάνω.

Αν σου έχουν αλλάξει το φίλτρο, βάλε στο φουλ της ζέστης και ταχύτητας ανεμιστήρα το clima κλείσε το αμάξι έτσι όπως είναι. Μετά από ένα 10λεπτο θα είναι jet! Έτσι σκοτώνουμε τα βακτηρίδια που φωλιάζουν στους αεραγωγούς!!! :D

Link to comment
Share on other sites

:wacko: - καθαρισε τον χωρο του μηχανοστασιου και βαλε φιλτρακι στις αναθυμιασεις- ΠΟΤΕ δεν κλεινουμε το αιρκοντισιον καπακι με το που φτανουμε στον προορισμο μας αλλα λιγο πιο πριν και μετα το δουλευουμε μονο με τον ανεμιστηρα

εννοια σου και θα σου ερχεται κρυος αερας μεχρι να φτασεις δεν εχεις προβλημα,αυτο το κανουμε για να μην μενουν σταγονιδια < αρα μυκητες > μεσα στο συστημα γιατι την επομενη φορα που θα το αναψεις θα σου ερθει η μποχα απο τις αναθυμιασεις πρωτη πρωτη (!)

Link to comment
Share on other sites

:D - καθαρισε τον χωρο του μηχανοστασιου και βαλε φιλτρακι στις αναθυμιασεις- ΠΟΤΕ δεν κλεινουμε το αιρκοντισιον καπακι με το που φτανουμε στον προορισμο μας αλλα λιγο πιο πριν και μετα το δουλευουμε μονο με τον ανεμιστηρα

εννοια σου και θα σου ερχεται κρυος αερας μεχρι να φτασεις δεν εχεις προβλημα,αυτο το κανουμε για να μην μενουν σταγονιδια < αρα μυκητες > μεσα στο συστημα γιατι την επομενη φορα που θα το αναψεις θα σου ερθει η μποχα απο τις αναθυμιασεις πρωτη πρωτη (!)

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΕΚΛΕΙΝΑ ΤΟ ΑΙΡΚΟΝΤΙΣΙΟΝ ΜΟΛΙΣ ΕΦΤΑΝΑ ΣΤΟΝ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ ΜΟΥ....

Link to comment
Share on other sites

επειδη λες οτι μυριζει σαν αποφραξη εκει μεσα...μηπως καποιος απο αυτους που εχουν μπει ειχαν πατησει τιποτα κακα χωρις να το παρουν χαμπαρι και να μυριζει ετσι.τσεκαρε τα πατατκια σου...μου εχει τυχει για αυτο το λεωωω...

Link to comment
Share on other sites

basika εγω ξερω οτι αν το χρησιμοποιεις πολυ ωρα το a/c πριν το κλεισεις το γυρνας σε φουλ ζεστο για κανα 3λεπτο...

Link to comment
Share on other sites

επειδη λες οτι μυριζει σαν αποφραξη εκει μεσα...μηπως καποιος απο αυτους που εχουν μπει ειχαν πατησει τιποτα κακα χωρις να το παρουν χαμπαρι και να μυριζει ετσι.τσεκαρε τα πατατκια σου...μου εχει τυχει για αυτο το λεωωω...

ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.